AKO PREŽIŤ LETO V TEHOTENSTVE
Chválenie sa bruškom v letných šatách, ale aj opuchnuté členky, extrémne potenie, prehrievanie a neustály kolotoč – napiť sa, bežať na toaletu a zase dookola. Taká môže byť realita tehotenstva v lete. Čaká vás to tiež? Tieto jednoduché rady a tipy vám pomôžu zvládnuť letné horúčavy.
7 minút čítania
Ohrozujú horúčavy tehotnú mamičku?
Budúce mamičky znášajú letné horúčavy horšie ako ostatné. Ako je to možné? Na tehotenstvo sa telo ženy adaptuje, vytvára si zásobu krvi, mierne sa rozširujú cievy a tiež telesná teplota je prirodzene o niečo vyššia. Keď sa k týmto faktorom pridá ešte letná horúčava, je to už poriadna záťaž. Horúčava u tehotných žien zhoršuje opuchy, vyvoláva nadmerné potenie, únavu a často aj pocit na omdletie. Súčasne sú tehuľky viac ohrozené dehydratáciou.
Keď sa z horúčavy zatočí hlava…
V letnej horúčave to nie je len problém komfortu mamičky. Jeho následky sú niekedy pre ňu aj bábätko nebezpečné. Napríklad masívne opuchy a dehydratácia vedúce ku mdlobám ohrozujú tehotnú ženu pádom. Omdlievanie často stretne ženy v priebehu 2. trimestra, kedy bežne majú o niečo nižší krvný tlak. Hlavným nebezpečenstvom je pád v 3. trimestri, kedy môže dôjsť k mechanickému poškodeniu placenty a predčasnému pôrodu.
Nebezpečenstvo dehydratácie v tehotenstve
Dehydratácia už bola spomenutá medzi príčinami mdlôb u budúcich mamičiek. Nebezpečná môže byť ale aj sama o sebe. Pri dehydratácii u tehotnej ženy môžu vznikať falošné sťahy maternice. Žena ich na sebe spozná ako tvrdnutie brucha a poslíčkov, ktoré prichádzajú V krajnom prípade sa môže spustiť až predčasný pôrod.
9 tipov, ako zvládnuť letné horúčavy v tehotenstve
Schovávať sa niekde, kde je klimatizácia, nejde celé tehotenstvo. Mnoho z našich chladivých tipov ale budete schopná veľmi jednoducho využiť v praxi každý horúci letný deň.
1. Držte sa v tieni
Priame slnko nemusí človeku urobiť dobre. Dvojnásobne to platí v tehotenstve. Snažte sa preto počas horúcich dní držať čo najviac v tieni a ideálne v obedňajších hodinách vôbec nevychádzajte. Nákupy, pochôdzky a vonkajšie aktivity najlepšie naplánujte na ráno, kedy je ešte príjemná teplota, alebo ich nechajte naopak až na večer. S rozhodnutím, čo kedy naplánovať, vám pomôže sledovanie biopredpovede.
V horúčave sa telo chladí potom. Potenie v tehotenstve býva intenzívnejšie, ako bola žena zvyknutá. Na vine sú hormóny, ale aj rôzne prebiehajúce telesné zmeny. Pomôcť proti nadmernému poteniu si mamička môže napríklad prírodným dezodorantom.
Prehrievanie organizmu alebo zvýšená telesná teplota je najnebezpečnejšia v 1. trimestri tehotenstva (konkrétne medzi 6. a 8. týždňom). Počas letných horúčav sa môže teplota alebo horúčka objaviť v súvislosti s úpalom alebo úpalom. Mamička by preto mala mať v lekárničke vždy liek na horúčku na báze paracetamolu, aby horúčku mohla zavčas zraziť.
2. Pitný režim je jednoducho potrebné dodržať
Úpal v tehotenstve, dehydratácia, malátnosť, kŕče v lýtkach. Všetky tieto problémy spája nedostatočný pitný režim. Dostatočný príjem tekutín jednoducho nesmiete zanedbať, hoci sa s postupujúcim tehotenstvom zvyšuje brušný tlak a zmenšuje kapacita močového mechúra, takže každú chvíľu musíte hľadať toaletu. Na začiatku tehotenstva hrozí dehydratácia hlavne ženám, ktoré trápia zvracanie.
V tehotenstve pite veľa čistej vody, skvelé sú aj nesladené ovocné čaje a bylinkové čaje pre tehotné. Občas ale siahnite po neperlivej minerálke alebo riedenej ovocnej šťave, aby ste vedľa tekutín doplnili vypotené minerálne látky. Na osvieženie nápoj pokojne vychlaďte, ľadovo studenému pitiu sa ale radšej vyhnite!
Okrem nápojov do pitného režimu v tehotenstve môže náramne prispieť napríklad čerstvé ovocie – jahody, čučoriedky, broskyne a mnoho ďalších. Určite si doprajte napríklad osvieženie v podobe vodného melónu. Rovnako skvelá je zelenina, pripravte si napríklad uhorkový šalát! Ako ľahké jedlo sa v horúčave tiež výborne hodí polievka alebo šalát.
3. Pálenie záhy v tehotenstve
Pri jedle ešte chvíľu zostaneme. Častou ťažkostou budúcich mamičiek je totiž pálenie záhy. Počas tehotenstva sa kvôli hormonálnym zmenám spomaľuje trávenie. Tiež ako dieťatko v brušku postupne rastie, môžu sa príznaky pálenia záhy zhoršovať.
Ako kvôli samotnému páleniu záhy, tak aj kvôli horúčave, by mali tehotné ženy preferovať ľahké jedlá. Ideálne sú napríklad šaláty (len pozor na tie s majonézovou zálievkou, aby ste nezjedla niečo zlé). Vhodné je tiež obmedziť pikantné a silne korenené jedlá, ktoré okrem pálenia záhy a rizika podráždenia podráždenia žlčníka zhoršujú už aj tak otravné potenie.
Ideálne je jesť viac malých porcií počas dňa. Posledné jedlo ale nenechávajte na neskôr ako 1–2 hodiny pred spaním. Pomáhať vám môže tiež vyšší vankúš. Vhodné je vyhýbať sa kofeínu. Kávu preto obmedzte na minimum. Zdroje kofeínu sú aj pravý čaj, maté, nápoje s guaranou alebo vysokopercentná čokoláda. V neposlednom rade pálenie záhy zhoršujú sýtené nápoje, siahnite preto vždy radšej po variante bez bubliniek.
4. Veľa odpočívajte
V tehotenstve je dôležité všetky aktivity prispôsobiť aktuálnemu stavu. V pokročilých stupňoch tehotenstva sú aj bežné aktivity čím ďalej tým náročnejšie. Nezriedka sa ženy sťažujú na dýchavičnosť v tehotenstve aj pri ľahkých aktivitách. Rastúce bábätko totiž v brušku zaberá viac a viac miesta, posúva bránicu hore, takže dýchanie je plytšie. Keď je vonku horúco a vlhko, dýcha sa horšie všetkým, u tehotných žien sa ale tieto ťažkosti zvýrazňujú. Obzvlášť zle to môžu niesť ženy trpiace vysokým tlakom v tehotenstve.
Únava v tehotenstve prirodzene vedie ženu k častejšiemu odpočinku. Ak ste cez deň schovaná doma pred sálajúcim slnkom, nič nebráni tomu, aby ste si na chvíľu zdriemli a nabrali nové sily. Ak toho na vás už je v domácnosti veľa alebo možno zároveň počas očakávania potomka staráte ešte o jeho o pár rokov staršieho súrodenca, nebojte sa požiadať svoju rodinu alebo priateľov o pomoc.
Prečkať horúčavy pri vode nie je vôbec zlý nápad. Plávanie je pri zdravom priebehu tehotenstva skvelý šport, ktorý pomáha žene posilniť telo a zároveň uľavuje preťaženým kĺbom. Takže pokiaľ je vám kúpanie príjemné, určite sa vyrazte schladiť k vode! Niekedy sa budúce mamičky obávajú chorobou z vody. Kvasinková infekcia v tehotenstve alebo zápal močových ciest rozhodne nie sú príjemné a neberú sa na ľahkú váhu. Pokiaľ ale žena dodržiava zásady bezpečného kúpania, teda ide plávať len tam, kde sa kontroluje kvalita vody, dodržiava zásady intímnej hygieny a nezostáva v mokrých plavkách, nie je spravidla čoho sa obávať. Ak chce, môže pre svoju ochranu použiť aj kúpacie, vodeodpudivé tampóny napr. Senta Protect.
5. Nohy na stôl – v tehotenstve povolené!
Opuchnuté členky sú u tehotných častou patálií. Opuchy majú tendenciu sa zhoršovať ku koncu tehotenstva. Ženy, ktoré čakajú svojho potomka koncom leta a začiatkom jesene, si opuchov užijú viac ako ostatné. Prečo je to tak? Horúco opuchy zhoršuje. V teple sa totiž rozširujú cievy a zvyšuje prekrvenie kože, ktorá sa potí a ochladzuje. Na konci tehotenstva do toho navyše telo začne zadržiavať vodu, zväčšuje sa objem krvi a rastúca maternica môže tlačiť na brušné žily.
Pri opuchoch nôh v tehotenstve sa vyhnite dlhému státiu aj sedeniu. Pravidelne nohy v členkoch precvičujte. Práca svalov podporuje prúdenie krvi v žilách. Rovnako tak fungovanie žíl podporí sprchovanie nôh v striedavo studenej a teplej vode. Rýchlu úľavu počas dňa potom prináša nosenie kompresných pančúch. 1–2 x denne je možné tiež aplikovať žilové mazanie. Používa sa na masáž lýtok smerom od členkov ku kolenám. Pre tehotné je vhodný napríklad Cannaderm Venosil.
Na zavodnenie v tehotenstve sa neodporúčajú bylinné čaje na odvodnenie ani extrakty z bylín. Opuchy po pôrode samy ustúpia. Ak by boli opuchy masívne alebo nesymetrické, musí stav skontrolovať lekár.
6. Schlaďte aspoň čelo
Je horúco. Krémová čapovaná zmrzlina pre vás ale na schladenie v tehotenstve nie je vhodná. Veď, čo keby salmonela… Ani ľadový nápoj len tak zo stánku nie je 100% OK… Veď, čo keby v ľade boli baktérie , nehľadiac na to, že s ľadovým nápojom v takomto parne si tak maximálne koledujete o angínu. Ale niečo sa s tým predsa musí dať urobiť! Keď už vás sužuje úmorné teplo, majte po ruke sprej s vodou a osviežte si pokožku a tvár. Voda v spreji vám vydrží dlhšie chladná, keď do nej dáte kocku ľadu. Doma vám na ochladenie dobre poslúži mokrý obklad na čelo.
7. Opaľovacie prípravky vás chránia pred pigmentovými škvrnami
Pokožka je počas tehotenstva citlivejšia a bohužiaľ aj náchylnejšia na vznik pigmentových škvŕn. Slnečná ochrana je pre vás v priebehu tehotenstva preto veľmi dôležitá a rovnako tak aj starostlivosť o bruško v tehotenstve a ďalšie 2 roky po pôrode, kvôli vysokému riziku vzniku strií a ich pigmentácii vplyvom UV žiarenia.
Prejsť na článok o opaľovaní v tehotenstve
Zvýšená citlivosť pokožky u tehotných žien sa niekedy môže prejaviť aj ako alergia na nový kozmetický produkt alebo alergia na slnko. Ideálne preto je vyberať si v tehotenstve kvalitné opaľovacie prípravky pre citlivú pokožku. Preferujte výrobky obsahujúce minerálne UV filtre. Veľmi dobre poslúžia aj prírodné opaľovacie krémy, ktoré obsahujú minimum chemických látok. Vyberajte prípravok s SPF 30 alebo vyšším.
8. Prispôsobte oblečenie
Letným teplotám prispôsobte svoje oblečenie ako materiálom, strihom, tak aj farbou. Oceníte určite vzdušné, voľné kúsky. Ideálne sú pre vás prírodné materiály, ktoré výborne sajú a odvádzajú pot, napríklad bavlna alebo ľan. Siahnite po svetlých farbách, tmavé farby menej odrážajú slnečné žiarenie. Keď doplníte ešte široký klobúk chrániaci vlasy, tvár aj ramená pred slnkom, nebude to mať chybu. :)
Rovnako ako u oblečenia majte na zreteli, akú si na seba beriete spodnú bielizeň. Priedušné kúsky z prírodných materiálov sú pre vás najlepšie. S postupujúcim tehotenstvom budete pravdepodobne potrebovať zaobstarať väčšiu veľkosť. Radšej s tým počítajte už dopredu a tesnými kúskami sa netrápte.
9. Spánok naozaj potrebujete
Potrebujete sa poriadne vyspať, aby ste boli silná na pôrod a novú rolu mamičky, ale tak často to nejde! Toľko vecí s postupujúcim tehotenstvom stále viac a viac ruší spánok. Pripadáte si stále nemotornejší, spať máte len na ľavom boku, bábätko vás kope, niekoľkokrát za noc si musíte odskočiť ak tomu je nočné potenie v tehotenstve počas letných horúčav skoro neznesiteľné. Kvôli rastúcemu brušku navyše tehotné často trpia spánkovými apnoe.
Nespavosť v tehotenstve je pre mamičku vysiľujúca niekedy až do tej miery, že sa zvyšuje riziko rozvoja preeklampsie. Dbajte preto veľmi dôsledne na pravidelný spánkový režim a spánkové desatoro. Zaujať pohodlnú spaciu polohu vám potom pomôže dojčiaci vankúš, ktorý použijete ako oporu pod bruško.
Vy to hravo zvládnete!
Každé tehotenstvo je neopakovateľné a jedinečné. Napriek tomu, že sa môže čakanie potomka v lete zdať náročné, letné neduhy rozhodne nedostihnú všetky tehuľky. Mnoho žien napríklad na opuchy aj ďalšie spomínané problémy vôbec netrpia. V lete si navyše môžete užívať voľné oblečenie a letné šaty, v zime by ste len zháňali stále väčší a väčší kabát a na každom kroku po zamrznutom chodníku by ste sa museli mať na pozore pred pošmyknutím. Nezameriavajte sa preto na to negatívne, ale radšej sa pripravujte do pôrodnice a tešte sa na svoje budúce bábätko.
Autor : Mgr. Ľubica Sobčáková
Pomôcky pre tehotné Tehotenská kozmetika
ZDROJE
- Zadržování vody v těhotenství. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/1551-0-Zadrzovani-vody-v-tehotenstvi.html
- Pregnant This Summer? Beat the Heat. GrowbyWebMD [online]. 2003 [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.webmd.com/baby/features/summer-pregnancy
- Pregnancy during summer. MEDICLINIC MIDDLE EAST [online]. [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.mediclinic.ae/en/corporate/health-knowledge/general-health-articles/pregnancy-during-summer.html
- 7 Easy Pregnancy Care Tips for This Summer. North Atlanta Women's Care [online]. 2021 [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.nawcare.com/blog/summer-pregnancy-tips
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
VICHY Capital soleil krém proti tmavým škrvnám SPF50+ 50 ml
Skladom v e‑shope
24,39 €
CANNADERM Venosil 100 ml
Skladom v e‑shope
8,89 €
SENTA Protect dámske tampóny 4 kusy
Skladom v e‑shope
3,89 €
LEROS Čaj pre tehotné mamičky 20 x 2 g
Skladom v e‑shope
2,99 €
LANSINOH Organický olej na masáž hrádze 50 ml
Skladom v e‑shope
18,29 €
16,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
14. 05. 2020
Čo je vhodné na alergiu pre tehotné ?
Dobrý deň, chcela by som sa informovať o lieku na alergiu, konkrétne voľnopredajný nosový sprej Livostin. Minulý rok som ho počas alergie (sennej nádchy) užívala a veľmi mi pomohol. Teraz ale plánujeme dieťatko a ja neviem či je vhodné ho znovu začať užívať. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Po prípade aký iný nosový sprej by bol vhodný? Teraz som začala uživať aj Rhinallergy tablety, ale pravdepodobne užívať len ten asi stačiť nebude. Vopred ďakujem za odpoveď.
-
26. 01. 2023
Podpora tehotenstva
Dobrý deň,chcem sa spýtať,aké vitamíny by mi pomohli na podporu tehotenstva?Ovuláciu mám pravidelnú,potvrdenú aj lekárom,cysty nemám žiadne a maternica je tiež v poriadku,len sa akosi nedarí.Muž bol aj na testoch zo spermiami,vraj sú pomalé,ale dokážu oplodniť.Užíval dlho folandrol,ale nepomohol nám.Ešte chcem dodať,že ms mám pravidelnú 28dc.
-
28. 04. 2023
Vitamíny pre tehotné ženy
Dobrý deň, prosím vás, chcem sa spýtať, ktoré vitamíny sú zložením lepšie? Tieto alebo femibion? Dakujem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Livpostin spr. výrobca neodporúča používať počas gravidity, pokiaľ prínos liečby pre ženu nepreváži nad rizikom pre plod. Namiesto Livostinu užívajte PHYSIOMER Nosový sprej Hypertonický 20ml., ktorý obsahuje morskú vodu vo vyššej koncentrácií. Pomáha liečiť bežnú aj alergickú nádchu a prechladnutie.
Naďalej užívajte Rhinalergy v dávke 1 tableta 3-6x denne, homeopatika patri medzi najbezpečnejšie lieky pre ženy v tehotenstve. V prípade zhoršenia príznakov môžete užívať vnútorne liek Zodac alebo Zyrtec - môžu sa užívať počas tehotenstva a dojčenia s opatrnosťou.
Doporučujem ešte robiť pravidelné výplachy nosa konvičkou. Na vyplachovanie nosa sa používa vlažná slaná voda. Do konvičky Rhino Horn sa nasype 2,7g kuchynskej soli (NaCl) pomocou špeciálnej odmerky na dávkovanie soli (dodáva sa v balení s konvičkou) a doplní sa s 300 ml vody približne telesnej teploty.
Pri pobyte vonku používajte slnečné okuliare, po každom pobyte vonku sa odporúča sprcha s umytím vlasov.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77