ČO SI ZBALIŤ DO PÔRODNICE?
Váš veľký deň D sa blíži a vy premýšľate, čo si so sebou vziať do pôrodnice? Ktoré potreby budete potrebovať vy a čo sa hodí pre bábätko? S prípravou výbavy a potrebných dokumentov určite neotáľajte a začnite radšej s predstihom. Ak prídu poslíčkovia o niekoľko dní či týždňov skôr, budete pripravená okamžite vyraziť do pôrodnice.
10 minút čítania
Čo so sebou do pôrodnice
Mamičky sa zhodnú na tom, že univerzálny zoznam vecí do pôrodnice pre každého neexistuje. Veľa vecí, či už pre bábätko alebo pre seba, dostanete priamo v pôrodnici a preto každé zariadenie pripravuje svoje odporúčané zoznamy vecí. Je potom samozrejme na vás, či tieto zapožičané veci využijete, alebo budete používať radšej svoje. Pri príprave kozmetiky a oblečenia sa riaďte zdravým rozumom, prihliadnite na svoju dennú rutinu, zdravotný stav a samozrejme tiež na ročné obdobie.
Veci do pôrodnice môžeme rozdeliť na veci potrebné pre bábätko a veci, ktoré bude potrebovať mamička. Následne potom na veci čo k pôrodu a na veci užitočné v období šestonedelia. Ak ste sa s partnerom rozhodli, že bude pri pôrode s vami, aj jemu sa bude hodiť zopár vecí.
Kedy si zbaliť tašku do pôrodnice
Ideálna doba na prípravu je pre každého individuálna. Niektoré mamičky majú rady všetko pod kontrolou a pripravujú tašku do pôrodnice niekoľko týždňov vopred, iné si nechávajú výbavu do pôrodnice na poslednú chvíľu. Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, myslite na to, že poslíčkovia môžu prísť o pár dní skôr, než je v pláne. V prípade, že je vaše tehotenstvo bezproblémové, veci do pôrodnice si začnite pripravovať 4-6 týždňov pred plánovaným termínom. Pri rizikovom tehotenstve myslite na prípravu skôr, už okolo 28. týždňa.
Aké doklady potrebujete?
Keď začnete premýšľať, čo si vziať do pôrodnice, sústreďujete sa hlavne na výbavičku pre bábätko a hygienické potreby pre vás. Oveľa dôležitejšie sú ale doklady a dokumenty, bez nich sa totiž v pôrodnici nezaobídete. Ide o prvú vec, na ktorú sa vás pýtajú pri príjme. Čaká vás napríklad hľadanie rodného listu alebo dokonca návšteva miestnej matriky.
Doklady do pôrodnice:
- občiansky preukaz,
- kartička poistenca,
- tehotenský preukaz,
- zdravotné záznamy súvisiace s tehotenstvom,
- vyplnené formuláre zo stránok pôrodnice,
- váš i partnerov rodný list,
- vydaté mamičky sobášny list,
- slobodné mamičky len rodný list,
- ovdovené mamičky úmrtný list manžela,
- rozvedené mamičky rozvodový list,
- vyhlásenie o mene dieťaťa,
- slobodné alebo rozvedené mamičky potvrdenie matriky o priezvisku po otcovi,
- slobodné alebo rozvedené mamičky doklad o určení otcovstva z matriky,
- pôrodný plán, ak si ho zostavujete spoločne s dulou.
Výbava pre bábätko do pôrodnice
Niektoré pôrodnice vám vopred oznámia, že oblečenie do pôrodnice pre bábätko ani kozmetiku so sebou nosiť nemusíte. Všetko čo do pôrodnice pre bábätko a jeho starostlivosti budete potrebovať, vám poskytnú. V takom prípade stačí pripraviť len nevyhnutnú výbavu pre bábätko na cestu domov. Aby ste so sebou nenosili zbytočné vecí, odporúčame sa pozrieť na stránky pôrodnice a zistiť, aké oblečenie pre bábätko do pôrodnice nemusíte nosiť a čo naopak, potrebujete. Oblečenie pre bábätko do pôrodnice vyberajte z kvalitnej bavlny, najčastejšie vo veľkosti 56 - 62, pri vyššej pôrodnej váhe podľa posledného ultrazvuku aj väčšie. Myslite na to, že bábätko do pôrodu neustále rastie a tiež po pôrode je deň odo dňa väčšie a väčšie.
Oblečenie pre bábätko do pôrodnice:
- dojčenská košieľka alebo body,
- dupačky,
- ponožky,
- čiapočka,
- tenké bavlnené rukavičky,
- podľa počasia aj svetrík,
- zavinovačka.
Čo do pôrodnice pre bábätko z kozmetiky a praktických vecí:
- balenie jednorazových plienok pre novorodencov,
- prebaľovacie podložky,
- látkové plienky 2-3 kusy (skvelý pomocník pri odgrgnutí),
- jemné osušky,
- vlhčené utierky bez vône,
- žinka na umývanie,
- krém na zapareniny,
- krém alebo olejček pre jemnú detskú pokožku,
- cumlíky.
Taška do pôrodnice pre mamičku
Z vecí, čo si zabaliť do pôrodnice sa vám niektoré budú hodiť pri pôrode, iné zase využijete na obdobie šestonedelia. Opäť odporúčame pozrieť sa na stránky pôrodnice a zistiť, ktoré potreby poskytujú rodičkám zdarma. Často sú to erárne košele, nechýbajú ani hygienické potreby ako sú pôrodnícke vložky či toaletný papier.
Na pôrodnú sálu budete potrebovať:
- nepremokavá podložka (hodí sa aj do auta pri odtoku plodovej vody),
- košeľa pohodlná a voľná (najlepšie so zapínaním na hrudníku),
- papuče a žabky do sprchy,
- uteráky (často v pôrodnici poskytnú ale možno bude príjemnejší mať vlastný),
- papierové vreckovky,
- kozmetické potreby (šampón, sprchový gél, krém),
- jelení loj (môže sa zdať ako zbytočnosť, ale pri pôrode pery viac vysychajú),
- hrebeň,
- látková čelenka do vlasov,
- občerstvenie na doplnenie energie (hroznový cukor, oriešky, energetická tyčinka, iontový nápoj, ovocná kapsička ...),
- fľaša na vodu,
- nabíjačka na telefón.
Z vecí, čo do pôrodnice v zime ešte pribaliť, sú to mikina a teplé ponožky.
Čo budete potrebovať po pôrode?
Ako každá žena, aj každý pôrod je iný a v pôrodnici môžete stráviť rozdielne dlhú dobu. Preto sa môže stať, že niektoré veci ani nevyužijete a možno vám bude nejaká drobnosť schádzať. Buďte teda pripravená čo najviac a poriadne si premyslite, bez akých vecí sa pár dní či týždňov nezaobídete.
- intímny gél na umývanie s dubovou kôrou,
- dojčiace košele, pokojne aj viac kusov,
- papuče a žabky do sprchy,
- popôrodné vložky,
- jednorazové sieťované nohavičky aspoň 5 kusov,
- viac uterákov (zvlášť na prsia, zvlášť na tvár a zvlášť na spodnú časť tela),
- dojčiace podprsenky (veľkosť vyberajte tesne pred pôrodom, alebo aj väčšie),
- masť na bradavky,
- prsné klobúčiky na dojčenie,
- vložky do podprsenky (zaobstarať môžete jednorazové alebo bavlnené určené na pranie),
- papierové vreckovky,
- vlhčené obrúsky bez vône,
- knižka alebo mobil na krátenie dlhej chvíle,
- fľaša na pitie,
- drobná desiata,
- doplnky stravy na doplnenie vitamínov,
- čaj a homeopatiká na podporu dojčenia,
- lieky, ktoré pravidelne užívate.
Aj keď župan nájdete na každom zozname, je to jedna z vecí, čo do pôrodnice v lete brať nemusíte. Aj v zime sa tu kvôli novorodencom udržuje vyššia teplota.
Veci pre doprovod
Ak sa s partnerom rozhodnete, že bude s vami na pôrodnej sále, aj on bude potrebovať niekoľko vecí.
Hodiť sa budú:
- pohodlné veci na prezlečenie,
- prezuvky vhodné aj do sprchy,
- občerstvenia (nie je nutné, vo väčšine pôrodníc nájdete bufety),
- nabíjačka na telefón.
Čo nechať radšej doma?
Šperky, cennosti či väčší obnos peňazí nechajte z bezpečnostných dôvodov radšej doma. Potrebovať nebudete ani parfum či voňavé dezodoranty a krémy. Novorodenci po pôrode je najpríjemnejšia vaša prirodzená telesná vôňa. Do pôrodnice je tiež zakázané nosiť kvety. Ak vás chcú najbližšie obdarovať kyticou kvetov, nech to nechajú až na doma. Problémové môže byť aj exotické ovocie a to kvôli možnej alergickej reakcii bábätka.
Výbava na cestu domov
Hoci sa pri príprave zoznamu tašky do pôrodnice sústredíte hlavne na pôrod a bábätko, naplánujte si dopredu aj cestu z pôrodnice domov. Veci na cestu domov si nemusíte nosiť so sebou do pôrodnice, už aj bez toho budete mať vecí až až. Stačí, keď si ich necháte doniesť až tesne pred tým, než vás oboch pustia domov. Na cestu domov si pripravte pohodlné oblečenie pre seba. Tesné džínsy nechajte ešte nejaký čas v skrini, namiesto nich oceníte ešte voľné tehotenské oblečenie, pretože stiahnutie bruška bude istú dobu trvať. Pre bábätko si môžete pripraviť na cestu domov aj pekné slávnostnejšie oblečenie a topánky pre novorodenca. Nezabudnite na vajíčko na prenesenie - autosedačku a podľa počasia i zimný overal a hebkú deku.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
LIVSANE Prsné vložky 30 kusov
Skladom v e‑shope
3,99 €
SPIRIDEA Krémpasta 30 g
Skladom v e‑shope
7,49 €
Súvisiace otázky z poradne
-
12. 08. 2020
Probiotika v období dojčenia
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné dané probiotiká brať aj keď práve dojčím, pri novorodeniatku. Či tam nie sú žiadne nežiadúce účinky pre bábätko.
Ďakujem vopred za odpoveď.
-
26. 10. 2020
Ktorý výživový doplnok je vhodný pri dojčení?
Dobrý deň,
som dojčiaca mamička 8-mesačného dieťatka. Nekonzumujem mlieko, vajíčka ani syry, okrem parmezánu. Zároveň konzumujem minimum mäsa (max. 1-krát za týždeň). Snažím sa jesť hlavne veľa ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a zaraďujem aj tofu a strukoviny. Nie vždy však stíham jesť pravidelne vzhľadom na nespavosť môjho dieťatka.
Čítala som, že v takomto prípade je potrebné doplniť vitamín B12. Môžete mi prosím napísať, aká je denná odporúčaná dávka? Môžete mi prosím taktiež odporučiť nejaký vhodný výživový doplnok s obsahom B12?
Zároveň Vás prosím o uvedenie, aké iné výživové doplnky by boli v mojom prípade vhodné.
Vopred ďakujem za odpoveď.
-
11. 01. 2021
Je vhodný prípravok Vitamíny Centrum pre ženy počas dojčenia?
Dobry den,
chcela by som sa spytat ci su vitaminy Centrum pre zeny ( https://www.benulekaren.sk/centrum-pre-zeny-tbl-60 ) vhodne aj pocas dojcenia.
Dakujem. -
24. 02. 2021
Môže sa užívať Sedatif počas dojčenia?
Dobrý večer, chcem sa opýtať či sedatif pc je vhodný počas kojenia, malá má 3 mesiace a mna nejak neprechádza vnutorna úzkosť v zaludku... Niekedy sa cítim cely den úzkostlivo niekedy len pol dňa... Stale mam taky blbý pocit. Ďakujem M.
Dobrý deň,
probiotiká je vhodné užívať i v období dojčenia. Zdravá mikroflóra je pre novorodeniatko veľmi doležitá. Probiotické baktérie spolu s prebiotikami sú súčasťou materského mlieka a dieťaťu pomáhajú budovať imunitný systém a zdravé trávenie.
S pozdravom
Mgr. Ľubica Sobčáková
lekárnik BENU, Praha