Priebeh tehotenstva týždeň po týždni – 3. trimester

PRIEBEH TEHOTENSTVA TÝŽDEŇ PO TÝŽDNI – 3. TRIMESTER

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Práve ste sa vy a váš budúci potomok preklenuli do tretieho trimestra. Začína sa s 28. týždňom tehotenstva a aj keby  sa mohlo zdať, že náročnosť po fyzickej a emočnej stránke sa stupňuje, o krásne zážitky nebude núdza i v tomto období. Tretí trimester končí pôrodom, ale ešte pred ním poďme nahliadnuť pod pokrievku na jeho prípravy a priebeh posledného trimestra tehotenstva.

 • Tehotenstvo

6 minút čítania


Zdravotné neduhy v treťom trimestri Zdravotné neduhy v treťom trimestri

S najvyšším stupňom gravidity prichádza zákonite aj vyšší nárast váhy, zväčšenie bruška a s tým spojené sprievodné obtiaže. Maternica narastá, hrudný kôš sa rozoviera a prehlbuje sa aj vaše zakrivenie chrbtice. Brušné svalstvo a pánvové väzy sa voľne prispôsobili a podvolili rastúcemu brušku, ktoré priberá stále viac na váhe. A s narástajúcim bruškom či chcete alebo nechcete  prichádzajú aj sprievodné ťažkosti ako:

Pokiaľ vám opúchajú nadmerne ruky a tvár,  určite navštívte svojho lekára, ktorý vám po konzultácii poradí ako opuchy skrotiť. Pokiaľ vám tvrdne bruško častejšie ako desaťkrát za deň, alebo na dlhšiu dobu, alebo trpíte intenzívnymi bolesťami chrbta či bruška, neváhajte a vyrazte do ordinácie svojho ošetrujúceho lekára tiež.

Tip BENU:  Ste si istí, že vo svojej lékárničke pre bábätko máte skutočne všetko?

Čo robiť pre zlepšenie zdravotných ťažkostí

Snažte vykonávať cviky vhodné pre tretí trimester tehotenstva. Nájdete si pohodlný postoj tela a nedvíhajte ťažké predmety. Pokiaľ to situácia dovolí, dlho nestojte ani neseďte. Čo najčastejšie si dávajte nohy nad úroveň bedier. Dodržujte pitný režim v rozmedzí 2-3 litrov tekutín denne. Neprejedajte sa a jedzte skôr malé porcie a v pravidelnejších intervaloch. Pokiaľ vás páli záha pravidelne, dajte si na noc viac vankúšov pod hlavu a pred spaním dajte pozor na dostatočný odstup od posledného jedla. Pokiaľ nemôžete spať, vytvorte si svoj rituál. Niekomu pomáha prechádzka, niekto potrebuje teplý kúpeľ alebo čaj. Vytvorte si relaxačné dýchové techniky, ktoré vás uvoľnia a vyskúšajte napríklad aj príjemnú hudbu. Vankúš nepoužívajte len pod hlavu, ale vyskúšajte si dať jeden medzi kolená a pod chrbát, na ktorý sa vyvíja najväčší tlak.

Pripravte si výbavičku pre bábätko Pripravte si výbavičku pre bábätko

Je toho veľa, čo pre bábätko pred jeho príchodom na svet musíte zvládnuť pripraviť či nakúpiť. Zbytočne sa tým ale nestresujte a snažte sa o väčšinu vecí osloviť rodinu či najbližších priateľov. Niektoré nákladnejšie veci  ako monitor dychu, postieľku s matracom, autosedačku, či kočiarik si skúste požičať, ale nepodceňte ich doterajšie opotrebenie. Do výbavičky nezabudnite zaobstarať odsávačku hlienov, teplomer, cumlíky, prebaľovací pult, vaničku, posteľnú bielizeň, jednorázové podložky, plienky a mantinely do postieľky. Určite sa predzásobte detskou kozmetikou a príslušenstvom, ktoré využijete pri kúpaní a ďalšej starostlivosti. Nezabudnite na dostatočné množstvo kojeneckého oblečenia a zavinovačku, ktorá pri prvých týždňoch dokáže bábätko upokojiť. Nakoniec si skontrolujte a doplňte domácu lekárničku.

Čo si zabaliť do pôrodnice? Čo si zabaliť do pôrodnice?

Váš termín sa pomaly blíži, a preto je dobré myslieť aj na veci, ktoré je potrebné zabaliť so sebou do pôrodnice. Potreby si zbaľte zhruba s prichádzajúcim 6. týždňom do pôrodu. Nezabudnite na klasické hygienické potreby ako na  zubnú kefku, pastu, šampón a sprchový gél. Obľúbený olej na premastenie pokožky, hrebeň, uterák a pohodlné papuče. Po pôrode majte po ruke popôrodné vložky, dostatečne pružné nohavičky, podprsenku na dojčenie a do nej savé tampóny. Pokiaľ chcete mať absolútnu istotu, pribaľte si aj chrániče na bradavky a odsávačku materského mlieka. K očiste a skľudneniu rodidiel a poranenej hrádze vyskúšajte pribaliť umývaciu emulziu. Aby váš čas v pôrodnici bol dokonalý , pribaľte si obľúbenú malú desiatu. Aj keď vám po pôrode zaberie veľa času kojenie, starostlivosť a láskyplné zblíženie s vaším bábätkom, na dlhšie chvíle odpočinku pribaľte aj knihu, alebo obľúbenú hudbu, ktorá vás zrelaxuje.

28. - 32. týždeň tehotenstva 28. - 32. týždeň tehotenstva

Vaše telo sa pripravuje na príchod potomka a neustále priberáte na váhe. Návštevy u lekára sa spravidelnili na 2-mesačné a vy z predchádzajúcej návštevy tušíte, že okolo 30. týždňa vás čaká ďalší veľký screeningový ultrazvuk. Máte čím ďalej väčšie problémy s pohybom a zadýchate sa aj pri bežnej chôdzi. Neprepínajte sa a snažte sa čo najviac odpočívať. Môže sa stať, že vám z prsníkov samovoľne vyteká tekutina, ktorá predchádza materskému mlieku. Nezľaknite sa. Je to prirodzený proces prípravy prsníkov na kojenie a mokrému prádlu sa vyhnete použitím vložky k tomu určenej. Na konci 32. týždňa bábätko váži okolo 1,7 kilogramov a meria aj 41 cm. Pribúda mu podkožný tuk a jeho váha sa zvyšuje s každým týždňom o 200 g. Jeho pohyby sú výrazné a mnohokrát aj nepríjemné. Bábätko má úplne vyvinuté všetky orgány až na pľúca, reaguje dobre na zvuk a poklepanie na bruško, na ktoré dokáže odpovedať v podobe kopnutia.

Tip 1: Neberte svoju chudokrvnosť na ľahkú váhu

 • Po konzultácii s lekárom užívajte  tablety  so železom alebo sa zamerajte na stravu bohatú na železo. Nájdete ho hlavne v červenom mäse, listovej zelenine, orieškoch a strukovinách.

Tip 2: Preberte s lekárom nástup na materskú dovolenku

 • S 32. týždňom prichádza v nekomplikovanom priebehu tehotenstva možnosť nastúpiť na materskú dovolenku.Presný termín vám určí váš ošetrujúci gynekológ.

33. - 36. týždeň tehotenstva 33. - 36. týždeň tehotenstva

Vaše pľúca majú naozaj málo priestoru a dýcha se vám obtiažnejšie. Okrem fyzickej námahe prichádza aj tá psychická. Prvé obavy z vlastného pôrodu ste si už pripustila dávno, ale teraz sa viac zhmotňujú. Veľa mamičiek sa strachuje aj o zdravie dieťatka a či sa o neho zvládne postarať. Tieto pocity sú ale úplne normálne. Skúste ich odbúrať rozprávaním s partnerom, kamarátkou a rôznymi aktivitami ako návštevou kina, kratšou prechádzkou či veselou knihou. Pravdepodobne ste nastupila na materskú alebo v priebehu nadchádzajúceho týždňa nastúpite. Konečne máte viac času na nákup chýbajúcej výbavičky a odpočinok. Nezabudnite si pre bábätko zabaliť do pôrodnice aj plienky, cumlík a dostatok detského oblečenia. Bábätko je v tejto fáze veľmi aktívne, buduje si imunitný systém a neustále priberá na váhe. Teraz meria asi 46 centimetrov a váži 2,3 kg.

Tip 1: Spýtajte sa na vyšetrenie k streptokokovej infekcie

 • V 36. týždni sa pri gynekologickom vyšetrení sterom z pošvy vylučuje eventuálne infekcia streptokokem skupiny B. Pokiaľ sa po vyšetrení táto infekcia potvrdí, dostanete jednorázovo pri pôrode antibiotiká, ktorá by mali zabrániť nákaze dieťaťa touto baktériou.

37. - 42. týždeň tehotenstva 37. - 42. týždeň tehotenstva

Pokiaľ ste prvorodička, môže vám až v 37. týždni klesnúť maternica do panvy. Už príliš nepriberáte na váhe a pocity obav sa miešajú a pomaly ich prebíja radosť z  blížiaceho sa bábätka. Viac sa potíte a snažíte sa zvládnuť návaly tepla. Okolo 40. týždňa môžete očakávať pôrod v podstate kedykoľvek. Pôrod 10 až 14 dní po stanovenom termíne je stále považovaný za štandardný. Počítajte ale s tým, že sa vás v 10. deň po termíne lekári spýtajú na alternatívne vyvolanie pôrodu. V každom prípade majte pripravenú a zbalenú tašku do pôrodnice a zaistite si prípadný odvoz do pôrodnice. Partner by mal byť neustále na telefóne a pokiaľ sa o vás v priebehu tehotenstva starala aj dula,  aj ju pri prvých náznakoch – dlhších a intenzívnejších kontrakciách tiež kontaktujte. 

Tip 1: Ako poznáte, že už je to tu

 • Bábätko je celkom donosené a pýta sa na svet. Prvé prejavy nadchádzajúceho pôrodu sú silnejšie kontrakcie zhruba každých 5 minút. Naruší či uvoľní sa vám hlienová zátka, s ktorou odíde aj plodová voda. Je možné, že pri tom mierne krvácate.

Tip 2: Čo budú od vás v pôrodnici požadovať

 • Aj keď sa vám hlavou honia úplne iné myšlienky a zaplavujú vás emócie, je potrebné zachovať pokoj a vziať so sebou do pôrodnice aj pár nevyhnutných dokladov. Ide o kartu poistenca, občianský preukaz a tehotenský preukaz. Mala by ste mať  aj predvyplnenú dohodu o mene dieťaťa. Dohoda sa dá vyplniť ale aj v pôrodnici. Vydatá žena so sebou musí mať sobášny list, rozvedená doklad o rozvode. Pokiaľ ste slobodná či rozvedená mama, je dôležité si vziať svoj rodný list a prehlásenie rodičov o určení otcovstva, ktoré ste vyplnili predtým na matrike.

Užívajte si svoj požehnaný čas do poslednej chvíle. Aj keď je intenzívny čas tehotenstva náročný, verte, že vstupujete do najkrásnejšej etapy života – do materstva. 

Potreby pre kojencov Výživa a vitamíny pre tehotné

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Tehotenstvo a dojčenie
  13. 07. 2020

  Je vhodné Konopné mazanie chladivé používať aj počas tehotenstva?

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať či toto mazanie môžem používať aj v tehotenstve kvôli bolestiam a nepokoju chodidiel hlavne v noci ....ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Vhodným prípravkom na Vaše  chodidlá môže byť PRIESSNITZ ŽILY A CIEVY MEDICAL 125ml . Zmierňuje ťažkosti spojené s kŕčovými žilami a žilkami – bolesť, opuchy,, uľavuje od pocitu ťažkých a unavených nôh, upokojuje tŕpnuce a citlivé končatiny, zvláčňuje a hydratuje pokožku nôh. Je veľmi vhodný aj pre tehotné ženy, ktoré často trpia opuchmi nôh. Zbaví vás pocitu ťažkých nôh a precitlivenosti.

  Takisto je pre Vás vhodné aj konopné mazanie  chladivé.  Môžu ho  používať aj tehotné ženy,  Nedoporučuje  sa však  natieranie na oblasť brucha, na iné časti tela je pre tehotné ženy bezpečný. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  • Tehotenstvo a dojčenie
  30. 07. 2020

  Môže sa používať prípravok LactoFeel v 3. trimestri ?

  Dobrý deň,

  som v 3. trimestri tehotenstva, zatiaľ bolo všetko v poriadku okrem drobných problémov s kvasinkami. Je prosím bezpečné užívať LactoFeel aj teraz?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Áno, používanie  LactoFeel vaginálny gél je bezpečné a prospešné aj počas tehotenstva. Môže sa používať liečebne aj preventívne - ak je to potrebné aj denne počas tehotenstva. 

  Používa sa na obnovu normálneho pH pošvy, zmiernenie a odstránenie stavov súvisiacich s bakteriálnou vaginózou - odstraňuje nepríjemný zápach, obťažujúci výtok a ťažkosti. Na udržanie prirodzeného pH pošvy a zabránenie opakovanej bakteriálnej vaginózy. Gél sa aplikuje tak, že sa vloží celý predĺžený krk tuby do pošvy a vytlačí sa celý obsah tuby. Najvhodnejšie je používať vaginálny gél pred spaním.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Bolesť
  • Tehotenstvo a dojčenie
  03. 12. 2020

  Čo je vhodné na tlmenie bolesti v tehotenstve?

  Dobrý deň, som v 11tt a už tretí deň ma bolí v lakti, bolesť bola spočiatku mierna avšak každým dňom sa stupňovala až som sa dostala do štádia, že nemôžem rukou, kvôli bolesti, vôbec hýbať. Dnes som bola u doktora, avšak kvôli tomu že som tehotná mi nemohli urobit rtg, preto je ťažké určiť diagnózu. Nemohol mi predpísať žiaden liek, jediná rada bola studený obklad. Údajne to môže byť zápal, keďže som nespadla ani nič podobné, tak zlomeninu ani narazenie nepredpokladám. Prosím vás, je nejaký gél alebo niečo podobné, čo ako tehotná môžem použiť proti bolesti, nanesením priamo na bolestivé miesto, alebo ktorú tabletku môžem použiť,čokoľvek, čo mi pomôže, ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám vyskúšať homeopatický liek Traumeel S ung 50g. Pre zriedené homeopatické substancie, ktoré obsahuje tento liek, nie sú známe žiadne škodlivé účinky na tehotenstvo a laktáciu. Masť sa však  nesmie nanášať na veľké plochy. Pri veľmi silných bolestiach si môžete dať Paralen .Ak je to klinicky potrebné, paracetamol (PARALEN) sa môže podávať počas tehotenstva, avšak má byť použitá minimálna účinná dávka po čo najkratšiu dobu a s najnižšiou možnou frekvenciou.

  Na zápal šliach je vhodný homeopatický liek RUTA GRAVEOLENS gra 1x4 g (9CH) - 5 granúl 3xdenne. 

   

  Prajem skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.