PRIEBEH TEHOTENSTVA TÝŽDEŇ PO TÝŽDNI – 2. TRIMESTER
Všetky obávané strasti a strachy z prvej tretiny tehotenstva máte za sebou a teraz si už môžete vydýchnuť a začať si užívať Vaše tehotenstvo. Od druhého trimestra by ste sa mala cítiť po fyzickej stránke omnoho lepšie. Aj keď búrlivejšie veci máte za sebou, vaše bábätko čakajú veľké skoky v raste a vývoji. Poďme sa pozrieť, čo vás a bábätko čaká a na čo sa môžete tešiť.
6 minút čítania
Buďte opatrná a starajte sa o seba
Druhý trimester len rozkvitnete. Väčšinou so sebou nesie zvýšenie krvného obehu. Je to preto, aby sa celé telo a maternica správne prekrvili a dieťatko malo dostatok kyslíka. Preto na ostatných pôsobíte pohodovo a krásne a vaša pleť len žiari. S druhým trimestrom prichádzajú prvé väčšie zmeny na postave. Priberiete približne pol kilogramov za týždeň a vaša koža sa začne v ženských partiách napínať. Myslíte hlavne na svoje pohodlie a na kvalitnú a pestrú stravu plnú vláknin,vitamínov a minerálov. Natierajte si každý záhyb tela, predovšetkým bruško, boky a stehná špeciálnymi olejmi a krémami. Pomôžete koži k jej elasticite a vyhnete sa nevzhľadným striám. A keď bude tehotenstvo od 14. týždňa pohodovejšie, s rastom hladiny hormónu progesterónu v krvi dôjde k zleniveniu čriev. Tie majú vďaka narastajúcej maternici menej a menej miesta a môžete sa tak potýkať so zápchou a hemoroidy. Zamerajte sa preto na dostatočný príjem tekutín a vlákniny a pokiaľ nie je vaše tehotenstvo rizikové, nevyhýbajte sa primeranému pohybu. Zmierniť nepríjemnú bolesť pri hemoroidoch pomôže odvar z dubovej kôry.
Sex a tehotenstvo nie je tabu
Zvlášť v druhom trimestri, kedy je vaše telo extrémne prekrvené a máte za sebou prvotnú únavu a nevoľnosti. Intenzívnějšia chuť prichádza tak nejako sama. Navyše už s vami hormóny tak búrlivo nelomcujú, zato sexuálna náruživosť môže byť dokonca intenzívnejšia, než akou ste zažila kedykoľvek predtým. Pokiaľ vám teda lekár nedoporučí inak, môžete sa partnerským hrátkam a nežnostiam venovať bez obmedzenia. Voľte len polohy, ktoré sú vám príjemné a vyhnete sa prehnane hlbokému prieniku. Škodil by nadmerným tlakom na rastúcu maternicu a zhoršoval tak prekrvenie. Samotný styk však plod neohrozí, je dostatočne chránený plodovou vodou, ale aj hlienovou zátkou.
Zdravotné neduhy v druhom trimestri
Verte svojmu telu a jeho signálom počas celého tehotenstva. Hoci je druhý trimester pokojnejším obdobím, môže sa vyskytnúť vinou nesprávneho stravovania, zlej životosprávy či nečakaných zmien nejaký ten neduh či komplikácia. Určite by ste mala ďalej riešiť či konzultovať s lekárom, pokiaľ máte:
- zápchu, a s ňou súvisiace hemoroidy,
- kŕče v chodidlách,
- brnenie a výrazné opuchy končatín,
- krvácanie ďásní a zvyšujúca sa kazivosť zubov,
- podozrenie, že vám neprirodzene tuhne bruško,
- pocit závrate, ktorý môže byť ukazovateľom nedostatku horčíka,
- príznaky pálenia záhy.
Nič z toho nepodceňujte a radšej sa u svojho lekára uistíte, že je všetko v poriadku.
Tip BENU: Ste si istí, že vo svojej lekárničke pre bábätko máte skutočne všetko?
14. - 18. týždeň tehotenstva
Bábätko v tomto období doraste až do veľkosti 18 cm. A aj keď sa už hýbe, vy zatiaľ nič necítite. Vyvíja sa mu dokonale sluch, a preto počuje každé vaše slovo a vníma všetky vnemy okolo vrátane tepu vášho srdca. Vyvíjajú a predĺžujú sa mu končatiny a na prstoch má prvé nechtíky. Hlavička už netvorí polovicu, ale skôr tretinu tela. V 16. týždni tehotenstva začína bábätko robiť takmer akrobatické kusky. Začína kopať okolo, robiť kotrmelce a na ultrazvuku môžete zahliadnuť aj to, ako si cmúľa palček. Postupne sa na jeho drobnom telíčku s veľmi jemnou kožou začína tvoriť prvá tuková vrstva. Najväčší rast a rozvoj zažíva aj mozog a pľúca. V 16. týždni tehotenstva vás čaká takzvaný triple test. Ten uzavrie vstupné kolo integrovaného screeningu a vyhodnocuje riziká vážnejších vývojových vád ako Downov syndróm a rázštepy.
Tip 1: Starajte sa s jemnosťou o svoje sedacie partie
- K úľave od hemoroidov si urobte vlažný sedací kúpeľ z dubovej kôry.
- Prikladajte následne chladiace obklady alebo vankúšiky, ktoré utíšia bolesť.
Tip 2: Podporte elasticitu pokožky bruška a celého tela pomocou
- Eucerinu pH5 telového oleja proti striám,
- tehotenského telového oleja na strie Weleda ,
- alebo telového oleja Elasti-Q.
19. - 23. týždeň tehotenstva
V týchto týždňoch sa vám bude naďalej zväčšovať bruško a zvyšovanie vašej váhy a váhy bábätka vám dá zabrať predovšetkým v bedrách. Bolesti môžete pociťovať aj v podbrušku. Vaše väzy, svaly a pokožka sa totiž naťahuje a rôzne pohyby môžu byť preto nepríjemné a bolestivé. Pokiaľ to ide, spávajte len na ľavom boku a pri každej voľnej chvíli si podkladajte nohy, alebo ich položte do zvýšenej polohy. Prietok krvi žilami späť k srdiečku je kvôli zvýšenému prietoku krvi obtiažný, a snížite tak pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl. Pokiaľ vám to lekár doporučí, nebojte sa siahnuť aj po kompresných pančuchách. V 20. týždni vás čaká veľký ultrazvuk bábätka. Ste v polovici tehotenstva a užívajte si pokoj. Vaše bábätko si medzitým vybudovalo vlastný denný a nočný biorytmus. Počas dňa, kedy bábätko vďaka pohybu príjemne hojdáte, väčšinou spí a v noci sa potom hlási o pozornosť. Plod v 23. týždni váži aj 450 gramov a meria asi 28 centimetrov.
Tip 1: Začnete s cvikmi na posilnenie pánvového dna
- Ležte na chrbte, pokrčte nohy v kolenách a oprite ich o chodidlá do vzdialenosti, v akej máte ramená. S nádychom stiahnite zadok, podsaďte panvu a zatiahnite svaly panvového dna vrátane konečníka. Podsadenú panvu vytiahnite nahor. Pri pokladaní panvy na podložku všetky svaly uvoľnite a opakujte 12krát.
- Zaraďte do denného režimu tzv. Kegelove cviky. Najskôr sa naučte bezpečne sťahovať svaly panvového dna v ľahu, ako by ste chcela prerušiť močenie. Ležte s rukami pozdĺž tela a nohy prekrižte v kotníkoch. Cviky postupne presúvajte aj do stoja či sedu a opakujte po desiatich sekundách uvoľnenie – stiahnutie na 2 sekundy.
Tip 2: Využite energiu a začnite pripravovať všetko pre bábätko
- Vyberte si ten správny kočiar a sedačku do auta.
- Kontaktujte rodinu a známych, či by vám niečo zo základnej výbavy požičali, alebo venovali. Zo štartu si nachystajte monitor dychu, postieľku, zavinovačku do pôrodnice, dojčaciu podprsenku a oblečenie pre bábätko.
23. - 27. týždeň tehotenstva
Vaše bruško sa neustále zväčšuje a vy pomaly priberáte, čo je veľmi dôležité. Dostatočne odpočívajte, získate tak poriadnu zásobu energie na dobu, kedy ju budete potrebovať najviac – pri pôrode a v období dojčenia. Zmena šatníka je už nevyhnutná a prírastok vašej váhy je zhruba 7 kilogramov. V 24. týždni je čas aj na tak neobľúbený test na cukrovku. S rastúcim bruškom se stáva obtiažnejší aj bežný pohyb a dosť často sa zadýchate. Zmierte sa s tým, že nebudete mať perfektne upratané a radšej odpočívajte, kdekoľvek môžete. Spite pri únave aj počas dňa a počúvajte rytmus a impulzy svojho tela. V tejto fáze si často pýta viac železa, ktoré je nevyhnutné pre bábätko a pre vás. Bábätko už váži niečo cez kilogram a jeho pohyby cítite intenzívne.
Tip 1: Je čas na dôležité rozhodnutia
- Informujte sa, aj s Vaším partnerom, o predpôrodných kurzoch a zvážte, či ich chcete absolvovať spoločne. Načerpajte inšpiráciu a ujasnite si, či by Vám Váš partner mohol byť oporou aj pri pôrode. Reálna situácia síce pravdepodobne môže byť iná, ale príprava na ňu je určite prospešná.
- Zoznámte sa so svojou pôrodnicou a vyhľadajte niekoho, kto by vám jej chod priblížil. Zvážte, či by vám mohla byť nápomocná aj pôrodná asistentka alebo dula. Ta Vás môže zbaviť zbytočných obáv, mnohé veci Vám vysvetlí a prevedie Vás nielen prichádzajúcím pôrodom, ale poskytne Vám užitočné informácie o počiatočnej starostlivoti odieťatko a kojením.
Tip 2: Druhý trimester využite k dovolenke
- Druhý trimester je najkľudnejším obdobím, ktoré si maminy užívajú a prípadne môže byť ideálnym obdobím na dovolenku. V treťom trimestri sa neodporúča lietať a cestovať ďaleko. Preto si vyberte destináciu, nalaďte se na relaxačnú vlnu a užite si posledných pár dní len s partnerom. Cesta vás určite ešte viac spojí a pripravíte sa tak na ďalšie náročné dni.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
FEMIBION 2 Tehotenstvo 28 tabliet + 28 kapsúl
Skladom v e‑shope
20,89 €
ELASTI-Q Exclusive krém na strie 150 ml
Skladom v e‑shope
16,89 €
Súvisiace otázky z poradne
-
04. 12. 2020
Môžu sa užívať probiotiká v tehotenstve?
Dobrý deň
Chcem sa opýtať či sa môže užívať Probio-fix inum.aj v tehotenstve.
Ďakujem -
06. 08. 2020
Od akého týždňa sa užíva prípravok FEMIBION 2?
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom Femibionu 2 - nie som si istá, či ho mám brať od ukončeného 12-stého alebo až ukončeného 13-stého týždňa tehotenstva.
Ďakujem za odpoveď.
Katarína -
02. 12. 2020
Ktorý liek je vhodný na kŕče v nohách v tehotenstve?
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či smiem užívať vitar horčík aquamin mg + vitamín B6 ak som v 32 týždni tehotenstva. Po pripade, co pomáha na kŕče v nohách (magneziove tabletky mi nezaberajú). Ďakujem veľmi pekne.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Probiotiká môžete užívať aj počas tehotenstva, sú bezpečné pre Vás a Vaše dieťatko s priaznivým efektom pre Vás oboch.
Užívanie probiotík v tehotenstve výrazne znižuje výskyt tehotenskej cukrovky, znižuje hladinu glukózy na lačno, znižuje riziko preeklampsie . Probiotiká môžu pomôcť aj pri tráviacich problémoch, akými sú yápcha, zlé trávenie a hnačka v tehotenstve, udržujú normálnu vaginálnu mikroflóru.
Užívanie probiotík počas tehotenstva a po pôrode je prospešné aj pre Vaše bábätko - probiotiká znižujú mieru atopickej dermatitídy a ďalších alergických prejavov. u detí. Dojčené deti, ktorých matky užívali probiotiká počas tehotenstva, majú tiež nižší výskyt hnačky, koliky (znižuje riziko až o 75 %) a zápchy.
Užívajte si bezstarostné tehotenstvo.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77