Lekárnička pre bábätko - čo do nej patrí?

LEKÁRNIČKA PRE BÁBÄTKO - ČO DO NEJ PATRÍ?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Príchod bábätka do domácnosti vyžaduje veľké prípravy. Okrem toho, že sa budúca mamička pripravuje na samotný pôrod, premýšľa, čo je potrebné zabezpečiť pre bábätko. Jednou zo základných vecí je lekárnička pre novorodenca, ktorú oceníte pri bežnej starostlivosti aj  pri náhlom ochorení. Nevyhnutná výbava pre bábätko by mala obsahovať lieky pre novorodenca, zdravotnícke pomôcky, obväzový materiál a detskú kozmetiku pre starostlivosť o vlasy a pokožku.

 • Deti a mamičky

11 minút čítania


Príchod bábätka je veľkou udalosťou a postupne mu prispôsobujete celú domácnosť. Kupujete výbavičku pre bábätko, zariaďujete izbičku a všetko potrebné. Myslíte tiež na detskú lekárničku? Okrem liekov tam patrí tiež kozmetika pre bábätko a pomôcky, ktoré pomôžu sledovať zdravotný stav bábätka. Do lekárničky tiež patrí vitamín D, ktorý dostane predpísaný na recept takmer každý novorodenec. Detská lekárnička sa bude s rastúcim dieťatkom meniť, majte teda na začiatku tie základné potreby po ruke. Zistíte, čo kúpiť pre bábätko v lekárni.

Čo všetko zaobstarať pre bábätko

Lieky pre novorodenca sú iné než lieky pre dospelého. Aby ste predišli nechcenej zámene, odkladajte lieky pre bábätko samostatne, oddelene od liekov pre dospelých. Príbalové letáky hneď nevyhadzujte, nechajte si ich uložené pri liekoch, aby ste sa mohli presvedčiť o správnom dávkování lieku, uchovávaní a dobe použiteľnosti. Neotvorené lieky majú dobu použiteľnosti vyznačenú na obale. Po otvorení sa doba použiteľnosti u sirupov a kvapiek skráti. Aby sa vám doba použiteľnosti otvoreného lieku lepšie počítala, vyznačte si dátum otvorenia na obal.

Tíšenie horúčky a bolesti Tíšenie horúčky a bolesti

Pri horúčke chcete svojmu dieťatku rýchlo uľaviť, aby sa cítilo čo najlepšie. Doprajte mu pokoj, optimálnu teplotu v miestnosti, dostatok spánku, doplňujte tekutiny a podajte lieky na tlmenie bolesti a horúčky.

Sirupy a čapíky, ako ich správne zvoliť?

Tieto lieky sa používajú pri teplote zvýšenej nad 38°C alebo pri bolesti, napríklad pri prerezávaní zúbkov. Lieky môžete podávať deťom starším 3 mesiace alebo ťažším ako 5 kilogramov. Pokiaľ máte menšie dieťatko, pri horúčke kontaktujte lekára a konzultujte s ním ďalší postup. Pre väčšie deti sú k dispozícii dve účinné látky, paracetamol a ibuprofén, ako sladký sirup alebo čapíky pre novorodenca. Je lepšie mať doma obe formy a podávať ich podľa ochorenia. V prípade horúčky pri hnačke zvoľte sirup, pokiaľ bábätko zvracia, zaberú lepšie čapíky.

Paracetamol (Paralen, Panadol) - pôsobí proti bolesti a horúčke. Presnú dávku lieku spoľahlivo vypočítate podľa hmotnosti a odmeriate pomocou priloženej odmerky. Ďalšiu dávku lieku môžete podať po 6. hodinách.

Ibuprofén (Nurofen, Brufen, Ibalgin) - pôsobí proti bolesti, horúčke a zápalu. Dávku môžete vypočítať podľa veku a tiež podľa hmotnosti, čo je mnohoktát presnejšie. Sirup odmeriate pomocou odmerky. Medzi jednotlivými dávkami dodržujte odstup 6 - 8 hodín.

Striedanie liekov na horúčku: v prípade, že horúčka neklesá alebo sa po pár hodinách opäť zvýši, je možné striedať tieto dve účinné látky po 4 hodinách.

Lieky na kašeľ nie je  potrebné sa predzásobovať, stačí  ich zabezpečiť v prípade potreby. Na tlmenie suchého kašľa možno použiť sirup Sinecod. Pri vlhkom kašli podporte čistenie priedušiek od hlienov a vykašľávania pomocou sirupu Mucosolvan pre kojencov - Mucosolvan Junior.

Teplomer pre novorodenca

V ponuke je hneď niekoľko druhov teplomerov. Ako sa v nich orientovať? Novorodencom sa meria teplota najlepšie v konečníku a to s digitálnym teplomerom s ohybnou špičkou. Praktický model teplomera je bezkontaktný infračervený teplomer. Obstarávacia cena je vyššia, ale okrem merania telesnej teploty má ďalšie praktické využitie. Môžete merať teplotu aj keď dieťatko spinká, zmerať teplotu fľaše s mliekom, teplotu vody a tiež teplotu okolia.

Starostlivosť o detský noštek Starostlivosť o detský noštek

Zoznam pre novorodenca doplňujú aj lieky a potreby pre hygienu nosa. Do doby, než bude dieťatko samostatné a naučí sa smrkať, je odkázané pri hygiene nosa na vašu pomoc. Aké pomôcky použiť?

Hygiena nosa so slanou vodou

K hygiene nosa a pre zvlhčenie sliznice sa používajú izotonické soľné roztoky. Obľúbené sú Libenar pre deti v ampulkách alebo spreje Physiomer Baby, Sterimar Baby. Soľné roztoky v izotonickej koncentrácii sa používajú tiež pred odsávaním pre šetrnejšiu starostlivosť.  Pri nádche a upchatom nose sú účinnejšie spreje do nosa s hypertonickou koncentráciou solí. Pokiaľ má bábätko pri nádche aj opuchnutú sliznicu, že nemôže dýchať, možno použiť pre uvoľnenie nosa tiež liek s účinnou látkou oxymetazolín (Nasivin soft).

Nosová odsávačka

Pri čistení nosa novorodenca je nosová odsávačka neoceniteľný pomocník. Existujú ručné odsávačky,  modely na batérie alebo s pripojením na vysávač. Manuálna odsávačka je skôr núdzové riešenie, lepší výkon podajú rozhodne odsávačky na baterky, alebo pripojené na vysávač. Manipulácia s vysávačom môže byť nepraktická, napríklad keď potrebujete mať odsávačku vo viacerých miestnostiach. Navyše môže manipulácia s vysávačom dieťatko rozrušiť. Odsávačka na baterky je finančne náročnejšia, ale jej praktické využitie je neoceniteľné.

Starostlivosť o detské bruško Starostlivosť o detské bruško

Kvapky proti nadúvaniu

Novorodenci často trpia na bolesti  bruška v dôsledku nadúvania. Než sa ich trávenie vyvinie, môžu preplakať aj celé noci. Proti nadmernej plynatosti pomôžu osvedčené kvapky s obsahom látky simetikon (Espumisan,Balonix) alebo s obsahom prírodných látok proti nadúvaniu (BabyCalm).

Probiotiká

Imunitný systém sídli práve v črevách a tu  sa odohráva aj spracovanie potravy. Tomu všetkému napomáha črevná mikroflóra. Probiotikása ;prirodzene nachádzajú v materskom mlieku a tiež ich môžete doplňovať formou kvapiek. Každé probiotické kvapky môžu obsahovať iný kmeň ;a ich použitie konzultujte s pediatrom. K najobľúbenějším patria kvapky Biogaia.

Masážny krém na bruško

Jednou z možností, ktorá uľaví bábätku od bolesti bruška pri nadúvaní je masážny krém Pupík s obsahom vonných silíc.

Rektálna trubička

Táto tenká pomôcka pomôže pri nadúvaní a pri zápche tým, že umožní odchod plynov zčriev a vyvolá vyprázdnenie konečníka. Pred aplikáciou rektálnej rúrky  namažte rúrku olejčekom a opatrne vložte dieťatku do konečníka. Nesmie sa ale používať prípiš často, aby sa nepoškodil reflex vyprázdňovania konečníka.

Pomôcky na ošetrenie drobných poranení Pomôcky na ošetrenie drobných poranení

Lieh na pupok

Čistenie pupka novorodenca nie je  žiadna veda. K ošetreniu sa používa 60 % lieh na ošetrenie pupka, ktorý zaobstárate  v našej internetovej lekárni ako aj každej kamennej BENU lekárni. Pupok čistíte dvakrát denne a nechajte dieťatko chvíľu bez plienky, aby lieh vyschol. Než sa pupok zacelí, pri kúpaní ho držte v suchu.

Gázové štvorčeky

Buničité štvorčeky možno použiť na čistenie očí s očnými kvapkami pre novorodenca, ošetrenie pupka alebo drobných škrabancov. Výhodou je, že na rozdiel od vaty nezanechávajú vlákna.

Dezinfekcia

Pri výbere dezinfekcie dbajte na to, aby dieťatko neštípalo a zároveň bola účinná. Vhodné sú  Neocide sprej pre najmenšie bábätká, od 6. mesiaca aj Betadine na báze jódu.

Hojenie rán

Aj bábätko si niekedy môže spôsobiť škrabnutie či drobné poranenie. Stačí ostré a mäkké nechty alebo chvíľka nepozornosti s hračkou a škrabanec je na svete. Po starostlivej dezinfekcii rany použite Hemagél, ktorý vytvára prostredie pre vlhké hojenie bez chrasty a jaziev. Hodia sa aj detské náplasti veselých farieb s obrázkami.

Čistenie očí

Vo vnútornom kútiku oka sa tvoria karpiny, ktoré je potrebné pri pravidelnej hygiene odstraňovať. Použite na to gázový štvorček a kvapky do očí pre bábätko. Vhodné sú kvapky Ocuflash bez konzervantov. Pokiaľ sa dieťatko zobudí so zalepenými viečkami, použite na zápal dezinfekčné kvapky do očí Ophthalmo - septonex.

Starostlivosť o citlivú detskú pokožku Starostlivosť o citlivú detskú pokožku

Krém na zapareniny  - plienkovú dermatitídu

Jedná sa o začervenané  miesta, ktoré sa najčastejšie  vyskytujú na citlivých miestach, ako je zadoček, slabiny a genitálie. Menej často sa potom  objavujú na stehnách, za uškami, v podpazuší či ďalších kožných záhyboch.

Ako sa zaparenina prejavuje: 

 • vlhká oblasť pokožky, dochádza k mokvaniu,
 • pľuzgiere, objavujú sa drobné prasklinky,
 • podráždená pokožka, vzniká vyrážka,
 • suchá koža, na miestach dochádza k olupovaniu,
 • pocity svrbenia a pálenia, dieťa je podráždené a plače.

Pri prevencii alebo ošetrení zaparenín vsaďte na osvedčené produkty: Bepanthen Baby, Sudocrem alebo Rybilka Neo. Pri rozvoji dlhotrvajúcej dermatitídy dochádza vo vlhkých miestach k množeniu kvasiniek. V takom prípade pomôže Imazol krémpasta, s obsahom účinnej látky klotrimazol alebo  zinková masť.

Kozmetika pre bábätko

Detská pokožka je citlivá a jemná a potrebuje špeciálnu starostlivosť. Preto starostlivo zvažujte, akú kozmetiku pre bábätko zaobstarať. Vsaďte na šetrnú prírodnú kozmetiku pre novorodenca Weleda s obsahom prírodných ingrediencií, alebo na špeciálnu dermokozmetiku na ošetrenie ekzému a šupiniek vo vlasoch.

 • Pena do kúpeľa - používa se na umývanie bábätka vo vani. Pokožku šetrne myje a zároveň chráni.
 • Šampón - ideálne pH je 5,5, teda pokožke neutrálne.
 • Telové mlieko, olej alebo krém - detská pokožka ešte netvorí kožný maz a preto potrebuje ošetrujúcu a premasťujúcu starostlivosť.
 • Sprchové gély - jemný mycí gél pre čistenie pokožky a vlasov dieťaťa.

Ďalšie kozmetické potreby Ďalšie kozmetické potreby

Do nevyhnutnej výbavy pre bábätko tiež patria: vatové tyčinky pre deti,  vlhčené obrúsky, kefa na vlasy pre bábätko a detské nožničky na nechty s guľatou špičku na strihanie mäkkých a jemných nechtíkov, detská pestúnka.

Detské krémy a mastiPotreby pre deti a kojencov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  16. 11. 2020

  Čo je vhodné na suchý kašeľ pre 8 mesačné bábätko?

  Dobry den,

  chcem sa opýtať na dieťatko 8 mesačné ma už 3. deň suchý kašeľ v noci sa to stupňuje, cez deň možno raz, dvakrát zakašle, nemá horúcku vôbec. poradili by ste asi nejaký sirup na takýto kašeľ pre bábätko?

  Ďakujem krásne

  Dobrý deň,

  pre 8 mesačné dieta by som Vám odporučila kvapky Tussin, pretože sú vhodné aj pre najmenších a jednoducho sa dávkujú. Obsahujú účinnú látku, ktorá tlmí suchý a dráždivý kašeľ. Dávkuje sa podľa hmotnosti dieťaťa. Pokiaľ by kašeľ neustal po týždni liečby, navštívte detského lekára. 

  Tussin kvapky 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Trávenie
  15. 05. 2020

  Čo je vhodné na bolesti bruška u novorodenca?

  Dobrý deň, existujú nejaké kvapky pre 2 mesačné dieťa ako je Babycalm ale neobsahuje mätu? Mäta malej podporuje reflux.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Doporučujem Vám užívanie SAB SIMPLEX sus 30ml. Používa sa pri zvýšenej tvorbe plynov a ich hromadení v gastrointestinálnom trakte (meteorizmus) s gastrointestinálnymi ťažkosťami, ako sú nafukovanie, pocit plnosti a napätie v nadbrušku.

  Novorodenci, dojčatá a deti do 36 mesiacov užívajú  15 kvapiek (0,6 ml suspenzie) do každej fľašky s pitím (alebo na lyžičku pred každým dojčením). Simetikónová emulzia sa ľahko mieša s inými tekutinami, napr. s mliekom.

  Po kúpeli a po jedle  sú pri bolestiach bruška  vynikajúce aj masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier  alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  oleja, alebo len čistým masážnym olejom.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Zuby a ústna hygiena
  17. 06. 2020

  Ktorý prípravok je vhodný na biely povlak na jazyku u bábätka?

  Dobrý deň, môže tento sprej používať bábätko na biely jazýček?
  Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ak  máte doma uvedený prípravok Prevapis, môžete ho vyskúšať  - zopár kavpiek na  gázu a prstom, kt. je  obalený gázou povytierajte  bäbátku ústa. Medzi  prípravky, kt. sa používajú  na múčnivku ( soor oris) je vhodný  TEREZIA FREEANGIN sprej 25ml - (na gázu a povytierať) a Phyteneo Neocide gél 50ml ( bohužiaľ momentálne vypredaný) , popr. gentianová violeť ( kúpite v kamennej lekárni) .  Pri tejto diagnóze je dobré, aby ste sa preliečili aj vy a to dodržiavaním protikvasinkovej diéty (vylúčiť všetko cukor, sladké ovocie, bielu múku, kofeín), užívať probiotiká, jesť veľa kyslomliečnych výrobkov a potierať si prsné dvorce prípravkom, kt. potierate aj ústa vášho bábätka ( Fereangin, Neocide, popr. Prevapis) 

   

  Ak Ste homeopatii naklonená, podpornou liečbou je užívanie homeopatického lieku HOM. MONILIA ALBICANS 15CH gra 1x4g (CH15) - 5 granuliek rozpustiť v pol deci vody a podávať 1 kávovú lyžičku pred každým krmením.  Roztokom homeopatického lieku si môžete tiež potierať prsné dvorce.  

  Doplnte Vášmu bábätku probiotiká - BioGaia ProTectis gtt 5ml

   

  Prajem Vám skoré vyriešenie  problému. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Trávenie
  03. 11. 2020

  Ktorý homeopatický liek je vhodný pre mesačné bábätko?

  Dobrý deň, mala by som otázku aký produkt z homeopatickych liekov by ste mi odporučili na reflux u mesačného babatka. Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Na reflux je vhodný homeopatický liek GASTROCYNESINE tbl 60 . Obvzkle sa užíva  v dávke 1-2 tablety 1/4 hodiny pred jedlom. V prípade pretrvávania príznakov je nutné dávku zopakovať aj po jedle.  Deti do 1 roka (dojčatá): liek je možné podať rozpustený v troške vody. Pri mesačnom bábätku by som použila čo najmenšiu dávku 0,5 až 1tabletu rozpustiť vo vode a podať  lyžičkou 15 minút pred jedlom.

   

  Prajem Vám skoré vyriešenie problému. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.