Detská imunita

DETSKÁ IMUNITA

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Jeseň je  obdobím, kedy deti nastupujú do školy či škôlky a zároveň je obdobím so zvýšeným výskytom viróz a bakteriálnych infekcií. So začiatkom nového školského roka sa stretávame s detskou nádchou a inými ochoreniami. Čo robiť pre posilnenie detskej imunity, aby vaše dieťa zostávalo doma v posteli čo najmenej?

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Deti a mamičky

6 minút čítania


Čo je detská imunita Čo je detská imunita

Najskôr je potrebné pochopiť, čo to vlastne imunita je a ako funguje. Imunita sa definuje ako odolnosť organizmu voči rôznym mikroorganizmom. Imunitný systém tvorí komplex buniek a orgánov, ktoré spolupracujú na ochrane organizmu. Imunita má tri obranné línie. Prvú reprezentujú koža a slizničné membrány, ktoré zakrývajú telo a bránia plnému styku baktérií a vírusov s vnútorným prostredím. Druhá línia je vnútorná, pôsobí tak, že na základe chemických signálov sa mení aktivita leukocytov. Následkom tejto obrany je zápal. Tretia línia sa spúšťa spoločne s druhou a vyznačuje sa špecifickou odpoveďou na mikroorganizmy.

Druhy imunity Druhy imunity

Imunitu môžeme rozdeliť na vrodenú a získanú. Vrodená imunita spočíva v tom, že mnohé baktérie majú na povrchu rôzne molekuly, ktoré môžu byť rozpoznané imunitným systémom. Naopak získaná imunita vzniká, až keď organizmus prekoná infekciu. Tento druh imunity si zapamätá odpoveď organizmu a budúce reakcie budú omnoho silnejšie.

Imunita do veľkej miery sídli v našom čreve a ovplyvňuje ju črevná mikroflóra. Nachádza sa tu 70-80 percent imunitného systému.

Keď zlyhá imunita alebo je oslabená, sme náchylnejší na rôzne ochorenia. Skúsenosti lekárov potvrdzujú, že v posledných rokoch pribúda chorých a porucha imunity môže byť toho príčinou.

Čo ovplyvňuje detskú imunitu Čo ovplyvňuje detskú imunitu

Ako môžeme sami ovplyvniť detskú imunitu? Ako môžeme sami ovplyvniť detskú imunitu?

 • Nedoporučuje sa prekurovať miestnosti
 • Nepreháňať s dezinfekciou a antibakteriálnymi prostriedkami
 • Zdravá a vyvážená strava
 • Dostatok spánku
 • Otužovanie a pobyt vonku i v chladnejšom počasí

Prípravky pre prirodzenú obranyschopnosť u detí Prípravky pre prirodzenú obranyschopnosť u detí

 • Betaglukány (IMUNOGLUKAN, MULTIIMUN) – jedná sa o prírodný produkt, ktorý pochádza z húb. Pôsobí  v tenkom čreve. Výhodou doplnkov stravy Imunoglukan je, že je dostupný vo forme sladkého sirupu, čo je jedna z najobľúbenejších foriem pre dieťa.
 • Probiotiká (BIOPRON LAKTOBACILY,  SWISS LAKTOBACÍLKY) – probiotiká sú živé organizmy, ktoré na črevách vytvárajú súvislý povlak a tým zabraňujú kolonizovaniu čreva škodlivými patogénmi a ich premnoženie.
 • Komplex vitamínov (VIBOVIT, MARŤANKOVIA) – obsahujú  vitamíny, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému.
 • Homeopatia (OSCILLOCOCCINUM) – k prevencii a liečbe chrípkových stavov je možné použiť aj polykomponentné homeopatikum. Ako prevencia stačí užívať 1 dávku týždenne.

Pozrite sa na naše ďalšie prípravky na posilnenie imunity.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Otázka na produkt
  30. 07. 2020

  Aký je rozdiel medzi Probiofix a Probiofix inum ?

  Dobrý deň,
  aký je rozdiel v probiotikách Probiofix a Probiofix INUM

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Probio-fix  obsahuje laktózu a bielkovinu kravského mlieka.  Účinnou zložkou: Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus acidophilus, LA®Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 4 miliardy (4 x109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.

   

  Probio-fix INUM neobsahujú: proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok, chuťové aditíva - sú vhodné pre ľudí, kt. trpia alergiou na lepok a laktózu.  Účinnou zložkou sú  Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 2,7 miliárd (2,7 ×109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.

  V prípade záujmu si objednajte  prípravok poľa Vašich preferencií.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Imunita
  24. 08. 2020

  Aké je správne užívanie prípravku Arkodefenses kids ?

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať koľko dni sa to má užívať, prípadne koľko balení nepretržite užívať. (Arko Defenses Kids 5 dávok) Prípadne, kde sa o tom dočítam?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Balenie ArkoDEFENSES Kids obsahuje 5  pitných dávok pre intenzívny 5-dňový program. Odporúčané dávkovanie: 1 fľaštička (dávka)  roztoku denne. Vďaka obsahu aktívnych zložiek stačí užívať Arko DEFENSES Kids iba 5 dní pre maximálny účinok počas celého mesiaca. Ďalší mesiac môžete kúru zopakovať. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.