Aké vitamíny deti potrebujú

AKÉ VITAMÍNY DETI POTREBUJÚ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Deti  sú na nedostatok vitamínov citlivé, preto by mal byť ich jedálniček zostavený naozaj starostlivo. Príčinou nedostatku vitamínov v organizme nemusí byť len zle vyvážená strava dieťaťa, ale zvýšená spotreba vitamínov pri fyzickej a psychickej záťaži. Prejdeme si najdôležitejšie vitamíny a ukážeme si, ako rozpoznať ich nedostatok.

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Deti a mamičky

5 minút čítania


Čo sú vitamíny Čo sú vitamíny


Názov vitamín zaviedol v roku 1911 poľský chemik Kazimír Funk. Označil tak pre život (vita) dôležité dusíkaté zlúčeniny (amin). Vitamíny sú látky organického pôvodu, ktoré slúžia k zaisteniu správneho priebehu mnohých biochemických reakcií v organizme. 

 Na čo si dať pozor pri užívaní vitamínových doplnkov Na čo si dať pozor pri užívaní vitamínových doplnkov


Vitamínové doplnky  pre deti majú podobu gumových cukríkov, aby deťom bolo čo najpríjemnejšie ich užívanie, ale POZOR, nie sú  to cukríky. Pozerajte  sa na vitamíny ako na doplnky stravy či liečivé prípravky a nedovoľte deťom, aby ich nekontrolovane jedli. Čím viac, tým lepšie. V tomto prípade rozhodne neplatí.

 Vitamíny pre novorodencov a kojencov Vitamíny pre novorodencov a kojencov

Dojčenie predstavuje pre dieťa ideálnu výživu v prvých šiestich mesiacoch a obsahuje všetky potrebné vitamíny pre novorodencov a kojencov, ale aj tak sa bábätkám umelo dodávajú niektoré vitamíny.

 • Na Slovensku  sa novorodencom a kojencom umelo dodáva vitamín K ako prevencia krvácavosti  novorodencov.  V závislosti od pôrodnice sa môže podávať  jednorázovo po pôrode do svalu alebo  sa podáva ústami pri výlučnom dojčení dieťaťa až do 12 týždňa života. To zabraňuje vzniku neskorej formy krvácavej choroby.
 • Vitamín D a predovšetkým vitamín D2 (ergokalciferol), ktorý sa nachádza v napr. v rybom oleji a vitamín D3 (cholekalciferol), ktorý vzniká v koži pod vplyvom slnečného žiarenia. Vitamíny zo skupiny D sú pre kojencov veľmi dôležité v prvých mesiacoch života.

 Vitamíny pre batoľatá Vitamíny pre batoľatá

 

Potreba vitamínov u batoliat je väčšinou pokrytá pestrou stravou: mliečna výživa (vitamíny A, D, vápnik, fosfor), ryby a hydinové mäso (vitamíny skupiny B, kyselina listová, železo, zinok, jód, fluór), strukoviny (vitamín B, kyselina listová, horčík, draslík, vápnik a železo), ovocie a zelenina 3–4 porcie denne s dôrazom na listovú zeleninu, (vitamín C, karotenoidy, draslík, vápnik, horčík, železo), celozrnné pečivo a obilniny (vitamín B1, B2, B6, železo, horčík a zinok).

Vitamíny pre predškolské a školské obdobie Vitamíny pre predškolské a školské obdobie


Deti v škole, hlavne počas chrípkového obdobia, ľahko ochoria, takže je vhodné podporiť ich obranyschopnosť vyššími dávkami B-komplexu, vitamínov D a C. 

Vitamíny pre adolescentov Vitamíny pre adolescentov


Vzhľadom k rýchlemu rastu, zvýšenej fyzickej aj psychickej záťaži v škole je fyziologicky zvýšená spotreba vitamínov C, B, A i D. Ešte väčšie množstvo potrebujú deti, ktoré sa stravujú  alternatívne – vegetariánstvo, vegánstvo.

Ako rozpoznáte nedostatok vitamínov Ako rozpoznáte nedostatok vitamínov

1. Vitamíny rozpustné vo vode

Vitamín B1: svalová únava, nechutenstvo, chudnutie a podráždenosť, výrazný nedostatok vitamínov B1 vyvolá megaloblastickú anémiu (porucha tvorby červených krviniek) a poruchy funkcie mozgu.
Vitamín B2: znížená odolnosť proti infekciám–zápaly kože, prejavy akné, seboroická vyrážka, zápaly slizníc v dutine ústnej, na jazyku, zápaly kútikov úst, zápaly spojiviek a očných viečok, anémie.
Vitamín B6: porucha tvorby červených krviniek, seboroické vyrážky v oblasti nosa, očí, početné neurologické prejavy – zvýšená dráždivosť, kŕče (pri závažnom nedostatku hlavne u novorodencov a kojencov), periférne zápaly nervov.
Vitamín B9 (kyselina listová): porucha tvorby červených krviniek, brnenie končatín (parestesia), slabosť, únava, opakované zápaly  v ústnej dutine.
Vitamín B12: porucha tvorby červených krviniek, znížené svalové napätie u dojčených detí matiek so závažným nedostatkom vitamínu B12 (napr. vegetariánok či matiek s pernicióznou anémiou, Crohnovou chorobou alebo s porušenou produkciou tzv. vnútorného faktora žalúdočnej sliznice).
Vitamín C (kyselina askorbová): únava, znížená odolnosť proti infekciám, spomalená rekonvalescencia, zhoršené hojenie rán, pri veľkom nedostatku zápaly a krvácanie ďasní.

2. Vitamíny rozpustné v tukoch

Vitamín A: nechutenstvo, vzácne aj očné (šerosleposť) a kožné (olupovanie kože) príznaky. 
Vitamín E: porucha tvorby červených krviniek (hemolytická anémia), predovšetkým u nedonosených detí či detí s poruchou vstrebávania tukov.
Vitamín D: u rastúceho dieťaťa vzniká porucha vývoja kostí–krivica (rachitis)–mäkké záhlavie, zdurenie zápästia a členkov, ohnutie dlhých  kostí, znížená svalová sila, znížená odolnosť proti infekciám, alergia, cukrovka I. typu, obezita...
Vitamín K: poruchy zrážanlivosti krvi (krvácanie do CNS, tráviaceho traktu, z nosa aj.).

Vitamíny pre deti

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Vitamíny a minerály
  13. 05. 2020

  Ktoré sú vhodné vitamíny pre deti do 3 rokov?

  dobry den
  prosim vas, chcem kupit nejaky doplnok stravy s vitaminmi pre dcerku, 2 a pol roka, ale co pozeram vacsina je od 3 rokov. Vedeli by ste mi nieco odporucit?
  Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku. Vaša 2,5 ročná dcérka by mohla užívať:

  WALMARK Marťankovia FUTURA 1-3 125ml 

  RINIMUN SIRUP 1x120 ml 120ml 

  TEREZIA HLIVIAČIK S HLIVOU USTRICOVITOU + RAKYTNÍK 100m

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  14. 05. 2020

  Je prípravok SALUS Floradix tbl 1x84 ks vhodný aj pre deti?

  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o informáciu, či tento vitamínový doplnok SALUS Floradix tbl 1x84 ks tbl 84 je vhodný aj pre deti , jedná sa mi o desať ročnú slečnu.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Floradix je doplnok stravy pre zmiernenie únavy a vyčerpania. Obsahuje železo v dobre biologicky dostupnej organickej forme. Floradix obsahuje železo a látky, ktoré podporujú jeho vstrebávanie. Sú nimi vitamíny B1, B2, B6, B12 a C a výťažky z bylín a ovocných štiav, výťažok z pšeničných klíčkov, kvasníc a ruže šípovej. Používa sa  u dospievajúcich, počas menštruácie,pre tehotné ženy ,

   

  Pre vašu 10 ročnú  dcérku je vhodnejšie užívať SALUS Floradix Železo + 500ml . Dávkovanie:  deti 6-11 rokov 1x denne 10 ml, deti 3-5 rokov 1x denne 5 ml - cca 30 minút pred jedlom. Pred použitím pretrepať. Po otvorení spotrebovať do 4 týždňov. Po každom použití fľašu uzatvoriť a vrátiť ihneď do chladničky.

   

  V prípade záujmu si ho môžete objednať. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.