Každé 3. dieťa ochorie. Týka sa to aj toho Vášho?

KAŽDÉ 3. DIEŤA OCHORIE. TÝKA SA TO AJ TOHO VÁŠHO?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Nástup do škôl a škôlok je náročnou zmenou v živote vašich detí. Stretávajú  sa s novými zážitkami, ale tiež sa prvýkrát stretávajú s ochoreniami v kolektíve. Detská imunita v prítomnosti ostatných detí podstupuje mnohé skúšky. Zvládne to? Prejdite zameškaniu učiva a nových zručností svojich detí. Zároveň sa vyhnete vlastnej absencii v práci a nebudete sa musieť spoľahnúť na výplatu ošetrovného. 

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Deti a mamičky

6 minút čítania


Čo je detská imunita Čo je detská imunita

Imunita je schopnosť organizmu brániť sa vnútorným a vonkajším škodlivým vplyvom, delí sa na vrodenú a získanú. Vrodená je ovplyvnená genetikou a je to prirodzená obrana tela. Získaná imunita vzniká, až keď organizmus prekoná infekciu. 

Detský organizmus sa postupne učí brániť infekciám a potrebuje k svojej správnej funkcii dostatok vitamínov a minerálnych látok - tieto látky dieťaťu dodáte vo forme  stravy bohatej na ovocie a zeleninu. Často to ale nestačí, v tom prípade sú  tu výživové prípravky a vitamíny na podporu imunity.

Najčastejšie ochorenia detí v škôlkach a školách Najčastejšie ochorenia detí v škôlkach a školách

Vírusy a baktérie sa v detských kolektívoch šíria ľahko a rýchlo. Deti si ich predávajú medzi sebou. Medzi ochorenia, ktoré vaše dieťa pravdepodobne neminú patrí:

 • Nádcha a kašeľ,
 • zápal stredného ucha,
 • zápaly priedušiek,
 • bronchitída,
 • šarlach,
 • vši.

Prečo sú deti v školskom období náchylnejšie k ochoreniam Prečo sú deti v školskom období náchylnejšie k ochoreniam

Podľa  prieskumov medzi mamičkami ochorie pri návrate či nástupu do školy každé tretie dieťa. Mamičky to pripisujú návrate do detského kolektívu a stresovým faktorom spojeným so začiatkom školského roka. 

Majú pravdu - so začiatkom školského roka v detských životoch dochádza k zmene režimu. Ranné vstávanie, kontakt s ostatnými deťmi. Svoju úlohu hraje aj psychická záťaž v podobe úloh a nových zručností, ktoré si dieťa osvojuje. Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú detskú imunitu.

Posilnite detskú imunitu - ako na to? Posilnite detskú imunitu - ako na to?

Začnite s prípravou na prvé školské dni skôr, než dieťa do školy a krúžkov nastúpi. Naučte ho s predstihom chodiť spať a vstávať v pravidelný čas, aby si osvojilo režim. 

Pre zvýšenie obranyschopnosti dieťaťa mu doprajte:

 • dostatok čerstvého vzduchu - choďte s deťmi do prírody
 • dostatok pohybu - športové aktivity
 • otužovanie -  pravidelne vetrajte detskú izbu
 • pravidelný spánok
 • pestrú a zdravo vyváženú stravu
 • pokojnú domácu atmosféru
 • probiotiká - pre správnu črevnú mikroflóru
 • vitamíny na posilnenie imunity

Príprava dieťaťa do školy nie je len o návšteve papiernictva Príprava dieťaťa do školy nie je len o návšteve papiernictva


Príprava dieťaťa na nástup do školy nie je  len o kúpe nového peračníka a papiernických potrieb. Zájdite sa vybaviť do lekárne alebo nakúpte v pohodlí svojho domova na našom e-shope.  Pripravte obranyschopnosť vášho dieťaťa, aby nepodľahlo ochoreniu v kolektíve hneď na začiatku školského roka. Nielen, že dieťa potom zamešká  hodiny  v škole, zoznamovanie sa s ostatnými deťmi, ale bude chýbať aj v krúžkoch, ktoré ste mu zaplatili. A prečo vyhadzovať peniaze do vzduchu?

Ako je to s ošetrovným pre rodiča?? Ako je to s ošetrovným pre rodiča?


Nárok na ošetrovné máte bežne v prípade, že sa staráte o svoje dieťa mladšie ako 10 rokov, ak dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie  a jeden z rodičov nie je na materskej alebo rodičovskej dovolenke  a nepoberá materský alebo rodičovský príspevok. Celú problematiku upravuje Zákon o  sociálnom poistení  ( § 39 až § 43) .

Ak spĺňate podmienky, máte nárok na čerpanie od prvého dňa ochorenia dieťaťa. Nárok na ošetrovné zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím 10 dňa.

Pri výpočte výšky ošetrovného zákony vychádzajú z denného vymerovacieho základu, výška ošetrovného je 55% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých poistencom v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. 

Výpočet výšky ošetrovného v SR určí výšku podpory, ktorú dostanete, ak sa staráte o chorého člena rodiny alebo o dieťa do 10 rokov.

Ako sami vidíte, nejde o žiadnu závratnú sumu. K tomu ešte pripočítajte prácu, ktorá sa vám behom tejto doby nakopí. Ďalej to, koľko učiva a nových vedomostí vaše dieťa zamešká a že možno príde o šancu rýchlo zapadnúť do kolektívu. Je prirodzené, že je lepšie sa podobným situáciám radšej vyhnúť. 

Ochorením to nekončí - sú tu detské vši Ochorením to nekončí - sú tu detské vši


Detský kolektív je rajom pre malé parazity - vši. Môžete sa snažiť najviac, ale aj tak sa stane, že váš malý školák nevítaného hosťa zo školy prinesie. Pokiaľ sa tak stane, nesnažte sa to “ututlať”. Ide o bežnú vec a nie je to žiadna hanba - stať sa to môže každému dieťaťu. Čo najrýchlejšie informujte školu, škôlku a krúžky, kam dieťa dochádza, aby sa nutné opatrenia zaviedli čo najskôr.

Čo robiť, keď dieťa prinesie vši:

 • Dospelé vši sú infekčným ochorením - neposielajte dieťa do kolektívu
 • Dôkladne prezrite vlasy aj ostatným členom domácnosti
 • Použite účinný  prostriedok proti všiam  presne podľa príbalového letáku
 • Odstráňte všetky mŕtve hnidy - 3-5 minút prečesaním vlasov hustým hrebeňom  (všiváčikom), alebo ručným vytiahnutím z vlasov
 • Sledujte účinok dôkladnou každodennou  prehliadkou vlasov po dobu 3 týždňov  od odvšívenia


Nezabudnite, že zbaviť dieťa vší je vaša rodičovská povinnosť.

Prípravky na imunitu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Imunita
  24. 08. 2020

  Aké je správne užívanie prípravku Arkodefenses kids ?

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať koľko dni sa to má užívať, prípadne koľko balení nepretržite užívať. (Arko Defenses Kids 5 dávok) Prípadne, kde sa o tom dočítam?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Balenie ArkoDEFENSES Kids obsahuje 5  pitných dávok pre intenzívny 5-dňový program. Odporúčané dávkovanie: 1 fľaštička (dávka)  roztoku denne. Vďaka obsahu aktívnych zložiek stačí užívať Arko DEFENSES Kids iba 5 dní pre maximálny účinok počas celého mesiaca. Ďalší mesiac môžete kúru zopakovať. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.