8 tipov, ako naštartovať obranyschopnosť organizmu

8 TIPOV, AKO NAŠTARTOVAŤ OBRANYSCHOPNOSŤ ORGANIZMU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Jeseň je charakteristická častými zmenami počasia, zima je zase nebezpečná na prechody z tepla vyhriateho obydlia do treskúcej zimy vonku a naopak. Toto všetko je veľkým náporom na našu imunitu. Tá je takým naším ochranným a adaptačným systémom a reaguje na podnety z vonkajšieho ale aj vnútorného prostredia. Základnými predpokladmi pre správne fungovanie každého imunitného systému, ale aj tipy, ako ho na nadchádzajúce chladné obdobie nabudiť, je nielen otužovanie, ale aj zdravý životný štýl založený na pohybe a komplexná, pestrá strava s dostatkom vitamínov.

 • Články o zdraví
 • Imunita

4 minúty čítania


Schopnosti imunitného systému sú nám do istej miery dané geneticky. Základy imunity dedíme po rodičoch, ale významnou mierou sa na nej podpisuje aj náš životný štýl a vplyv vonkajšieho prostredia. Nezabúdajme teda na bežnú každodennú starostlivosť o neporušenosť a funkčnosť kože a slizníc, ktoré tvoria prvú obrannú líniu našej imunity a zabraňujú prieniku vírusov či baktérií.

 

Chrípkové obdobieChrípkové obdobie

A práve v období respiračných ochorení, laicky povedané v chrípkovom období, chodíme často do lekární s požiadavkou: "Potrebujem niečo na posilnenie imunity! "V týchto okamihoch vám lekárnik odporučí prípravok zo skupiny tzv. antigén-nešpecifických imunostimulantov, teda prípravok, vďaka ktorému nie je zosilnenie imunitnej odpovede špecifické len voči aktivátoru (antigénu), ale voči všetkým prichádzajúcim podnetom. Na rozdiel od antigén-špecifickej stimulácie - očkovania, kedy je do organizmu aplikovaná konkrétna zložka, napríklad zvyšok vírusu či baktérie, proti ktorej si organizmus vytvára protilátky.

Tipy na obranyschopnost organisku

Pomocníci pri posilňovaní imunity Pomocníci pri posilňovaní imunity

Imunitu posilníte dodaním dôležitých látok. To sú napríklad enzýmy, ktoré sa dopĺňajú vo forme enzymatických liekov zvyšujúcich obranyschopnosť organizmu. Pozitívny vplyv má tiež užívanie probiotík, vitamínov C a skupiny B a zinku.

Ak často bojujete s infekciami, je dobré absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá odhalí možné príčiny oslabenej imunity. Umelé dopĺňanie vitamínov ani ostatných doplnkov nemôže ale nikdy úplne nahradiť príjem živín z vyváženého a pestrého stravovania.

Bakteriálne lyzáty Bakteriálne lyzáty

Čiastočky tiel baktérií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, Klebsiella atď.), ktoré vám nijako neuškodia, ale naopak v kontakte so sliznicou výrazne prospejú tým, že sa dostanú do kontaktu s bunkami imunitného systému. Dôjde k naštartovaniu a posilneniu funkcií buniek imunitného systému, a tak k posilneniu našej prirodzenej obranyschopnosti. Preparáty z tejto skupiny sú niektoré na lekársky predpis, iné, napríklad ImudonCandivac, Urivac  sú určené k voľnému predaju.

Betaglukány Betaglukány

V posledných rokoch veľmi používaná látka, ktorej obľuba právom stále stúpa. Glukány sú polyméry glukózy a sú stavebnou súčasťou bunkových stien niektorých húb (najčastejšie používaná hliva ustricová, pre zaujímavosť uveďme aj populárne reishi, Maitake a šitake), kvasiniek (pekárske či pivovarské kvasnice), morských rias či obilia (zrno jačmeňa a ovsa). Betaglukány sú určené pre dlhodobejšie použitie a zaujímavosťou je, že vo forme sirupov sú učené už pre deti od jedného roka. Na prípravkoch v lekárni potom nachádzame označenie napríklad: Imunoglukan, Betaglukan, Hliva.

 Echinacea Echinacea

Čiže rod Echinacea (purpurová, úzkolistá, bledá) je stálicou medzi imunostimulantami. Používaná je vylisovaná šťava z čerstvej kvitnúcej vňate alebo tinktúra z koreňov. Echinacea prispieva k prirodzenej obranyschopnosti a podporuje normálne funkcie dýchacích ciest. Najčastejšie je používaná vo forme echinaceových alkoholových kvapiek, čajov, sirupov a kapsúl.

Rastliny Rastliny

Z ďalších osvedčených liečivých rastlín musíme tiež spomenúť napríklad rakytník rešetliakový, šišiak bajkalský, ženšenový prípravky alebo grapefruitová jadierka. Pre vysoký obsah vitamínu C potom nezabudnime napríklad na šípky, čiernu bazu alebo citrusové plody.

Vitamíny Vitamíny

Potreba vitamínov je u zdravého jedinca plne krytá denným príjmom potravy. Potreba ich doplňovania nastáva predovšetkýmn v období respiračných infekcií, ale aj pri odchýlkach v príjme potravín.

 • Vitamín C (kyselina askorbová) - sú preukázané jeho pozitívne účinky na funkciu imunitného systému, zároveň pôsobí ako antioxidant. Pozor, preventívne užívanie vysokých dávok sa neodporúča z dôvodu negatívneho vplyvu na obličky.
 • Z ďalších vitamínov a prvkov, ktoré podporujú správnu funkciu imunitného systému, sa často používa zinok, vitamín D3 a selén. (Cetebe).   V dnešnej dobe sa už z dôvodov vzájomných interakciám medzi jednotlivými zložkami tzv. "kompletných multivitamínov" ustupuje smerom k 2-3 zložkovým prípravkom. Ich používaním totiž neprináša ono riziko vzájomného ovplyvňovania jednotlivých zložiek. Dlhodobé nadužívanie vysokých dávok vitamínov sa neodporúča.

Laktoferin Laktoferin

Je proteín, ktorý v organizme pôsobí ako prenášač železa, súčasne zásadne bráni rastu baktérií. Pre dojčatá je hlavným zdrojom materské mlieko. Preparáty v lekárni bývajú označené ako Colostrum, ktoré nájdete aj v našej internetovej lekárni.

Probiotiká Probiotiká

Sú normalizátory črevnej sliznice, čím ochraňujú pred prerastaním patogénnej mikroflóry. K narušeniu črevnej flóry dochádza najčastejšie pri užívaní antibiotík a nesprávnej životospráve. Obnovenie mikroflóry tak môže byť užitočné. Navyše sú u probiotík popísané aj konkrétne špecifické pozitívne úlohy v imunitnom systéme.

 
Iné možnosti Iné možnosti

K uvedeným jednotlivým skupinám látok posilňujúcich imunitnú odpoveď organizmu môžeme okrem iného priradiť aj takzvané včelie produkty, ženšeň alebo klasické homeopatiká.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Imunita
  • Otázka na produkt
  05. 03. 2021

  Podpora imunity pre deti 2 roky

  Dobry den, chcem sa spytat, ci arko defences moze aj dieta 2 roky 2 mesiace, kedze sa odporuca az od 3 rokov, co je tam nevhodne alebo co by to mohlo sposobit? Resp viete mi, prosim, poradit nieco ine na podporu imunity? Dakujem vopred.

  Dobrý deň, 

  na vačšine prípravkov, i určených pre deti sa uvádza použitie až od 3 rokov. Je to možno preto, že ešte neboli realizované klinické štúdie na tak malých deťoch. Druhým dovodom može byť to, že deti pod 3 roky ešte občas možu mať problémy s prehĺtaním tabliet a mohlo by hroziť riziko zabehnutia a prípadne zadusenie. 

  V tomto prípravku ale problém nevidím, dávky jednotlivých komponentov odpovedajú detským dávkam Vášho veku. Používajte teda pod pohľadom. 

  Ďalšou možnosťou je použitie detských sirupov na podporu imunity, U týchto sirupov vhodnosť i pre malé deti deklaruje výrobca,  udáva i presné dávkovanie pre jednotlivé vekové skupiny.

  V každom prípade je vhodné prípravok používať dlhodobo, aspoň 2-3 mesiace. 

  MULTIIMUN Sirup 330 g 

  TEREZIA Hliviačik sirup s hlivou s rakytníkom, príchuť hruška 100 ml

  WALMARK Marťankovia PROimun 150 ml

   

  S pozdravom a želaním pekného dňa

  PharmDr. Zuzana Kuncová

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  18. 03. 2021

  Ako dlho sa môže používať Echinacea na podporu imunity?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ak tieto kvapky chcem použiť na posilnenie imunity, ako dlho ich môžem používať? Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Od užívania Echinacey pri dlhodobej prevencii sa už upúšťa a nahradzuje sa inými skupinami látok . Na dlhodobú podporu imunity je vhodná kombinácia vitamínu C, vitamínu D, zinku a imunogluánov - napr. 

  TEREZIA Hliva ustricová + reishi 60 kapsúlTEREZIA Hliva ustricová s rakytníkovým olejom 100 + 100 kapsúl ZADARMO alebo preparátu Imunoglukan.  Echinaceu je vhodnejšie použiť na začiatku ochorenia, ak sa objavia prvé príznaky poprípade vtedy, ak už člen vašej rodiny je chorý a choroba Vás možno neminie. Na prevenciu a liečbu neužívajte liek Echinacea  viac ako 10 dní. Liečbu začnite pri prvých príznakoch nachladnutia. Pokiaľ lekár neodporučí inak, na prevenciu infekčných chorôb užívajú dospelí a mladiství ráno, napoludnie a večer 20-30 kvapiek. Pri prepuknutí choroby 50 kvapiek jednorazovo a potom každú hodinu 10-20 kvapiek do ústupu príznakov ochorenia.

  Deti od 2 do 6 rokov ráno, napoludnie a večer 3 kvapky.  Deti od 6 rokov ráno, napoludnie a večer 5 kvapiek.  Pred prehltnutím zadržte liek asi 10 sekúnd v ústach na zlepšenie vstrebávania.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  14. 04. 2021

  Ktoré kolostrum je vhodné pre dospelých?

  Dobrý deň prosím vás toto colostrum je vhodne pre dospelého človeka ? A načo sa využíva ? Ďakujem 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Kolostrum (mledzivo) vzniká behom prvých dvanástich hodín po pôrode. Obsahuje vysoké množstvo aktívnych látok, ktoré sa vďaka svojmu prirodzenému pôvodu výborne vstrebávajú. Obsahuje dôležité živiny a je bohatým zdrojom ďalších bioaktívnych látok ako sú imunoglobulíny (IgG, IgM, IgA),  enzýmy a ďalšie. Prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému, k zníženiu vyčerpania a únavy.

   

  Uvedené kolostrum je vhodné pre deti od 6 rokov, môžu ho užívať aj dospelí. pre dospelých však skôr odporúčam prípravok BARNY´S Kolostrum s beta-glukánmi 30 kapsúl + DARČEK rúško, kt. obsahuje bovinné kolostrum vysokej akosti, beta-glukány štandardizované na 80 % prírodných polysacharidov, vitamín C selén a zinok.

  V ponuke máme aj kozie kolostrum : EDENPHARMA Kolostrum kozie 60 kapsúl

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.