8 TIPOV, AKO NAŠTARTOVAŤ OBRANYSCHOPNOSŤ ORGANIZMU
Jeseň je charakteristická častými zmenami počasia, zima je zase nebezpečná na prechody z tepla vyhriateho obydlia do treskúcej zimy vonku a naopak. Toto všetko je veľkým náporom na našu imunitu. Tá je takým naším ochranným a adaptačným systémom a reaguje na podnety z vonkajšieho ale aj vnútorného prostredia. Základnými predpokladmi pre správne fungovanie každého imunitného systému, ale aj tipy, ako ho na nadchádzajúce chladné obdobie nabudiť, je nielen otužovanie, ale aj zdravý životný štýl založený na pohybe a komplexná, pestrá strava s dostatkom vitamínov.
4 minúty čítania
Schopnosti imunitného systému sú nám do istej miery dané geneticky. Základy imunity dedíme po rodičoch, ale významnou mierou sa na nej podpisuje aj náš životný štýl a vplyv vonkajšieho prostredia. Nezabúdajme teda na bežnú každodennú starostlivosť o neporušenosť a funkčnosť kože a slizníc, ktoré tvoria prvú obrannú líniu našej imunity a zabraňujú prieniku vírusov či baktérií.
Chrípkové obdobie
A práve v období respiračných ochorení, laicky povedané v chrípkovom období, chodíme často do lekární s požiadavkou: "Potrebujem niečo na posilnenie imunity! "V týchto okamihoch vám lekárnik odporučí prípravok zo skupiny tzv. antigén-nešpecifických imunostimulantov, teda prípravok, vďaka ktorému nie je zosilnenie imunitnej odpovede špecifické len voči aktivátoru (antigénu), ale voči všetkým prichádzajúcim podnetom. Na rozdiel od antigén-špecifickej stimulácie - očkovania, kedy je do organizmu aplikovaná konkrétna zložka, napríklad zvyšok vírusu či baktérie, proti ktorej si organizmus vytvára protilátky.
Pomocníci pri posilňovaní imunity
Imunitu posilníte dodaním dôležitých látok. To sú napríklad enzýmy, ktoré sa dopĺňajú vo forme enzymatických liekov zvyšujúcich obranyschopnosť organizmu. Pozitívny vplyv má tiež užívanie probiotík, vitamínov C a skupiny B a zinku.
Ak často bojujete s infekciami, je dobré absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá odhalí možné príčiny oslabenej imunity. Umelé dopĺňanie vitamínov ani ostatných doplnkov nemôže ale nikdy úplne nahradiť príjem živín z vyváženého a pestrého stravovania.
Bakteriálne lyzáty
Čiastočky tiel baktérií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, Klebsiella atď.), ktoré vám nijako neuškodia, ale naopak v kontakte so sliznicou výrazne prospejú tým, že sa dostanú do kontaktu s bunkami imunitného systému. Dôjde k naštartovaniu a posilneniu funkcií buniek imunitného systému, a tak k posilneniu našej prirodzenej obranyschopnosti. Preparáty z tejto skupiny sú niektoré na lekársky predpis, iné, napríklad Imudon, Candivac, Urivac sú určené k voľnému predaju.
Betaglukány
V posledných rokoch veľmi používaná látka, ktorej obľuba právom stále stúpa. Glukány sú polyméry glukózy a sú stavebnou súčasťou bunkových stien niektorých húb (najčastejšie používaná hliva ustricová, pre zaujímavosť uveďme aj populárne reishi, Maitake a šitake), kvasiniek (pekárske či pivovarské kvasnice), morských rias či obilia (zrno jačmeňa a ovsa). Betaglukány sú určené pre dlhodobejšie použitie a zaujímavosťou je, že vo forme sirupov sú učené už pre deti od jedného roka. Na prípravkoch v lekárni potom nachádzame označenie napríklad: Imunoglukan, Betaglukan, Hliva.
Echinacea
Čiže rod Echinacea (purpurová, úzkolistá, bledá) je stálicou medzi imunostimulantami. Používaná je vylisovaná šťava z čerstvej kvitnúcej vňate alebo tinktúra z koreňov. Echinacea prispieva k prirodzenej obranyschopnosti a podporuje normálne funkcie dýchacích ciest. Najčastejšie je používaná vo forme echinaceových alkoholových kvapiek, čajov, sirupov a kapsúl.
Rastliny
Z ďalších osvedčených liečivých rastlín musíme tiež spomenúť napríklad rakytník rešetliakový, šišiak bajkalský, ženšenový prípravky alebo grapefruitová jadierka. Pre vysoký obsah vitamínu C potom nezabudnime napríklad na šípky, čiernu bazu alebo citrusové plody.
Vitamíny
Potreba vitamínov je u zdravého jedinca plne krytá denným príjmom potravy. Potreba ich doplňovania nastáva predovšetkýmn v období respiračných infekcií, ale aj pri odchýlkach v príjme potravín.
- Vitamín C (kyselina askorbová) - sú preukázané jeho pozitívne účinky na funkciu imunitného systému, zároveň pôsobí ako antioxidant. Pozor, preventívne užívanie vysokých dávok sa neodporúča z dôvodu negatívneho vplyvu na obličky.
- Z ďalších vitamínov a prvkov, ktoré podporujú správnu funkciu imunitného systému, sa často používa zinok, vitamín D3 a selén. (Cetebe). V dnešnej dobe sa už z dôvodov vzájomných interakciám medzi jednotlivými zložkami tzv. "kompletných multivitamínov" ustupuje smerom k 2-3 zložkovým prípravkom. Ich používaním totiž neprináša ono riziko vzájomného ovplyvňovania jednotlivých zložiek. Dlhodobé nadužívanie vysokých dávok vitamínov sa neodporúča.
Laktoferin
Je proteín, ktorý v organizme pôsobí ako prenášač železa, súčasne zásadne bráni rastu baktérií. Pre dojčatá je hlavným zdrojom materské mlieko. Preparáty v lekárni bývajú označené ako Colostrum, ktoré nájdete aj v našej internetovej lekárni.
Probiotiká
Sú normalizátory črevnej sliznice, čím ochraňujú pred prerastaním patogénnej mikroflóry. K narušeniu črevnej flóry dochádza najčastejšie pri užívaní antibiotík a nesprávnej životospráve. Obnovenie mikroflóry tak môže byť užitočné. Navyše sú u probiotík popísané aj konkrétne špecifické pozitívne úlohy v imunitnom systéme.
Iné možnosti
K uvedeným jednotlivým skupinám látok posilňujúcich imunitnú odpoveď organizmu môžeme okrem iného priradiť aj takzvané včelie produkty, ženšeň alebo klasické homeopatiká.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
EDENPHARMA Kolostrum junior 30 tabliet
Skladom v e‑shope
7,09 €
OSCILLOCOCCINUM 6 dávok
Skladom v e‑shope
7,59 €
Súvisiace otázky z poradne
-
05. 03. 2021
Podpora imunity pre deti 2 roky
Dobry den, chcem sa spytat, ci arko defences moze aj dieta 2 roky 2 mesiace, kedze sa odporuca az od 3 rokov, co je tam nevhodne alebo co by to mohlo sposobit? Resp viete mi, prosim, poradit nieco ine na podporu imunity? Dakujem vopred.
-
18. 03. 2021
Ako dlho sa môže používať Echinacea na podporu imunity?
Dobrý deň, chcem sa opýtať ak tieto kvapky chcem použiť na posilnenie imunity, ako dlho ich môžem používať? Ďakujem
-
14. 04. 2021
Ktoré kolostrum je vhodné pre dospelých?
Dobrý deň prosím vás toto colostrum je vhodne pre dospelého človeka ? A načo sa využíva ? Ďakujem
Dobrý deň,
na vačšine prípravkov, i určených pre deti sa uvádza použitie až od 3 rokov. Je to možno preto, že ešte neboli realizované klinické štúdie na tak malých deťoch. Druhým dovodom može byť to, že deti pod 3 roky ešte občas možu mať problémy s prehĺtaním tabliet a mohlo by hroziť riziko zabehnutia a prípadne zadusenie.
V tomto prípravku ale problém nevidím, dávky jednotlivých komponentov odpovedajú detským dávkam Vášho veku. Používajte teda pod pohľadom.
Ďalšou možnosťou je použitie detských sirupov na podporu imunity, U týchto sirupov vhodnosť i pre malé deti deklaruje výrobca, udáva i presné dávkovanie pre jednotlivé vekové skupiny.
V každom prípade je vhodné prípravok používať dlhodobo, aspoň 2-3 mesiace.
MULTIIMUN Sirup 330 g
TEREZIA Hliviačik sirup s hlivou s rakytníkom, príchuť hruška 100 ml
WALMARK Marťankovia PROimun 150 ml
S pozdravom a želaním pekného dňa
PharmDr. Zuzana Kuncová