Jar, imunita a jarná únava

JAR, IMUNITA A JARNÁ ÚNAVA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Imunita je schopnosť organizmu brániť sa pred cudzorodými látkami, ktoré do neho prenikajú z okolitého sveta, teda zjednodušene ide o odolnosť voči chorobám. Ak je naša imunita znížená, môžeme ľahšie ochorieť.

 • Imunita

6 minút čítania


Jarná únava - príznaky a jej prevencia Jarná únava - príznaky a jej prevencia

Viacerí z nás sa po náročnej a dlhej zime nevedia dočkať jari, iní majú pred ňou rešpekt. Príchod jari je totiž často sprevádzaný subjektívne nepríjemným pocitom tzv. jarnou únavou. Jarná únava nie je klasifikovaná ako choroba, ide o komplexný stav organizmu, ktorý nám dokáže skomplikovať život. A preto ho nesmieme odignorovať. Výraznejšie tento stav pociťujú osoby stredného a staršieho veku, ktorí navyše trpia aj chronickými ochoreniami. Deti príchod jari vítajú oveľa pozitívnejšie, výnimkou sú deti alergickí na peľ, kvitnúce stromy a trávy.

Príznaky jarnej únavy sú určite viacerým vám známe. Predovšetkým je to  pocit fyzickej a psychickej vyčerpanosti, často tieto pocity sprevádza aj bolesť hlavy, ospalosť, zlá nálada a podráždenosť. Náš organizmus je vyčerpaný a zároveň aj náchylnejší k rôznym infekčným ochoreniam, alergickým reakciám, ochoreniam dýchacích ciest, ochoreniam žalúdka a dvanástorníka.

Príčinou tohto stavu je nedostatok telesného pohybu v zimných mesiacoch z dôvodu našej lenivosti, nedostatok slnečných lúčov a slnečného vitamínu D v zimnom období, nepomer medzi dĺžkou dňa a noci, nesprávna životospráva a v tomto roku pribudol aj nekonečný lockdown.  Po dlhých zimných mesiacoch býva náš organizmus vyčerpaný a je náchylnejší k ochoreniu. Navyše v zimných mesiacoch uprednostňujeme energeticky výdatnejšiu a mastnejšiu stravu a zabúdame na dostatočný príjem ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Ak nie je zabezpečený ich pravidelný a dostatočný prísun či už vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, alebo vo forme výživových preparátov, môže sa pocit únavy a sklon k infekciám zvýšiť.

Aká je účinná prevencia proti jarnej únave? Predovšetkým každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelná športová aktivita a relax, dostatok spánku a dodržiavanie zásad zdravej a pestrej životosprávy. Okrem správnej životosprávy môže na jarnú únavu priaznivo vplývať aj celý rad ďalších látok. K látkam pozitívne aktivujúcich vitalitu a zároveň imunitný systém patria tiež vitamíny. Vitamíny sa vyskytujú vo všetkých druhoch potravín v ovocí, zelenine, mäse, vo vajciach alebo v obilných výrobkoch.

Pestrá a vyvážená strava by teda mala dostatočne pokryť potrebu vitamínov. Každý z vitamínov má svoju vlastnú funkciu, ktorú nemožno nahradiť žiadnou inou látkou. Zvýšená potreba vitamínov sa prejavuje v období fyzickej a psychickej záťaže, rastu, stresu, infekcie alebo rekonvalescencie.

 

Čím posilniť náš imunitný systém a zároveň prekonať únavu? Čím posilniť náš imunitný systém a zároveň prekonať únavu?

Zvoliť môžeme vitamíny. Vitamíny sú látky nevyhnutné pre normálne fungovanie organizmu. Chránia nás pred narušením rovnováhy a nepriaznivými vplyvmi. Naše telo nie je schopné vitamíny samo produkovať, a preto ich musíme dopĺňať pomocou zdravej stravy a špeciálnych potravinových doplnkov.

Rozoznávame dve skupiny vitamínov - rozpustné vo vode (hydrosolubilné) a rozpustné v tukoch (liposolubilné). Všetky vitamíny rozpustné vo vode ( vitamín C a vitamíny skupiny B: B1, B , B6, PP, kyselina pantoténová, vitamín B12, kyselina listová, vitamín H) sa tiež podieľajú ako katalyzátory enzýmov na reguláciu energetického metabolizmu v našom tele. Nedostatok týchto látok teda môže viesť k zvýšenej únave. Zásoby hydrosolubilných vitamínov sú v organizme malé, preto sa môžu príznaky ich nedostatku prejavovať počas dní alebo týždňov ich nedostatočného príjmu.

Vitamíny rozpustné v tukoch označujeme aj ako lipofilné vitamíny. Patria sem vitamín A, vitamín E, vitamín D a vitamín K. Pre svoju resorpciu potrebujú v tráviacom trakte neporušenú resorpciu tukov. V organizme sa vytvárajú ich zásoby, v prípade nadmerného prijímania môžu byť škodlivé.

Medzi vitamíny, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému alebo k zníženiu vyčerpania a únavy, patria vo vode rozpustné vitamíny skupiny B, ktorých je viac druhov. Vyšší prísun vitamínov skupiny B sa odporúča ľuďom so zvýšenou psychickou a fyzickou záťažou, sú vhodné pre posilnenie imunitného systému a ako doplnok liečby najrôznejších chorôb.

Vitamínových prípravkov je na trhu celý rad. Predstavujú rýchly a pohodlný spôsob, ako predchádzať ich závažnejšiemu nedostatku.  Prípravok Geriavit Pharmaton  obsahuje spektrum vitamínov, minerálov a ženšen, ktorý prispieva k telesnej a duševnej pohode, k odolnosti organizmu voči stresu a pomáha podporovať vitalitu organizmu.

Všetko pre vitalitu, energiu a imunituVitamíny

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Imunita
  24. 08. 2020

  Aké je správne užívanie prípravku Arkodefenses kids ?

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať koľko dni sa to má užívať, prípadne koľko balení nepretržite užívať. (Arko Defenses Kids 5 dávok) Prípadne, kde sa o tom dočítam?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Balenie ArkoDEFENSES Kids obsahuje 5  pitných dávok pre intenzívny 5-dňový program. Odporúčané dávkovanie: 1 fľaštička (dávka)  roztoku denne. Vďaka obsahu aktívnych zložiek stačí užívať Arko DEFENSES Kids iba 5 dní pre maximálny účinok počas celého mesiaca. Ďalší mesiac môžete kúru zopakovať. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Imunita
  • Otázka na produkt
  05. 03. 2021

  Podpora imunity pre deti 2 roky

  Dobry den, chcem sa spytat, ci arko defences moze aj dieta 2 roky 2 mesiace, kedze sa odporuca az od 3 rokov, co je tam nevhodne alebo co by to mohlo sposobit? Resp viete mi, prosim, poradit nieco ine na podporu imunity? Dakujem vopred.

  Dobrý deň, 

  na vačšine prípravkov, i určených pre deti sa uvádza použitie až od 3 rokov. Je to možno preto, že ešte neboli realizované klinické štúdie na tak malých deťoch. Druhým dovodom može byť to, že deti pod 3 roky ešte občas možu mať problémy s prehĺtaním tabliet a mohlo by hroziť riziko zabehnutia a prípadne zadusenie. 

  V tomto prípravku ale problém nevidím, dávky jednotlivých komponentov odpovedajú detským dávkam Vášho veku. Používajte teda pod pohľadom. 

  Ďalšou možnosťou je použitie detských sirupov na podporu imunity, U týchto sirupov vhodnosť i pre malé deti deklaruje výrobca,  udáva i presné dávkovanie pre jednotlivé vekové skupiny.

  V každom prípade je vhodné prípravok používať dlhodobo, aspoň 2-3 mesiace. 

  MULTIIMUN Sirup 330 g 

  TEREZIA Hliviačik sirup s hlivou s rakytníkom, príchuť hruška 100 ml

  WALMARK Marťankovia PROimun 150 ml

   

  S pozdravom a želaním pekného dňa

  PharmDr. Zuzana Kuncová

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.