AKO SA ZBAVIŤ ALERGIE?
Alergia je jedným z nevítaných hostí od jari aj celoročne u každého druhého človeka na Slovensku. Ide o neprimeranú reakciu imunitného systému, kedy človek reaguje na látky, na ktoré by zdravý imunitný systém normálne nestrácal energiu. Zdravý človek bežne nereaguje na tieto alergény, ktoré bývajú najčastejšie biologického pôvodu. Ak sa alergik ocitne v blízkosti alergénu, jeho imunitný systém reaguje takmer vždy okamžitou neprimeranou a mnohokrát aj búrlivou imunitnou odpoveďou.
10 minút čítania
Ako vyzerá imunitná reakcia na alergén v tele?
Odpoveď na nežiadúce látky v tele prechádza dvomi fázami. Imunitný systém sa najprv pripravuje na zásah alergénom tvorbou protilátok a potom na neho neprimerane reaguje.
Odpoveď systému na alergén rozdeľujeme na:
- Senzibilizácia - po prvom stretnutí s cudzorodou látkou imunitný systém zvyšuje svoju citlivosť na alergén a prirodzene si vytvára množstvo protilátok, ktoré nadviaže na niektoré bunky imunitného systému. Precitlivenie nesprevádza žiadna vonkajšia reakcia, ale možno ju dokázať klasickými alergickými testami.
- Alergická reakcia - v druhej fáze sa stretne telo s alergénom druhýkrát. S vytvorenými protilátkami už bojuje proti alergénu. Odpojí ju z väzieb z imunitných buniek, ktoré sa týmto zaktivujú a produkujú látky typické pre imunitnú reakciu. V prípade alergie ide najčastejšie o histamín, ktorý svojím pôsobením spúšťa v tele mnoho nepríjemných prejavov alergie.
Najčastejšie prejavy alergie
Každý prejav, ktorý sa viaže k neprimeranej reakcii imunitného systému zaťažuje celé telo a pôsobí na alergika nepríjemne z pohľadu pohodlia, nedostatku energie, ale v horších prípadoch ho ohrozuje aj na živote. Reakcie rozdeľujeme na lokálne a celkové.
Lokálna alergická reakcia
Do týchto prejavov zaraďujeme neduhy, ktoré sprevádzajú alergikov najčastejšie. Ide o nádchu, kýchanie, slzenie očí, opuchy, vyrážky, škrabanie v hrdle, kašeľ a sťažené dýchanie.
Celková alergická reakcia
Celkovou alergickou reakciou je predovšetkým anafylaktický šok. Ten dokáže vyvolať alergén, ako je bodnutie hmyzom, či silný alergén v jedle. Aj keď táto reakcia nie je častá, je nutné, aby alergik pri sebe neustále nosil liek adrenalín, ktorý túto reakciu rýchlo potlačí. Anafylaktický šok sa prejavuje prudkým poklesom tlaku, opuchom mäkkých tkanív vrátane okolia dýchacích ciest a tým aj poruchou dýchania. Ak by sa včas postihnutému nepodal injekčne adrenalín, môže stratiť vedomie a v krajnom prípade sa aj udusiť.
Trpím alergiou alebo iným ochorením?
Rozlíšiť alergiu od bežnej choroby je občas veľmi ťažké. Príznaky sa väčšinou prekrývajú a človek je z nich podobne vyčerpaný, ako napríklad u chrípky. Potenciálnemu alergikovi napovie sezónnosť a opakovanie sa výskytu príznakov. Dôležité je zastaviť sa a zamyslieť, či vás trápia príznaky celý deň, v miestnostiach, alebo sa objavujú skôr vonku. Môže sa stať, že výraznejšie príznaky pocítite aj po jedle, či po pohladení domáceho zvieracieho maznáčika. Vo všetkých prípadoch, keď si nie ste istí, je vhodné navštíviť odborníka - alergológa.
Rozdelenie alergií podľa alergénov
Rozlíšiť, či ste alergický na peľ, potravinu, či inú látku je veľakrát veľmi ťažké. V prípade, kedy vás prejavy trápia, je vhodné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť. Nechať sa alergiou valcovať, je nielen nepríjemné, ale môže to váš stav ešte viac zhoršiť. A na čo môžete byť vlastne alergickí?
Peľová alergia
Alergické ochorenia sú veľkým problémom nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Každým rokom počet ľudí trpiacich alergiou narastá exponenciálne. Najčastejšie skloňovaná je pritom alergia na peľ. Najdráždivejší je peľ niekoľkých dobre známych byliniek, drevín a tráv. Peľ spôsobujú klasické reakcie ako je alergická nádcha, zápal spojiviek, kýchanie, dýchavičnosť, škrabanie v krku i celková únava zo záťaže organizmu. Pri ťažších alergikov sa často vyskytuje aj zle znášaná sezónna astma. To dokáže odkryť jedine alergológ špeciálnym spirometrickým meraním. Až potom sa rozhoduje o nasadení liečby v podobe antihistaminík, inhalátorov s kortikoidmi, či sprejov.
Potravinová alergia
Veľmi nepríjemné je aj zistenie potravinovej alergie. Často sa rozvíja až v pokročilom veku, keď už je človek zvyknutý danú potravinu jesť a teda aj reakcia na ňu ho môže nepríjemne prekvapiť. Najčastejšie sa vyskytujú : alergia na orechy, lepok, morské plody, laktózu, sóju, rôzne druhy ovocia, ale aj zeleniny. V tomto prípade je naporúdzi danú potravinu buď úplne vyradiť z jedálnička alebo ju niečím podobným nahradiť.
Ale ako zistíte, že trpíte alergiou na potraviny? Už pri hrýzení potraviny vám dajú prvé signály jazyk a ústna dutina. Väčšinou sa objaví tŕpnutie a škrabanie na jazyku, škrabanie v krku a ďalej nastupuje aj kašľanie, opuch očí, ale aj žihľavka a rôzne ekzémy. Veľmi citlivý alergik môže s veľkým množstvom zjedeného jedla prísť aj k anafylaktickému šoku. Títo pacienti so sebou nosia špeciálne lieky, či injekčnú striekačku s adrenalínom, ktoré prudkú reakciu potlačia.
Alergia na zvieratá
Aj keď sa takto označuje, nejedná sa o alergiu priamo na vášho maznáčika, ale na zložky, ktoré sa bežne vyskytujú v jeho srsti. Ide o bielkovinu z ich potu, prach, ktorý sa mieša s ich lupinami, slinami či dokonca močom. Tie po pohladení či pobyte na rovnakom mieste zostávajú na vašich rukách či oblečení a reakcia na seba nenecháva dlho čakať. Ak zistíte, že vám táto alergia robí veľké problémy, zvážte, či je vhodné si domáceho maznáčika zadovážiť. Pokiaľ už doma jedného chlpáča máte a alergia sa vám rozvinula, je potrebné nastaviť pre pobyt v jednej domácnosti jasné pravidlá. Nemal by s vami spať v jednej posteli a zdržiavať by mal len vo vyhradených miestnostiach.
Dôležité pravidlá pre spolužitie so zvieracím miláčikom :
- po maznaní so zvieraťom nesiahajte do očí,
- umyte si ruky po každom pohladení,
- maznáčika vykúpte dvakrát týždenne.
Alergia na srsť psov a mačiek sa prejavuje veľmi podobne ako ostatné alergie. Nevyhnete sa pri nej škrabaniu v hrdle, kýchaniu, slzeniu, opuchu očí a ďalších nepríjemností, ktoré sú s ňou spojené.
Alergia na plesne
Ak žijete vo vlhkom dome, koledujete si o dýchacie problémy, ale aj o rozvoj alergie na plesne. Bežne sa vo vzduchu vyskytuje malé množstvo plesní aj ich spór. Keď ale podceníme v domácnosti niektorý zo zdrojov vlhkosti, môže sa ich množstvo znásobiť a problém je na svete. Plesnivú záhradku si môžete vypestovať bez toho, aby ste si to všimli na plastových oknách, v studených rohoch bytu, pod kvapkajúcim sifónom, pod netesniacou strechou, ale aj v chladničke. Pokiaľ na taký problém narazíte, je nutné ho okamžite riešiť. Najprv sa zbavte viditeľných prejavov plesne pomocou fungicídneho prípravku a potom sa snažte odvlhčiť priestor pomocou odvlhčovačov vzduchu. Pokiaľ je pleseň aj na viacerých miestach, je vhodné zaobstarať si aj čističku vzduchu, ktorá vám vzduch prefitruje a zbaví sa tak nebezpečných spór. Táto alergia je často podceňovaná, ale bohužiaľ okrem klasických prejavov alergie spôsobuje aj chronické zápaly dýchacích ciest, ale aj plesňové infekty na koži a vyrážky. Ak sa príznaky neriešia dostatočne dôrazne, môže alergia spoločne s infektom prechádzať aj na iné orgány. Bežne tak zo zápalu nosovej sliznice môže vzniknúť aj zápalové ochorenie pľúc.
Alergia na roztoče
Roztoče - teda mikroskopický hmyz dokáže zavariť nejednému alergikovi. Nájdeme ho bežne v domácnosti na miestach, kde by ste spolubývajúcich najmenej vítali. Títo drobčekovia obývajú naše koberce, periny, vankúše, matrace, ale aj závesy a textílie, ktoré sa často neperú, či inak nečistia.
Medzi hlavnými príznakmi alergie na roztoče je vodnatá nádcha, svrbenie a pálenie očí, vyrážky, ale aj dýchavičnosť, ktorá sa v neliečenom stave môže preklenúť aj do astmy. Od týchto príznakov vám najlepšie pomôžu antihistaminiká. Zbaviť sa roztočov úplne nejde. Ale môžete si pomôcť pravidelným vysávaním a utieraním prachu. Pomôžte si aj menším množstvom textilných doplnkov a neprekurovaním interiéru.
Alergia na bodnutie hmyzom
Veľký strach vzbudzuje medzi ľuďmi alergia na bodnutie hmyzom. Dosť na tom, že samotné bodnutie nie je príjemným zážitkom, ale u alergikov je vážnym dôvodom vyhľadať odbornú pomoc. Reakciu môže vyvolať bodnutie osou, včelou a sršňom.
Bežnými príznakmi tejto alergie je opuch v mieste bodnutia, žihľavka, malátnosť, návaly horúčavy a v horších prípadoch sa pridáva zrýchlené búšenie srdca. Pri takýchto reakciách je bežná aj dýchavičnosť, kedy sa pacient nemôže poriadne nadýchnuť a sipí. Tieto vážne príznaky môžu byť predzvesťou aj životu ohrozujúceho anafylaktického šoku. V týchto situáciách je nutné byť pripravený, mať pri sebe injekciu s adrenalínom a najlepšie aj viditeľný text, kde sa prípadní záchrancovia dozvedia, že je daný pacient silným alergikom.
Pri bežnom bodnutí hmyzom je najrýchlejšia pomoc Fenistil gél.
Alergia na lieky
Rovnako ako ostatné alergény, dokážu aj lieky, či ich zložky spôsobovať alergickú reakciu. Prejavuje sa klasickým podráždením očí, pokožky, dýchacími ťažkosťami a zvýšením srdcového tepu. Druh alergénu v liekoch sa veľmi zle diagnostikuje. Ešte horšie sa potom nachádza vhodná alternatíva lieku, pokiaľ ide o liek, ktorý alergik užíva kvôli ďalšiemu zdravotnému problému.
Najčastejšie alergény medzi liekmi sú:
- penicilín a druhy antibiotík s jeho obsahom,
- lieky proti bolesti a horúčke,
- miestne znecitlivujúce lieky,
- kyselina acetylsalicylová,
- preparáty proti kŕčom,
- monoklonálne protilátky,
- a niektoré druhy chemoterapie.
Menej obvyklé alergie
Keď sa povie alergia na slnko alebo na chlad, mnohí z nás len neveriacky krútia hlavou. Lenže tieto druhy alergie už nie sú len raritou.
Slnečná alergia
V posledných rokoch neustále rastie množstvo alergických reakcií na slnko. Najčastejšie sa tieto reakcie vyskytujú u žien medzi 20. a 40. rokom veku, ale postihnúť môže defacto každého. Najčastejšími prejavmi alergie na slnko je žihľavka, začervenanie kože, zhoršené akné až vyrážka typu polymorfných mokvajúcich pupienkov, ktoré sa zlievajú do veľkých začervenaných máp. Slnečné alergiu spôsobuje zatiaľ neodhalená zložka slnečného UV žiarenia. Najjednoduchšou prevenciou proti vzniku prejavov je vyhýbanie sa slnečnému žiareniu a zakrývanie pokožky oblečením. Ale to možno v horúcich dňoch len veľmi ťažko. Preto je na trhu niekoľko opaľovacích krémov pre dospelých aj pre deti, ktoré pri slnečnej alergii nespôsobujú ďalšie komplikácie, ale pomáhajú. Jedným z nich je Eucerin Sun Gél proti slnečnej alergii SPF50. Veľkým pomocníkom sú aj prípravky značky Bioderma z radu Photoderm. Najosvedčenejším opaľovacím krémom pre alergikov je BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+. Liečba alergie je dôležitá aj u pier a citlivých miest na tvári a pokožke. Najmä potom na ľahko zasiahnuteľných znamienkach. V tomto prípade sa môžete s dôverou obrátiť na tuhý prípravok v tyčinke Bioderma Photoderm MAX SPF 50.
Alergia na chlad
Aj alergiu na chlad nie je dobré podceňovať. Prejavuje sa najčastejšie žihľavkou a opuchom zasiahnutých miest na tele. Ak teda vystavíte niektoré časti tela nízkym teplotám a nepriaznivému počasiu, môžete očakávať rýchlu reakciu. Nevyhnete sa jej ani pri otužovaní, či ochladení studenou vodou v sparnom lete. Nebezpečným prejavom alergie na chlad je v prípade konzumácie studených nápojov a zmrzlín opuch sliznice ústnej dutiny. Najlepšie je sa týmto podmienkam a studeným pokrmom vyhýbať, ale nie vždy je to možné. Preto by sa každý alergik mal predzásobiť predpísanými liekmi vo forme antihistaminík alebo kortikoidov, ktoré príznaky tejto alergie zvládajú potlačiť.
Nájdite si svoj hlavný peľový alergén
Najsilnejšie peľové alergény nájdete v peľovom kalendári. Od marca až do októbra si môžete strážiť svoje alergény a kedy ich prejavy čakať najsilnejšie a kedy naopak môžete v kľude vyraziť do prírody bez preventívneho riešenia liekmi.
Ako sa zbaviť alergie
Alergia sa podľa dnešných poznatkov vyliečiť úplne nedá. Ak trpíte len miernymi príznakmi, možno ich korigovať aj svojpomocne vďaka uvoľňovaciemu lieku - antihistaminiku. V každom prípade je vhodné navštíviť lekára, ktorý pomocou jednoduchého testu odhalí presné alergény a odporučí vám tak aj vhodne silný liek a poradí aj s jeho dávkovaním. Najpoužívanejšími liekmi na alergiu sú Claritine, Zodac a Zyrtec. Medzi najsilnejšie lieky na potlačenie príznakov alergie patrí Aerius a Xyzal, ktoré fungujú na inom princípe ako bežné antihistaminiká. S vážnejšími prípadmi, ktoré sa prejavujú opuchmi, dýchacími ťažkosťami je nutné kontaktovať odborníka, ktorý vám poradí ďalší postup. Návštevy u alergológa by mali byť pravidelné a neustále by mali pracovať s aktuálnymi prejavmi alergie. Nezabudnite informovať svojho lekára s akýmkoľvek výkyvom príznakov, môže vám totiž úpravou medikácie výrazne uľaviť.
Oslobodenie od alergie s imunoterapiou
Doslova zábleskom nádeje je pre alergikov metóda imunoterapia, ktorá sa vďaka svojim účinkom chváli vysokým percentom dlhodobého odbúrania príznakov alergie - bojom s jej príčinami. Funguje na princípe očkovania, kedy sa pacientovi podáva injekčne postupne vyššie a vyššie množstvo alergénu v pravidelných dávkach. Týmto sa zvyšuje množstvo protilátok na alergén v jeho tele a precitlivenosť na neho mizne. Telo si tak na alergén v horizonte niekoľkých mesiacov dokáže zvyknúť a pacient sa nemusí trápiť aj rizikom vzniku ďalších komplikácií ako je astma či zápalové ochorenia slizníc a dýchacích ciest.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
LIVOSTIN®0,5 mg/ml očné suspenzné kvapky 4 ml
Skladom v e‑shope
8,29 €
CLARITINE 10 mg 10 tabliet
Skladom v e‑shope
5,99 €
Súvisiace otázky z poradne
-
15. 05. 2020
Ktorý je účinný liek na liečbu sezónnej alergie ?
Dobrý deň, prosím Vás čo je lepšie silnejšie Zyrtec alebo Zodac? Kedysi som používal Zyrtec aj Zodac, ale je to pár rokov dozadu a začínam byt od včera zúfalý ...môžem si to u Vás objednať aj s tým, že by to došlo domov alebo je to na predpis ?
-
29. 06. 2020
Ktoré sú vhodné homeopatiká na liečbu sennej nádchy?
Dobrý deň,viete mi prosím Vas poradiť k zakúpeniu homeopatiká na alergiu?( kýchanie,výtok z nosa,svrbenie hrdla,oči,uši) Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Doporučujem Vám vyskúšať antialergikum s inou účinnou látkou CLARITINE 10 mg tbl 10x10mg. Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky spojené s alergickou rinitídou (napríklad senná nádcha), ako sú kýchanie, výtok z nosa alebo svrbenie nosa a pálenie alebo svrbenie očí. Liek možno tiež použiť ako pomoc pri zmiernení príznakov žihľavky (svrbenie, začervenanie a počet a veľkosť vyrážok).
7 a 10 tbl balenie je voľné bez Rp, 30tbl balenie je už viazané na lekársky predpis.
Okrem systémovej liečby - užívanie antihistaminík môžete používať na zmiernenie príznakov voľnpredajné lokálne lieky - Livostin 0,5 mg/ ml aer nau 1x10 ml spr nas 10ml , ak sa alergia prejavuje formou rinitídy alebo Livostin 0,5 mg/ ml oči 1x4 ml gtt oph 4ml. ( zmierňuje pálenie a svrbenie očí) Ako doplnok liečby aj homeopatoiický prípravok RHINALLERGY tbl 3x20
Je dôležité dodržiavať určité zásady - používanie slnečných okuliarov, častejšie umývanie rúk a sprchovanie po pobyte v prírode.
Sezóna len začína, prajem Vám pevné nervy.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77