Alergia a jej liečba

ALERGIA A JEJ LIEČBA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Za alergiu sa považuje prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v prostredí. Alergická reakcia môže byť spôsobená nesprávnou aktiváciou protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) vplyvom daného alergénu. Spektrum prejavov alergických reakcií je rôzne, od banálnej nádchy až po anafylaktický šok.

 • Imunita
 • Alergie

6 minút čítania


Za prejavy alergie je zodpovedný histamín. Histamín bol prvou preukázanou chemickou substanciou v žírnych bunkách. Histamín stimuláciou H1 receptora vyvoláva v rámci zápalu "trojitú odpoveď" -  začervenanie, opuch a svrbenie.

Príznaky alergie sa môžu prejavovať Príznaky alergie sa môžu prejavovať

Systémová alergická reakcia sa nazýva anafylaxia. Jej prejav záleží od miery závažnosti. Môže spôsobiť kožné reakcie, zúženie priedušiek, opuch, zníženie krvného tlaku a dokonca smrť. Taký život ohrozujúci stav sa volá anafylaktický šok.

Alergiu mám od narodenia alebo získanú? Alergiu mám od narodenia alebo získanú?

Alergiu rozdeľujeme na dva druhy. Na získanú a vrodenú. Získaná vzniká ustáleným procesom v akomkoľvek veku človeka. Najprv sa telo stretne s alergénom a zatiaľ z neznámeho dôvodu vyhodnotí, že je pre telo nebezpečný. Aj keď pre zdravého človeka je táto látka v bežnom množstve úplne neškodná, v tejto fáze sa telo na ďalší styk s látkou pripravuje tvorbou protilátok. Aktivované B-lymfocyty tak produkujú tieto protilátky v ohromných množstvách a telo ďalej vyčkáva. Pri ďalšom kontakte s alergénom sa odštartuje dekáda systémových reakcií, na ktorej konci je produkcia zápalových látok v čele s histamínom. Tie potom spôsobujú najbežnejšie príznaky alergie.

Oproti tomu vrodená alergia je už od narodenia skrytá v tele jedinca, ktorý ju zdedil vďaka predispozíciám od najbližšej rodiny. V prípade týchto ľudí - atopikov je teda genetickým predpokladom daná vysoká pravdepodobnosť vzniku alergie. Nazývame ju atopia. Jeho imunitný systém je od narodenia nastavený k zvýšenej dráždivosti a aj keď sa na prvý pohľad nezdá, kedykoľvek sa jeho skrytá predispozícia môže zmeniť v nepríjemný problém. Atopia sa prejavuje  navonek atopickým ekzémom, ktorý dokáže napadnúť veľkú časť kože pacienta. Výnimkou nie je ani typická senná nádcha, svrbenie, začervenanie očí a vznik astmy.

Lieky na alergiu Lieky na alergiu

 • Dekongestíva (OLYNTH, NASIVIN, VIBROCIL, MUCONASAL) - stimulujú alfa adrenergné receptory a prinášajú bezprostrednú úľavu pri nepriechodnosti nosa. Ich dlhodobé lokálne užívanie znižuje citlivosť alfa receptorov a môžu spôsobiť vznik tzv. závislosti. Použitie by malo byť maximálne týždeň.
 • Lokálne antihistaminiká (LIVOSTIN, FENISTIL) – všeobecne môžeme povedať, že lokálne aplikované formy používame ako prechodne podávané úľavové lieky na alergiu. Tiež ich môžeme podávať ako lieky preventívne. Výhodou je ich rýchly nástup účinku, ktorý sa prejavuje do niekoľkých minút po aplikácii.
 • Systémové antihistaminiká - mechanizmus ich účinku spočíva v kompetitívnej inhibícii H1 receptora v cievach a nervoch. Tlmí predovšetkým svrbenie, kýchanie a hypersekréciu, menej už ovplyvňujú priechodnosť nosa.
 • 1. generácia (FENISTIL) - uplatňuje sa ako záchranný liek zmierňujúci svrbenie a pálenie slizníc a kože. Jeho efekt je spojený so sedatívnym účinkom, ktorý môže byť aj výhodný.
 • 2. generácia ( ZYRTEC, ZODAC, CLARITINE) - okrem klasického antihistamínového účinku bol preukázaný aj antialergický efekt, bez tĺmivého účinku, ktorý je minimálny.
 • 3. generácia (XYZAL) - má ešte výraznejšie antialergické a protizápalové pôsobenie nezávislé na H1 receptore. Sú vhodné pre pacientov s ťažšou formou alergickej nádchy s prevahou chronického zápalu nosovej sliznice a s komplikujúcou astmou alergického typu.
 • Lokálne kortokosteroidy (FLIXONEL) – jediný voľnopredajný liek s kortikosteroidom,ktorý má pri každodennom používaní protizápalový účinok. Liek zmierňuje príznaky zahŕňajúce kýchanie, svrbenie a slzenie očí a vodnatý výtok z nosa, svrbenie v nose alebo upchatý nos.Používa sa na liečbu alergických príznakov sennej nádchy a iných alergií spôsobených alergénmi prenášanými vzduchom, akými sú alergie na zvieratá, prachové roztoče a spóry (výtrusy) plesní.
 • Prípravky s ectoinom (VIVIDRIN) – ectoin je prírodná molekula, ktorá chráni bunky, potláča zápal a stabilizuje nosovú sliznicu. Používa sa  na zmiernenie typických príznakov ako svrbenie nosa, nádcha, kýchanie a upchatý nos ako aj na podráždenú alebo zapálenú pokožku alebo sliznic. Ectoin v očných kvapkách stabilizuje slzný film, a tým zmierňuje zápal a alergické reakcie oka. Znižuje svrbenie a pálenie očí a zlepšuje celkový pocit. Výhodou je, že očné kvapky môžu byť použité aj niekoľkokrát denne, pretože ectoin je považovaný za vysoko tolerovaný.

Čo dokáže neliečená alergia? Čo dokáže neliečená alergia?

V dnešnej dobe, kedy je alergik takmer každý druhý nie je výnimkou, že vznikajú skrížené alergie a mnoho ľudí svojej alergii nedáva veľkú váhu. Či už ich alergia a jej príznaky príliš neobmedzujú, alebo si hovoria, že prejde sama. Bohužiaľ tento postup ale v neobvyklej reakcii imunitného systému pôsobí opačne. Neliečená alergia môže spôsobovať ďalšie rozšírenie na predtým bezproblémové alergény a ich kríženiu. V krajných prípadoch sa alergia zhoršuje a jej príznaky napádajú ďalšie sliznice a orgány, v ktorých spôsobujú chronické zápaly. Či už v horných alebo dolných dýchacích cestách si takto veľmi jednoducho pacient zamiesi na chronickú sennú nádchu či prieduškovú astmu. Vzhľadom k tomu, ako zaťažuje alergia imunitný systém nie je divu, že oslabené telo sa v ďalších etapách rozvoja nedokáže brániť samo. Ak máte alergiu pod kontrolou s bežne dostupnými liekmi, nie je sa čoho obávať. Ale ak aj napriek užívaniu odporúčaných liekov sa váš stav zhoršuje, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. A najlepšie si u alergológa nechať otestovať mieru závažnosti alergie a druhy alergénov, na ktoré reagujete.

Vplyvy alergia na každodenný život Vplyvy alergia na každodenný život

Bežné okamihy života alergika sú pravidelne prerušované kýchaním, smrkaním, kašľaním a neustálym vyčerpaním. Imunitný systém pri alergii totiž venuje veľké množstvo energie k obrane tela proti niečomu, čo naozaj vlastne vôbec neohrozuje. Niet teda divu, keď vás alergia obmedzí pri sústredení v práci, pri športovaní, zhorší kvalitu spánku a nakoniec naruší aj náladu a každodenné pohodu. Medzi normálne komplikácie alergie radíme aj spánkové apnoe, zápaly dutín a ušné aj krčné infekcie. Ak pacient užíva odporúčané množstvo antihistaminík, je vysoko pravdepodobné, že sa takýmto komplikáciám vyhne a jeho príznaky sa utíšia. Navyše sa pravdepodobne vyhne aj obávanému strašiakovi - astme.

Možno alergiu úplne vyliečiť Možno alergiu úplne vyliečiť

Táto je neustále otvorená otázka, nedáva spať pacientom aj odborníkom vo vývoji liekov. Zatiaľ totiž neexistuje žiadny overený spôsob vyliečenie alergie a jej prejavov. Odborníci sa v dnešnej dobe prikláňajú k imunoterapeutickému riešeniu, ktoré pri pravidelnom injekčnom podávaní vysokého množstva alergénu, má za úlohu telo privyknúť na odmietaný alergén. Takto pripravený organizmus potom na alergén nereaguje takmer vôbec. Pozitívnu spätnú väzbu zmieňujú aj niektorí pacienti, ktorí zlepšia všeobecne svoju životosprávu a pustia sa do boja s alergiou s homeopatikami. Kladne hodnotia výsledky pri potláčaní príznakov, menej už potom nutnosť pravidelného užívania v niekoľkohodinových intervaloch.

Tip: Pre lepší vzduch v domácnosti a eliminovanie príznakov alergie vám môže pomôcť čistička vzduchu.

Všetko na alergiu Všetko na svrbenie a zápal očí

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  15. 05. 2020

  Ktorý je účinný liek na liečbu sezónnej alergie ?

  Dobrý deň, prosím Vás čo je lepšie silnejšie Zyrtec alebo Zodac? Kedysi som používal Zyrtec aj Zodac, ale je to pár rokov dozadu a začínam byt od včera zúfalý ...môžem si to u Vás objednať aj s tým, že by to došlo domov alebo je to na predpis ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Doporučujem Vám vyskúšať antialergikum s inou účinnou látkou CLARITINE 10 mg tbl 10x10mg. Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky spojené s alergickou rinitídou (napríklad senná nádcha), ako sú kýchanie, výtok z nosa alebo svrbenie nosa a pálenie alebo svrbenie očí. Liek možno tiež použiť ako pomoc pri zmiernení príznakov žihľavky (svrbenie, začervenanie a počet a veľkosť vyrážok).

  7 a 10 tbl balenie je voľné bez Rp, 30tbl balenie je už viazané na lekársky predpis. 

   

  Okrem systémovej liečby - užívanie antihistaminík môžete používať na zmiernenie príznakov voľnpredajné lokálne lieky - Livostin 0,5 mg/ ml aer nau 1x10 ml spr nas 10ml , ak sa alergia prejavuje formou rinitídy alebo Livostin 0,5 mg/ ml oči 1x4 ml gtt oph 4ml. ( zmierňuje pálenie a svrbenie očí)  Ako doplnok liečby aj homeopatoiický prípravok RHINALLERGY tbl 3x20

   

  Je dôležité dodržiavať určité zásady - používanie slnečných okuliarov, častejšie umývanie rúk a sprchovanie po pobyte v prírode. 

   

  Sezóna len začína, prajem Vám pevné nervy. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  • Tehotenstvo a dojčenie
  14. 05. 2020

  Čo je vhodné na alergiu pre tehotné ?

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať o lieku na alergiu, konkrétne voľnopredajný nosový sprej Livostin. Minulý rok som ho počas alergie (sennej nádchy) užívala a veľmi mi pomohol. Teraz ale plánujeme dieťatko a ja neviem či je vhodné ho znovu začať užívať. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Po prípade aký iný nosový sprej by bol vhodný? Teraz som začala uživať aj Rhinallergy tablety, ale pravdepodobne užívať len ten asi stačiť nebude. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Livpostin spr. výrobca neodporúča používať počas gravidity, pokiaľ prínos liečby pre ženu nepreváži nad rizikom pre plod. Namiesto Livostinu užívajte PHYSIOMER Nosový sprej Hypertonický 20ml., ktorý obsahuje morskú vodu vo vyššej koncentrácií. Pomáha liečiť bežnú aj alergickú nádchu a prechladnutie. 

  Naďalej užívajte Rhinalergy v dávke 1 tableta 3-6x denne, homeopatika patri medzi najbezpečnejšie lieky pre ženy v tehotenstve.  V  prípade zhoršenia príznakov môžete užívať  vnútorne liek Zodac alebo Zyrtec - môžu  sa užívať počas tehotenstva a dojčenia s opatrnosťou.

   

  Doporučujem ešte robiť pravidelné výplachy nosa konvičkou. Na vyplachovanie nosa sa používa vlažná slaná voda. Do konvičky Rhino Horn sa nasype 2,7g kuchynskej soli (NaCl) pomocou špeciálnej odmerky na dávkovanie soli (dodáva sa v balení s konvičkou) a doplní sa s 300 ml vody približne telesnej teploty.
   

  Pri pobyte vonku používajte slnečné okuliare, po každom pobyte vonku sa odporúča sprcha s umytím vlasov. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  • Homeopatia
  29. 06. 2020

  Ktoré sú vhodné homeopatiká na liečbu sennej nádchy?

  Dobrý deň,viete mi prosím Vas poradiť k zakúpeniu homeopatiká na alergiu?( kýchanie,výtok z nosa,svrbenie hrdla,oči,uši) Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.


  Homeopatickým liekom 1. voľby je RHINALLERGY tbl 3x20 - pri akútnych  prejavov alergie sa užíva 1 tableta 3-6x denne - treba ju nechať rozpustiť v ústach. S Rhinalergy užívajte POUMON HISTAMINE gra 1x4 g (15CH)  5 granúl 2x denne ( zníženie alergie na bunkovej úrovni ) a  POLLENS gra 1x4 g (30CH) 5 granúl 2 x denne ( znižuje citlivosť na pele).  Ak u Vás ešte prevládadú ďalšie sprievodné prejavy, môžete pridať ďalšie homeopatické lieky :  APIS MELLIFICA gra 1x4 g (15CH) 5 granúl 3-4x denne - ak Vás trápi ešte opuch viečok, zápal spojiviek, bodavá pálivá bolesť zmiernená chladným obkladom  a NUX VOMICA gra 1x4 g (9CH) 5 granúl 3-4x denne - na ranné záchvatovité kýchanie - ak máte v noci suchú nádchu a cez deň vodnatý výtok z nosa .

  Na prevenciu sezónnej peľovej alergie sa  používa  POLLENS gra 1x4 g (30CH) ( znižuje citlivosť na pele) - podáva sa 10 granúl 1x za týždeň 2-3 mesiace pred nástupom prvých príznakov. Tento rok už prevenciu nestíhnete, ale ak preferujete homeopatickú liečbu, na nasledujúci rok to môžete vyskúšať. Homeopatikum užívajte  v čase medzi jedlami ( 15 minút pred alebo 30 minút po jedle). Mentol a ani káva neruší účinky homeopatických liekov , ak sú užívané v časovom odstupe.

   

  Prajem Vám skorú uzdravenie.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.