Kašeľ a bolesť v krku

KAŠEĽ A BOLESŤ V KRKU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Tieto príznaky nás dokážu niekedy potrápiť aj dlhšie  ako týždeň. Našťastie existujú účinné lieky, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni. Niekomu vyhovujú sirupy, inému kvapky alebo kloktadlá, z každej liekovej formy sa dá vybrať liek priamo pre vaše potreby. 

 • Články o zdraví
 • Dýchanie

8 minút čítania


Trápi vás kašeľ? Viete, aký kašeľ máte? Trápi vás kašeľ? Viete, aký kašeľ máte?

Kašeľ je základný obranný mechanizmus, ktorý udržuje voľné dýchacie cesty. Je to však aj najčastejší príznak ochorenia  dýchacieho ústrojenstva. Pri prudkom kašli z nás vzduch vystrelí rýchlosťou od 130 až do 480 kilometrov za hodinu. Takto rýchlo sa telo snaží odstrániť z dýchacích ciest všetko, čo tam nemá byť. 

Podľa dĺžky trvania delíme kašeľ na akútny, ktorý trvá menej než tri týždne a chronický, ktorý trvá dlhšie. Pri  závažnejších respiračných ochoreniach  môže trvať  šesť až osem týždňov. Pre nasadenie vhodnej liečby kašľa je dôležité určiť, či máme kašeľ suchý alebo produktívny.

Čo na suchý a dráždivý kašeľ Čo na suchý a dráždivý kašeľ

Pre suchý kašeľ je charakteristické dráždenie v krku a to, že pacient nevykašliava žiadny hlien. Vykašliavanie hlienu, či už ľahké či obtiažnejšie  a bolesť na hrudníku sú naopak typické pre produktívny kašeľ. Vykašliavaný hlien však nemusí vždy pochádzať z dolných dýchacích ciest, ale môže ísť aj o hlien, ktorý steká z nosa či dutín, potom hovoríme o zadnej nádche.

Pre liečbu suchého dráždivého kašľa sú vhodné lieky na kašeľ tzv. antitusiká, ktoré kašeľ tlmia (napríklad Sinecod®). Produktívny kašeľ sa lieči mukolytikmi, ktoré znižujú viskozitu hlienu a uľahčujú jeho vykašliavanie (napríklad Bromhexin®, ACC®). Tiež je možné použiť lieky s účinnou látkou guaifenezin, ktorá pomáha uvoľniť hlien, uľahčuje jeho transport a vykašliavanie. Súčasné podávanie antitusík a mukolytík nie je vhodné, pretože môže dojsť k útlmu kašľa so súčasným nahromadením hlienu v dýchacích cestách. Často sa stáva, že sa v priebehu akútneho ochorenia mení aj typ kašľa  a podľa toho je potrebné zvoliť správnu liečbu.

Ako správne kašľať? Ako správne kašľať? 

1. Čo najviac sa nadýchnite – vaše dýchacie cesty sa tak roztiahnu na maximum.

2. Kašlite v krátkych opakovaných nárazoch. To zlepší vykašliavanie.

3. Skúste dychovú gymnastiku: Zhlboka sa nadýchnite a snažte sa vydýchnuť pri otvorených ústach a zatvorenom nose.

Nebojte se homeopatik či bylinek Nebojte sa homeopatík či byliniek

Už  od čias  staroveku sa  používali byliny na kašeľ a používajú sa dodnes. Sú to napríklad brečtan popínavý, skoroceľ alebo materina dúška, ktoré nájdete v mnohých liekoch, ale aj napríklad  v najrôznejších čajoch a bylinných zmesiach. Dobrým príkladom je široká ponuka čajov značky Leros. Alternatívou či doplnením klasickej liečby môže byť liečba homeopatická. V lekárňach nájdete z týchto prípravkov napríklad Stodal®, ktorý je vhodný na všetky typy kašľa.

Súčasťou liečby kašľa sú aj režimové opatrenia, dostatočný príjem tekutín (vhodné sú bylinné čaje) a vitamínov, pokoj na lôžku, zvlhčovanie vzduchu v byte a optimálna teplota v miestnosti. Pokiaľ kašeľ trvá dlhšie ako tri týždne, je potrebné navštíviť lekáraOdborníka  vyhľadajte, pokiaľ máte horúčku vyššiu ako 39 °C, pokiaľ sa vám ťažko dýcha, výrazne vás bolí na hrudi alebo vykašliavate krv, nitky krvi alebo hnisavý hlien. 

Bolesť v krku! Bolesť v krku!

Asi každý z nás pozná trochu zlomyselné príslovie, že liečená nádcha trvá týždeň a neliečená sedem dní. Vírusy okolo nás neustále víria, a preto nie je vôbec jednoduché sa im ubrániť. To, čo začína „len“ ako nepatrné šteklenie a škrabanie v krku, môže skončiť ako otravný dráždivý kašeľ, neznesiteľná bolesť v krku a chrapot. Ako iste viete, akútne infekcie horných dýchacích ciest nie sú vôbec nič príjemné. V lekárňach BENU Vám radi poradíme, ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť.

Spoločne s plným nosom a kašľom, je bolesť v krku príznakom nachladnutia alebo chrípkového stavu, s ktorým nie je dobré sa zahrávať. Je potrebné vliezť si do postele a skúsiť chorobu poraziť hneď na začiatku. Zápal vírusového pôvodu dokáže citlivú sliznicu v krku výrazne oslabiť. Prvým krokom pri liečbe infekcie horných dýchacích ciest by malo byť tlmenie bolesti, zvlhčovanie sliznice krku a podpora hojenia ich podráždenia. Ako si teda môžeme s kašlom a nachladnutím poradiť? Začnite s výberom lieku na bolesť v krku.

Pastilky, spreje a kloktadlá Pastilky, spreje a kloktadlá

Bolesť v krku je možné tlmiť bežnými analgetikami (ako napríklad Paralen® alebo Ibalgin®) a taktiež lokálnymi podpornými prípravkami, rôznymi pastilkami, kloktadlami a sprejmi. Záleží tak iba na Vás, aká forma najviac vyhovuje práve Vám. Pokiaľ si nie ste istý, naši lekárnici Vám s výberom radi pomôžu a odporučia riešenie „šité“ Vám priamo na mieru. Niektoré pastilky totiž môžu obsahovať cukor, čo je potrebné zohľadniť u diabetikov. Lieky obsahujúce lokálne anestetiká zas nie sú vhodné pre kardiakov, konkrétne u osôb užívajúcich antiarytmiká. Osoby s poruchami štítnej žľazy by si mali dávať pozor na prípravky obsahujúce jód. U kloktadiel je potrebné dať pozor, aby pri kloktaní nedošlo k ich vdýchnutiu, čo môže byť napríklad u detí problém. Veľmi obľúbené sú v poslednej dobe orálne spreje, ktoré v porovnaní s kloktadlom lepšie prenikajú do zadných častí krku.

Všeobecne sa lokálne prípravky podávajú každé dve až tri hodiny. Aby plne účinkovali, odporúča sa zhruba hodinu po ich užití nepiť, nejesť a ani si nečistiť zuby. Pozor si  však dávajte na "babské" rady – nie vždy môžu byť totiž vhodné a bezpečné. Napríklad, kloktanie slivovicou je síce účinné, ale tvrdý alkohol je pre sliznice nevhodný. Ničí prirodzené prostredie a vysušuje sliznicu. Povrch je tak viac náchylnejší k novému poškodeniu. Lepšie je vykloktať si ústa veľmi slanou vodou. Škorica zmiešaná s medom je malý zázrak. Nič nepokazíte ani cibuľovým sirupom – nadrobno nakrájanú cibuľu zalejte medom alebo zasypte cukrom, a keď pustí šťavu, môžete sa do nej pustiť aj Vy.

 Pastilky na bolesť v krku Pastilky na bolesť v krku

Vhodný liek na bolesť v krku Vám naši lekárnici pomôžu vybrať podľa účinných látok. Každá totiž pôsobí inak. Radi Vám poradíme, pre akú bolesť v krku je ktorá látka najvhodnejšia. Existujú aj lieky, ktorých súčasťou sú rastlinné silice (napríklad prípravky Strepsils Mentol a Eukalyptus®   alebo Tantum Verde® Eucalyptus) a lokálne anestetiká spôsobujúce znecitlivenie (napríklad Strepsils® Plus, Orofar®). Pri strate hlasu, chrapotu alebo únave hlasivek je možné nasadiť aj homeopatickú liečbu.

Ale pozor, pokiaľ do troch dní od začiatku samoliečby bolesť v krku neustúpi a Váš stav sa nezlepší, naopak  skôr sa zhoršuje, je vhodné vyskúšať skôr lieky lieky na bolesť v krku alebo kontaktujte svojho lekára.

Starajte sa o sliznicu Starajte sa o sliznicu

Dôležité je tiež pamätať na prísun dostatočného množstva tekutín. Vyplavujú z tela škodlivé látky a prispievajú k riedeniu hlienu. Zvlhčiť krk pomáha napríklad aj teplý čaj s citrónom alebo môžete siahnuť po bylinných pastilkách so šalviou či islandským lišajníkom. Pomôže aj popíjanie Vincentky, vďaka nej si doplníte minerály, ktoré ste vypotili. Hojenie podráždenej sliznice môžete podporiť pomocou regeneračných prípravkov. Odporúča sa však taktiež dodržiavať hlasový kľud a pre fajčiarov platí obmedzenie fajčenia. 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  • Tehotenstvo a dojčenie
  12. 05. 2020

  Sú vhodné pastilky Phyteneo Sinetuss ne liečbu dráždivého kašľa v tehotenstve?

  Dobry den chcela by som sa informovat ci mozem uzivat tieto pastilky pri suchom, drazdivom kasli ked som v 15 tyzdni tehotenstva. Dakujem za odpoved

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Phyteneo Sinetuss pastilky 24 ks sú vhodné aj pre tehotné a kojacie  ženy pri dodržaní  dávkovania maximálne  3 x denne 1 pastilku rozpustiť v ústach. Neprekračujte maximálne dennú dávku, nakoľko obsiahnutý tymián vo vyšších dávkach stimuluje maternicu.  Pastilky pôsobia ukľudňujúco na horné dýchacie  cesty . 

  V tehotenstve je bezpečnejšie  užívať homeopatický liek   Stodal sirup, kt.  pôsobí na rôzne druhy kašľa ( suchý, dráždivý, vlhký)   a čaj Pulmoran  (uľahčuje odkašľávanie pri hlienovitom kašli)   – pri jeho užívaní 3x denne nie je u tehotných kontraindikovaný.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  12. 05. 2020

  Aké sú vhodné náplasti na uvoľnenie dýchania u detí počas spánku?

  Dobry den. Pouzivala som na dychanie naplaste Naspiro na uvolnenie nosa. uz dlhsiu dobu ich neviem zohnat. 
  viete mi prosim dat info, ci sa prestali vyrabat a ci existuje nieco podobne? vhodne aj pre deti (2 a 4 roky). 
  dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Naspiro náplaste budú dostupné u dodávateľa v druhej polovici februára 2020. 

   

  Alternatívou môže byť použitie WALMARK Sinulan forte Aroma Patch junior náplasť 1x5 ks. U detí od 18 do 36 mesiacov sa náplasť aplikuje mimo ich dosahu. 

  Obsahuje upokojujúce bylinné arómy na pokojný spánok , uľahčuje dýchanie až po dobu 8 hodín tým, že s uvoľňuje prírodné arómy esenciálnych olejov.

  Ďalšou možnosťou je aromatizovať priestor na spanie pomocou difúzera  kvalitnými esenciálnymi olejmi , kt. sú vhodné aj  pre malé deti : eucalyptus radiata, borovica, levandula. Pôsobia  preventívne   pred respiračnými ochoreniami , v prípade už prepuknutých respiračných ochorení  skracujú  trvanie choroby, uľahčujú dýchanie . Vaše deti sa Vám odmenia pokojným spánkom. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Kašeľ
  14. 09. 2020

  Aký je rozdiel medzi Sinupret akut a forte?

  Dobrý deň,

  aký je rozdiel medzi Sinupret AKUT a Sinupret FORTE ?

  Obsahuje Sinupret AKUT väčšie množstvo účinných látok ako FORTE ?

  Ktorý je najúčinejší a najlepší? Forte, Akut alebo Kvapky ?

  ďakujem za odpoveďe

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  SINUPRET Akut 20 tabliet je určený na liečbu akútnych, nekomplikovaných zápalov prinosových dutín. Indikuje  sa u dospelých osôb na liečbu akútnych nekomplikovaných zápalov paranazálnych dutín (akútna nekomplikovaná rinosinusitída).

  1 obalená tableta obsahuje suché extrakty :   160,00 mg prírodný suchý extrakt (3-6:1) získaný z koreňa horca (Gentiana lutea L.), kvetov prvosienky (Primula veris L.), šťavela (Rumex crispus L.), kvetu bazy (Sambucus nigra L.), železníka lekárskeho (Verbena officinalis L.) (1:3:3:3:3)

  Dospelí užívajú 1 obalenú tabletu 3× denne (maximálne 3 obalené tablety denne).

   

   

  SINUPRET Forte 20 tabliet  patrí medzi mukolytiká, expektoranciá. Uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). V horných dýchacích cestách sú to akútne a chronické zápaly prinosových dutín („sinusitis“), ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha spojená so silnými bolesťami hlavy. V dolných dýchacích cestách je to akútna a chronická bronchitída, pri ktorej väzký sekrét poškodzuje sliznicu, bráni jej samočistiacej schopnosti a zhoršuje dýchanie.

  Každá obalená tableta obsahuje 12 mg koreňa horca (Gentiana lutea L., radix), 36 mg prvosienkového kvetu s kalichom (Primulae flos cum calycibus), 36 mg vňate štiavca (Rumicis herba), 36 mg kvetu bazy čiernej (Sambucus nigra L., flos) a 36 mg vňate železníka (Verbena officinalis L., herba).

  Tablety môžu užívať dospelí a mladiství od 12 rokov 3x denne 1 tabletu. Dĺžka podávania je 7-14 dní.

  SINUPRET kvapky 100 ml sa používajú rovnako ako Sinupret forte, ale môžu ho užívať aj malé deti od 2 rokov v  menšej dávke.

  Ak Vás trápia zápaly prínosových dutín - nádcha, opuch nosovej sliznice a hustý sekrét vytekajúci z nosa - nasaďte si Sinupret akut.

  Ak sa pridruží aj zápal dýchacích ciest, kašeľ  zatekanie hlienu  a hustý hlien- vtedy zvoľte Sinupret forte alebo Sinupret kvapky. ( liekovú formu zvoľte podľa toho čo preferujte) . Kvapky sú horkej chuti. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.