Ako liečiť zápal dutín

AKO LIEČIŤ ZÁPAL DUTÍN

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zápal dutín alebo sinusitída býva väčšinou spojená so  zápalom sliznice nosa a dáva o sebe  vedieť tupou bolesťou hlavy a obličaja, hlavne  na čele a v nadčeľustných priestoroch. V tomto článku si povieme ako liečiť zápal dutín a ako mu predchádzať.

 • Články o zdraví
 • Dýchanie
 • Choroby

5 minút čítania


Čo spôsobuje zápal dutín Čo spôsobuje zápal dutín

Zápal vedľajších dutín je v podstate zápal slizníc, ktoré tvorí povrch dutín nachádzajúcich sa v lebke pre odľahčenie hlavy. Najčastejšou príčinou sú vírusy. Narušia povrch sliznice, na nej sa potom premnožia nežiadúce baktérie a dutiny sa začnú plniť hnisavým hlienom. Príčin, čo spôsobuje zápal dutín, existuje omnoho viac :

 • Vírusové ochorenie doprevádzané nádchou.
 • Infekcie zuba v hornej čeľusti.
 • Alergická nádcha môže spôsobiť upchatie.
 • Úraz hlavy, pri ktorom dôjde k poškodeniu chrupaviek, drobných kostičiek, ktoré upchajú  prechod do nosnej dutiny.
 • Nadmerné užívanie  niektorých liekov.
 • Vrodené vady.

Čo na zápal dutín Čo na zápal dutín

Čo na zápal dutín platí? To nie je možné jednoznačne povedať, pred zahájením liečby je potreba určiť príčinu a podľa nej  nastaviť  liečbu. Na zápal vírusového pôvodu platí pokoj a podpora imunity organizmu, k tomu sú vhodné aj doplnky stravy a lieky na posilnenie imunity.  U zápalu bakteriálneho pôvodu volia lekári antibiotiká. Pokiaľ dôjde k upchatiu dutín a hlien samovoľne neodteká, je nutné urobiť punkciu dutiny. 

Ako na zápal dutín Ako na zápal dutín


Ako na zápal dutín doma? Liečbu podporíte prehrievaním paží až na 45 ˚C po dobu 30 minút najlepšie v predklone. Sliznice sa lepšie prekrvia a hlien sa začne rýchlejšie uvoľňovať. Prírodná liečba dutín spočíva v naparovaní, do hrnca s horúcou vodou nakvapkajte trochu esenciálneho oleja (mätový, eukalyptový), prehoďte si cez hlavu uterák a inhalujte. Jedzte zdravo, do jedálnička zaraďte veľa ovocia a zeleniny, dodržujte pravidelný spánkový režim. Z liekov na zápal dutín je dobrou voľbou Sinupret, ktorý obsahuje bylinné extrakty. 

Prevencia zápalu dutín Prevencia zápalu dutín


Prevencia zápalu dutín spočíva v minimalizácii nebezpečia upchatia priechodu  dutín. Nepodceňujte bolesti zubov, liečbu obyčajnej nádchy a vyhýbajte sa nadmernému alergickému dráždeniu a divokým vodným radovánkam. Pri  kotrmelcoch či stojkách v bazéne sa môže voda dostať do dutín a zápal je na svete. Pokiaľ  na zápaly dutín trpíte, buďte na seba opatrní.

VitamínyVšetko na nádchu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Otázka na produkt
  12. 05. 2020

  Je vhodné kombinovať liek Coldrex MaxGrip s Paralenom?

  Dobry den, mozem tento liek proti bolesti kombinovat s https://www.benulekaren.sk/coldrex-maxgrip-lemon-10ks?

  Dakujem za radu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje účinnú látku paracetamol v množstve 1000mg , ktorá  je obsiahnutá aj vo voľnopredajnom lieku  Paralen . Vzájomná kombinácia sa nedoporučuje, nakoľko by došlo k prekročeniu maximálnej doporučenej  dennej dávky paracetamolu , čo by malo za následok  možné závažné poškodenie pečene. 

  COLDREX MaxGrip Lemon  je určený pre  dospelých (vrátane starších osôb) a dospievajúci od 15 rokov, s telesnou hmotnosťou nad 65 kg. 

  Ak budete dodržiavať dávkovanie , nepotrebujete užívať ďalšie lieky  s tou istou účinnou látkou . Užíva sa  1 vrecko podľa potreby 1-4x denne s odstupom 4-6 hodín. Interval medzi jednotlivými dávkami nemá byť kratší ako 4 hodiny. Najvyššia jednotlivá dávka je 1 vrecko. Maximálna denná dávka sú 4 vrecká.

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje aj ďalšiu účinnú látku  - dekongestant  (fenylefríniumchlorid) - látku, ktorá  znižuje zdurenie nosovej sliznice. Pri užívaní Coldrex MaxGrip Lemon už nepoužívajte ďalšie lieky , ktoré sa používajú na zmiernenie chrípky,  nachladnutia alebo opuchu nosovej sliznice. 

  Vhodnými podpornými prípravkami  sú prípravky na : 

  1. výplach nosa pomocou morskej vody  : napr.  LIVSANE Nosový vyplachovací sprej 100ml   - spolu s týmto liekom je to účinné a bezpečné

  2. na bolesť hrdla :  Florsalmin spray spr 25ml

  3. liek proti kašľu :  napr. LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 200ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.