Kvapky do nosa môžu byť dvojsečná zbraň

KVAPKY DO NOSA MÔŽU BYŤ DVOJSEČNÁ ZBRAŇ

 

Používate často pri chrípke a nachladení kvapky do nosa? Prečítajte si v našom článku, aké účinky majú a čo môže zapríčiniť ich dlhodobé užívanie.

  • Články o zdraví

Odporúčaná doba užívania kvapiek do nosa Odporúčaná doba užívania kvapiek do nosa

Nezabudnite si prečítať príbalový leták, okrem iných dôležitých informácií v ňom nájdete aj maximálnu dobu užívania. U niektorých týchto prípravkov totiž dochádza aj k vzniku závislosti, môže to byť dokonca už po 7 – 10 dňoch užívania. Ak napriek odporúčaniu spreje či kvapky do nosa budete užívať dlhšie, môžete si poškodiť povrch sliznice a privodiť jej chronický zápal.

Imunoalergológovia varujú, že mnohí pacienti si takto po rokoch nadužívania voľnopredajných prípravkov privodili tzv. „medikamentóznu nádchu“. Princíp fungovania sprejov či kvapiek do nosa spočíva v tom, žesťahujú cievy v nosovej sliznici, takže dochádza k zmenšovaniu jej opuchu.

Dlhodobé užívanie kvapiek do nosa Dlhodobé užívanie kvapiek do nosa

Dlhodobým užívaním sa však účinok týchto prípravkov znižuje a výsledkom sú nezvratné zmeny na sliznici. Zvlášť nevhodná je liečba alergickej nádchy voľnopredajnými prípravkami, rozhodne rešpektujte liečbu, ktorú vám naordinoval lekár a jeho odporúčania.

Zápaly horných dýchacích ciest s následnou nádchou spôsobujú tzv. rinovírusy. Je ich okolo 100 subtypov a príznaky sa často podobajú príznakom chrípky. Každý rok tak môžete ochorieť na niektorý z týchto subtypov, vytvoríte si odolnosť, ale následne v ten istý alebo ďalší rok môžete ochorieť na iný sérotyp. V rámci prevencie treba dodržiavať zásady tzv.respiračnej hygieny.

Prenášanie vírusov

Pri kýchaní i kašlaní používajte hygienické vreckovky, vírusy sa ľahko prenášajú aj pri podaní ruky. Snažte sa podľa možnosti izolovať od ľudí s prejavmi ochorenia. Dbajte na hygienu – dôkladne si umývajte ruky mydlom aspoň 20 sekúnd pod tečúcou vodou. Dodržiavaním základných zásad môžete znížiť riziko nákazy aj o polovicu.

Liečba chipky a nachladenia


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.