KVAPKY DO NOSA MÔŽU BYŤ DVOJSEČNÁ ZBRAŇ
Používate kvapky do nosa dlhšie ako Vám odporučil lekár alebo farmaceut? Alebo dokonca patríte k tým, ktorí bez kvapiek nevydržia ani deň? Ak Vaša odpoveď znie ÁNO, odporúčame vám prečítať si o tom, aké nepriaznivé účinky na vaše zdravie môže mať ich dlhodobé užívanie bez prestávky.
8 minút čítania
Čo je nádcha a aké druhy nádchy poznáme?
Nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice, ktoré sa prejavuje opuchom nosa, jeho nepriechodnosťou, zvýšenou tvorbou hlienu alebo nadmerným výtokom. Liečba nádchy býva symptomatická (liečba príznakov) alebo kauzálna, pri ktorej sa zameriavame na odstránenie príčiny.
Hlavným kritériom pre správnu liečbu nádchy je jej etiológia, nádcha môže byť infekčná ale aj neinfekčná, pod ktorú patrí aj alergická nádcha. U infekčnej nádchy sú načastejším pôvodcom ochorenia vírusy a baktérie, ktoré vyvolávajú zápal sliznice nosovej dutiny s typickými prejavmi, ktoré znemožňujú dýchanie.
Dĺžka trvania nádchy
Rozhodujúcim kritériom pri liečbe infekčnej (nealergickej) nádchy je jej dĺžka trvania.
Akútna nádcha (rhinitis acuta)
Akútna nádcha je krátkodobo trvajúca nádcha, ktorá zvyčajne trvá 3 dni až 3 týždne. Ide o ľahké akútne ochorenie zapričínené rhinovírusmi. Je ich okolo 100 subtypov (pikornavírusy, adenovírusy, coronavírusy, enterovírusy, reovírusy) a príznaky sa často podobajú príznakom chrípky. Inkubačný čas je veľmi krátky (10-72 hodín), potom choroba prepukne s celkovými príznakmi - únava, malátnosť, bolesť hlavy a upchatý nos. Sliznica nosa je prekrvená, zdurená, bez sekrétu. Po 12-24 hodinách dôjde k ústupe zdurenia a vznikne mohutná sekrécia vodnatého sekrétu, ktorá sa po 1-2 dňoch mení sa hlienovohnisavý až hnisavý. Za 3-4 dni sekrécia prestáva, postupne vymiznú aj ťažkosti pacienta.
Pri liečbe sa odporúčajú potné kúry, lokálna aplikácia nosových prípravkov - morskej vody a liekov s dekongestívnym účinkom. Lokálne antibiotiká sa podávajú len pri bakteriálnych komplikáciach, kedy dochádza k superinfekcii už poškodenej nosovej sliznice.
Chronická nádcha (rhinitis chronica)
Ide o zápal sliznice nosa trvajúce roky. Môže mať 2 formy - atrofickú a hypertrofickú.
1. Atrofická forma - sliznica nosa je stenčená, zasýchavúce sekréty vytvárajú suché, páchnúce príškvarky. Častou príčinou tejto formy je práve dlhodobá samoliečba dekongestívami (tzv. medikamentózna nádcha).
2. Hypertrofická forma - sliznica je hyperplastická, spôsobujúca obštrukciu nosových dýchacích ciest, typické sú prítomné polypy.
Pri liečbe hypertrofickej formy sa používajú metódy na zmenšenie hyperplastickej sliznice, adstrigenciá a chirurgické zákroky. Pri atrofickej forme sa používajú výplachy nosa a inhalácie minerálnych vôd - Vincentka.
Chronická nádcha môže byť súčasťou niektorých systémových ochorení ako reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, cystická fibróza alebo v dôsledku endokrinnej nerovnováhy počas gravidity či v dôsledky hypothyreózy. Dokonca aj užívanie niektorých liekov môže zapríčiniť obštrukciu (nesteroidné antiflogistiká, kyselina acetylsalicylová, beta blokátory, perorálna antikoncepcia).
Dekongestíva
Nosové kvapky s dekongestívnym účinkom sú dostupné vo forme kvapiek či spreja do nosa (Nasivin, Olynth, Muconasal, Vibrocil). Obsahujú účinné látky, ktoré znižujú prekrvenie a opuch sliznice, potláčajú produkciu hlienu, čím napomáhajú dosiahnuť priechodnosť horných dýchacích ciest, znižujú bolestivosť pri zápale stredného ucha a katare Eustachovej trubice. Aplikujú sa zvyčajne 1-2 kvapky 2-3x denne do každej nosovej dierky. Pred aplikáciou odporúčame nos vyplachnnúť morskou vodou. Odporúčaná dávka sa nesmie prekročiť. Účinok lieku nastupuje od 25 sekúnd (Nasivin), u lieku Olynth, Otrivin, Sanorin do 10 minút po aplikácii a trvá niekoľko hodín (priemerne 6-8 hodín, maximálne 12 hodín).
Odporúčaná doba užívania
Pri používaní nosových prípravkov si nezabudnite prečítať príbalový leták, okrem iných dôležitých informácií v ňom nájdete aj maximálnu dobu užívania. Odporúčaná doba používania je maximálne 7-10 dní. U niektorých týchto prípravkov totiž dochádza aj k vzniku závislosti. Ak napriek odporúčaniu spreje či kvapky do nosa budete užívať dlhšie, môžete si poškodiť povrch sliznice a privodiť jej chronický zápal. Opätovné používanie lieku je možné iba po niekoľkodňovej prestávke. Medzi jednotlivými cyklami používania lieku je nutné počkať aspoň 7 dní s použitím tohto alebo podobného lieku.
Následky dlhodobého užívania kvapiek do nosa
Dlhodobým užívaním sa účinok týchto prípravkov znižuje, čo vedie k čoraz častejšiemu používaniu, výsledkom sú však nezvratné zmeny na sliznici. Paradoxne vzniká opačný efekt - nosová sliznica je neustále opuchnutá, voľné dýchanie je znemožnené, čo núti osobu závislú na nosových kvapiek (tzv.sanorinismus) ich častejšie používať. Výsledkom je dlhodobá vasokonstrikcia v nosovej sliznici, ktorá vedie k atrofii nosovej sliznice a k chronickej nádche (rhinitis sicca). Pri dlhodobom nadužívaní nosných kvapiek môže dôjsť až k strate čuchu a poškodeniu nosovej priehradky.
Zvlášť nevhodná je liečba alergickej nádchy voľnopredajnými liekmi. Vždy rešpektujte liečbu, ktorú vám naordinoval lekár a jeho odporúčania.
V prípade, že patríte k tejto skupinke notorických užívateľov nosových kvapiek, odporúčame Vám postupné znižovanie dávok až prechod k morským vodám. Na začiatok postupne znižujte dávku používaním sprejov a kvapiek pre deti, následne aplikujte nosové kvapky len do jednej dierky, kým sa nezmierni zdurenie sliznice. Postupne prejdite k používaniu bezpečných prípravkov s obsahom morskej vody.
Užívanie dekongestív v tehotenstve
Dekongestíva nie sú síce absolútne kontraindikované v tehotenstve, ale opatrnosť pri ich užívaní je dôležitá najmä z dôvodu vyššieho rizika vzniku hypertenzie. Ak je daný liek nevyhnutne použiť, používa sa najnižšia koncentrácia (NASIVIN SOFT 0,01 %, NASIVIN Soft 0,025 %). Počas gravidity a laktácie sa nesmie prekročiť odporúčané dávkovanie, pričom liek je možné užívať iba po starostlivom zvážení pomeru medzi jeho prínosom a rizikom. Uprednostnite skôr morské vody.
Kvapky do nosa pre deti
Sú dostupné vo forme kvapiek a sprejov do nosa. V porovnaní s nosovými prípravkami pre dospelých, obsahujú nižšiu koncentráciu účinnej látky, ktorá detskú sliznicu nedráždi. Pre novorodencov a dojčatá do 1 roku je určený NASIVIN 0,01 % , NASIVIN SOFT 0,01 % , pre deti od 1 do 6 rokov je najčastejšie používaný NASIVIN Soft 0,025 %, pre deti od 2 rokov OLYNTH 0,05 % sprej. Aplikujú sa 1-2 kvapky či 1 vstrek v prípade spreja 2-3x denne do každej nosovej dierky. Dávkovanie nesmie byť častejšie ako 3x denne. Nesmú sa podávať dlhšie ako 5-7 dní.
Morské vody
Vhodnou a bezpečnou alternatívou liečby nádchy sú morské vody. Ide o nosové spreje s roztokmi minerálnych solí, ktoré sa môžu používať aj na výplach nosa. Práve preplachovanie roztokmi morskej vody je správnou voľbou na udržiavanie zdravej a čistej nosovej sliznice.
Poznáme 2 typy roztokov- izotonické a hypertonické. Každý z nich má špecifické použitie.
Izotonické roztoky - zvlhčujú nosovú sliznicu pri pobyte v suchom prostredí, napomáhajú pri odstraňovaní infekčných pôvodcov a alergénov, majú regeneračný účinok. Používajú sa na každodennú hygienu nosa a na vyčistenie nosa pred aplikáciou nosových kvapiek alebo nosových sprejov s dekongestívnym účinkom. Izotonické roztoky obsahujú morskú alebo minerálnu vodu s rovnakou koncentráciou soli ako majú bunky ľudského tela (QUIXX Daily, STÉRIMAR nosová hygiena s obsahom morskej vody). Môžu byť obohatené o ďalšie pridané látky s priaznivým účinkom na nosovú sliznicu : aloe s hydratačným účinkom (QUIXX Soft nosový sprej), mangán s antihistamínovým účinkom (STÉRIMAR Mn nosový mikrosprej) , dexpantenol s svojím hydratačným účinkom (LIVSANE Nosový sprej Dexpantenol) či hyaluronát sodný so zvlhčujúcim a hojivým účinkom (Aliamare).
Hypertonické roztoky - využívajú osmotické javy (obsahujú vyššiu koncentráciu minerálnych solí než majú ľudské bunky) na odstránenie opuchu nosovej sliznice. Majú dekongestívny účinok pri nepriechodnosti nosa. Sú určené na spriechodnenie nosových ciest a k obnoveniu dýchania nosom pri prechladnutí, alergiách a zápaloch vedľajších dutín. Pomáhajú zmenšiť opuch nosovej sliznice. Sú vhodnou alternatívou namiesto návykových dekongestív (LIVSANE Nosový vyplachovací sprej). Môžu byť obohatené o eukalyptový esenciálny olej, ktorý prináša pocit sviežosti (QUIXX Extra 2,6% ) alebo meď s protizápalovým účinkom, ktorý chráni pred bakteriálnymi infekciam (STÉRIMAR Cu nosový mikrosprej) .
Oba typy roztokov sa môžu používať aj dlhodobo, bez rizika vzniku závislosti a poškodenia nosnej sliznice. Sú najlepšou voľbou na liečbu nádchy pre tehotné a dojčiace ženy.
Výrobcovia nosových sprejov mysleli aj na deti a ponúkajú morské vody už pre najmenších. V našej internetovej lekárni máme dostupné aj špeciálne morské vody, ktoré sú vhodné od narodenia (QUIXX baby 0,9% , LIBENAR Pre deti nosové kvapky, STÉRIMAR Baby nosová hygiena), pre deti od 1.mesiaca (Aliamare), pre deti od 3 mesiacov (BOIRON Izotonický nosový sprej s obsahom morskej vody),pre deti od 6 mesiacov (QUIXX Nosový sprej 30 ml, QUIXX Soft nosový sprej), od 2 rokov (PHYSIOMER Kids nosový sprej, QUIXX Daily).
Inhalovanie- dobrá voľba
Ak Vás trápia problémy s dýchacími cestami častejšie, vyskúšajte inhalátory. Sú určené pre cielenú liečbu dýchacích ciest ale aj na prevenciu a chrípky a nachladnutia innhaláciou minerálnych vôd a liečiv, aj viskóznych látok na báze kyseliny hyaluronovej.
Kyselina hyalurónová podávaná prostredníctvom inhalátora YABRO Spray-sol súprava na nebulizáciu rýchle preniká so medzibunkových priestorov dýchacieho ústrojenstva, umožňuje hydratáciu celého dýchacieho traktu, čím uľahčuje odstraňovanie mikročastíc a alergénov. Používa sa v rámci podpornej liečby ochorení horných dýchacích ciest (angíny, zápaly hrdla, zápaly hltana, zápaly nosohltanu, zápaly dutín, nádcha, zápaly priedušnice) v akútnej, ale aj chronickej fáze.
Prevencia
V rámci prevencie treba dodržiavať zásady tzv.respiračnej hygieny. Pri kýchaní i kašlaní používajte hygienické vreckovky, vírusy sa ľahko prenášajú aj pri podaní ruky. Snažte sa podľa možnosti izolovať od ľudí s prejavmi ochorenia. Dbajte na hygienu – dôkladne si umývajte ruky mydlom aspoň 20 sekúnd pod tečúcou vodou. Dodržiavaním základných zásad môžete znížiť riziko nákazy aj o polovicu.
Používajte nosové spreje, ktoré vytvárajú zvlhčujúci ochranný film na sliznici nosa (GRIPVIS 1,6 mg/ml nosový sprej 20 ml) a tým zabezpečujú dlhodobé zvlhčovanie nosovej sliznice a tým podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Sú určené na prevenciu a podporu liečby vírusových infekcií horných dýchacích ciest. Ich výhodou je, že sa môžu používať dlhodobo, sú bezpečné aj počas tehotenstva a dojčenia.
Ďalšími vhodnými prípravkami, ktoré zabezpečujú ochranu pred vírusmi a alergénmi patria TAFFIX Nosový práškový sprej a FYTOFONTANA Virustop nosový sprej 20 ml. Pred použitím u tehotných alebo dojčiacich žien sa odporúča konzultácia s lekárom.
Nezabúdajte ani celkové posilňovanie imunity. Doprajte si dostatok kvailtného spánku, uprednostnite zdravý životný štýl, vyhýbajte sa nadmernému stresu a alkoholu, ktorý má nepriaznivý efekt na našu obranyschopnosť.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
VIBROCIL Nosový sprej alergická nádcha 15 ml
Skladom v e‑shope
9,79 €
MUCONASAL Plus nosný sprej 10 ml
Skladom v e‑shope
5,69 €
4,95 €
STÉRIMAR baby Na upchatý nos nosový mikrosprej s obsahom morskej vody 50 ml
Skladom v e‑shope
9,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
06. 05. 2021
Ktorá morská voda je vhodná na upchatý nos u 1 mesačného dieťatka?
Možem to podať synovi keď ma 1 mesiac ? A možem to použiť aj ja ako dojčiaca ?
-
02. 02. 2022
Ktoré lieky sú vhodné na upchatý nos v tehotenstve?
Dobrý deň,
prosím Vás, som tehotná (8t), zahuhňaná, mám nonstop spuchnutú sliznicu nosa, a teda upchatý nos. Zároveň mi zatekajú hlieny a neviem sa toho zbaviť. Nekašlem. Viete mi poradiť, čo môžem v tehotenstve užívať na zmiernenie príznakov? Morské vody mi nepomáhajú vôbec. Ďakujem -
24. 01. 2022
Ktorý prípravok je vhodný na upchatý nos a nádchu u detí?
Dobry den .prosim vas poradte mi ako pomoct mojej 10rocnej dcerke,ktorej uz cca 6dni vyslovene tecie z nosa voda...upchava sa jej nosik a fuka z neho vodave sopliky.ziadne tazkosti neudava.naparovala sa, ale to jej nezastavuje tecenie. Podavala som jej obcas nasivin 0,05 pre deti.3 dni berie homeopatika coryzariu, ale neustupuje jej....prosim viete mi poradit sprej alebo nieco...hlavne volno predajne.Velmi pekne dakujem za skoru odpoved.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
STÉRIMAR baby Na upchatý nos nosový mikrosprej s obsahom morskej vody 50 ml je vhodný pre deti od 3 mesiacov do 3 rokov. Pre tých najmenších je vhodnejší STÉRIMAR Baby nosová hygiena nosový mikrosprej s obsahom morskej vody 50 ml. Obsahuje fyziologický izotonický mikrosprej morskej vody (100% prírodný, bez konzervačných látok). Je uyrčený skôr na bežnú hygienu. Ak má váš synček upchatý nos, môžete použiť prípravok PHYSIOMER Baby hypertonický nosový sprej 60 ml, kt. je vhodný pre deti od ukončeného 1. mesiaca. Zároveň je vhodný aj pre Vás v prípade potreby. Ale odporúčam Vám kúpiť 2 balenia - jedno pre Vás a jedno pre Vášho synčeka z hygienických dôvodov, aby Ste si vzájomne niečo neprenášali z jedného nosa do druhého.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77