Správne umývanie rúk a dezinfekcia - ako na to?

SPRÁVNE UMÝVANIE RÚK A DEZINFEKCIA - AKO NA TO?

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Ako dôkladne si umývate ruky? Venujete tejto činnosti dostatok času alebo si ruky len opláchnete vodou? Poriadne umývanie rúk sa skladá z jedenástich starostlivých krokov a považuje sa za základnú prevenciu pred nákazou vírusom chrípky vrátane koronavírusu,  pred žltačkou, salmonelózou a mnohými ďalšími ochoreniami.

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Správne umývanie rúk Správne umývanie rúk

Správnu techniku umývania  rúk s vodou a mydlom si zdravotní pracovníci osvoja už na škole a je každodennou súčasťou ich profesie. Naučte sa od nich týchto pár jednoduchých úkonov pre čisté ruky bez baktérií a vírusov.

Ruky si umývajte, keď:

 • prídete  domov z vonkajšieho prostredia,
 • cestujete hromadnou dopravou,
 • použijete toaletu,
 • chystáte sa pripravovať jedlo alebo jesť,
 • ak  ste boli v kontakte s chorým,
 • ak ste sám chorý a máte príznaky ako smrkanie, kašľanie a kýchanie,
 • chystáte sa dotýkať časti tváre a to hlavne očí,
 • pred a po ošetrení rany,
 • ak ste boli u lekára, v lekárni alebo v inom zdravotníckom zariadení.

A čo mydlo? Mydlo je pri umývaní rúk hlavnou antimikrobiálnou prísadou. Ničí baktérie, plesne a zbavuje ruky vírusov tým, že molekuly mydla narušujú ich obal a vytvoria tak pre mikróby podmienky nezlučiteľné so životom. Mydlo čistí pokožku tiež od mastnoty, čo môže byť pri častom umývaní rúk nepohodlné. Pokožka rúk môže byť potom vysušená a z toho dôvodu sa do mydiel pridáva zvláčňujúca prísada glycerín.

Návod na umývanie rúk Návod na umývanie rúk

Aby bylo umávanie rúk pre vás jednoduchšie, pripravili sme pre vás obrázkový návod. Tento postup doporučuje Svetová Zdravotnická Organizácia pre celý svet. 

Postup pri umývaní rúk si vytlačte a vyveste doma alebo v práci: Postup pri umývaní rúk.PDF

Keď nie je po ruke mydlo Keď nie je po ruke mydlo

Sú situácie, kedy potrebujeme mať čisté ruky a nemáme k dispozícii tečúcu vodu a mydlo. Pre tieto prípady existuje bezoplachová dezinfekcia rúk vo forme roztoku alebo gélu. Práve preto, že sa neoplachuje vodou, usmrtené mikróby zostávajú na pokožke rúk a práve z tohoto dôvodu by sme mali umývaniu rúk dávať prednosť. Cestovné  balenia dezinfekcie sú   praktické na cestách a to predevšetkým v období zvýšeného výskytu nejakého ochorenia.

Gély na ruky, do akej miery sú účinné? Gély na ruky, do akej miery sú účinné?

Najskôr trochu správneho názvoslovia. Na pultoch v  BENU lekárňach a drogériách sa objavujú prípravky, ktoré výrobcovia nazývajú dezinfekcia na ruky. Podľa definície sa pod slovom dezinfekcia skrýva ničenie mikróbov (baktérií, vírusov, kvasiniek a plesní) pomocou chemických látok a tiež pomocou fyzikálnych metód ako je UV žiarenie a teplo pri rôzných teplotách, tlaku a doby pôsobenia. Dezinfekcia  ničí 99 % mikróbov okrem spór baktérií a aplikuje sa na neživé predmety. Zo živých predmetov, akým je pokožka rúk, sa odstraňujú mikróby antiseptikom. Pre povrchy absolútne bez akýchkoľvek mikróbov sa používa proces sterilizácie.

Na trhu máme k dispozícii viac typov dezinfekcie na ruky. Niektoré sú tekuté roztoky, iné hustejšie gély. Ako si teda vybrať ten najlepší? Pri výbere správnej dezinfekcie sa zamyslíte  nad tým, k akému účelu ju budete používať a čo od dezinfekcie očakávate. Platí, že nie každá dezinfekcia pôsobí okrem baktérií automaticky tiež proti vírusom. Hľadajte preto na etikete označenie virucídny, čo znamená, že ničí vírusy.

Antibakteriálne gély obsahujú nižšie percento alkoholu a väčšie percento vody. Vírusy sú omnoho odolnejšie a na ich zničenie je potrebné vyššie percento alkoholu. Tie virucídne gély obsahujú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 60 - 80 % alkoholu, ethanolu alebo isopropylalkoholu. Vysoké percento alkoholu je technologicky náročnejšie zapracovať do dezinfekčného gélu na ruky, takže opravdu účinné prípravky proti vírusom môžu byť tiež viac tekuté.

Medzi najobľúbenejšie patrí Dettol gel, LIVSANE Antibakteriálny gél na ruky 50 ml  a SVUS PREVENTAN dezinfekčný gél na ruky 60 ml.

Postup pri použití dezinfekčného gélu Postup pri použití dezinfekčného gélu

Aby bola dezinfekcia účinná, dodržujte pri aplikácii podobné pravidlá, ako pri  umývaní rúk. V skratke, je potrebné myslieť na každú časť rúk a každý kožný záhyb. S prípravkom rozhodne nešetrite a nalejte si plnú dlaň roztoku, alebo gélu. Pri rozotieraní nevynechajte chrbát rúk, miesta medzi prstami, končeky prstov a samozrejme aj palce. Prípravok neutierajte, ale nechajte voľne vyschnúť po dobu 20 až 30 sekúnd.

DezinfekciaDezinfekčné gély

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BETADINE Dezinfekčný roztok 30 ml

Skladom v e‑shope

4,29 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.