Atopický ekzém

ATOPICKÝ EKZÉM

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Atopický ekzém je jedno z najčastejších kožných ochorení u detí. Striedajú sa obdobia pokoja, kedy je koža lepšia a obdobia vzplanutia so silným výskytom ekzému. Zistite, aké sú príznaky atopického ekzému a ako vyzerá jeho liečba.

 • Deti a mamičky
 • Pleť a pokožka

Čo je atopický ekzém Čo je atopický ekzém

Atopický ekzém - odborne atopická dermatitída sa radí medzi ochorenia celoživotné. Postihuje predovšetkým dojčatá, deti a mladistvých. Menej často príznaky prechádzajú do dospelosti. Výnimočne sa môže atopický ekzém objaviť prvýkrát aj v dospelom veku. Pre atopický ekzém je charakteristické, že sa strieda obdobie pokoja a obdobie vzplanutia so silným výskytom ekzému (príznakmi sú začervenanie, opuch, teplá koža v mieste ekzému, mokvanie). Slovo atopia, pochádza z gréckeho slova atopos, čo znamená zvláštny, cudzí. Slovo ekzém je odvodené z gréckeho slova ekzeo, čiže vyvierajúce na povrch, čo výstižne charakterizuje toto ochorenie. 

Príznaky atopického ekzému Príznaky atopického ekzému

Na koži sa objavujú začervenané šupinaté ložiská, ktoré svrbia. Ochorenie sa najprv prejavuje na tvári, potom prechádza na ruky a nohy. Atopický ekzém vzniká hlavne v ohyboch kože a spočiatku veľmi svrbí. Škrabaním sa potom do kože dostáva infekcie, a to ekzém ešte zhoršuje. Šupinaté ložiská sa odlupujú.

Atopická pokožka môže mať rôzne podoby:

 • zapálené pupienky a pľuzgieriky,
 • mokvanie,
 • šupiny,
 • zhrubnutie,
 • farebné zmeny,
 • olupujúce sa plochy.

Čo ekzém provokuje

 • Potraviny - kravské mlieko, vajcia, sója, arašidy, ryby, orechy, citrusy, kiwi, paradajky, kakao, čokoláda
 • Kozmetické a umývacie prostriedky - mydlá, saponáty, pracie prostriedky
 • Alergény vo vzduchu - prach, pele, roztoče, srsť, cigaretový dym
 • Pot
 • Stres
 • Slnenie
 • Hormonálne výkyvy - menštruácia, tehotenstvo, puberta

Liečba atopického ekzému Liečba atopického ekzému

Hlavným cieľom pri liečbe ekzému je, aby ste čo najrýchlejšie zahojili zapálené miesta a priebežne obnovovali prirodzenú kožnú bariéru. To dosiahnete neustálym premazávaním pokožky. Alergické prejavy organizmu utlmíte vďaka liekom, ktoré vám predpíše lekár.

Jedná sa o liečbu symptomatickú - to znamená, že je namierená proti prejavom ochorenia, nie ich príčine. Ak zistíte, že by ekzém spôsobila nejaká potravina, zahájte diétne opatrenia. Vhodné sú tiež olejové kúpele. Vyvarujte sa používaniu parfumov a obyčajných mydiel. Na rôzne formy ekzému potom volte rôzne typy prípravkov - všeobecne platí: na mokré ekzémy mokrým, na suché suchým.

Kortikoidy

V akútnej fáze ochorenia sa používajú lokálne kortikosteroidy. Ich účinok nastupuje veľmi rýchlo. Používajte je krátkodobo - tak, aby ste prekonali kritické ťažkosti a ošetrili predovšetkým najhoršie postihnuté miesta. Aplikujte ich spravidla večer po kúpeli - pred ošetrením kože emolienciami. Po prekonaní najhoršej fázy choroby kortikosteroidy postupne vyhadzujete a nahrádzate liekmi, ktoré udržujú ochorenie v kľudovom stave. Kortikosteroidy sú lieky dostupné na lekársky predpis. Z lokálnych kortikosteroidov je iba Hydrocortison Léčiva dostupný bez lekárskeho predpisu. Patrí medzi slabšie kortikosteroidy.

Antihistaminiká

K obmedzeniu svrbenia sa používajú lieky zo skupiny antihistaminík. Sedatívne antihistaminiká čiže upokojujúce protialergická liečivá sa používajú krátkodobo - 7-14 dní, najmä u detí. Uľavujú pri narušenom spánku v prípade silného svrbenia, alebo žihľavky napr. Fenistil.
Nesedatívne antihistaminiká ako je Claritine či Zodac sa podávajú pri atopickom ekzéme spojenom silným svrbením alebo žihľavkou, alebo v prípade, že súčasne trpíte respiračnými alergiami.

Emolienciá

Emolienciá sú hlavnou súčasťou liečby atopického ekzému. Obnovujú, zjemňujú a hydratujú pokožku. Emolienčné prípravky nanášajte na pokožku celého tela, aplikujte najmenej dvakrát denne. Ak kombinujte s kortikoidmi použite emolienciá prednostne. Urea je hydratujúca substancia, ktorá pôsobí mierne proti svrbeniu pokožky - je obsiahnutá v kožných emulziách Excipial U Lipolotio. Prípravky s ureou môžu vyvolať aj podráždenie, rizikovou skupinou sú hlavne kojenci, preto sa používajú u detí až od 3 rokov.

Dermokozmetika a olejové prísady do kúpeľa

Účinné sú dermokozmetické prípravky s extraktom z bieleho ovsa - A-DERMA Exomega emolienčné mlieko. Extrakt zmierňuje svrbenie, začervenanie, pôsobí protizápalovo a má priaznivý vplyv na regeneráciu pokožky.

Olejové prísady do kúpeľa (Balneum Hermal F je prísada do kúpeľa) sa používajú k hygiene namiesto sprchového gélu a peny do kúpeľa. Prípravky kožu poriadne premasťujú a vytvára na pokožke ochranný film, ktorý bráni jej vysúšaniu. Používajte každý druhý deň, doba kúpeľa je optimálna v rozmedzí 10 až 20 minút. Po kúpeli osušte pokožku iba ľahkým poklepom a aplikujte emolienciá.

Ichtamol

Prípravky na báze ichtamole (napr. Ichtoxyl) používajte k doliečeniu zápalu, po ukončení terapie kortikoidmi. Ichtamol má protizápalový a protisvrbivý účinok a jeho aplikácia obmedzuje opätovné vzplanutia atopickej dermatitídy po vysadení liekov.

Lieky na ekzémy a vyrážky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.