Ako sa zbaviť psoriázy?

AKO SA ZBAVIŤ PSORIÁZY?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Psoriáze sa  hovorí ľudovo lupienka. Slovo je odvodené z gréčtiny, kedy mal výraz PSOR význam svrbenie. V slovenskom jazyku sa choroba pomenovala podľa šupiniek, ktoré sa olupujú z kožných ložísk.

  • Pleť a pokožka

7 minút čítania


Čo je to psoriáza a ako vzniká? Čo je to psoriáza a ako vzniká?

Psoriáza je chronické ochorenie, nie je teda možné ju vyliečiť a natrvalo sa jej zbaviť, preto sa liečba zameriava na zmiernenie príznakov. Vyskytnúť sa môže v akomkoľvek veku, najčastejšie však v období puberty a potom až v neskoršom veku - okolo 50. roku života.

Psoriáza sa považuje za autoimunitnú chorobu, mechanizmy ale nie sú dodnes úplne popísané. Vieme, že má dedičný podklad, kedy dieťa dedí genetický predpoklad k lupienke. Pokiaľ ho zdedí po oboch rodičoch a stretne sa vyvolávajúcim faktorom - psoriáza sa rozvinie. Vyvolávacia faktor môže byť u každého človeka iný, najčastejšie to môžu byť:

  • prekonanie infekčnej choroby,
  • klíma a počasie,
  • lieky,
  • zlá životospráva (najmä alkohol a fajčenie),
  • iné metabolické autoimunitné ochorenia,
  • stres a nervové vypätie,
  • hormonálne zmeny v období puberty a klimaktéria.

Ako vyzerá psoriáza? Ako vyzerá psoriáza?

Psoriáza má celkom typický priebeh. Prejavy sa môžu vyskytovať na koži tela v rôznych častiach. Najmä vo vlasoch, ale aj na nechtoch. Podľa toho rozlišujeme niekoľko foriem tohto ochorenia. Je známe, že kožu tvoria tri vrstvy a na povrchu je pokožka. Pokožka je tvorená mnohými vrstvami buniek a tie sa neustále delia, množia a posúvajú sa smerom k povrchu. Tým sa prirodzene zabezpečuje regenerácia poškodenej, zranenej, alebo spálenej pokožky. Čím viac je bunka pokožky bližšie k povrchu, tým je menej vyživovaná zospodu. Plní sa keratínom (rohovatie) a následne odumiera. Staré bunky sa potom odlupujú a dávajú tak priestor preniknúť novým bunkám na povrch. Tento proces sa na koži deje neustále a celá pokožka sa obnoví približne za 3 týždne až 1 mesiac.

U ľudí s psoriázou je tento proces zrýchlený. Namiesto 4 týždňov sa bunky obnovujú za 4 dni. Tvorí sa prebytočné množstvo buniek, ktoré navyše nie sú dostatočne vyvinuté, nadmerne sa do nich ukladá keratín a obsahujú bunky typické pre zápal - T-lymfocyty. Tie tvoria typické prejavy - ružové a červené fľaky a biele zrohovatené  šupiny na povrchu kože, ktoré sa olupujú. Po zlúpaní šupiny miesta aj krvácajú.

Tieto prejavy sa striedajú s obdobím bez príznakov. Typické je zhoršenie na jar a na jeseň, v týchto obdobiach je potrebné viac sa starať o pokožku, aby sa prejavy zmiernili čo najviac. Prejavy lupienky zhoršuje spálenie od slnka, suchý vzduch, nízke teploty, chemikálie a poranenia.

Liečba psoriázy Liečba psoriázy

Prípravky a postupy sa stanovujú individuálne pre každého pacienta. Všeobecne sa ale dá povedať, že podľa použitých liečiv a foriem existuje liečba:

  • Vonkajšia - topické krémy, masti, roztoky a šampóny.
  • Svetelná 
  • Vnútorná - podaním liekov ústami a injekčne.

Vonkajšia lokálna liečba psoriázy Vonkajšia lokálna liečba psoriázy

Lokálne liečbu tvoria rôzne topické prípravky s obsahom účinných látok. Do krému alebo masti sa v lekárni zapracuje kyselina salicylová či urea (močovina). Tieto látky majú keratolytický účinok, čo znamená, že rozpúšťajú keratín v bunkách pokožky. Koža je potom mäkšia a šupiny sa lepšie odstraňujú.

Po odstránení zrohovatených šupín je pokožka pripravená na ďalšiu aplikáciu prípravkov. Ďalej sa používajú deriváty  vitamínu D3 na lokálne použitie, ktoré sú dostupné iba na lekársky predpis v prípravkoch v kombinácii s kortikoidmi. Pri aplikácii je bezpečnejšie vyhnúť sa citlivým partiám tela, ako sú triesla a tvár. Ruky je potom nutné dobre umyť. Nesmie sa používať na viac ako 30% povrchu tela.

Účinné sú aj deriváty vitamínu A (retinoidy), ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis. Dostupnejší je  decht  známy pod názvom ichtamol, modernejšie verzia je ichtamol biely, ktorý nefarbí a nemá typický dechtový zápach.

Akútne prejavy sa dajú zvládnuť pomocou kortikoidov (Flucinar, Elocom, Beloderm). Tieto prípravky by mal indikovať lekár, ako aj určiť dĺžku liečby. Všeobecne ale platí, že kortikoidy sa používajú iba na postihnuté miesta 1-2 krát denne v tenkej vrstve. Odporúčaná doba aplikácie je najdlhšie 10 dní. Aj keď majú mnoho nežiaducich účinkov, v rozumnej miere sa používania kortikoidov nemusíte obávať a na začiatku akútnej fázy dokážu naozaj pomôcť. Indikujú sa buď samostatne alebo v kombinácii s derivátmi vitamínu D, ktoré sme už spomenuli.

Fototerapiou proti šupinatej koži Fototerapiou proti šupinatej koži

Na lupienku je účinné UVB žiarenie, teda fialová zložka svetla. Okrem pobytov pri mori alebo termálnych prameňov s vodou bohatou na obsah síry,  existujú aj prístroje, ktoré tvoria UV svetlo rôznej vlnovej dĺžky. Niekedy sa podávajú aj topické prípravky pre zvýšenie citlivosti kože na svetlo ako psoralen v kombinácii s UVA svetlom. Táto liečebná metóda sa nazýva PUVA a prebieha pod dozorom lekára a je dostupná v dermocentrech alebo nemocniciach. Terapiu svetlom si môžete vykonávať aj v pohodlí domova pomocou špeciálnych prístrojov, ktoré sú ale pomerne finančne náročné.

Vnútorná liečba psoriázy Vnútorná liečba psoriázy

U pacientov, ktorí trpia ťažkou formou psoriázy, indikujú lieky na predpis vo forme tabliet. Nesú so sebou isté opatrenia, preto si pred užívaním pozorne preštudujte príbalový leták.

V posledných rokoch sa vyvíja biologická liečba, teda liečba prípravkami s injekčnou aplikáciou pod kožu či infúznym roztokom, vyrábané biotechnologicky. Tieto lieky sa indikujú u pacientov so stredne ťažkou až ťažkou formu psoriázy. Má menej nežiaducich účinkov a interakcií, ale liečba je finančne nákladná a poskytujú ju iba niektoré centrá. Preto je indikovaná pacientom, u ktorých zlyháva iná liečba a psoriáza pokrýva viac ako jednu desatinu povrchu tela.

Starostlivosť o pokožku pri psoriáze Starostlivosť o pokožku pri psoriáze

Okrem liečby liekmi a lokálnymi prípravkami je potrebné, aby pacient dodržiaval určité pravidlá starostlivosti. Podporné prostriedky vo forme krémov, gélov a olejov nie sú dostatočne účinné samy o sebe, ale pri liečbe pokožku zvláčňujú a premasťujú. Dobre použiteľné sú oleje - olivový, jójobový, mandľový, slnečnicový, parafínový pod. Účinná je tiež kozmetika s obsahom konopného oleja značky CutisHelp. Z dermokozmetických značiek je to rad Ducray Kertyol, alebo voľnopredajná liečivá kozmetika Balneum Hermal, ktorá ponúka aj prísady do kúpeľa. Špeciálny kozmetický rad vytvoril taky Dr. Michaels, vedec a biochemik z Austrálie. Mydlá, krémy a iné prípravky, ktoré používate na ošetrenie kože, by mali mať neutrálne pH, preto sa nemusíte báť používať dermokozmetiku, ktorá je určená na atopickú dermatitídu. Tieto prípravky sú samozrejme vhodné aj pre pokožku s lupienkou, ako napríklad Bioderma Atoderm, A-derma, La-roche Posay Lipikar a Avene Xeracalm.

Ďalšie opatrenia pri psoriáze Ďalšie opatrenia pri psoriáze

Pri liečbe psoriázy sa v mnohých prípadoch osvedčila zmena jedálnička a životného štýlu. Na stav pokožky pozitívne pôsobí vynechanie červeného mäsa, diviny a údenín. V niektorých prípadoch aj mlieka a mliečnych výrobkov. Naopak, strava by mala byť bohatá na ryby s obsahom omega-3 mastných kyselín, alebo aspoň na rybí tuk. Ďalej by mala strava obsahovať ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na vitamíny a antioxidanty. Zhoršenie stavu môže pacient pozorovať pri konzumácii alkoholu, fajčení, nadmernom strese a kontakte s chemikáliami.

5 tipov ako vyhrať nad psoriázou 5 tipov ako vyhrať nad psoriázou

  • Pokožku je potreba udržiavať vláčnu a hydratovanú za pomoci rôznej kozmetiky k jej premasteniu. Vylúčte to, čo vám spôsobuje akékoľvek problémy, a to aj pracie prášky a aviváže.
  • Kožu si neškrabte a neolupujte šupiny násilím, spôsobuje to zhoršenie stavu. Naopak chráňte pokožku pred poranením a trením - voľným a pohodlným bavlneným oblečením.
  • Pamätajte, že slnečné žiarenie pôsobí liečebne, hlavne v období leta. Pokožku ale chráňte pred spálením od slnka pomocou prípravkov na opaľovanie.
  • Dbajte na zdravý životný štýl a o celkovú duševnú pohodu, pretože stres má v prípade psoriázy za následok výrazné zhoršenie prejavov.
  • Pokožku chráňte pred chemikáliami a to aj pri bežnom upratovaní. Používajte gumové rukavice v kombinácii s bavlnenými, aby sa predišlo zapareniu.

Všetko na psoriázu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

CUTISHELP Lupienka-seborea konopný šampón 200 ml

Skladom v e‑shope

18,39 €

CANNADERM Atopos krém na atopiu a psoriázu 75 g

Skladom v e‑shope

11,49 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    • Koža a pokožka
    12. 05. 2020

    Aký je rozdiel medzi prípravkom Skin -cap sprej a Skin-cap krém?

    Keď nieje na sklade krem 50 g tento sprej je to iste či aký je v tom rozdiel?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Oba prípravky sú  určené na liečbu  kožných ochorení sprevádzaných šupinatením kože (psoriáza, seboroická dermatitída, rôzne ekzémy, atopická dermatitída, dermatomykózy, lišaje, pytiriasis rosea, acne juvenilis, rosacea, atď.) Znižujú a ukľudňujú svrbenie, odstraňuje začervenanie a dráždenie pokožky, zabraňuje tvorbe šupiniek.

     

    SKIN-CAP® KRÉM sa používa najmä na miesta s citlivejšou pokožkou akými sú napríklad tvár, okolie očí, sluchové orgány, genitálie. Veľmi vhodný a odporúčaný je najmä pre deti mladšie ako 8 rokov, pretože ich koža je jemnejšia ako u dospelých.
    Ak je postihnutá oblasť poranená alebo rozškriabaná, zo začiatku je vhodnejšie použiť krém a až sa ranky zacelia, možno pokračovať SKIN-CAP® sprejom a nakoniec opäť zakončiť krémom, ktorý dodá novej pokožke potrebnú hydratáciu.

     

    SKIN-CAP® SPREJ umožňuje najefektívnejšie, najúčinnejšie a najrýchlejšie dosiahnuť pozitívny výsledok. V súčasnosti patrí k najúčinnejším prostriedkom bez hormonálnych zložiek na svete v boji proti psoriáze, seboroickej dermatitíde, atopickému a iným ekzémom, lišajom a lupinám.
    Pyrithión zinku pôsobí proti hubám a plesniam, sódiumlaurylsulfát pôsobí zvlhčujúco, isopropylmyristát zmierňuje svrbenie a alkohol pôsobí ako dezinfekcia. Všetky tieto substancie spolu umožňujú dosiahnuť úspešnosť v 80 % prípadoch na koži a v oblasti vlasovej pokožky až v 99 % prípadoch. Jediné oblasti, kde sú výsledky menej výrazné je pokožka dlaní a chodidiel.
    Sprej sa môže používať na celé telo a aj v ochlpených častiach kože, vrátane kapilícia (vlasovej pokožky hlavy), pre tento prípad má sprej prídavné zariadenie - predĺžený nástavec, umožňujúci jeho aplikáciu priamo na postihnuté miesta.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    • Vlasy a nechty
    08. 02. 2021

    Ktorý prípravok je vhodný na psoriázu vo vlasoch?

    Chcem sa opýtať čo je dobré ked mám psoriázu vo vlasovej časti hlavy?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám používaniš šampónu DUCRAY Kertyol PSO šampón pri psoriáze 200 ml.  Šampón sa nanesie na navlhčené vlasy, vmasíruje sa a následne sa opláchne. Aplikácia sa ihneď opakuje, doplní sa miernou masážou vlasovej pokožky a nechá sa pôsobiť po dobu 3 minút, následne sa dobre opláchne.Procedúru opakovať 2x týždenne počas 6 týždňov.Šampón Kertyol P.S.O. prispieva redukcii plakov u psoriatikov vo vlasovej pokožke. Používa sa buď samotný alebo aj v kombinácii s liekmi predpísanými dermatológom.

    Keratoredukčné vlastnosti šampónu dodáva komplex účinných látok : mikronizovaná síra (redukuje vrstvy zrohovatených kožných buniek a pomáha eliminovať šupinatenie), kyselina salicylová (normalizuje olupovanie a podporuje účinok síry) a Kertyol (pomáha rýchlo upokojiť začervenanie a svrbenie s dlhodobým efektom).

     

    Alternatívou môže byť používanie šampónu SKIN-CAP Šampón 150 ml. Šampón proti prejavom kožných ochorení sprevádzaných šupinatením kože (psoriáza, seboroická dermatitída, rôzne ekzémy, atopická dermatitída, dermatomykózy, lišaje, pytiriasis rosea, acne juvenilis, rosacea, atď.)Znižuje a ukľudňuje svrbenie, odstraňuje začervenanie a dráždenie pokožky, zabraňuje tvorbe šupiniek. SKIN-CAP ŠAMPÓN slúži k pravidelnej starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy pri zvýšenej tvorbe lupín. Odstraňuje a ukľudňuje svrbenie, dráždenie a začervenanie pri psoriáze a seboroickej dermatitíde. Chráni vlasovú pokožku pred baktériami a plesňami. Prípravok neobsahuje žiadnu hormonálnu zložku, preto jeho používanie nie je časovo obmedzené.

    Používajte najmenej 3x týždenne počas prvých 2 týždňov. Proces opakujte podľa potreby kedykoľvek. Odporúča sa kombinácia šampónu a spreju SKIN-CAP.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.