7 tipov, ako bojovať s lupinami vo vlasoch

7 TIPOV, AKO BOJOVAŤ S LUPINAMI VO VLASOCH

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Lupiny, aj keď sa to nezdá, máme každý z nás. Na zdravej pokožke za normálnych okolností sú ale tak malé, že ich okom ani nezazrieme. Problém s lupinami, ktorý trápi až 2 tretiny populácie, sa prejavujú ako suché alebo mastné odlúpnuté kúsky kože, ktoré sa nezadržateľne tvoria a odpadávajú. Na vlasoch tvoria zhluky nevzhľadného bieleho poprašku, ktorý je pre väčšinu z nás nepríjemným faux pas. Ako mu ale predchádzať a dá sa lupín úplne zbaviť?

 • Pleť a pokožka

6 minút čítania


Čo sú to lupiny a ako vznikajú? Čo sú to lupiny a ako vznikajú?

Lupiny sú drobné šupinky odumretej kože hlavy, ktoré sa odlupujú z dôvodu zápalu kože. Za bežných okolností sa epidermis odlupuje pomaly a žiadny výrazný dôsledok obnovy pokožky hlavy na zdravej koži nesledujeme. Aj keď by sa zdalo, že lupiny nie sú závažným zdravotným problémom, väčšinou sú za nimi nejaké sprievodné ochorenia, alebo nezdravý životný štýl, ktorý k nemu často speje. Lupiny sprevádza nepríjemné svrbenie, následné sčervenanie pokožky a v prípade mastných lupín aj zvýšené mastenie vlasov. Tieto stavy určite len tak neprehliadajte a v prípade závažnejších komplikácií zápalu kože navštívte aj dermatológa.

Príčiny vzniku lupín vo vlasoch, fúzoch aj obočí Príčiny vzniku lupín vo vlasoch, fúzoch aj obočí

Ako vlastne človek príde k dermatologickému problému, ako sú lupiny? Nie je to taká veda, ako by sa mohlo zdať. Najčastejším pôvodcom vzniku nevzhľadných šupiniek je premnoženie kvasiniek rodu Malassezia furfur, ktoré sa prirodzene aj v zdravej pokožke nachádzajú. Tie sa v procese obnovy kože cyklicky odlupujú každé štyri dni. Pokiaľ sa ale množstvo kvasiniek premnoží, môže  to byť pre pokožku deštruktívne.  Vytvárajú v mieste premnoženia zápal, ktorý sa prejavuje nadmernou obnovou kože, a teda aj tvorbou lupín. Rovnako tak môžu na koži pôsobiť aj huby, plesne a ďalší pôvodcovia, ktorí spôsobujú infekcie. Prečo sa ale kvasinky a iní nežiadúci pôvodcovia lupín dostanú do velenia v obnove kože? Odborníci v tom nemajú stopercentne jasno, ale vie, že za nimi stojí niekoľko dôvodov ako aj :

 • nevhodná, lacná a agresívne kozmetika vrátane šampónov, ktoré nie sú vhodné pre každodenné umývanie,
 • prílišná starostlivosť o vlasy česaním a ošetrovaním ďalšími prípravkami po umývaní,
 • fénovanie vlasov horúcim vzduchom, ktorý stimuluje mazové žľazy a ďalšiu obnovu pokožky,
 • veľká psychická záťaž a dlhodobý stres,
 • ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré sú priamo spojené so stavom pokožky, ako je aj cukrovka, neurologické ochorenia, Parkinsonova choroba, či oslabená imunita,
 • nezdravá či zle nastavená strava, kde prevažujú mastné, slané, tučné jedlá a sladkosti,
 • rôzne ochorenia kože vrátane seboroickej dermatitídy,
 • obdobie puberty a iné hormonálne zmeny, ktoré sprevádza zvýšené potenie a produkcia kožného mazu.

Suché vs. mastné lupiny Suché vs. mastné lupiny

Suché lupiny sú klasickou ukážkou nadmernej obnovy pokožky kože, kedy sa za priebehu nejakého zápalu, teplotného šoku, alebo len prechodného podráždenia pokožky vyskytnú biele a suché šupinky. Tie sa odlupujú a padajú nám na ramená. A aj keď by sa to nemuselo zdať, často sú sprevádzané rýchlo sa mastiacimi vlasmi. V prípade mastných lupín ide vo väčšine prípadoch o seboroickú dermatitídu, ktorú spoznáte podľa väčších, mastných a nažltlých kúskov kože, ktoré zostávajú vo vlasoch. Často sa vyskytujú aj ako lupiny vo fúzoch a obočie. Trpia nimi najčastejšie kojenci bez rozdielu pohlavia, ale aj dospievajúci a dospelí muži. Seboreu spôsobuje hlavne genetická predispozícia, zvýšená hladina testosterónu, nadbytok vitamínu A a nedostatok vitamínu B, stres, neurologické poruchy, ale tiež hlavne osídlenie pokožky hlavy kvasinkou Malassezia.

 Stavte na 7 bojovníkov s lupinami z radu profesionálnych šampónov Stavte na 7 bojovníkov s lupinami z radu profesionálnych šampónov

Mohlo by sa zdať, že správna starostlivosť o vlasy pomocou vhodného šampónu proti lupinám nerieši pôvodcu vzniku lupín, je jedným z hlavných faktorov, u ktorého by ste s bojom mali začať. Umývanie opakujte v intervale raz za dva dni a pokožku hlavy jemne masírujte. Ak máte veľké problémy s mastením vlasov, interval skráťte na umývanie raz za deň. Vlasy neoplachujte príliš horúcou vodou a ak nemusíte, nesušte vlasy fénom - horúcemu vzduchu v prvej fáze liečby sa určite vyhnite. Pre samotné umývanie pre vás máme 7 tipov na profesionálne prípravky, ktoré si s lupinami poradia s jemnosťou k citlivej pokožke, ale s razanciou k pôvodcom vzniku lupín.

 • Šampón NIZORAL Šampón 2% 60 ml je určený pre dospelých a dospievajúcich na liečbu a predchádzanie infekciám kože spôsobených hubami alebo kvasinkami. Liekom je možné liečiť vlasatú časť hlavy a aj väčšie plochy na hrudníku alebo na tvári.Liek sa používa pri rôznych infekciách kože, ktoré je možné rozpoznať podľa šupín vo vlasatej časti hlavy (lupiny), červenohnedých škvŕn so žltými alebo bielymi odlupujúcimi sa šupinami zvyčajne na tvári alebo na hrudníku (seboroická dermatitída), malých, hnedých alebo bielo sfarbených nepravidelných škvŕn na trupe (pityriasis versicolor).
 • Odborníkom na lupiny je aj VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF , ktorý postupne odstraňuje svrbenie i lupiny. Po 4 týždňoch používania je pokožka znateľne vyrovnanejšia, zbavená šupiniek a svieži. VICHY Dercos šampón proti lupinám pre citlivú vlasovú pokožku je vhodný pre naozaj citlivú pokožku, ktorá je práve v najnepríjemnejšej fáze zápalu. Šampón nielenže citlivo umýva, ale necháva vlasy jemné, lesklé a na pohľad silné.
 • Forforin šampón proti lupinám je vyrábaný v 2 verziách - šampón na mastné lupiny a šampón na suché lupiny - viditeľne redukuje lupiny, zmierňuje svrbenie pokožky hlavy.
 • LA ROCHE-POSAY Kerium šampón na suché lupiny  a LA ROCHE-POSAY Kerium šampón na mastné lupiny  cielene a viditeľne odstraňujú lupiny a nečistoty, regulujú odlupovanie, obnovujú fyziologickú vyváženosť vlasovej pokožky  a priamo zamedzujú  tvorbe nových lupín.
 • DURCAY Squanorm šampón proti suchým lupinám s dlhotrvajúcim účinkom prináša dlhotrvajúcu úľavu od lupín a pocitov svrbenia. Je určený pre suchú vlasovú pokožku, ktorú čistí, upokojuje a zároveň ju hydratuje. Jeho komplexné zloženie pôsobí rýchlo a má dlhodobý účinok.
 • Pre navrátenie prirodzenej rovnováhy pokožky hlavy siahnite po šampóne KLORANE Šampón s výťažkom z kapucínky s  bioodbúrateľným zložením. Tento šampón už po prvom použití odstraňuje suché a mastné lupiny a dlhodobo čistí vlasovú pokožku. Vlasy sú hebké a žiarivé. 
 • S účinnými látkami ako je  panthenol a tea tree olej bojuje s veľkými úspechmi s lupinami aj Tea Tree Oil Šampón od Dr. Müllera.

Zamerajte sa na príčinu vzniku lupín Zamerajte sa na príčinu vzniku lupín

Veľký vplyv na vznik lupín má aj zlý životný štýl a nezdravá strava. Ak je teda vaše jedlo najčastejšie tučné, vyprážané, príliš slané a korenené a sladkému v cukrárňach tiež len ťažko odolávate, mali by ste spozornieť. Vyhnite sa lupinám, ale iným zdravotným komplikáciám a stravujte sa vyvážene tak, aby ste zvážili každú porciu, či je plná živín a vitamínov. U minerálov sa zamerajte najmä na selén, ktorý prispieva k udržaniu normálneho stavu vlasov, zinok a vitamín B, ktorý podporuje normálny stav vlasov, nechtov i pokožky. Tie nájdete v semenách a orechoch, v červenom mäse, rybách, ale aj vo vajciach. Ak sa nechcete spoliehať na vyvážený príjem týchto látok zo stravy siahnite po doplnkoch pre zdravé vlasy a pokožku . Nezabúdajte ale na správne používanie v množstve, ktoré odporúča výrobca.

Naše prababičky by riešili lupiny Naše prababičky by riešili lupiny

Šampony proti lupinám

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.