Ako na mastné vlasy

AKO NA MASTNÉ VLASY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Maz, aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, nie je úhlavný nepriateľ vlasov a pokožky hlavy. Zaisťuje hydratáciu pokožky a pôsobí antibakteriálne. Pomáha tak vlasom bojovať proti nezvaným baktériám a hydratovať vlas od korienka až po konček. Mazové vačky si ale často robia čo chcú a preto niektorí z nás strácajú pocit čistoty a sviežosti vlasov už v deň ich umytí. Tieto vlasy sú mastné a pôsobia unavene a treba im venovať špeciálnu starostlivosť.

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Za všetko môžu mazové žľazy Za všetko môžu mazové žľazy

Mazové žľazy sú nevyhnutnou súčasťou každého vlasu aj chlpu na ľudskom tele. Na každý korienok vlasu sa tak napája žľaza, ktorá ho mazom chráni pred vysušením a baktériami. Za normálnych podmienok je maz výživný a obsahuje množstvo tukových kvapôčok, ktoré majú za úlohu hydratovať a chrániť pokožku hlavy i vlasov. Keď sa ale mazový vačok zblázni a vytvára maz nadmerne, nasledujú nechcené reakcie, ako sú mastné vlasy, zapálené pupienky a mastná pleť bez iskry.

Táto neprirodzená reakcia môže mať hneď niekoľko príčin, ale vždy je ňou nutné riešiť s odborníkom. Obrátiť sa môžete na skúseného kaderníka, dermatológa aj kožnú poradňu či kliniku.

Príčiny mastných vlasov Príčiny mastných vlasov

Dôvodov zvýšenej produkcie mazových žliaz vlasov je hneď niekoľko. Je to všeobecne rozšírený zdravotný problém, ktorý trápia viacerých z nás.  Čo za ním ale stojí a prečo sa mastia nadmerne vlasy práve vám?

 • Mastné vlasy máte v rodine a trápi vás dedičná predispozícia.
 • Vo vašom živote nastala divoká hormonálna zmena - vysadila ste antikoncepciu, ste v prechode, alebo čerstvá mamička.
 • Vystavujete sa dlhodobo neúmerne stresu a nevyvážite ho odpočinkom.
 • Používate nevhodnú vlasovú starostlivosť, ktorá vám skôr škodí, než pomáha.
 • Stravujete sa tučnými, vyprážanými a veľmi slanými jedlami.
 • Neustále si vlasy češete a často sa s nimi hráte a prehrabávate sa nimi prstami.
 • Pokožku vysušuje zdĺhavým fénovaním horúcim vzduchom.

Nepodceňujte silu zdravého jedálnička Nepodceňujte silu zdravého jedálnička

Vitalita vlasov i celkového vzhľadu sa odráža vo vašej fyzickej i psychickej kondícii. Možno si hovoríte, že to nie je tak hrozné. Ale keď si spočítate všetky cukrovinky, korenené jedlá, údeniny, vyprážané a polotovary, ktoré vám prešli rukami za posledný mesiac, už si tak istí nie ste? Doprajte telu dostatok potrebných živín a ono vám to oplatí prívalom energie, žiarivými vlasy i ladnými krivkami. Zamerajte sa na vitamíny, minerály a všeobecnú pestrosť.

Zdravým vlasom prospieva dostatok:

 • zinku, ktorý účinne reguluje činnosť mazových žliaz. V potravinách ho nájdete v zelenine, ustriciach, červenom a hydinovom mäse, mlieku i orechoch. V bohatom množstve ho nájdete aj v morských riasach ako je kombu, wakame aj nori, ktorá je základným kameňom pre výrobu sushi.
 • železa, ktoré nájdeme v červenom mäse, pečeni, strukovinách aj v zelenine.
 • antioxidantov vo forme vitamínu C, D a E.
 • kvalitných nenasýtených mastných kyselín, ktoré nájdete v rybách, extra panenských olejoch ako je ľanový, konopný či olivový a v orechoch.
 • tekutín a najmä čistej vody po celý deň. Takto hydratujete nielen telo ale aj celú pokožku vrátane vlasových korienkov.

Stavte na správne umývanie vlasov profesionálnymi šampónmi Stavte na správne umývanie vlasov profesionálnymi šampónmi

Ten kto hovorí, že nie je vhodné umývať vlasy každý deň, ešte nezažil naozajstný problém s mastnou pokožkou hlavy a mastnými vlasmi. Mýtus, ktorý hovorí, že: "Čím viac vlasy umývate, tým viac budú mazové žľazy produkovať maz" je už dávno zbúraný. Fígeľ spočíva totiž v správnej starostlivosti s kvalitnými a dobre zvolenými šampónmi a vlasovou kozmetikou. Potom môžete umývať aj každý deň a neuškodíte si. Staviť by ste mali na šampóny, ktoré sú primárne určené na časté použitie a sú dostatočne jemné, hydratujú a tým nedráždi pokožku hlavy k ďalšej obrane vo forme tvorby mazu. Ukážkovým jemným parťákom pre umývanie môže byť LA ROCHE-POSAY Kerium doux extra jemný šampón 200 ml, VICHY Dercos ultraupokojujúci šampón 200 ml a DUCRAY Argeal šampón absorbujúci maz pre časté použitie .

Pre tých, ktoré trápia nielen mastné vlasy, ale aj lupiny existuje niekoľko variantov ako zasiahnuť k zdravej obnove jej regenerácie.

Akú starostlivosť zvoliť na mastné lupiny Akú starostlivosť zvoliť na mastné lupiny

Pokiaľ ošetríte vlasy správnym šampónom máte z polovice vyhrané. Potom stačí dodržiavať pravidlo: "Čím menej ďalšie kozmetiky na vlasy použijete, tým lepšie". Preto použite maximálne kondicionér z rovnakej série, z ktorej používate aj šampón a nanášajte ho len do dĺžok vlasov. Po opláchnutí a jemnom vysušení uterákom nechajte vlasy prirodzene uschnúť, alebo veľmi jemne vysušte nie príliš horúcim vzduchom fénu. Ak používate na úpravu vlasov ďalej gély, laky, alebo masky, ktoré nie sú určené na mastné vlasy, zbytočne vlasy zaťažujete a urýchľujete tak aj proces masteniu.

Spojte sa s bylinkami a dajte na babské rady Spojte sa s bylinkami a dajte na babské rady

Nie nadarmo sa hovorí, že všetko už pred nami niekto dávno vymyslel. To platí aj u starostlivosť o mastné vlasy a pokožku hlavy. Babské rady na mastné vlasy sú jednoduché a mnohokrát aj naozaj účinné. Vyskúšajte napríklad odvar zo žihľavy, harmančeka, lopúcha, štiavu, ale aj z feniklu a klinčekov. Pamätajte, že väčšina rastlín je najúčinnejšia na jar, alebo po otrhnutí vrcholovej najmladšej časti. Skvelou výživou je potom zábal z citrónovej šťavy, či z kefíru. Oboje vyskúšajte vmasírovať do vlhkých vlasov aj pokožky a zabaľte na 20 minút do uteráka. Uvidíte, že po umytí budú vaše vlasy vyživené a lesklé.

Vlasová kozmetika Výživové prípravky na vlasy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.