Menopauza

MENOPAUZA

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Klimaktérium, ľudovo nazývané aj prechod, je obdobím v živote ženy, ktoré súvisí s útlmom činnosti pohlavných orgánov. Menopauza je jednou časťou celého procesu klimaktéria. Čo sa vlastne deje v tele ženy pri menopauze?

 • Ženy

3 minúty čítania


 Čo je menopauza Čo je menopauza

V živote ženy celkom prirodzene nastane stav, keď skončí jej plodné obdobie. Vo veku 45 - 50 rokov začínajú v jej tele zmeny, ktoré súvisia s útlmom činnosti pohlavných orgánov. Toto obdobie sa nazýva klimaktérium, ľudovo tiež "prechod". Pohlavné orgány produkujú hormóny progesterón a estrogén, ktoré regulujú činnosť a funkciu mozgu, srdca, kostí, endokrinných žliaz a tiež metabolizmus. Samotná menopauza je z lekárskeho pohľadu posledné prirodzené menštruačné krvácanie. V prípade klimaktéria sa jedná o niekoľkoročné obdobie.

 Obdobie klimaktéria Obdobie klimaktéria

Obdobie klimaktéria má tri fázy:

 • menopauza
 • perimenopauza,
 • postmenopauza. 

Menopauzu je možné chápať ako obdobie, počas ktorého žena nemá počas posledných 12 mesiacov krvácanie. Nedochádza k tomu zo dňa na deň, tento proces môže trvať aj niekoľko rokov. Perimenopauza je obdobie pred menopauzou, keď je krvácanie nepravidelné, občas silné, občas slabšie a v mnohých prípadoch nečakané. Postmenopauza je trvalým obdobím, kedy sa pohlavné orgány definitívne dostávajú do fázy kľudu.

Nedostatok ženských pohlavných hormónov v tele sa môže prejaviť klimakterickým syndrómom. Syndróm vyvoláva u ženy nepríjemné pocity a tiež ďalšie príznaky, ktoré sa nemusia prejaviť u všetkých žien. 

 Čo spôsobuje útlum produkcie progesterónu a estrogénu? Čo spôsobuje útlm produkcie progesterónu a estrogénu?

S útlmom produkcie progesterónu a estrogénu nastáva v tele niekoľko zmien: 

 • Tvorba endorfínov, tzv. hormónov šťastia sa znižuje. Ich nedostatok sa prejavuje zlou náladou, precitlivelosťou a úzkosťou, náladovosťou a zhoršením pamäti. 
 • Chýbajúci estrogén negatívne ovplyvňuje spánok. Spôsobuje časté nočné prebúdzanie a ťažšie zaspávanie.
 • Klesajúca hladina estrogénu spôsobuje aj časté návaly tepla a nočné potenie, ktoré trvajú od niekoľko minút až po niekoľko hodín. Zo zdravotného hľadiska síce nepredstavujú problém, sú však pocitovo pre ženy nepríjemné. 
 • Chýbajúci kolagén spôsobuje viditeľné prejavy na koži, ktorá sa stenčuje a je menej pružná.  Tvoria sa na nej vrásky a pigmentové škvrny.
 • Nedostatok kolagénu sa prejaví aj v pošve. Dochádza k jej nedostatočnému zvlhčeniu, a to vedie k suchosti, svrbeniu, podráždenosti a páleniu pri pohlavnom styku. Tieto  problémy vedú k znižovaniu sexuálnej túžby, prípadne k nechuti k sexu. 
 • Osteoporóza vzniká z dôvodu znižovania hladiny estrogénu v tele. Je to ochorenie, pri ktorom dochádza k úbytku kostnej hmoty, kosti sú krehké a ľahšie sa lámu, najčastejším miestom výskytu zlomenín je krčok stehennej kosti. 
 • Nízka hladina estrogénov dostatočne nechráni cievy, zvyšuje se tiež aj krvný tlak a hladina cholesterolu. Ženy sú preto náchylnejšie k vzniku ochorenia srdca a ciev

Teraz už viete, čo sa všetko deje v ženskom tele počas menopauzy a aký je rozdiel medzi obdobím klimaktéria a menopauzou. Na našom e-shope nájdete množstvo prípravkov pomáhajúcich udržať pre Vás čo najväčší komfort počas obdobia klimaktéria. 

Lieky na obličky a pohlavné orgány

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Klimakterium
  12. 05. 2020

  Aký prípravok odporúčate pri nadmernom potení u žien v menopauze?

  Dobrý. Prechádzam menopauzou a veľa sa potim v rozkroku. Je to dosť nepríjemné. Poradili by ste mi daný výrobok Driclor Antiperspir. gulička 20ml
  ale vybrať niečo iné. Ďakujem pekne za pomoc. M

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám používanie antiperspirantu Perspi-Guard SENSITIVE antiperspirant 50 ml

  Antiperspirant bez alumínia Perspi-Guard Sensitive neobsahuje alkohol a hliník. Nedráždi pokožku, je maximálne citlivý a preto ho je možné použiť aj na miesta, kde sa obyčajné antiperspiranty neodporúčajú aplikovať ako napríklad tvár či slabiny. Najlepšiu účinnosť dosiahnete dennou aplikáciou po dobu jedného mesiaca, ďalší mesiac postačí aplikovať každý druhý deň.

  Z bylín sa proti poteniu najviac využíva šalvia, ktorú nájdeme v kapsuliach, alebo ako porcované a sypané čaje.  Šalviu je možné užívať maximálne 3 týždne , obsahuje totiž látku tujón, ktorá pôsobí ako neurotoxický jed.

   

  Alternatívnym prípravkom je Driclor . Používa  sa hlavne  v oblasti podpazušia, rúk, nôh, čela, chrbta, ale je možné ho použiť aj na iných miestach.  V prípade výberu Dricloru  odporúčam vyskúšať najskôr Driclor na malej ploche v oblasti rozkroku, ak  ho budete dobre znášať, môžete ho naniesť na celú oblasť. Dočasne sa môže vyskytnúť pálenie či svrbenie kože v ošetrených oblastiach. 

  Driclor nepoužívajte na poranenú alebo podráždenú kožu. Nekúpte, nesprchujte ani neumývajte postihnuté miesta bezprostredne pred použitím Dricloru. Driclor používajte minimálne 2 hodiny po kúpeli, sprche alebo umytí. Čím dlhšie, tým lepšie.Nepoužívajte depilačné krémy a nehoľte miesta, na ktoré chcete Driclor použiť najmenej 24 hodín pred a po použití Dricloru. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Klimakterium
  14. 09. 2020

  Aký prírodný produkt je vhodný po úplnej hysterektómii?

  Dobry den, chcela by som sa poradit, mam 42 rokov, pred 2 tyzdnami som absolvovala operaciu- uplnu hysterektomiu...
  Chcela by som sa poradit, ci by ste mi dokazali odporucit nejake prirodne produjty na umelo vytvorene klimakterium, kedze sa chcem vyhnut hormonalnej terapii...
  Je to velmi dolezite pre mna.

  Dakujem za vasu skoru odpoved a prajem pekny den.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na základe Vašej otázky neviem, či došlo k vybratiu aj vaječníkov alebo nie.  Pri úplnej hysterektómii sa odstraňuje celá maternica,  ale sú ponechané funkčné vaječníky a vajcovody. Je zachovaná produkcia ženských pohlavných hormónov ale nedochádza k pravidelnému menštruačnému krvácaniu . Pri hysterektómii s adnexetómiou  je odstránená celá maternica a s ňou aj vaječníky a vajcovody.   Ženám v reprodukčnom veku je po operácií nasadená hormonálna liečba, ktorá nahradí funkciu vaječníkov.

  Ak nedošlo k odstráneniu vaječníkov ( kt. funkcia je zachovaná) , nebudete musieť užívať hormóny, ani iné prípravky, kt. sa používajú pri menopauze. 

   

  Ak pri operácii zo zdravotných dôvodov museli byť odstránené aj vaječníky, vtedy sa nasadzuje  hormonálna liečba, poprípade Vám lekár môže doporučiť výživové prípravky pri menopauze.  

  Ak preferujete tabletovú formu , odporúčam Vám užívať ADVANCE Menoxin cps 1x60 ks 60ks. Menoxin je komplexný výživový doplnok, ktorý obsahuje  prírodné aktívne látky , kt. zabezpečujú  komfort pri menopauze a jej prejavoch  (napr. návaly, potenie…) alebo SARAPIS SOJA cps 1x60 ks cps 60.

  Ak preferujete užívanie formou kvapiek, môžete užívať J.V. KVAPKY Klim 50 ml  - obsahuje extrakty uvedených rastlín: Silybum marianum (Sylibum mariánske), Leonurus cardiaca (Srdcovník obyčajný), Alchemilla vulgaris (Alchemilka obyčajná) , Calendula officinalis (Nechtík lekársky), Salvia officinalis (Šalvia lekárska), Achillea millefolium (Rebríček obyčajný).

  Bylinné výťažky obsiahnuté v prípravku pomáhajú zmierňovať príznaky menopauzy. Prípravok sa doporučuje v období klimakteria/menopauzy na zmiernenie nepríjemných príznakov-návaly tepla, zmeny nálady, nespavosť, nervozita, precitlivelosť, bolesti hlavy a únava.

  Kompletnú ponuku prípravkov, kt. Vám pomôžu zmierniť problémy súviasiace s menopauzou nájdete na našej webovej stránke -sekcia MÁM PROBLÉM /KLIMAKTÉRIUM  : https://www.benulekaren.sk/klimakterium-menopauza

   

  Vo vašom prípade Vám doporučujem poradiť sa s Vašim odborným lekárom, či je potrebné užívanie preparátov alebo  nie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Klimakterium
  15. 12. 2020

  Ktoré prípravky pomôžu na návaly tepla v menopauze?

  Dobry den! Touto cestou Vas prosim o radu a pomoc pri vybere produktov. Mam 55 rokov a problemy z navalmy a potenim. Nikdy, nikdy som nemala chut na sladke, ani ked som mala menzes, vzdy skor na slane. Teraz mavam neskutocnu chut na sadke, odkedy nemam menzes. Brala som GS Merilin, Sarapis, Gynastan, Fyto soja , vsetko dlhodobejsie, minimalne pol roka, no necitila som ulavu. Doktorka mi poradila Estrovone, aby som vyskusala. Viete mi prosim poradit, urcite mate skusenosti, ktory produkt by bol pre mna vhodny a ak sa da uzivanie 1 tbl denne. Ak niektory produkt vyhovuje 9 z desiatich zien, mne nepomaha. Prosim nejaku radu a pomoc. Lieky od gynekologa nechcem, radsej nieco na prirodnej baze.
  Dakujem za radu, pomoc a informacie pri vybere

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BohužiaĹ nemám osobné skúsenosti s uvedenými prípravkami , ktorý z nich účinkuje najlepšie. Viacero prípravkov , kt. Ste užívali boli so sójou. Takisto aj Estrovone obsahuje extrakt zo sójových bôbov (40% izoflavónov) . 

   

  Skúste možno prípravok,  J.V. KVAPKY Klim 50 ml. S produktami od tejto slovenskej značky mám doposiaľ veľmi dobré skúsenosti . Nie je to síce tabletová forma, sú to kvapky, kt. chutia bylinkovo , ale verím, že pomôžu. Výživový doplnok bylinný (bylinný komplex) - obsahuje extrakty uvedených rastlín: Silybum marianum (Sylibum mariánske), Leonurus cardiaca (Srdcovník obyčajný), Alchemilla vulgaris (Alchemilka obyčajná) , Calendula officinalis (Nechtík lekársky), Salvia officinalis (Šalvia lekárska), Achillea millefolium (Rebríček obyčajný).  Bylinné výťažky obsiahnuté v prípravku pomáhajú zmierňovať príznaky menopauzy. Prípravok sa doporučuje v období klimakteria/menopauzy na zmiernenie nepríjemných príznakov-návaly tepla, zmeny nálady, nespavosť, nervozita, precitlivelosť, bolesti hlavy a únava.

  Prípravok sa odporúča užívať v dávke 12 kvapiek 2x denne. Kvapky sa nakvapkajú na lyžičku vody a užívajú sa 20 minút pred jedlom.

   

  Ak preferujte tabletovú formu v dávke 1x za deň, môžete vyskúšať ADVANCE Menoxin 60 kapsúl. Obsahuje okrem sóje aj  vyváženú kombináciu rastlinných extraktov (extrakt z ďateliny lúčnej, šalvie lekárskej, ľanu siateho a ploštičníka strapcovitého) a kyselinu pantoténovú.Výživový doplnok užívajú dospelí v dávke 1-2x denne 1 kapsulu. Kapsulu je potrebné zapiť dostatočným množstvom tekutín.

   

  Pomôcť by Vám mohla homeopatia. Výber správneho homeopatického lieku závisí od sprievodných príznakov a preto pre Vás by bolo najvhodnejšie navštíviť homeopata v blízkosti Vášho bydliska.

   

  Na návaly tepla sú vhodné viaceré  homeopatické lieky :

   

  Ak sú návaly tepla spojené so začervenaním pomôže :

  1. LACHESIS MUTUS gra 1x4 g (15CH) v dávke 5 granúl 1x denne počas trvania ťažkostí, neskôr 5 granúl 1x týždenne. Užíva sa vtedy ak sú návaly horúčavy so začervevanín a sú zmeny nálady v prechode.                                                                                                                                2. SULFUR gra 1x4 g (15CH) 5 granúl 1 xdenne počas trvania ťažkkostí - ak nie sú zmeny nálady počas prechodu 

  Ak sú návaly tepla spojené so bledosťou  pomôže :

  1. Graphites 15CH 5 granúl 1x denne - vhodné pre obézne, zimomravé ženy, bledé napriek horúčave, obvzkle veľmi precitlivé, so sklonom s pláčlivosťou, často trpia tráviacimi ťažkosťami ( nafukovanie, zápcha) 

  2. Sepia 15CH -5 granúl 1 xdenne pre ženy skôr štíhle, so sklonom k depresii, často trpiacem  tráviacimi ťažkosťami, chronickými urogenitálnymi infekciami a cievnzmi problémami ( hemoroidy, varixy).

   

  Kompletnú ponuku pri problémoch s menopauzou nájdete TU : 

   

  Verím, že čoskoro vyriešite  prechodné problémy. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.