Superpotraviny

SUPERPOTRAVINY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zdravý životný štýl je základom spokojného života. Sledovať nové trendy v oblasti zdravej výživy je občas celkom náročné, pretože sa neustále menia, ale určite to stojí za to. Vedľa dlhodobých trendov, ako je vyhľadávanie bezlepkových potravín alebo nahradzovanie produktov z normálnej múky produktami celozrnnými, sú populárne aj špeciálne diéty - Paleo, raw strava a mnohé ďalšie. Jednotlivé trendy sa od seba v mnohom líšia, ale čo majú spoločné, je kvalita potravín.

 • Životný štýl

3 minúty čítania


Superpotraviny

Smoothie v prášku len dve lyžičky obsahujú toľko vitamínu C ako 50 ml citrónovej šťavy.

Prístup ku stravovaniu Prístup ku stravovaniu

Stravovanie je v živote človeka príjemnou záležitosťou. Jedlom neuspokojuje len hlad, ale dodávame telu dôležité živiny potrebné na udržanie rovnováhy. O zdravie musíme starať pravidelne, aby sa o neho neskôr nemuseli starať lekári. Zdravá výživa rozhodne nie je o diétach alebo o odmietaní jedla, ktoré máte radi. Dôležité je pochopiť, že ak budete zásady zdravého stravovania dodržiavať, pomôže vám to cítiť sa lepšie, byť plní energie, mať lepšiu náladu a vedieť lepšie zvládať stres. A pretože si lekáreň Benu svojich zákazníkov a ich zdravie cení, rozšírila svoj sortiment (v lekárňach aj v internetovej lekárni) o vybrané výrobky, s ktorými bude dodržiavanie zdravého života hračkou.

Bez lepku a laktózy - FREE FROM Bez lepku a laktózy - FREE FROM

Celiakia je v Európe najčastejším typom neznášanlivosti potravín. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká intoleranciou na lepok. Telo celiatikov je precitlivené na lepok, čo je proteín, ktorý drží pohromade obilniny a výrobky z nich. Nájdeme ho v obilninách, ako je potrebné pšenica, jačmeň a špalda. V dnešnej dobe sa nemusíte  kvôli diagnostikovanej celiakii obmedzovať. Váš jedálniček môže byť tiež  pestrý,  stačí si len vybrať tie správne bezlepkové potraviny -bezlepkové kaše a cereálie, pečivo, chlieb,  cestoviny, ale aj rôzne maškrty -praclíky, tyčinky,  keksíky. Všetky produkty sú neoddeliteňou súčasťou celiatickej diéty, ktorú musíte dodržiavať.  

Viac ako 20% obyvateľov Európy trápi tiež aj neznášanlivosť na laktózu a to je dôvod, prečo sa spoločnosti pri vývoji bezlepkových výrobkov vyhýbajú aj laktóze, kedykoľvek je to možné, a dokonca vyrábajú aj špeciálne mliečne výrobky a desiate bez obsahu laktózy.

Z prírody až k vám - PURE Z prírody až k vám 

Potraviny z radu BIO sú vyrobené z vysoko kvalitných surovín, ktoré sú šetrne spracované. Džúsy sú vyrábané z ovocia, drobných plodov a rastlín, ktoré si v krajinách ich pôvodu obyvatelia tradične cenia pre ich vlastnosti.

Hrdinovia pre každý deň vám dajú niečo navyše Hrdinovia pre každý deň vám dajú niečo navyše 

Nápad vytvoriť novú radu  vzišla z aktuálnych svetových trendov v zmene stravovacích návykov a z túžby po inteligentnejších a jednoduchších možnostiach stravovania. Od obľúbených smoothie a smoothie práškov až po desiaty, chleby a cereálie. Všetky produkty z tejto rady si môžete vychutnať s minimom prípravy. Sú vyrobené z ingrediencií, ktoré ponúkajú vždy niečo navyše. Potraviny z tejto rady v sebe kombinujú vysoko kvalitné výživové zložky, superpotraviny.

Superpotravina číslo jedna - chia semienka

Meno malého zázraku, ktorý poznali už múdri Aztékovia sa dlho skloňuje nielen v kruhoch zdravej výživy. V drobných hnedočiernych semienkach prastarej byliny šalvie hispánskej nájdete veľké množstvo dôležitých živín. Aké to sú? Pridaním chia do svojho ranného smoothie doplníte omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, vlákninu, bielkoviny aj minerály ako vápnik, železo, draslík a toľko dôležité antioxidanty. A k tomu sa bezchybne zasýtite. Semienka totiž  stiahnu až desaťkrát viac tekutiny, než samy vážia.

Chia semínka obsahují mnoho důležitých živin

Nechajte sa zviesť na zelenej vlne

Raňajkujete riasy, alebo sinice? Že vás to ešte nenapadlo? A čo takto, keď sa povie Chlorella a Spirulina? Vo svete zdravých potravín hrajú prím oba tieto zelené zázraky. Vytvárajú totiž svojím spôsobom života blahodarný chlorofyl a veľa dôležitých živín a minerálov, ktoré by ste v suchozemských rastlinách hľadali len ťažko. Doplňte je formou tabliet alebo prášku, ktorý jednoducho zamiešate do raňajkovej kaše alebo do polievky. Dodajte svojmu telu dôležité aminokyseliny, enzýmy, vitamíny i vlákninu.

Kráľovná medzi antioxidantmi – goji

Niektorí ju nazývajú "červeným diamantom", iní tvrdia, že je hotovým elixírom mladosti. Všetci sa ale iste zhodnú, že s pomerom živín, ktoré v sebe skrývajú tak malé bobule, hravo strčia do vrecka aj iné superpotraviny. Červené plody goji, inak kustovnica čínska, v sebe skrýva až 22 stopových prvkov, karotenoidy, aminokyseliny a ďalšie dôležité látky pre zdravé fungovanie organizmu. Dokonca obsahuje 500 krát viac vitamínu C, než by ste našli v rovnakom množstve pomaranča. Goji môžete sušené primiešať do koktailov, müsli, ale aj k svojmu obľúbenému čaju. A tí mlsnější môžu siahnuť aj po 100% prírodnej šťave z jej plodov.

Plodmi goji si môžete ozvláštniť svoju rannú kašu

Vyskúšať môžete aj ďalšie superpotraviny ako je jačmeň, matcha alebo moringa.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Detoxikácia a chudnutie
  • Otázka na produkt
  28. 04. 2021

  Čo je vhodnejšie užívať chlorellu alebo spirulinu, alebo oboje súčasne?

  dobrý deň neviem sa rozhodnúť či kupiť len čistú chlorellu alebo chlorellu + spirulinu..aky jev tom rozdiel a nie je lepšie len čisto a jedno a čisto druhé aby to malo nejaký účinok?Ďakujem za radu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Chlorella je sladkovodná riasa, ktorá  obsahuje aminokyseliny, vitamíny, minerály, chlorofyl, mastné kyseliny a vlákninu. Napomáha z tela odstraňovať toxíny. Chlorella má schopnosť do seba toxíny absorbovať a pomáha tak prečisteniu organizmu. Má priaznivý vplyv na funkciu orgánov, ktoré majú detoxikačnú funkciu, akými sú žlčník, pečeň a obličky.  Priaznivo ovplyvňuje hladinu cukru a cholesterolu. Je bohatá na obsah chlorofylu a obsah železa. Obsahuje ho mnohonásobne viac ako špenát či pečeň. V Chlorellle nájdete aj všetky esenciálne aminokyseliny. Obsahuje aj vysoký podiel beta karoténu.  Chlorella tiež priaznivo  pôsobí na tráviaci trakt, je vhodná pri liečbe chorôb ako Crohnova choroba či syndróm dráždivého čreva. Odporúča sa ako doplnok stravy pri rádioterapii,  obsiahnutý chlorofyl totiž chráni telo pred škodlivými účinkami žiarenia.

   

  Spirulina je vodná sinica, ktorá existuje na Zemi viac ako 500 miliónov rokov a ktorá obsahuje kombináciu cenných látok - bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Spirulina podporujú správne trávenie a prispieva k normálnej funkcii črevného traktu. Má najvyšší podiel proteínov -až 70%,  ktorý je potrebný pre rast a regeneráciu buniek.  Obsahuje všetky známe vitamíny B, vrátane zriedkavého vitamínu B12, rovnako aj  vysokú koncentráciu beta karoténov - 10x väčšiu koncentráciu beta karoténu ako v mrkve. Spirulina je nízkokalorická,  môže pomôcť pri chudnutí, ale len ako doplnok a nie hlavný prostriedok. Podporuje kontrolu telesnej hmotnosti a chudnutie.

  Chlorella a spirulina sú prírodným zdrojom vysokého množstva vlákniny. Oba obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a ďalších prírodných látok. Telo tieto látky pri užívaní prijíma v prirodzenej podobe a nie synteticky vyrobené.  Podporujú správnu funkciu imunitného systému a prirodzenú obranyschopnosť organizmu.  Podporujú energiu a vitalitu. Chlorella aj spirulina sú antioxidanty a pomáhajú tak chrániť telo pred voľnými radikálmi. Podporuje normálne črevné funkcie, látkovú výmenu a tráviací systém.

   

  Správny výber prípravku závisí od toho,  čo potrebujete riešiť.  Na detox a podporu vitality je vhodnejšia Chlorella,  je potrebné ju užívať minimálne niekoľko týždňov. Ak chcete do tela doplniť proteíny, vhodnejšia je spirulina. Užívajte ju  pre doplnenie bielkovín vo forme proteínového spirulinového nápoja. Ak chcete posilniť imunitu, alebo máte tráviace  ťažkosti, zápchu môžete si vybrať z oboch, obe dokážu pomôcť.  Ak si myslíte, že by vám prospeli účinky oboch, môžete ich brať súčasne. Súčasné pôsobenie chlorelly a spiruliny násobia  ich pozitívne efekty. Ak Ste ich doposiaľ neužívali a chcete užívať oba, je vhodnejší kombinovaný prípravok oboch zložiek. Na začiatok treba začať malými dávkami. Zriedkavo sa totiž môže vyskytnúť alergia.  A práve  obsah jednotlivých zložiek v kombinovanom prípravku  je nižší ako v samostanom prípravku s obsahom len jednej látky.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.