Zdravý životný štýl

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Zdravý životný štýl je v posledných rokoch veľmi diskutovanou témou. Z každej strany počujete, že pre udržanie zdravia a prevenciu civilizačných chorôb je kľúčový zdravý životný štýl. Existuje veľa rád a odporúčaní, ale ako začať? Okrem vitamínov a minerálov to sú napríklad správne stravovacie návyky. Pomôcť môže aj pár kúskov ovocia a zeleniny do práce. Zdravý životný štýl zasahuje do všetkých životných rovín: vaše stravovacie návyky, trávenie voľného času, spánok, dobrá nálada a pohyb.

 • Životný štýl

3 minúty čítania


Definícia zdravia Definícia zdravia

Čo je to zdravie? Pre každého človeka môže byť definícia zdravia trochu iná, ale všetci sa zhodneme na jednom: zdravie znamená absencia choroby, stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody. Zjednodušene sa dá povedať, že zdraví sme, ak sme schopní viesť produktívny sociálny a ekonomický život.

Čo znamená jesť a žiť zdravo? Zdravo žijúci človek je taký, ktorý si udržuje primeranú hmotnosť, pravidelne cvičí, vyhýba sa alkoholu, drogám a cigaretám, je zameraný na pestrú a vyváženú stravu. Zdravý je aj po mentálnej rovine, cíti sa uvoľnene, bez stresu a udržuje si dobré vzťahy so svojím okolím.

Nezdravý životný štýl je teda presným opakom. Nezdravo žije človek s nadváhou a minimom fyzickej aktivity, ktorý si navyše pravidelne dopraje alkohol, cigarety a vyprážané jedlo. Na zdravie má negatívny vplyv aj zlá nálada, stres a nedostatok spánku. Ruku na srdce, nepestujete si minimálne jeden z bodov?

Ako zmeniť životný štýl Ako zmeniť životný štýl

Keď sa cítite spokojní, pravdepodobne svoj životný štýl nezmeníte. Pokiaľ ale začnete pociťovať nepohodu v niektorej z kľúčových oblastí, snažte sa najskôr zistiť, čo môžete robiť vo svojom živote lepšie. Zamerajte sa nielen na stravovacie návyky a pohybové stereotypy, ale aj na pozitívne myslenie a relaxáciu.

Nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa. Keď ste zvyknutí niečo robiť pravidelne, ťažko sa toho vzdávate. Starý zvyk zostáva uložený v mozgu a preto je potrebné vytvoriť si zvyk nový a vybudovať si v mozgu nové neurónové cesty. Niekedy to nie je jednoduché, ale pri správnom odhodlaní, keď napríklad začnete chodiť na prechádzku každý deň 21 dní po sebe, stane sa to pre vás zvykom a bude to pre vás prirodzená vec.

Vďaka lepšiemu životnému štýlu si udržíte svoje zdravie

Väčšina ľudí má život plný stresu, kedy povinnosti v práci a starostlivosti o domácnosť sú na zozname skôr, než starostlivosť o svoje zdravie. Telo nám potom často dáva nepatrné signály, že je niečo v neporiadku. Pozorujete zhoršenie stavu pleti, pomalé trávenie, zmenu svojej siluety alebo ťažkosti so zaspávaním? Skôr, než siahnete po pomoc do svojej lekárničky, skúste sa zamyslieť nad tým, prečo tento problém vzniká.

Jednoduchým riešením je svoj životný štýl postupne zlepšovať. Je naozaj ťažké zmeniť svoje návyky od základov, preto si všetko premyslite a postupujte krok za krokom. Zmeny nemusia byť zo začiatku veľké, ale oveľa dôležitejšie je, aby boli trvalé.

5 jednoduchých rád, ako zmeniť životný štýl 5 jednoduchých rád, ako zmeniť životný štýl

Nech je váš zdravotný stav, fyzická kondícia, vek alebo rodinná situácia akákoľvek, vždy existuje aspoň malý priestor na zlepšenie svojich návykov. Dôležité je prijať zmeny s radosťou a nepoľaviť. Ako žiť zdravo?

Doprajte si dostatok spánku

Nepravidelný a nekvalitný spánok sa podpíše na fyzickej a psychickej rovine. Ak spíte krátko a cez deň cítite únavu, odráža sa to na výkone mozgu a nie ste tak produktívny. Telo vám posiela signály, že potrebuje energiu a vy máte chuť na jedlo energeticky bohaté, plné jednoduchých sacharidov. Práve jednoduché cukry sú príčinou priberania na váhe. Únavu je vidieť tiež na očiach a pri dlhodobej únave aj na stave pleti. Ideálna dĺžka spánku dospelého človeka je 7 - 8 hodín.

Zacieľte na pravidelný pohyb

Do svojich voľnočasových aktivít zaraďte fyzickú aktivitu. V prípade, že ste sa doteraz žiadne nevenovali, začnite pozvoľna. Ideálne je začať s prechádzkami pri zvýšenej tepovej frekvencii (zadýchate sa tak, že ešte zvládnete hovoriť), aspoň 40 minút 3-krát týždenne. Postupne si náročnosť zvyšujte a pridajte aj silový tréning. Dôležité je nájsť si šport, ktorý vám bude robiť radosť a prinesie vám dobrú náladu. Ste radi medzi ľuďmi? Kolektívne športy sú pre vás ako stvorené. Alebo ste naopak, introvert a radi trávite čas osamote? To vás budú skôr baviť športy pre jednotlivca. Aby vás pohyb bavil, kúpte si pekné športové oblečenie alebo kvalitné náčinie.

Vzdajte sa cigariet

O škodlivosti fajčenia nemôže nikto pochybovať. Škodlivé je  nielen aktívne, ale tiež pasívne fajčenie. Má negatívny vplyv na cievy, srdce, pľúca, ústnu dutinu a žalúdok. Vzdať sa cigariet nemusí byť pre niekoho jednoduché, ale našťastie existuje niekoľko liekov a pomôcok na odvykanie od fajčenia.

Dodržiavajte zásady zdravej výživy

Jedlo a stravovacie návyky sú kľúčom k udržaniu normálneho metabolizmu a ruka v ruke s pohybovou aktivitou tvoria prevenciu pred metabolickými chorobami, ako sú cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak a cievne poruchy. Ako začať jesť zdravo? Keď navštívite výživového poradcu, možno vám odporučí diétu, priamo vám na mieru. Povie vám, čo nemôžete jesť a čoho sa vzdať, obmedzíte obľúbené jedlá a vymeníte ich za tie, ktoré vám tak veľmi nechutia. Výsledkom takejto diéty bude  tvz. jo-jo efekt . Akonáhle dosiahnete svoj cieľ a začnete sa stravovať podľa svojich predchádzajúcich zvyklostí, problém s pribúdaním na hmotnosti je tu opäť.

Oveľa efektívnejšie je tzv metóda zdravého taniera. Dopriať si môžete všetko, akurát udržujte základné živiny v správnom pomere. Autorkou zdravého taniera je známa výživová poradkyňa PharmDr. Margit Slimáková, pre ktorú je jedlo ako životný štýl a metóda zdravého taniera  je vylepšenou verziou potravinovej pyramídy.

Na pomyselnom tanieri, ktorý predstavuje denný príjem potravín, si potraviny rozdeľte na 4 diely:

 1. Zelenina tvorí ¼ taniera. Čím rozmanitejšie, tým lepšie. Pozor na zemiaky, majú veľký obsah polysacharidov a do príjmu zeleniny sa nepočítajú.
 2. Ovocie je druhá štvrtina taniera. Ak nemáte ovocie radi, nahraďte ho zeleninou.
 3. Sacharidy, ktorých máte často nadbytok, tvoria len jednu tretinu príjmu. Počítajú sa do toho ako jednoduché cukry (sladkosti), tak aj prílohy (zemiaky, ryža, cestoviny, pečivo).
 4. Bielkoviny dopĺňajú tanier živín, ich množstvo by malo byť minimálne rovnaké, ako sacharidov. Zdrojom sú mäso ryby, strukoviny, vajcia a tvaroh.

Tekutiny dopĺňajte v podobe čistej vody a nesladených čajov.

Do svojho jedálnička zaraďte tiež superpotraviny, ktoré majú vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Sú to goji, chia semienka, chlorella alebo matcha tea.

Naučte sa zvládať stres

Zdravý životný štýl je do veľkej miery spojený aj s duševným zdravím. Stres má priame dôsledky na zdravie v podobe problémov so spánkom a tiež nepriame. Keď ste v strese, máte vyššiu tendenciu fajčiť, prejedať sa, hádať sa s ľuďmi okolo seba a byť nahnevaný. Niektorí kvôli uvoľneniu často vidia na dno pohára, čo opäť prináša únavu, zdravotné problémy a nezhody s blízkymi. Osvojte si preto relaxačné a meditačné techniky ako je joga, hrajte sa s deťmi alebo s domácim miláčikom. Pri zvládaní stresu vám pomôžu aj rôzne kurzy, tzv. Stress management.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  12. 02. 2021

  Môže sa užívať Chlorella počas dojčenia?

  Dobrý deň, 
  chcela by som sa spýtať či je výrobok vhodný pre kojace matky. Dieťa má dva mesiace. Ďakujem veľmi pekne. 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Chlorella má viacero priaznivých účinkov na náš organizmus. 

   

  1. Detoxikačný  účinok  - Chlorella pomáha z tela odstraňovať toxíny. Chlorella má schopnosť do seba toxíny absorbovať a pomáha tak prečisteniu organizmu.

  2. Podporuje trávenie - Chlorella obsahuje vysoké množstvo vlákniny. Podporuje trávenie a prispieva k normálnej funkcii črevného traktu.

  3. Podpora imunity -  Chlorella obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a ďalších prírodných látok ako chlorofyl, karotenoidy alebo chlorellový rastový faktor. Telo tieto látky pri užívaní chlorelly prijíma v prirodzenej podobe a nie synteticky vyrobené.  Chlorella podporuje imunitu a prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Je preto veľmi vhodným výživovým doplnkom na podporu imunity a a pomáha tak chrániť telo pred voľnými radikálmi.

  Vzhľadom na to, že má aj detoxikačný účinok, ja osobne neodporúčam riešiť detoxikáciu tela počas kojenia. Aby sa nestalo, že sa niektoré uvoľnené toxíny dostanú do mliečka. Môže to aj zmeniť chuť mliečka a dieťatko Vás bude odmietať.  S detoxikáciou by som počkala na obdobie, kedy bábätko už nebude odkázané na Vaše mliečko. Užívajte si momentálne chvíle s Vašim dieťatkom či už na prsníku, alebo mimo neho. Nie je nič krajšie ako úsmev spokojného dieťatka, ktoré sa na Vás usmeje po zjedení svojej dávky z prsníka.

  OIdporúčam Vám skôr prepratáty určené pre dojčacie matky  - napr.  FEMIBION 3 Dojčenie 28 + 28 kapsúl .Výživový doplnok je určený na podporu špecifických potrieb dojčiacej ženy a potrieb bábätka počas dojčenia.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Detoxikácia a chudnutie
  • Otázka na produkt
  28. 04. 2021

  Čo je vhodnejšie užívať chlorellu alebo spirulinu, alebo oboje súčasne?

  dobrý deň neviem sa rozhodnúť či kupiť len čistú chlorellu alebo chlorellu + spirulinu..aky jev tom rozdiel a nie je lepšie len čisto a jedno a čisto druhé aby to malo nejaký účinok?Ďakujem za radu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Chlorella je sladkovodná riasa, ktorá  obsahuje aminokyseliny, vitamíny, minerály, chlorofyl, mastné kyseliny a vlákninu. Napomáha z tela odstraňovať toxíny. Chlorella má schopnosť do seba toxíny absorbovať a pomáha tak prečisteniu organizmu. Má priaznivý vplyv na funkciu orgánov, ktoré majú detoxikačnú funkciu, akými sú žlčník, pečeň a obličky.  Priaznivo ovplyvňuje hladinu cukru a cholesterolu. Je bohatá na obsah chlorofylu a obsah železa. Obsahuje ho mnohonásobne viac ako špenát či pečeň. V Chlorellle nájdete aj všetky esenciálne aminokyseliny. Obsahuje aj vysoký podiel beta karoténu.  Chlorella tiež priaznivo  pôsobí na tráviaci trakt, je vhodná pri liečbe chorôb ako Crohnova choroba či syndróm dráždivého čreva. Odporúča sa ako doplnok stravy pri rádioterapii,  obsiahnutý chlorofyl totiž chráni telo pred škodlivými účinkami žiarenia.

   

  Spirulina je vodná sinica, ktorá existuje na Zemi viac ako 500 miliónov rokov a ktorá obsahuje kombináciu cenných látok - bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Spirulina podporujú správne trávenie a prispieva k normálnej funkcii črevného traktu. Má najvyšší podiel proteínov -až 70%,  ktorý je potrebný pre rast a regeneráciu buniek.  Obsahuje všetky známe vitamíny B, vrátane zriedkavého vitamínu B12, rovnako aj  vysokú koncentráciu beta karoténov - 10x väčšiu koncentráciu beta karoténu ako v mrkve. Spirulina je nízkokalorická,  môže pomôcť pri chudnutí, ale len ako doplnok a nie hlavný prostriedok. Podporuje kontrolu telesnej hmotnosti a chudnutie.

  Chlorella a spirulina sú prírodným zdrojom vysokého množstva vlákniny. Oba obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a ďalších prírodných látok. Telo tieto látky pri užívaní prijíma v prirodzenej podobe a nie synteticky vyrobené.  Podporujú správnu funkciu imunitného systému a prirodzenú obranyschopnosť organizmu.  Podporujú energiu a vitalitu. Chlorella aj spirulina sú antioxidanty a pomáhajú tak chrániť telo pred voľnými radikálmi. Podporuje normálne črevné funkcie, látkovú výmenu a tráviací systém.

   

  Správny výber prípravku závisí od toho,  čo potrebujete riešiť.  Na detox a podporu vitality je vhodnejšia Chlorella,  je potrebné ju užívať minimálne niekoľko týždňov. Ak chcete do tela doplniť proteíny, vhodnejšia je spirulina. Užívajte ju  pre doplnenie bielkovín vo forme proteínového spirulinového nápoja. Ak chcete posilniť imunitu, alebo máte tráviace  ťažkosti, zápchu môžete si vybrať z oboch, obe dokážu pomôcť.  Ak si myslíte, že by vám prospeli účinky oboch, môžete ich brať súčasne. Súčasné pôsobenie chlorelly a spiruliny násobia  ich pozitívne efekty. Ak Ste ich doposiaľ neužívali a chcete užívať oba, je vhodnejší kombinovaný prípravok oboch zložiek. Na začiatok treba začať malými dávkami. Zriedkavo sa totiž môže vyskytnúť alergia.  A práve  obsah jednotlivých zložiek v kombinovanom prípravku  je nižší ako v samostanom prípravku s obsahom len jednej látky.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.