Ako  znížiť vysoký krvný tlak – 1. diel

AKO ZNÍŽIŤ VYSOKÝ KRVNÝ TLAK – 1. DIEL

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Vysoký krvný tlak sa odborne nazýva hypertenzia. Môžeme ho zaradiť medzi civilizačné ochorenia a patrí medzi najväčšie faktory srdcovo-cievneho rizika. Keď máte diagnostikovanú hypertenziu, znamená to, že máte krvný tlak nad normálnymi hodnotami a prehliadanie tohto stavu nesie so sebou následky na cievach, srdci a aj ďalších orgánoch. Ponorte sa do prvého dielu nášho dvojdielneho seriálu o krvnom tlaku.

  • Krvný obeh

6 minút čítania


Čo je to krvný tlak? Čo je to krvný tlak?

Krvný tlak vzniká v cievach. Je to tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev a je nevyhnutný, aby nám krv v cievach a žilách neustále kolovala. Krv neprúdi sama od seba, ale je poháňaná srdcom, ktoré pracuje ako pumpa. Zdravé cievy sú pružné a elastické a pri kontrakcii srdcového svalu – systole, sa krv zo srdca vypudí a cievy sa mierne roztiahnu. Pri diastole sa srdce naplní krvou, cievy sa opäť stiahnu. Týmto mechanizmom sa udržuje krv v nepretržitom pohybe. Počet sťahov srdcového svalu za minútu počítame ako pulz.

Ako meriame krvný tlak Ako meriame krvný tlak

V rôznych cievach je tlak rôzny. V tepnách (artériách) je tlak vyšší, v žilách (vénach) je naopak nižší. Je nutný pre udržanie krvného obehu a zásobovanie všetkých telesných buniek živinami a kyslíkom. Pre diagnostiku hypertenzie v ordinácii lekára sa meria krvný tlak na paži, na ramennej tepne (latinsky arteria brachialis). V minulosti ste mohli vidieť tlakomer s ortuťovým stĺpcom a krvný tlak sa odčítal metódou počúvacou (auskultačnou). Lekár nafúkal manžetu na ramennej tepne a pomocou fonendoskopu zachytával srdcové ozvy. Na tejto hodnote ortuťového stĺpca potom odčítal hodnotu krvného tlaku. Dnes máme bežne dostupné digitálne tlakomery, ktoré sú omnoho komfortnejšie a krvný tlak si tak môžete kontrolovať aj v pohodlí domova.

  Zásady správneho merania krvného tlaku Zásady správneho merania krvného tlaku

Aby bol výsledok merania čo najpresnejší, odporúča sa pri každom meraní  dodržiavať niekoľko zásad:

  • meranie vykonávať v sede, po 5 – 10 minútovom ukľudnení,
  • zvoliť správnu šírku manžety, manžetu navliecť na pažu tak, aby lakťová jamka zostala neprekrytá (cca 2 cm nad ňou),
  • v priebehu merania  musí byť paža podopretá,
  • meranie krvného tlaku sa vykonáva 3x v intervale 1 - 2 minúty, výsledok je priemer z druhého a tretieho merania,
  • meranie je vhodné vykonávať pravidelne, vždy v rovnakom čase,
  • aspoň 30 minút pred meraním nefajčiť, necvičiť, nepiť alkoholické nápoje, kávu,
  • počas merania sedieť pokojne, pohodlne opretý s nohami voľne na zemi (nesmú byť prekrížené),
  • počas merania nerozprávať,
  • zaznamenávať si namerané hodnoty.

Šírka manžety sa volí podľa obvodu paže, aby nebola príliš tesná alebo naopak, príliš voľná.

Pri akých hodnotách krvného tlaku spozornieť? Pri akých hodnotách krvného tlaku spozornieť?

Hodnota krvného tlaku sa skladá z dvoch čísel. Prvé číslo nám označuje tlak systolický, teda tlak krvi na cievy v priebehu srdcového sťahu. Druhé číslo za lomkou je tlak diastolický. V priebehu diastoly je tlak nižší a toto číslo predstavuje odpor cievneho riečiska pri  plnení srdca krvou.

Hodnota krvného tlaku sa udáva v jednotkách mm Hg, teda v milimetroch ortuťového stĺpca tlakomeru. Normálne hodnoty tlaku a hodnoty, kedy vám môže byť diagnostikovaná hypertenzia, sú uvedené v tabuľke:

Kategória Systolický krvný tlak Diastolický krvný tlak
Optimálna hodnota  krvného tlaku <120 <80
Normálna hodnota krvného tlaku 120-129 80-84
Vyššia normálna hodnota krvného tlaku 130-139 85-89
Hypertenzia mierna (1. stupňa) 140-159 90-99
Hypertenzia stredne závažná (2. stupňa) 160-179 100-109
Hypertenzia závažná (3. stupňa) ≥180 ≥110
Izolovaná systolická hypertenzia ≥140 <90

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak Čo spôsobuje vysoký krvný tlak

Pre rozvoj vysokého krvného tlaku existujú dedičné predispozície ale aj faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. U niekoľkých rizikových faktorov  by sme mali spozornieť a pre zdravie nášho srdca a ciev  sa im radšej vyhýbať.

Ide o:

  • obezitu,
  • nedostatočnú fyzickú aktivitu,
  • konzumáciu nadmerne slaných jedál ako sú údeniny a slané pochutiny, 
  • dodatočné solenie jedla na tanieri,
  • stres,
  • alkohol,
  • fajčenie.

Diagnostika vysokého tlaku Diagnostika vysokého tlaku

Hypertenzia sa diagnostikuje ako esenciálna alebo primárna, bez zistiteľne vyvolávajúcej príčiny. Druhým typom je sekundárna hypertenzia, kedy vysoký tlak vzniká v dôsledku iného ochorenia, ako napríklad obličiekDiagnostika hypertenzie patrí výlučne do rúk lekára, preto ak u vás boli zaznamenané vysoké hodnoty krvného tlaku, či už pri domácom meraní alebo v lekárni, alebo pociťujete niektoré z príznakov hypertenzie, ktoré uvádzame nižšie, neodkladajte návštevu lekára.

Krvný tlak sa postupne zvyšuje niekoľkými mechanizmami, v niektorých prípadoch aj ich kombináciou:

  1. Srdce pumpuje krv proti cievam, ktoré nie sú  dostatočne pružné v dôsledku kôrnatenia. Potom je tlak krvi na cievy zvýšený.
  2. Nadmerný príjem soli a sodíka negatívne ovplyvňuje hospodárenie tela s vodou. Voda sa v tele zadržuje a srdce potom pracuje s väčším objemom krvi, než ktorý zvládne.
  3. Stresu sa náš nervový systém bráni a prispôsobuje sa mu zvýšením krvného tlaku. Po odznení stresu sa tlak vráti do normálnych hodnôt. Pri dlhodobej stresovej záťaži sa tlak nevracia do normálneho rozpätia, čo vyústi do rozvoja hypertenzie.
  4. Traduje sa, že malé množstvo alkoholu je prospešné a cievy rozširuje. To ale neplatí pri príjme 30 – 40 gramov denne, kedy už tlak stúpa aj dlhodobo. Je to spôsobené zrýchlením pulzu podobným mechanizmom  ako pri strese a aktivácii sympatiku.
  5. Fajčenie priamo krvný tlak nezvyšuje, ale má veľmi negatívny vplyv na kondíciu ciev a schopnosť hemoglobínu prenášať kyslík.

Príznaky hypertenzie Príznaky hypertenzie

Vysoký krvný tlak nemá svoje špecifické príznaky. Rozvíja sa postupne, v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov. Preto ani na sebe nemusíte rozpoznať, že tieto problémy máte. Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať: 

  • bolesťou hlavy
  • pískaním v ušiach, 
  • únavou, 
  • dýchavičnosťou, 
  • poruchou spánku, 
  • tlakom na hrudi a búšením srdca. 

Pokiaľ pociťujete tieto ťažkosti, navštívte svojho praktického lekára. Určite nie je na škodu, keď si krvný tlak niekoľkokrát zmeriate v pokoji doma a výsledky prinesiete lekárovi. V ordinácii môže byť tlak falošne zvýšený pohybom krátko pred meraním, alebo stresom vyvolaným syndrómom bieleho plášťa.

Liečba hypertenzie Liečba hypertenzie

Liečbu hypertenzie stanovuje lekár. Jej nevyhnutnou súčasťou je však dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, ktorý pozostáva zo zdravej stravy, primeranej fyzickej aktivity a samozrejmosťou je tiež absencia fajčenia.

Opatrenia v rámci nefarmakologickej liečby:

  • zníženie príjmu soli na maximálne 5 g NaCl denne,
  • prevencia obezity udržiavaním optimálnej hmotnosti vhodnou zdravou stravou (konzumovať viac rastlinnej stravy než živočíšnej),
  • obmedzenie alkoholu max. 100 g týždenne,
  • skoncovanie s fajčením,
  • pravidelná primeraná aeróbna fyzická aktivita (aspoň 150 minút týždenne fyzická aktivita strednej intenzity) v kombinácii so silovým cvičením (aspoň 2x týždenne),
  • psychická relaxácia - dostatočný kvalitný spánok, meditácia.

Okrem režimových opatrení, ktoré sa okrem liečby uplatňujú aj v prevencii hypertenzie, máme na trhu aj rôzne prípravky, ktorých zložky rôznymi mechanizmami prispievajú k udržaniu zdravia kardiovaskulárneho systému. Ide napríklad o tieto zložky výživových doplnkov: list a kvet hlohu, vňať imela bieleho, cesnak siaty, koenzým Q10, reishi, resveratrol, masticha vena.

Pokiaľ vám lekár predpísal lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, nezabúdajte, že na to, aby správne zaberali, je potrebné užívať ich pravidelne, každý deň v čase, aký vám stanovil váš lekár. Ich náhle vysadenie, či zmena dávkovania bez konzultácie s lekárom, môže byť pre vás nebezpečné. Informáciu o tom, čo robiť v prípade, že liek zabudnete užiť alebo užijete dvojitú dávku, nájdete vždy v príbalovom letáku. Poradiť vám bude vedieť tiež váš lekár alebo lekárnik.

Prečo je vysoký tlak nebezpečný? Prečo je vysoký tlak nebezpečný?

Krvný tlak je nebezpečný práve kvôli nenápadným príznakom. Vysoký krvný tlak sa považuje za významné srdcovo-cievne riziko. Pacienti s vysokým krvným tlakom majú vyššie riziko infarktu myokardu, srdcového zlyhania alebo cievnej mozgovej príhody.

Vysoký krvný tlak, ktorý sa nelieči, vedie k postupnému poškodeniu obličiek, srdcovej  komory a očnej sietnice. Orgány aj tak dokážu ešte nejakú dobu pracovať, musíme ale konštatovať, že len v núdzovom režime. V poslednom štádiu je postihnuté srdce, ktoré je vyčerpané prácou proti vysokému odporu ciev a pomaly zlyháva. Riziko vzniku srdcovo-cievnej príhody stúpa, pokiaľ trpíte metabolickým syndrómom, ktorý sa prejavuje navyše ešte obezitou, vysokým krvným cukrom  a vysokou hladinou celkového cholesterolu v krvi.

Tlakomery Druhý diel článku

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

VEROVAL Duo control darčekové balenie 1 ks

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

102,49 €

ADVANCE Tenzin 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

13,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Krvný tlak
    • Otázka na produkt
    09. 06. 2020

    Ako sa užíva prípravok WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE ?

    Píšete, že priaznivý účinok je už pri konzumácii 250 mg EPA a DHA. Čo je potom za údaj tých 1 000 mg na krabičke, keď musím denne užiť 2-3 kapsule ???

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Údaj na vonkajšom obale výživového prípravku WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE 1x180 ks  je údaj o obsahu  rybieho oleja v 1 tobolke ( nie údaj o 3 omega mastných kyselín ) . 1 tobolka obsahuje  1000mg rybieho oleja.   1000mg rybieho oleja  obsahuje 180mg  EPA a 120mg DHA , 5mg vitamínu E. 

     

    Výživový prípravok  WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE 1x180 ks  obsahuje v dennej dávke , kt. predstavujú 2 tobolky :

     

    Denná dávka obsahuje: hmot./2 tob. % RVH*
    Rybí olej
    obsahuje: Omega-3-nenasýtené mastné kyseliny
    2000,0 mg -
      EPA 18 % 360,0 mg  
      DHA 12 % 240,0 mg  
    Vitamín E 10,0 mg 83,3

     

    Omega-3 mastné kyseliny (EPA – eikozapentaénová kyselina a DHA – dokozahexaénová kyselina)  patria medzi esenciálne mastné kyseliny (naše telo nevie vyrobiť), preto je dôležité zabezpečiť ich dostatočný príjem v strave, najmä kvôli ich pozitívnym účinkom na:

     

    1. normálnu činnosť srdca - priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 250mg EPA A DHA

    2. normálny krvný tlak -  priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 3g EPA /DHA .  ( denný príjem by nemal prekročiť hodnotu 5g EPA/DHA

    3. normálnu hladinu triglyceridov v krvi - priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 2g EPA /DHA .

    4.  DHA prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu  (zlepšujú koncentráciu a pamäť) a normálneho zraku  ( ochrana pred  makulárnou degeneráciiou) pri príjme 250 mg denne

     

    Omega-3 mastné kyseliny, sa užívajú s jedlom alebo po jedle. Kapsuly sa užívajú vždy vcelku a zapijú sa potrebným množstvom vody.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

     

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.