Ako znížiť vysoký krvný tlak – 1. diel

AKO ZNÍŽIŤ VYSOKÝ KRVNÝ TLAK – 1. DIEL

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Vysoký krvný tlak sa odborne nazýva hypertenzia. Môžeme ho zaradiť medzi civilizačné ochorenia a patrí medzi najväčšie faktory srdcovo-cievneho rizika. Keď máte diagnostikovanú hypertenziu, znamená to, že máme krvný tlak nad normálnymi hodnotami a prehliadanie tohto stavu nesie so sebou následky na cievach, srdci a aj ďalších orgánoch. Ponorte sa do prvého dielu nášho dvojdielneho seriálu o krvnom tlaku.

 • Krvný obeh

6 minút čítania


Kde sa berie krvný tlak? Kde sa berie krvný tlak?

Krvný tlak vzniká v cievach. Je to tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev a je nevyhnutný, aby nám krv v cievach a žilách neustále kolovala. Krv neprúdi sama od seba, ale je poháňaná srdcom, ktoré pracuje ako pumpa. Zdravé cievy sú pružné a elastické a pri kontrakcii srdcového svalu – systole, sa krv rozprúdi a cievy sa mierne roztiahnú. Pri diastole srdce nasáva okysličenú krv z pľúc,  cievy sa opäť stiahnú. Týmto mechanizmom sa udržuje krv v nepretržitom pohybe. Počet sťahov srdcového svalu za minútu počítame ako pulz.

Ako meriame krvný tlak Ako meriame krvný tlak

V rôznych cievach je tlak rôzny. V tepnách (artériách) je tlak vyšší, v žilách (vénach) je naopak nižší. Je nutný pre udržanie krvného obehu a zásobovanie všetkých telesných buniek živinami a kyslíkom. Pre diagnostiku hypertenzie v ordinácii sa meria krvný tlak na paži, na tepne zvanej aorta brachialis.V minulosti ste mohli vidieť tlakomer s ortuťovým stĺpcom ;a krvný tlak sa odčítal metódou počúvaciou (auskultačnou). Lekár nafúkal manžetu, na tepne aorta brachialis a počúval fonendoskopom, kedy začne počuť srdcové ozvy. Na tejto hodnote stĺpca potom odčítal hodnotu krvného tlaku. Dnes máme bežne dostupné digitálne tlakomery, ktoré sú omnoho komfortnejšie a krvný tlak si tak môžete kontrolovať a v pohodlí domova.

 Zásady správneho merania krvného tlaku Zásady správneho merania krvného tlaku

Aby bol výsledok merania čo najpresnejší, doporučuje sa pri každom meraní  dodržiavať niekoľko zásad:

 • meranie vykonávať v sede po 5 - 10 minútovom ukľudnení,
 • zvoliť správnu šírku manžety, manžetu navliecť na pažu tak, aby lakťová jamka zostala neprekrytá (cca 2 cm nad ňou),
 • u starších pacientov a diabetikov s hypertenziou, u ktorých je častejšie možnosť ortostatickej hypotenzie, sa vykonáva meranie tlaku v stoji  po 1 minúte vzpriamenej polohy,
 • v priebehu merania  nesmie meraný hovoriť, paža musí byť podopretá v sede i v stoji,
 • meranie krvného tlaku sa vykonáva 3x v intervale 1 - 2 minúty, výsledok je priemer z druhého a tretieho merania.

Šírka manžety sa volí podľa obvodu paže, aby nebola príliš tesná alebo naopak, príliš voľná:

 • obvod paže do 33 cm – manžeta so šírkou 12 cm,
 • obvod paže 33 - 41 cm – manžeta so šírkou 15 cm,
 • obvod paže nad 41 cm – manžeta so šírkou 18 cm.

Pri akých hodnotách krvného tlaku spozornieť? Pri akých hodnotách krvného tlaku spozornieť?

Hodnota krvného tlaku sa skladá z dvoch čísel. Prvé číslo je tlak systolický, teda tlak krvi na cievy v priebehu srdcového sťahu. Druhé číslo za lomítkom je tlak diastolický. V priebehu diastoly je tlak nižší a toto číslo predstavuje odpor cievneho riečiska pri návrate krvi do srdca.

Hodnota krvného tlaku sa udáva v jednotkách mmHg, teda v milimetroch ortuťového stĺpca tlakomeru. Normálne hodnoty tlaku a hodnoty, kedy vám môže byť diagnostikovaná hypertenzia, sú uvedené v tabuľke:

Kategória Systolický krvný tlak Diastolický krvný tlak
Optimální krvný tlak <120 <80
Normálny krvný tlak 120-129 80-84
Vysoký normálny krvný tlak 130-139 85-89
Hypertenzia mierna (1. stupňa) 140-159 90-99
Hypertenzia stredne závažná (2. stupňa) 160-179 100-109
Hypertenzia závažná (3. stupňa) ≥180 ≥110
Izolovaná systolická hypertenzia ≥140 <90

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak Čo spôsobuje vysoký krvný tlak

Pre rozvoj vysokého krvného tlaku existujú dedičné predispozície ale aj faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. U niekoľkých rizikových faktorov  by sme mali spozornieť a pre zdravie nášho srdca a ciev  sa im radšej vyhýbať.

Ide o:

 • obezitu,
 • nedostatočnú fyzickú aktivitu,
 • konzumáciu nadmerne slaných jedál ako sú udeniny a slané pochuťky, 
 • dodatočné solenie jedla na tanieri,
 • stres,
 • alkohol,
 • a fajčenie.

Diagnostika vysokého tlaku Diagnostika vysokého tlaku

Hypertenzia sa diagnostikuje ako esenciálna alebo primárna, bez zistiteľne vyvolávajúcej príčiny. Druhým typom je sekundárna hypertenzia, kedy vysoký tlak vzniká v dôsledku iného ochorenia, ako napríklad obličiek.

Krvný tlak sa postupne zvyšuje niekoľkými mechanizmami, v niektorých prípadoch aj ich kombináciou:

 1. Srdce pumpuje krv proti cievam, ktoré nie sú  dostatočne pružné v dôsledku kornatenia. Potom je tlak krvi na cievy zvýšený.
 2. Nadmerný príjem soli a sodíka negatívne ovplyvňuje hospodárenie tela s vodou. Voda sa v tele zadržuje a srdce potom pracuje s väčším objemom krvi, než ktorý zvládne.
 3. Stresu sa náš nervový systém bráni a prispôsobuje sa mu zvýšením krvného tlaku. Po odznení stresu sa tlak vráti do normálnych hodnôt. Pri dlhodobej stresovej záťaži sa tlak nevracia do normálneho rozpätia, čo vyústi do diagnostiky hypertenzie.
 4. Traduje sa, že malé množstvo alkoholu je prospešné a cievy rozširuje. To ale neplatí pri príjme 30-40 gramov denne, kedy už tlak stúpa aj dlhodobo. Je to spôsobené zrýchlením pulzu podobným mechanizmom  ako pri strese a aktivácii sympatiku.
 5. Fajčenie priamo krvný tlak nezvyšuje, ale má veľmi negatívny vplyv na kondíciu ciev a schopnosť hemoglobínu prenášať kyslík.

Príznaky hypertenzie Príznaky hypertenzie

 

Vysoký krvný tlak nemá svoje špecifické príznaky. Rozvíja sa postupne, v prebiehu niekoľkých mesiacov až rokov. Preto ani na sebe nemusíte rozpoznať, že tieto problémy máte. Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať: 

 • bolesťou hlavy
 • pískaním v ušiach, 
 • únavou, 
 • dýchavičnosťou, 
 • poruchou spánku, 
 • tlakom na hrudi a bušením srdca. 

Pokiaľ pociťujete tieto ťažkosti, navštívte svojho praktického lekára. Určite nie je na škodu, keď si krvný tlak niekoľkokrát zmeriate v pokoji doma a výsledky prinesiete lekárovi. V ordinácii môže byť tlak falošne zvýšený pohybom krátko pred meraním, alebo stresom vyvolaným syndrómom bieleho plášta.

Liečba hypertenzie Liečba hypertenzie

Liečba hypertenzie v jej počiatočnom štádiu pri hraničných hodnotách hypertenzie je zameraná predovšetkým na diétne opatrenia a zmenu životného štýlu.

Opatrenia v rámci nefarmakologickej liečby:

 • zníženie príjmu solí na 5-6g NaCl denne,
 • prevencia obezity udržiavaním optimálnej hmotnosti vhodnou zdravou stavou,
 • obmedzenie alkoholu na 30g alkoholu u muža a 15g u žien,
 • skoncovanie s fajčením,
 • fyzická akvitita - už 30-45 minútová prechádzka pomáha znižovať krvný tlak,
 • psychická relaxácia - dostatočný kvalitný spánok, meditácia.

Okrem preventívnych nefarmakologických opatrení sa na liečbu nezávažných stavov a aj ako doplnok štandardnej terapie používajú voľnopredajné prípravky s obsahom látok :

 • list hlohu s kvetom - používa sa pri ľahších ochoreniach srdca, znižuje krvný tlak zároveň zvyšuje výkonosť srdca,
 • vňať imela biela - pôsobí vazodilatačne a znižuje krvný tlak,
 • cesnak siaty - znížuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi,
 • koenzým Q10- zvyšuje bunkový energetický metabolizmus v srdcovom svale,
 • reishi - prispieva k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu a k udržaniu zdravej obehovej sústavy,
 • resveratrol - mimoriadne silný prírodný antioxidant, chráni srdcovo-cievny systém,
 • masticha vena - priaznivé účinky na cholesterol, krvný tlak, imunitný systém a trávenie. Masticha má tiež pozitívny vplyv na trávenie. 

Základom liečby hypertenzie po stanovení diagnózy je správny výber lieku zo skupiny antihypertenzív, ktorý vám predpíše lekár. Liečba je indikovaná v súlade vždy s hodnotami krvného tlaku, prítomnosťou KVS rizikových faktorov a pridruženého srdcovocievneho ochorenia. Lieky na tlak je potrebné  užívať pravidelne každý deň najlepšie v rovnakom čase.  Náhle vysadenie alebo zabudnutie dávky, rovnako ako dvojitá dávka liekov, môže znamenať veľké ťažkosti.

Prečo je vysoký tlak nebezpečný? Prečo je vysoký tlak nebezpečný?

Krvný tlak je nebezpečný práve kvôli nenápadným príznakom. Krvný tlak vyšší než 130/85 mmHg sa považuje za významné srdcovo-cievne riziko. Znamená to, že u pacientov s vysokým krvným tlakom sa zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdcového zlyhania alebo cievnej mozgovej príhody.

Vysoký krvný tlak, který sa nelieči, vedie k postupnému poškodeniu obličiek, srdcovej  komory a očnej sietnice. Orgány aj tak dokážu ešte nejakú dobu pracovať, musíme ale konštatovať, že len v nudzovom režime. V poslednom štádiu je postihnuté srdce, ktoré je vyčerpané prácou proti vysokému odporu ciev a pomaly zlyháva. Riziko vzniku srdcovo-cievnej príhody stúpa, pokiaľ trpíte metabolickým syndrómom, ktorý sa prejavuje navyše ešte obezitou, vysokým krvným cukrom  a vysokou hladinou celkového cholesterolu v krvi.

Tlakomery Druhý diel článku

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Krvný tlak
  • Otázka na produkt
  09. 06. 2020

  Ako sa užíva prípravok WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE ?

  Píšete, že priaznivý účinok je už pri konzumácii 250 mg EPA a DHA. Čo je potom za údaj tých 1 000 mg na krabičke, keď musím denne užiť 2-3 kapsule ???

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Údaj na vonkajšom obale výživového prípravku WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE 1x180 ks  je údaj o obsahu  rybieho oleja v 1 tobolke ( nie údaj o 3 omega mastných kyselín ) . 1 tobolka obsahuje  1000mg rybieho oleja.   1000mg rybieho oleja  obsahuje 180mg  EPA a 120mg DHA , 5mg vitamínu E. 

   

  Výživový prípravok  WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE 1x180 ks  obsahuje v dennej dávke , kt. predstavujú 2 tobolky :

   

  Denná dávka obsahuje: hmot./2 tob. % RVH*
  Rybí olej
  obsahuje: Omega-3-nenasýtené mastné kyseliny
  2000,0 mg -
    EPA 18 % 360,0 mg  
    DHA 12 % 240,0 mg  
  Vitamín E 10,0 mg 83,3

   

  Omega-3 mastné kyseliny (EPA – eikozapentaénová kyselina a DHA – dokozahexaénová kyselina)  patria medzi esenciálne mastné kyseliny (naše telo nevie vyrobiť), preto je dôležité zabezpečiť ich dostatočný príjem v strave, najmä kvôli ich pozitívnym účinkom na:

   

  1. normálnu činnosť srdca - priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 250mg EPA A DHA

  2. normálny krvný tlak -  priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 3g EPA /DHA .  ( denný príjem by nemal prekročiť hodnotu 5g EPA/DHA

  3. normálnu hladinu triglyceridov v krvi - priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 2g EPA /DHA .

  4.  DHA prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu  (zlepšujú koncentráciu a pamäť) a normálneho zraku  ( ochrana pred  makulárnou degeneráciiou) pri príjme 250 mg denne

   

  Omega-3 mastné kyseliny, sa užívajú s jedlom alebo po jedle. Kapsuly sa užívajú vždy vcelku a zapijú sa potrebným množstvom vody.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

   

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.