Čo na bolesť hlavy a migrénu

ČO NA BOLESŤ HLAVY A MIGRÉNU

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Bolesť hlavy postretla asi každého z nás. Niekedy sú bolesti mierne, niekedy môžu prerásť až do neznesiteľnej  migrény. Medzi príčiny ich vzniku patrí stres, únava alebo môže ísť  o vážnejšie problémy. Aké sú príznaky a čo na bolesť hlavy platí?

 • Články o zdraví
 • Choroby

3 minúty čítania


Príčiny a príznaky bolesti hlavy Príčiny a príznaky bolesti hlavy

Podľa príčiny vzniku delíme bolesť hlavy na primárnu a sekundárnu. Primárnu bolesť hlavy nesprevádzajú iné ochorenia, do ntejto skupiny zaraďujeme aj  migrénu. Sekundárna bolesť hlavy sa spája s inými ochoreniami.

Primárne bolesti hlavy

 • Migréna -  väčšinou sa jedná o pulzujúcu bolesť na jednej strane hlavy - predovšetkým v oblasti čela a očného okolia. Bolesť doprevádza neznášanlivosť na svetlo a hluk, prípadne aj zvracanie.
 • Tenzné bolesti hlavy - vyvoláva ich stres, dlhotrvajúce práce na počítači, únava, zmeny počasia či dehydratácia. Bolesť je tupá, niekedy doprevádzaná napätím svalov na krku a hlave.  

Sekundárne bolesti hlavy

 • Majú rôzne príčiny a rôznu intenzitu.
 • V prípade, že se jedná o stupňujúcu  bolesť, ktorú nepoznáte, navštívte lekára.  
 • U bolestí hlavy doprevádzaných zmätenosťou, horúčkou, vyrážkou, ochabnutosťou  svalov, poruchami videnia a reči sa môže jednať o závažnejší problém. 

Ako na bolesť hlavy Ako na bolesť hlavy

Ako si poradiť s nepríjemnou bolesťou hlavy? Snažte sa zlepšiť svoj životný štýl z dlhodobého hľadiska a predíďte tak bolestiam hlavy:

 • Zaraďte do svojho denného programu viac pohybu.
 • Zabezpečte si lepšie sedenie u počítača.
 • Vyvarujete se užívaniu alkoholu a návykových látok. 
 • Nezabudnite dodržiavať pitný režim.
 • Doprajte si dostatok ničím nerušeného spánku

Ďalšou variantou je použitie voľnopredajných liekov na bolesť hlavy. Bolesť hlavy prekonáte napríklad s prípravkami ako je Panadol, Paralen (paracetamol) či Ibalgin (ibuprofén). Vďaka týmto liekom vaša bolesť poľaví, ale nerieši jej príčinu. 

Vyskúšajte aj prírodnú cestu. Medzi čaje a bylinky, ktoré patria medzi osvedčených pomocníkov na bolesť hlavy sa radí harmanček, medovka alebo levanduľa. Pozitívne účinky sa objavujú aj využívaním produktov obsahujúcich látku CBD, ktorá napomáha s liečbou duševných a fyzických zdravotných stavov.

Ako sa zbaviť migrény Ako sa zbaviť migrény

U migrény je predzvesťou záchvatu tzv. aura - neurologický príznak ako brnrnie, zmätenosť, zhoršenie vyjadrovania, zrakové poruchy a zlé videnie. Na základe aury dokážete predvídať záchvat a vziať si včas antimigreniká. 

Liečba migrény spočíva v úprave životného štýlu a liečbou pomocou liekov na migrénu. V prípade, že trpíte migrénami robte si záznamy.  Vďaka nim môžete predpokladať príchod záchvatu, ktorému sa tak dá predísť. 

Rozlišujeme ľahšie a silnejšie formy migrén. U ľahších sa používajú dostupné analgetiká napr. Migralgin. V prípade silnejších záchvatov sa predpisujú lieky - antimigreniká. 

Babské rady Babské rady

Čaje a bylinky sú tiež užitočným pomocníkom pri bolestiach hlavy. Vyskúšajte obklady napr. vreckovku namočenú v jablčnom octe či muštu. Ďalšou variantou je studený obklad, vložte do utierky pár kociek ľadu a priložte na spánky. Medzi rokmi preverené babské rady patrí použitie citrónu. Pripravte si ho ako šťavu alebo skúste potierať svoje spánky kolieskami citrónu. Esenciálne oleje z levandule, mäty, materinej dúšky alebo harmančeka znižujú napätie, nakvapkajte pár kvapiek na bolestivé miesto a masírujte. 

 

Teraz už viete, ako si poradiť s bolesťou hlavy a migrénou. Bolesť hlavy môže byť aj príznakom jesennej depresívnej nálady, o probléme sa dozviete viac v článku Ako na jesennú depresívnu náladu.  

Čo na chrípku a prechladnutie


 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Bolesť
  • Tehotenstvo a dojčenie
  19. 05. 2020

  Je možné použiť liek MIG 400 pri bolesti počas kojenia?

  Dobrý deň môžem si dať od bolesti MiG 400 ak kojim ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  MIG-400 môžete použiť v prípade bolesti, ale snažte sa počas kojenia siahnuť po ňom čo najmenej.  Liečivo ibuprofén, ktoré je obsiahnuté v lieku MIG 400 a jeho metabolity v malom množstve prechádzajú do materského mlieka. Keďže dosiaľ nie sú známe škodlivé dôsledky pre dojča, pri krátkodobej liečbe nie je potrebné prerušiť dojčenie.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.