Ako na zadnú nádchu

AKO NA ZADNÚ NÁDCHU

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Všetci to poznáme. Cítime tlak v nose  a v prínosových dutinách. Niekde ďaleko v nose, kde si sami ani nedokážeme domyslieť, že by sa nám mohol usadzovať hlien, cítime nepríjemný pocit. A nemôžeme sa vôbec poriadne vysmrkať. Nádcha stále trvá  a upchatý nos  zostáva. Ako sa zadnej nádchy zbaviť a čo to vlastne je?

  • Články o zdraví
  • Dýchanie

6 minút čítania


Čo je zadná nádcha Čo je zadná nádcha

Zadná nádcha je zápal vedľajších nosových dutín a nosohltana. Hlavným príznakom je upchatý nos, nemožnosť sa vysmrkať a tlak v dutinách. Spôsobuje ale aj dýchacie  problémy a bolesti hlavy. K zadnej nádche dôjdete ľahko s neliečenou nádchou s dlhotrvajúcou alergickou nádchou, alebo s iným neliečeným ochorením, ktoré vygraduje k zápalu.

Ako spoznať zadnú nádchu Ako spoznať zadnú nádchu

Termín zadná nádcha sa tiež označuje ako post nasal drip syndrom (PNDS). Ide o ťažko vysmrkateľný hlien, ktorý ide ruka v ruke so zápalom nosohltana, alebo zápalom vedľajších nosových dutín. Nosohltan je horná čásť hltana, kde sú krčné mandle. Odtiaľ vedie Eustachová trubica, ktorá ústi do stredného ucha. Zápal nosohltana je pomerne časté ochorenie, ktoré je spôsobené nachladením, vírusmi a baktériami. Vedľajšie nosové dutiny  nájdete medzi nosovou dutinou a kosťami, ktoré sú k nim priamo naviazané. Teda kosti čelové, klínové kosti, horná čeľusť a kosti nosa, kde nájdete predné a zadné čuchové dutiny. Všetky tieto dutiny sú pokryté sliznicou, ktorá v prípade akútnej a dlhotrvajúcej zadnej nádchy produkuje sekrét, ktorý môže túto oblasť upchať. Hlien z dutín neodteká a hromadí sa v ňom nebezpečné množstvo baktérií, ktoré spôsobujú zápal, nepríjemný tlak a bolesť hlavy.

Zadnú nádchu spoznáte veľmi ľahko. Snažíte sa vysmrkať, ale ono to vôbec nejde. Jedná sa o hustou hlienu, ktorý sa nachádza v zadnej časti nosohltana. Niekedy sa môžu pridať aj silné bolesti hlavy a tiež zaľahnutie v ušiach. U tohto druhu nádchy je dôležité zriedenie hlienov, ktoré potom môžu odchádzať.

Príčiny a dôsledky zadnej nádchy Príčiny a dôsledky zadnej nádchy

Zadnú nádchu môže spôsobiť klasická infekcia, alergická reakcia alebo reakcia na mechanickú prekážku či problém s nosnými mandĺami. Dosť často k nej dochádza, pokiaľ neriešite akútnu nádchu, nachladenie a dlhotrvajúcu  alergiu. Komplikácie môžu nastať u fajčiarov a ľudí,  ktorí žijú v zafajčenom či inak znečistenom prostredí. Pokiaľ zadnú nádchu dlhšie  ignorujete, môže spôsobiť ďalšie komplikácie a dlhotrvajúce zdravotné problémy ako:

  • zápal priedušiek,
  • zápal stredného ucha,
  • zápal spojiviek,
  • zápal hrtana,
  • i zápal pľúc.

Ako liečiť zadnú nádchu Ako liečiť zadnú nádchu

Pokiaľ je vaša nádcha dlhotrvajúca a len ťažko vysmrkáte žltý a zelenkavý hlien,  je nutné vyraziť k svojmu obvodnému lekárovi.  Lekár po posúdení vášho stavu pravdepodobne zoberie ster z oboch nosových dierok a pošle ich do laboratória, aby potvrdil alebo vyvrátil bakteriálne osídlenie vašej sliznice. Pokiaľ sa také osídlenie a vďaka tomu vzniknutý zápal u vás vyskytne, vypíše vám lekár recept na lokálne antibiotiká v nosnom spreji alebo antibiotiká v tabletách. Pokiaľ si nálezom a vašim stavom nebude stopercentne istý,  pošle vás ešte za špecialistom na uši, nos a krk. Na otorinolaryngológiu. Tam lekár ešte  preverí, či na sliznici nemáte nejaké neobvyklé zmeny. 

Základom liečby sú u zadnej nádchy spôsobenej baktériami antibiotiká a prípravky k zriedeniu hlienov, aby bylo možné ho vysmrkať. Preto je vhodné podávať dostatok tekutín, zvlhčovať vzduch, preplachovať nos a používať éterické oleje do aromalampy. Najlepšie vám uľavia a uvoľnia dýchacie cesty eukalyptus, citrusy či rôzne silice ihličnanov. Okrem zvlhčovania vzduchu pomôže s uvoľnením nosa tiež inhalácia minerálnej vody – napríklad Vincentky. U žltej zadnej nádchy môžete siahnuť aj po homeopatikách. S výberom vám poradí skúsený homeopat. 

Čo na sprievodné príznaky Čo na sprievodné príznaky

Pokiaľ máte horúčku alebo vás bolí hlava, môžete siahnuť po prípravkoch so sympatomimetikom, teda po Paralene Grip alebo Coldrexe. Keď sa váš stav nezlepší ani po  všetkých doporučených domácich radách do 14 dní, navštívte svojho lekára.

Preplach nosa

Ideálnou metódou ako sa zbaviť zadnej nádchy je preplach nosových dutín izotonickým roztokom. Na trhu existujú moderné a pritom veľmi dlho zakorenené metódy preplachovania nosovej dutiny takzvanými konvičkami. Typickým zástupcom konvičiek na našom trhu je značka Rhino Horn. Pozrite sa na video, ako je metóda vyplachovania s konvičkou jednoduchá. Stačí odmerka klasickej soli (NaCl), vlažná voda a roztok výplachu máte pripravený. Potom len stačí šikovne nos vypláchnuť. Po výplachu by malo dôjsť k spľasnutiu slizníc a úľave od upchatého nosa.

 

Existujú aj spreje do nosa na báze morskej vody. Napríklad Quixx extra, či PHYSIOMER Nosový sprej hypertonický, ktoré zvlhčujú nosovú sliznicu a uľahčujú vysmrkávanie  hlienu z dutín. K samoliečbe zadnej nádchy (nie alergickej) je možné použiť aj bylinné silice v podobe perorálneho prípravku, ako je Sinupret, alebo nosného spreja Otrivin Menthol.

Babské rady na dlhotrvajúcu zadnú nádchu Babské rady na dlhotrvajúcu zadnú nádchu

  • Inhalovanie a vdychovanie vodnej pary.
  • Silný kurací či hovädzí vývar.
  • Dostatočné doplňovanie vitamínov ovocím.
  • Horúci kúpeľ.
  • Bylinné čaje s medom a citrónom.
  • Dostatok spánku so zdrojom vody, ktorý necháte odparovať na radiátore či na nočnom stolíku.
  • Cesnak v akomkoľvek množstve, pokiaľ vám nerobí problémy s tlakom
  • Nosové výplachy izotonickým roztokom.
  • Obmedzenie mliečnych výrobkov v jedálničku.

Všetko na zadnú nádchu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

SINUPRET Forte 20 tabliet

Skladom v e‑shope

8,19 €

VINCENTKA Nasilis štartovací balíček koncentrát 300 ml + kanvicka

Skladom v e‑shope

13,69 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Chrípka a nachladnutie
    • Kašeľ
    14. 09. 2020

    Aký je rozdiel medzi Sinupret akut a forte?

    Dobrý deň,

    aký je rozdiel medzi Sinupret AKUT a Sinupret FORTE ?

    Obsahuje Sinupret AKUT väčšie množstvo účinných látok ako FORTE ?

    Ktorý je najúčinejší a najlepší? Forte, Akut alebo Kvapky ?

    ďakujem za odpoveďe

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    SINUPRET Akut 20 tabliet je určený na liečbu akútnych, nekomplikovaných zápalov prinosových dutín. Indikuje  sa u dospelých osôb na liečbu akútnych nekomplikovaných zápalov paranazálnych dutín (akútna nekomplikovaná rinosinusitída).

    1 obalená tableta obsahuje suché extrakty :   160,00 mg prírodný suchý extrakt (3-6:1) získaný z koreňa horca (Gentiana lutea L.), kvetov prvosienky (Primula veris L.), šťavela (Rumex crispus L.), kvetu bazy (Sambucus nigra L.), železníka lekárskeho (Verbena officinalis L.) (1:3:3:3:3)

    Dospelí užívajú 1 obalenú tabletu 3× denne (maximálne 3 obalené tablety denne).

     

     

    SINUPRET Forte 20 tabliet  patrí medzi mukolytiká, expektoranciá. Uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). V horných dýchacích cestách sú to akútne a chronické zápaly prinosových dutín („sinusitis“), ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha spojená so silnými bolesťami hlavy. V dolných dýchacích cestách je to akútna a chronická bronchitída, pri ktorej väzký sekrét poškodzuje sliznicu, bráni jej samočistiacej schopnosti a zhoršuje dýchanie.

    Každá obalená tableta obsahuje 12 mg koreňa horca (Gentiana lutea L., radix), 36 mg prvosienkového kvetu s kalichom (Primulae flos cum calycibus), 36 mg vňate štiavca (Rumicis herba), 36 mg kvetu bazy čiernej (Sambucus nigra L., flos) a 36 mg vňate železníka (Verbena officinalis L., herba).

    Tablety môžu užívať dospelí a mladiství od 12 rokov 3x denne 1 tabletu. Dĺžka podávania je 7-14 dní.

    SINUPRET kvapky 100 ml sa používajú rovnako ako Sinupret forte, ale môžu ho užívať aj malé deti od 2 rokov v  menšej dávke.

    Ak Vás trápia zápaly prínosových dutín - nádcha, opuch nosovej sliznice a hustý sekrét vytekajúci z nosa - nasaďte si Sinupret akut.

    Ak sa pridruží aj zápal dýchacích ciest, kašeľ  zatekanie hlienu  a hustý hlien- vtedy zvoľte Sinupret forte alebo Sinupret kvapky. ( liekovú formu zvoľte podľa toho čo preferujte) . Kvapky sú horkej chuti. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.