Športom ku zdraviu

ŠPORTOM KU ZDRAVIU

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Šport pôsobí nielen na fyzické zdravie, ale tiež podporuje aj dobrý psychický stav človeka. Pohyb ako taký má blahodárne účinky na metabolizmus, celkovú kondíciu a koncentráciu. Pri pohybe sa zrýchľuje metabolizmus človeka a telo spaľuje tuky rýchlejšie ako v pokoji. Pri cvičení sa tiež uvoľňuje hormón šťastia endorfín. Pri športe sa zlepšuje prekrvenie tela i mozgu, a tým sa zvyšuje koncentrácia.

 • Pohyb

4 minúty čítania


Prečo športovať? Prečo športovať?

ŠPORTOVÁ AKTIVITA :

 • dodáva energiu,
 • odbúrava stres,
 • podporuje trávenie a imunitu,
 • a zvyšuje koncentráciu.

Ak pravidelne športujete a máte zvýšený fyzický výkon, mali by ste svojmu telu dodávať prospešné zložky vo forme vhodných potravín a doplnkov. Pri športe Vám pomôžu rôzne doplnky stravy vo forme kolagénu alebo minerálov, doplňujúca športová výživa a aj prípravky na lokálne použitie.


Kĺbová výživa Kĺbová výživa

Kĺbová výživa je pri športe veľmi dôležitá. Základnou zložkou väčšiny kĺbových preparátov je kolagén, alebo želatína.

 • Kolagén (COLAFITKAMZÍK, AVITA HYDROLIZOVANÝ KOLAGÉN LIPOSOMAL, BARNYS TRIPLE BLEND extra silný - je telu prirodzená látka a štrukturálne súčasťou kostí, kĺbov , chrupaviek a šliach. Pri športe je zaťažované spojivové tkanivo, väzy a šľachy a tie si vyžadujú nepretržitý príjem kolagénu. Kolagén je bielkovina pre výživu pohybového aparátu. Existuje viacero typov, pričom kolagén typu I je v tele zastúpený najviac.
 • Želatína - je zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre stavbu kolagénu.

Minerály potrebné pre športovcov Minerály potrebné pre športovcov

Pri športe je tiež vhodné doplniť rôzne minerály, ktoré telo pri potení stráca. Obzvlášť dôležité sú minerály ako horčík, sodík a draslík, ktoré môžeme doplniť jednotlivo, alebo vo forme iontových nápojov. Ďalšou dôležitou látkou pri športe je Karnitín.

 • Horčík ( MAGNE B6 FORTE, MAGNESIUM PHARMAVIT, JAMIESON Horčík 250 mg) - prispieva k zmierneniu únavy a vyčerpania a na normálnu funkciu nervového systému a svalov. Prispieva tiež k správnej syntéze bielkovín.
 • Draslík (GENERICA Vitamín K2, ADVANCE K2D3 Vitamín) – prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy a svalov.
 • Ióntové nápoje (VITAR MULTI IONT) - zabezpečujú optimálnu hydratáciu u športovcov a tiež zvýšený príjem rôznych minerálov a vitamínov.
 • Karnitín (EDENPHARMA L-karnitinGYMBEAM BeastPink beast burn,  NUTREND Carnitine) - zastáva v tele dôležitú funkciu, kde jeho úlohou je spaľovanie tuku. Karnitín môžeme získať zo stravy, napr. z červeného mäsa alebo mliečnych výrobkov, avšak niekedy to nemusí byť dostačujúce. Potom je potrebné ho doplniť do tela za pomoci rôznych preparátov.

Lokálne prípravky Lokálne prípravky

Okrem systémovej podpory možno pomôcť našim svalom aj lokálne.

 • Tejpy (KINE-MAX, TEMTEX KINESIOLOGY, FIXAtape) – Kineziologické tejpovanie má pozitívny vplyv na telo u športovcov. Tejpovacia páska zafixuje postihnuté miesto a tým uľavuje od bolesti a zvyšuje pohyblivosť boľavých kĺbov. Je možné ju použiť pri bolestiach svalov, šliach či chrbtice a je vhodná pre športovcov.
 • Mentol (PRIESSNITZ Chladivý gél de luxe 200 ml, REFIT ICE GEL) – Mentol napomáha pri uvoľnenie stuhnutého svalstva a tiež má príiemný chladivý účinok. Môže sa používať po silnej námahe alebo na celkovú únavu

Športová výživa Potreby pre športovcov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.