Čo robiť s pľuzgierom

ČO ROBIŤ S PĽUZGIEROM

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Pľuzgiere sú kryté povrchové rany na koži, ktoré nám môžu pri nesprávnom ošetrení pekne zavariť. Taký zapálený  pľuzgier na päte nie je  žiadna výhra. Povieme si  čo s nimi.  A odpovieme na večnú otázku prepichovať  alebo   neprepichovať? 

  • Články o zdraví
  • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Čo je pľuzgier

Pľuzgier  je rana, kde sa vrchná časť kože, pokožka, oddelila od hlbšej časti, škáry  a vznikla dutina, ktorá sa zaliala tkanivovým mokom alebo zápalovým  výpotkom. Najčastejšie sa pľuzgiere objavujú na chodidlách a na rukách. Je to obranná reakcia organizmu na preťaženie. Určite to sami poznáte. Prvá vychádzka v nových topánkach sa na vašich nôžkach podpíše rovnako ako víkendová práca na záhrade na rukách. Pľuzgierom sa naša koža bráni , aj keď  ju popálime alebo oparíme.

Čo robiť s pľuzgierom


Než začnete s ošetrením, umyte si dôkladne ruky. Pľuzgiere sa môžu ľahko zapáliť. Vrchnú pokožku rozhodne neodtrhávajte. Pokiaľ sa o ranu už nebude nič trieť, nezakrývajte ju. Ak bude trenie pokračovať, zalepte ju náplasťou alebo zaviažte ju obväzom.

Prepichovať pľuzgier?


Prepichnúť alebo nie? Otázka, ktorá  vŕta v hlave  väčšine z vás. Odpoveď znie :  prepichnúť, ale opatrne a čisto. Použite k tomu sterilnú ihlu alebo poriadne vydezinfikujte ihlu na šitie, ktorú máte doma. Jemne vytlačte tekutinu.  „Vytlačený“ pľuzgier očistite, vydezinfikujte a prekryte náplasťou alebo obväzom.

 Ako urýchliť hojenie pľuzgiera


Hojenie pľuzgiera a iných drobných raniek je rýchlejšie, keď sa na nich nevytvorí chrasta. Hovorí sa tomu vlhké hojenie. Ranu v našom prípade pľuzgier sa pokryje vrstvou gélu (napr. Hemagel  a zakryje  sa fóliou, ktorá je v balení priložená. Pľuzgier je chránený pred infekciou  a zahojí sa rýchlejšie. Perfektné sú tiež hydrokoloidné náplasti na pľuzgiere, ktoré ho chránia pred ďalším zodratím.  Hydrogél absorbuje exsudát z rany, predchádza ďalšiemu zápalu a urýchľuje hojenie.

Čo sa hodí na ošetrenie pľuzgiera

Na ošetrenie pľuzgiera je dobré mať po ruke:

Pozor na infekciu


Pokiaľ sa ošetrenie neurobilo, alebo sa do rany dostala špina, môže sa pľuzgier  zapáliť. Infekciu v rane poznáte podľa týchto príznakov:

  • Okolie pľuzgiera je začervenané  a opuchnuté.
  • Aj pri jemnom dotyku cítite bolesť.
  • Koža v okolí pľuzgiera je pretkaná červenými „pruhmi“.
  • Z pľuzgiera tečie biela/zažltnutá tekutina - hnis.
  • Zvýšená telesná teplota, poprípade triaška.

Pokiaľ sa príznaky zhoršujú alebo dostanete horúčku, je potrebné  vyhľadať  lekára.

Všetko na kožuObväzy a náplasti

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.