Ako ošetriť popáleniny - prvá pomoc a starostlivosť

AKO OŠETRIŤ POPÁLENINY - PRVÁ POMOC A STAROSTLIVOSŤ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Popáleniny patria medzi tie viac bolestivé poranenia kože. Stačí chvíľka nepozornosti v domácnosti či pri práci a popálenina je na svete. Niektoré rady hovoria, že sa popálenina nemá ničím mazať, inde nájdete overenú prvú pomoc v podobe oleja. Prezradíme vám, ako na popáleniny bezbolestne a šetrne.

 • Pleť a pokožka

7 minút čítania


4 stupne popálenín 4 stupne popálenín

Popáliť sa môžete ohňom, vriacou vodou, chemikálií, elektrinou, trením alebo ožiarením. Podľa závažnosti poškodenia kože a podľa toho, ako popálenina vznikla, rozlišujeme štyri stupne popálenín. 1. a 2. stupeň popálenín si môžete ošetriť aj sami doma, pri 3. a 4. stupni už radšej vyhľadajte lekársku pomoc.

 1. stupeň: popálenina prvého stupňa je bolestivá, ale dá sa ľahko ošetriť. Po niekoľkých dňoch sa navyše pokožka zregeneruje a po popálenine nie je ani stopy. Typická je popálenina od slnka, kedy je pokožka začervenaná, niekedy aj opuchnutá a bolestivá.
 2. stupeň: poškodenie kože je hlbšie a preto aj hojenie trvá dlhšiu dobu. Podľa stupňa poškodenia a následkov popáleniny 2. stupňa môžeme rozdeliť ešte na dve podskupiny:
  2a: poškodená je vrchná časť kože a kapiláry, drobné cievy nachádzajúce sa v koži. Na mieste sa vytvorí pľuzgier po spálení, naplnený priehľadnou tekutinou - plazmou. Tým, že nie je poškodená hlbšia vrstva kože, je poškodená vrchná časť dobre zásobovaná živinami a hojenie trvá 2-3 týždne. Popálenina sa hojí bez jazvy, ale nová koža má o niečo bledší odtieň. K popálenine ľahšieho druhého stupňa najčastejšie dochádza pri obarení vodou a parou alebo môžu vznikať ako popáleniny od oleja.
  2b: poškodenie kože zasahuje do hlbokej vrstvy kože a preto je aj hojenie dlhšie, dokonca môže trvať 3-6 týždňov. Koža je výrazne červená až belavá a na mieste vzniká hlboký pľuzgier naplnený tekutinou. Tým, že je poškodená hlbšia vrstva kože, je veľmi pravdepodobné, že po zahojení bude na mieste jazva. K popálenine závažnejšieho 2. stupňa prídete treba pri popálení ohňom.
 3. stupeň: je veľmi závažný a ošetrovanie popálenín 3. stupňa zverte do rúk odborníka. Dochádza k nevratnému poškodeniu celej kože, vrátane kapilár a nervových zakončení. To je práve dôvod, prečo popáleniny 3. stupňa nebolia, aj keď vyzerajú naozaj desivo. Koža je biela až šedá a hojenie si často vyžaduje kožný štep.
 4. stupeň: najvážnejší stupeň sa nazýva tiež zuhoľnatenie. Poškodená je celá koža a podkožné tkanivo, svaly a kosti. 4tyden_do_textu

Prvá pomoc pri popálení Prvá pomoc pri popálení

V domácnosti alebo v prírode sa úraz stane raz, dva a vy v šoku rýchlo premýšľate, ako ošetriť popáleninu. Zdravý rozum hovorí, že extrémne teplo sa musí schladiť a preto dajte postihnuté miesto pod mierny prúd studenej vody. Tak znie aj zásada prvej pomoci pri popáleninách. Miesto chlaďte tak dlho, než ucítite úľavu, čo môže trvať aj niekoľko desiatok minút. Ak miesto neschladíte, teplo zostane v koži a šíri sa do hlbších vrstiev a dráždi receptory tepla a bolesti. Na ochladzovanie naopak nie je vhodný ľad, pretože ešte viac zhoršuje prekrvenie postihnutého miesta. Pri väčších plochách použite chladné a čo najčistejšie obklady, naopak nevhodná je kúpeľ v studenej vode, pretože by mohlo dôjsť k podchladeniu organizmu.

Čomu sa naopak vyvarovať pri ošetrení popálenín? Sadlo na popáleniny ani olej na popáleniny rozhodne nepatria, tuk totiž v koži drží teplo ešte viac a koža sa tak nemôže ochladiť. Ak sa vytvoria pľuzgiere na koži, neprepichujte ich, radšej ho prelepte hydrogélovou náplasťou. Aj keď je pľuzgier po spálení nevzhľadný, chráni novú kožu pred vznikom infekcie. Po dozretí novej vrstvy pokožky pod pľuzgierom sa pľuzgier sám vstrebe a stará vrstva pokožky sa zlúpne.

Pri rozsiahlejších popáleninách 2. stupňa, 3. a 4. stupňa a to aj malého rozsahu vyhľadajte lekára alebo privolajte rýchlu záchrannú pomoc.

Čo na popáleniny Čo na popáleniny

Prvú pomoc máte už za sebou a chcete podporiť regeneráciu kože a chrániť ju pred infekciou? Najskôr okolia vydezinfikujte prípravkom, ktorý neštípe, popáleniny sú už beztak dosť bolestivé. Ošetrenie má aj okrem hojenie aj ďalšiu významnú funkciu. Nielen že udržíte ranu čistú, ale tiež znížite nutnosť používať antibiotickú masť.

Ako na pľuzgiere

Ku 2. stupňu popálenín pľuzgiere bohužiaľ patria. Pľuzgiere po spálení sú síce nevzhľadné a vyzerajú naozaj škaredo, majú ale svoju funkciu. Chránia novo vznikajúce vrstvy pokožky, ktoré ešte netvoria dostatočnú bariéru pred vonkajšími vplyvmi. Hojenie pľuzgierov vyžaduje trpezlivosť, celý proces môžete urýchliť pomocou hydrokoloidných náplastí. Hydrokoloidná náplasť chráni ranu tým, že vytvára niečo ako druhú kožu, vstrebáva hnis a tým urýchľuje proces hojenia. Pre komplikovanejšie popáleniny, kde hrozí riziko zápalov, vyberte krytie s obsahom striebra. O niečo horšie sa ošetrujú pľuzgiere v ústach, po tom čo si sliznicu spálite jedlom. V tomto prípade siahnite po hydrogéle, špeciálne určenom pre ústnu dutinu.

Ošetrovanie popálenín tylom

V prípadoch, keď hľadáte čo na popáleniny od vody a navyše je spálená koža pod oblečením, majte v domácej lekárničke mastný tyl. Postihnuté miesta je istejšie prekryť, aby sa na ranu nelepili textílie. Na prekrytie rany nestačí použiť klasický gázový štvorec, siahnite radšej po dlhoročnej klasike - mastnom tyle. Ide o špeciálny sterilný tyl napustený vazelínou, aby rana zostala vlhká. Následne až na mastný tyl môžete priložiť gázu alebo ho prichytiť obväzom.

Gél na popáleniny

Jedným z variantov, ako na popáleniny, je metóda vlhkého hojenia pomocou hydrokoloidného gélu. Na rane vytvára vrstvu, ktorá hydratuje príliš suché rany a zároveň absorbuje prebytočný exsudát z rán, ktoré tečú. Gél prikryte tylom, náplasťou alebo gázou a ešte previažte obväzom. Alternatívou ku gélu sú hydrokoloidné náplasti na popáleniny. Sú skvelou voľbou, ak hľadáte čo na popáleniny od rúry alebo čo na popáleniny od oleja.

Čo na spáleniny od slnka

Na popálenie slnkom použite regeneračné prípravky s panthenolom.  Ak je miesto bolestivé, lepšie sa nanáša práve sprej alebo panthenol pena na popáleniny. Na postihnuté miesto prípravok len nastriekate a necháte pôsobiť. Regeneráciu podporia aj ďalšie zložky prípravkov po opaľovaní ako alantoín, mentol a aloe vera.

Ako ošetriť spálenú kožu Ako ošetriť spálenú kožu

Ak je už rana zrastená a ostáva už len krôčik k úplnému zahojeniu spálenej kože, je na čase siahnuť po hojivých mastiach či krémoch, ktoré pokožku premazávajú a podporujú hojenie. Hojivá masť na popáleniny obsahuje harmanček, vitamíny A a E .Skvele poslúži aj klasická "kalciovka". Pozitívne účinky majú tiež chlorofyl, aloe vera, nechtík a slezová masť. Skvelú službu urobí tiež krém na popáleniny s obsahom dexpantenolu. Pamätajte, že tieto prípravky nesmú do otvorenej rany, podobne ako čierna masť na hnis. Nie sú totiž sterilné a navyše základ masti môže zhoršiť mokvanie rany.

Prípravky na ošetrenie popálenínNáplasti na popáleniny

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  11. 05. 2020

  Aký prípravok mi doporučujete na podporu hojenia rán?

  Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu, momentálne používam krém ialugen plus na hojenie rany, no efekt nieje úplne vidieť, chcel by som vás poprosiť o nejakú alternatívu k tomuto krému

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pre zaslanie čo najlepšej  odpovede by  pomohlo, keby Ste bližšie špecifikovali a aký typ rany ide a ako dlho bez viditeľného efektu používate krém Ialugen krém. Ialugen krém patrí  do skupiny liekov s obsahom antibiotík, ktoré sa používajú pri niektorých ochoreniach kože. Krém sa aplikuje na celú plochu rany v hrúbke 2-3 mm 1x alebo 2x denne. V aplikácii je potrebné pokračovať bez prerušenia až do úplného zahojenia rany .Liečba Ialugenom by  mala trvať čo najkratšiu dobu. Ak sa príznaky nezlepšia do 7 dní, alebo sa zhoršia, je potrebné poradiť sa s lekárom.

   

  Alternatívnym riešením pre Vás s iným mechanizmom účinku  mohlo  byť aplikácia gélu UniGel  na hojenie rán . 

  Používa sa na urýchlenie hojenia akútnych rán (úrazy,drobné poranenia v domácnosti , pri športe, pooperačné rany, odreniny, popáleniny,opary) a chronických rán (komplikované rany, dekubity, vredy predkolenia, diabetická noha). Stabilná vlhkosť v rane zabraňuje vzniku chrasty a tým pomáha urýchľovať proces hojenia a zlepšuje vzhľad jazvy. Nepriľne ku rane, čím zabezpečí bezbolestný preväz a je tiež preto vhodný pre všetky vekové kategórie.  

  Chemicky viaže kyslíkové radikály, ktoré vznikajú v priebehu procesu hojenia rán. Kryje ranu pred sekundárnou infekciou zvonka. Na rane vytvára pružnú mechanickú ochrannú vrstvu. Vytvára vhodné prostredie pre granulácie, vrátane znižovania sekrécie a zápachu rán.

  Dávkovanie: jedenkrát za 24-48 hodín sa po jemnom očistení rany nanesie tenká vrstva gélu (1-2 mm) na ranu a blízke okolie (0,5 až 1 cm). Výrobok na ranu aplikujte najdlhšie po dobu 30 dní. 

  https://www.benulekaren.sk/unigel-5g-na-hojenie-ran-5g

   

  V ponuke máme 5g, 30g a 100g balenie.  Na začiatok doporučujem menšie balenie .

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  15. 05. 2020

  Čo je vhodné na opuchy po popáleninách?

  Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť nejaký produkt určený na opuch vzniknutý v dôsledku popáleniny?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Opuch je sprievodný prejav  u popálenín popáleniny 1. stupňa  (sčervenanie, opuch, bolesť)  Ak máte miesto začervenané, opuchnuté bey pľuzgierikov na  popáleninu môžete použiť    DERMAZIN 1 % krém crm 50g 1% https://www.benulekaren.sk/dermazin-1-krem-crm-50g.  Obsahuje liečivo sulfadiazín vo forme striebornej soli. Liek sa používa na prevenciu a liečbu drobných popálenin (t. j. povrchových a mierne rozsiahlych popálenín, ktoré sú ružovej farby, bolestivé, môžu byť spojené s menším opuchom, pľuzgiere väčšinou chýbajú).

   

  V ponuke máme aj náplasti na popáleniny :COSMOS Na popáleniny 3ks(7,5x10cm) alebo URGO Burns Na popáleniny 4ks. Sú priehľadné, príjemne chladia a utišujú bolesť,napomáhajú urýchľovať hojenie a minimalizovať vznik pľuzgierov, v dôsledku optimálnej vyváženosti vlhkosti v rane ,náplasť je vodeodolná, bráni vniknutiu nečistôt a baktérií,vonkajší film je priedušný a pokožkou dobre znášaný .  Aplikujú sa na suchú, čistú, odmastenú popáleninu a vymieňajú sa až sa začnú sami odlepovať (v priemere po 5- 7 dňoch).

  Hydrogélové náplasti by sa nemajú kombinovať s použitím krémov a mastí na popáleniny, pretože by sa odlepovali. V prípade použitia masti sa popáleniny nechávajú hojiť voľne, bez krytia alebo sa prekryjú obyčajným sterilným krytím (klasický rýchloobväz alebo obväz).

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.