AKO SPRÁVNE POSKYTNÚŤ PRVÚ POMOC
Prvá pomoc podaná včas a správne bezpochyby zachráni nejeden ľudský život a stabilizuje zdravotný stav do príchodu lekárskej či záchrannej služby. Môže sa ale stať, že v tak stresovej situácii zrazu neviete, čo máte robiť a stratíte hlavu. Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o základoch prvej pomoci.
8 minút čítania
Čo je to prvá pomoc?
Čo presne znamená vedieť podať prvú pomoc? Ide o súbor postupov a opatrení, ktoré môže postihnutému pri úraze či choroby poskytnúť aj laik. Stabilizuje tým jeho zdravotný stav do tej doby, než mu bude poskytnuté lekárske ošetrenie. Ak je zasiahnutá niektorá zo základných životných funkcií, čo znamená dýchanie a krvný obeh, hovoríme o resuscitácii. Chcete mať postup prvej pomoci na viditeľnom mieste? Majte pri sebe kartu prvej pomoci. Stiahnuť ju môžete TU.
Neposkytnutie prvej pomoci
Ako je to naozaj s povinnosťou poskytnúť prvú pomoc? Aj keď poskytnutie prvej pomoci nie je zakotvené v legislatíve priamo ako povinnosť, pri jej úmyselnom neposkytnutí môžete byť potrestaní. Výška trestu je definovaná v zákone, podľa ktorého je neposkytnutie prvej pomoci trestným činom.
Prvú pomoc je povinný poskytnúť pri priamom ohrození života, choroby či úrazu každý:
- komu nehrozí pri poskytovaní prvej pomoci priame riziko,
- kto je svedkom autonehody,
- má povolanie, ktoré vo svojej podstate zahŕňa povinnosť poskytnúť prvú pomoc. (pracovníci v zdravotníctve a ďalšie záchranné zložky)
V prípade, že by vám pri poskytovaní prvej pomoci hrozilo nebezpečenstvo, myslite predovšetkým na svoju vlastnú bezpečnosť. Za nebezpečenstvo sa považuje napríklad riziko zasiahnutia elektrickým prúdom, popálenie od ohňa či žieraviny, utopenie, či výbuch horľavín. Ak ste absolútny laik, za poskytnutie prvej pomoci sa považuje aj bezodkladné privolanie zdravotnej pomoci. V prípade, že patríte medzi osoby, ktoré absolvovali školenie prvej pomoci, očakáva sa od vás aktívny zásah. Medzi tieto osoby patria vlastníci vodičského oprávnenia, zdravotníci či športoví inštruktori. Úplne typickým príkladom, kedy sa môžete dopustiť trestného činu neposkytnutia prvej pomoci, je ujdenie z miesta dopravnej nehody, a to aj bez ohľadu na to, ako sú zranenia závažné.
Zásady prvej pomoci
Stali ste sa svedkom nehody? Okrem postupov, ako poskytnúť prvú pomoc, je rovnako dôležité zachovať chladnú hlavu a nepanikáriť. Lepšie tak vyhodnotíme situáciu a budete sa môcť sústrediť nasledujúcimi krokmi.
Privolajte rýchlu pomoc
Na bezplatnom telefónnom čísle 155 a 112 povedzte svoje meno, popíšte situáciu, ktorá sa stala, miesto, kde sa nachádzate a nakoniec informácie o počte a stave postihnutých osôb. Ak predsa len stratíte hlavu, operátor vám bude pri postupe prvej pomoci asistovať a povie vám čo máte robiť.
Vyhodnoťte bezpečnosť a riziká
Pozorne sa rozhliadnite, či vám nehrozí zasiahnutie elektrickým prúdom či ohňom. Ak ste na ceste, oblečte si reflexnú vestu. Prišli ste do kontaktu s úplne cudzou osobou? Je dobré mať po ruke aj latexové rukavice a rúško.
Skontrolujte postihnutého
Zamerajte sa na zdravotný stav. Je v bezvedomí? Dýcha? Krváca? Má popáleniny? Dokáže chodiť? Je dezorientovaný? V prípade, že je postihnutých osôb viac, sústreďte sa v prvom rade na osoby, ktoré majú postihnutú niektorú zo základných funkcií: dýchanie a krvný obeh.
Prvá pomoc pri bezvedomí
Buďte pripravení na situáciu, keď nájdete blízku osobu v bezvedomí alebo náhodného človeka cestou z práce. Ako sa správne zachovať?
- V prvom rade zaistite svoju vlastnú bezpečnosť. Dôkladne sa rozhliadnite, či nehrozí nebezpečenstvo a pokiaľ možno, nasaďte si ochranné pomôcky.
- Zavolajte záchrannú službu, alebo požiadajte o pomoc ľudí okolo vás.
- Presvedčte sa, že osoba je v bezvedomí. Skúste oslovenie, zatrasenie a nakoniec vyvolanie bolesti.
- Ak osoba nereaguje na podnety, otočte ju na chrbát a mierne zakloňte hlavu. Tým sa spriechodnia dýchacie cesty.
- Zistite, či osoba v bezvedomí dýcha. Sledujte pohyby hrudníka a priložte ucho k ústam. Vnímajte, či prúdiaci vzduch cítite a počujete.
- Rozhodujúce je tiež spôsob dýchania.
- V prípade, že osoba dýcha normálne (rovnako ako vy), sledujte zdravotný stav, ošetrite ďalšie zranenia a počkajte, kým prídu záchranári.
- Osoba nedýcha alebo lapá po dychu? Zahájte oživovanie, čiže resuscitáciu.
- Pri vyrazenom dychu prvá pomoc spočíva v upokojovaní postihnutého, telo po chvíľke začne samo dýchať.
V prípade, že osoba v bezvedomí dýcha, uložte ju do zotavovacej polohy. Predtým sa jej hovorilo stabilizovaná, aj prevedenie sa trochu líši. Či už si novú polohu pamätáte alebo nie, dôležité je, že osoba je stabilne uložená na bok a nehrozí zapadnutie jazyka alebo vdýchnutie obsahu úst.
Aký je postup resuscitácie?
Keď sa povie prvá pomoc, väčšina ľudí si predstaví postup pri kardio-pulmonárnej resuscitácii (KPR), ktorá kombinuje masáž srdca a dýchanie z úst do úst. Kedy vlastne začať prvú pomoc resuscitáciou? Umelé dýchanie potrebuje každý, kto nedýcha normálne, chrčí alebo lapá po dychu, je v bezvedomí, nebije mu srdce a nereaguje na podnety. Zástava srdca sa prejaví aj bledou kožou a namodralými perami v dôsledku nedostatku kyslíka. Pamätajte, že ak sa človek resuscitácii nebráni, potrebuje ju. Ako postupovať?
- rýchlosť rozhoduje, preto začnite s resuscitáciou čo najskôr,
- postihnutého položte na chrbát na tvrdú podložku,
- nahmatajte miesto na hrudníku, uprostred hrudnej kosti,
- stláčajte hrudník v tempe 100-120 stlačení za minútu, do hĺbky 1/3 hrudníka,
- zdravotník môže vykonávať aj kombináciu s dýchaním z úst do úst v pomere 30: 2, teda 30 stlačení ku 2 vdychom, ak je po ruke defibrilátor (AED prístroj), použite ho,
- resuscitáciu neprerušujte do doby, než začne postihnutý samostatne dýchať alebo do príchodu záchranných zložiek.
Od dýchania z úst do úst môžete upustiť a to v prípade, že kontakt s postihnutým by mohol byť pre vás rizikový a nemáte po ruke resuscitačné rúško. V stláčaní hrudníka ale pokračujte čo najdlhšie a to aj za cenu pár zlomených rebier.
Prvá pomoc pri infarkte
Slovenská republika patrí medzi krajiny, kde najviac ľudí zomiera práve na srdcovo-cievne ťažkosti. Vznikajú ako dôsledok poškodenia ciev pri dlhodobo neliečenom vysokom krvnom tlaku, vysokom cholesterole alebo pri cukrovke. Pri infarkte myokardu dochádza k upchatiu ciev vyživujúcich srdce (koronárnych ciev) a srdcový sval odumiera. Chorý má v niektorých prípadoch šancu na prežitie, všetko závisí od rozsahu poškodenia a rýchlosti poskytnutia prvej pomoci.
Typickým prejavom je bolesť, tlak a pálenie za hrudnou kosťou. Bolesť vystreľuje do ľavej ruky, čeľuste či chrbta. Človek pri infarkte pociťuje náhlu slabosť a závraty. Začne sa potiť, rýchlo a krátko dýchať, jeho koža sa začne sfarbovať do šeda až do modra.
Ak je postihnutý pri vedomí a komunikuje, hlavne ho upokojte a nepodliehajte panike. Uvoľnite mu tesný odev a uložte do úľavovej polohy s podloženou hlavou a nohami. Jeho stav neustále kontrolujte, či stále dýcha a zavolajte záchrannú službu.
Postihnutý stratil vedomie, nedýcha a jeho krvný obeh sa zastavil? V tom prípade potrebuje v bezvedomí prvú pomoc, čo znamená bezodkladnú masáž srdca, čiže resuscitáciu.
Prvá pomoc pri krvácaní
Ako sa zachovať v rôznych situáciách?
- zapichnutý predmet v hrudníku alebo bruchu: predmet nevyťahujte, aby sa krvácanie na mieste ešte nezhoršilo. Postihnutého upokojte a počkajte do príchodu rýchlej pomoci.
- drobné rezné ranky, ktoré slabo krvácajú: prikryte ranu sterilným krytím z buničiny alebo hotovým obväzom, v žiadnom prípade neuťahujte. Ak máte po ruke dezinfekciu, použite ju.
- hlboká rana, z ktorej rytmicky strieka krv: ranu pritlačte rúk a vytvorte tlakový obväz. V prípade silného krvácania použite škrtidlo a utiahnite končatinu cca 1 cm nad ranou.
Prvá pomoc novorodencom
Každý rodič dúfa, že prvá pomoc novorodenec nebude potrebovať ani raz. Patríte aj vy k rodičom, ktorí si zaobstarali monitor dychu? Ak bábätko prestane dýchať, rozoznie sa alarm a okamžite je potrebné podať prvú pomoc. Srdiečko novorodenca je malé a naviac, ešte nemá úplne vyvinuté kosti. Hrudník je preto mäkký a vyžaduje si špeciálny postup pri masáži srdca.
Uvoľnenie dýchacích ciest
Položte si novorodenca na predlaktie, tvárou dolu. Hlavička nech je nižšie, než je telo. Uvoľnenie dýchacích ciest tak pomôže aj gravitácia. 3-5krát ho udrite dlaňou medzi lopatky. Údery veďte smerom von, z dýchacích ciest.