Ako sa starať o kožu po opaľovaní

AKO SA STARAŤ O KOŽU PO OPAĽOVANÍ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Po každom pobyte na slnku venujte pokožke dostatočnú starostlivosť a dodajte jej dostatok stratenej vlhkosti a pružnosti. Správna starostlivosť o pokožku po opaľovaní dokáže zmierniť lúpanie kože a predĺžiť dobu opálenia. Okrem opaľovacích krémov zaraďte do výbavy na dovolenku tiež mlieko po opaľovaní a krém na spálenú kožu.

 • Pleť a pokožka

7 minút čítania


Čo sa deje pri opaľovaní Čo sa deje pri opaľovaní

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo pokožka na slnku zhnedne? Stojí za tým tmavé kožné farbivo zvané melanín, jeho množstvo je z veľkej časti dané do genetickej výbavy. Nachádza sa nielen v koži, ale tiež v očnej dúhovke, vlasoch či fúzoch a jeho úlohou je chrániť pokožku pred poškodením UV žiarením. Niekto si vytvorí melanínu v koži viac a niekto menej a podľa toho sa pokožka rozdeľuje do 6 fototypov. Existuje aj extrémna tvorba melanínu, nadmerná tvorba alebo naopak minimálna tvorba melanínu zvaná albinizmus.
Istú dávku melanínu si pokožka prirodzene udržuje po celý rok, v letných mesiacoch potom môže byť pôsobením slnka aj o niekoľko odtieňov tmavšia. UV žiarenie spôsobuje uvoľňovanie voľných radikálov, ktoré poškodzujú DNA, a práve pri tomto procese sa v špeciálnych bunkách, melanocytoch, začne tvoriť ďalšie melanín. Melanín UV žiarenie pohlcuje a tým chráni DNA v pokožke pred poškodením. Každý fototyp sa vyznačuje inou tvorbu melanínu a to je dôvod, prečo sa niekto opáli vždy pekne do hneda a iný je už po 10 minútach na slnku červený ako rak.

Nepodceňujte riziká opaľovania Nepodceňujte riziká opaľovania

Slniečko prináša nesporné benefity, ako je tvorba vitamínu D či uvoľnená nálada. Ak si ale nedáte pozor a necháte svoju kožu vystaveniu UV žiareniu bez ochrany príliš dlho, môžete pocítiť tú škodlivú stránku opaľovania. Riziká opaľovania rozdeľujeme na krátkodobé, ktoré sa objavia za krátky čas po opaľovaní, a dlhodobé, ktoré sa prejavia až za niekoľko rokov. Najviac nepríjemná je spálená tvár od slnka a lúpajúce sa pery

Krátkodobé riziká, ktoré sa prejavia krátko po opaľovaní:

 • Spáleniny od slnka, nazývané tiež slnečný erytém.
 • Fotodermatitída, akou je slnečná vyrážka.
 • Zvláštne typ akné, zvaný Mallorca akné.
 • Slnečná alergia, ktorá sa prejavuje ako žihľavka.
 • Pigmentové postihnutie, akými sú pigmentové škvrny, melazma (pigmentové škvrny v tehotenstve) alebo vitiligo - biele fľaky po opaľovaní.
 • Herpes na pere.

Dlhodobé riziká, ktoré sa objavia až po niekoľkých rokoch:

 • Urýchlené starnutie kože, ktoré sa vyznačuje výskytom pigmentových škvŕn, zažltnutou farbou pleti, hlbokými vráskami a stratou hutnosti a elasticity pleti.
 • Fotokarcinogenéza (rakovina kože).

Prečo sa po opaľovaní koža lúpe? Prečo sa po opaľovaní koža lúpe?

V prípade, že to s opaľovaním vedome alebo nevedome preženiete, celkom iste vás v najbližších dňoch čaká lúpanie kože po spálení od slnka. Vrstvy spálenej pokožky musia preč a urobiť tak miesto novej zdravej vrstve. Ide o prirodzený proces, ktorý je v lete viac nežiaduci než  inokedy. Nie je totiž nič horšie, než suchá lúpajúca sa koža na tvári. Niekedy sa lúpaniu kože po spálení ale nevyhnete.

Ako sa zbaviť zlúpaniu kože?

 1. Základom je hydratácia: aby opálenie vydržalo čo najdlhšie a pokožka sa hneď nezačala lúpať, natierajte ju každý večer prípravkami po opaľovaní. S hydratáciou začnite hneď po slnení, neodkladajte ju na dobu, kedy sa na koži začnú objavovať drobné šupinky.
 2. Pokožku šetrite: lúpanie podporuje aj hrubé zaobchádzanie s pokožkou, ako jenapríklad drhnutie žinkou pri umývaní alebo nosení materiálov, ktoré sú tesné a drú o kožu.
 3. S peelingom opatrne: telový peeling odstráni odumreté kožné bunky a lúpanie sa tak zastaví. Počítajte ale s tým, že nové bunky neobsahujú toľko kožného farbiva a váš odtieň opálenia bude o málinko svetlejší. Voľte preto šetrný prírodný peeling z kokosového oleja alebo kakaového masla.
 4. Šupinky netrhajte: suché šupinky netrhajte násilím. Ak sa vrchná vrstva pokožky nezlupne sama, vrstva pod ňou ešte nie je pripravená a proces regenerácie kože tak spomalíte.
 5. Chráňte novú vrstvu pokožky: nová vrstva pokožky ešte nemá dostatočnú ochranu pred UV v podobe melanínu a preto je náchylnejšia na spálenie. Nezabúdajte preto na aplikáciu opaľovacieho krému.

   

Prípravky po opaľovaní Prípravky po opaľovaní

950x950_po_opalovaniUV žiarenie pokožku vysušuje a preto je potrebné ju doplniť vlhkosť a pružnosť pomocou starostlivosti o pokožku po opaľovaní. Čo robiť po opaľovaní? Večer pokožku šetrne umyte od piesku, potu, chlóru, slanej vody a zvyškov opaľovacieho krému. Potom ju poriadne natrite mliekom po opaľovaní, ktoré pokožku upokojí a regeneruje. Mlieko po opaľovaní môžete používať aj počas dní, kedy sa neopaľujete, pretože pokožka sa vyrovnáva so slnením niekoľko dní.

 • Krém po opaľovaní: má hydratačné zložky, vďaka ktorým zostane pokožka žiarivá a hydratovaná.
 • Olej po opaľovaní: olejová štruktúra môže na prvý pohľad evokovať mastný film na pokožke, ale opak je pravdou. Používa sa kokosový olej alebo kakaové maslo.
 • Mlieko po opaľovaní: má redšiu konzistenciou oproti krému, lepšie sa rozotiera a rýchlejšie sa vstrebáva.
 • Panthenol po opaľovaní v géle : je priehľadný, ľahko sa rozotiera a panthenol pokožku upokojí a podporí regeneráciu. Chladiace zložky navodia príjemný pocit na spálenej koži od slnka.
 • Sprej po opaľovaní: je ideálny v prípade, že si spálite horšie dostupné miesta, ako sú chrbát alebo šija. Nemusí sa potom rozotierať, čo oceníte v prípade, keď je každý dotyk spálenej pokožky nepríjemný.

Ako ošetriť spálenú kožu Ako ošetriť spálenú kožu

Spáleniny od slnka môžu vzniknúť veľmi rýchlo, predovšetkým ak ste fototyp 1 alebo fototyp 2 a vaša koža nedokáže vyprodukovať dostatok melanínu. Predovšetkým pri práci na záhrade alebo na prechádzke sa môže stať, že na ochranu pred UV žiarením zabudnete a spálenie je hneď na svete.

Sprievodné prejavy spálenej kože sú:

 • bolesť v mieste spálenia,
 • bolesť hlavy,
 • dehydratácia,
 • otok,
 • začervenanie,
 • pľuzgieriky zo slnka naplnené priehľadnou tekutinou.

Čo na spálenú kožu?

Prvá pomoc pri popálení je ochladenie miesta pod miernym prúdom studenej vody, chladiacim gélovým vankúšikom, studeným uterákom alebo niečím z mrazničky, to čo máte práve po ruke. Chlad zmierni opuch aj začervenanie a čiastočne i bolesť.

Následne potrebujete starostlivosť o kožu v podobe hydratačného prípravku s panthenolom, aloe vera, alantoínom alebo mentolom, ktoré podporia regeneráciu kože po spálení. Pľuzgieriky po opaľovaní sú znakom vyššieho stupňa popálenín. Pľuzgiere po opaľovaní neprepichujte a nestláčajte, nechajte ich v pokoji a ošetrite je krémom na popáleniny od slnka. Vyhnete sa tak nielen zlúpaniu spálenej kože, ale aj zaneseniu infekcie. Použiť môžete už známu klasiku s panthenolom, alebo vyskúšajte silu vlhkého hojenia.

Čo na spáleniny od slnka, ak nemáte po ruke prípravky z lekárne? Úľavu poskytnú aj domáce zásoby a babské rady na spáleniny od slnka. Pokožku môžete schladiť pomocou potravín z chladničky, ako tvaroh, kyslá smotana alebo jogurt na spálenú pokožku. Na popálenú kožu tiež dobre pôsobia triesloviny. Nájdete ich v odvare z dubovej kôry alebo v čiernom čaji.

Čo na slnečnú alergiu Čo na slnečnú alergiu

Svrbenie kože po opaľovaní a žihľavka môžu byť príznakom alergickej reakcie na slnko. Nepríjemné prejavy utlmíte tekutým púdrom s mentolom, na malých plochách môžete použiť Fenistil gél. Na upokojenie celkových prejavov môžete použiť aj antihistaminiká v tabletkách. Vhodné sú lieky s obsahom loratadínu, desloratadínu, cetirizínu alebo levocetirizínu.

Prípravky na opaľovaniePrípravky po opaľovaní

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.