Čo na spáleniny od slnka

ČO NA SPÁLENINY OD SLNKA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Vonku je  horúco, slnko páli a vy ste sa práve zabudli natrieť opaľovacím krémom. Spálená koža dokáže pekne znepríjemniť život. Slnkom podráždená pokožka potrebuje predovšetkým pokoj a úľavu. Ako na spáleniny od slnka?

 • Pleť a pokožka
 • Cestovanie

4 minúty čítania


 Ako sa popálenina od slnka prejavuje Ako sa popálenina od slnka prejavuje

Celý deň ste na slniečku, užívate si  a slnko vás pritom páli do chrbta. Spálenie od slnka vznikne veľmi ľahko a rýchlo - predovšetkým vo vode, kde sa odrážajú slnečné lúče. Buďte obozretní a natierajte pokožku opaľovacími prostriedkami s dostatočným SPF faktorom. Keď už sa ale nedá nič robiť a vaša koža je spálená, tak jej venujte patričnú starostlivosť.

Medzi typické prejavy spálenia od slnka patrí:

 • začervenaná pokožka,
 • bolestivé miesta v oblasti spálenín,
 • mierny opuch,
 • vznik pľuzgierov,
 • bolesť hlavy, únava, horúčka.

Ako ošetriť spálenú kožu Ako ošetriť spálenú kožu

Čo na spálenú kožu od slniečka? Najskôr pokožku poriadne schlaďte. Dajte si napríklad studenú sprchu alebo vyskúšajte chladivé obklady - stačí uterák namočený v studenej vode. Po spálení kože potrebuje poriadnu, dávku hydratácie, tak jej to doprajte. Následne natrite telo prípravkami po opaľovaní. Pokožka potom dlhšie udržia svoju vlhkosť. Na schladenie a regeneráciu pokožky je vhodné aloe vera, obsiahnuté napr. v Aloe Vera chladivom géle.

Oblasti spálenej kože natierajte niekoľkokrát denne upokojujúcimi prípravkami. Panthenol regeneruje a prináša vašej pokožke okamžitú úľavu. Zaistite, aby bol tento liek vždy súčasťou základnej výbavy vašej lekárničky. Spálenú pokožku znovu nevystavujte slnku.

Pľuzgiere - druhý stupeň popálenín

Pokiaľ objavíte na tele pľuzgieriky, je to známka vyššieho stupňa spálenia. Pľuzgieriky nestláčajte ani neprepichujte - nechajte ich len tak v pokoji. Urýchlite tak hojenie a zabránite infekcii.

 Pite viac ako obvykle Pite viac ako obvykle

Spálenie od slnka vyžaduje od tela veľa vody. Preto pite dostatočné množstvo tekutín a dodávajte telu to, čo potrebuje. Nestačí dodržovať pitný režim - pite viac ako obvykle.
V prípade nedostatočného prísunu vody môže dôjsť k dehydratácii, ktorá sa spočiatku prejavuje bolesťou hlavy.

Čo na spáleniny od slnka Čo na spáleniny od slnka

Rýchlu úľavu od spálenín máte bližšie než si myslíte. Máte po ruke uhorku, biely jogurt alebo tvaroh? Tak ich použite. Tieto drobnosti, ktoré nájdete v chladničke, spálenú kožu príjemne schladia a hydratujú. Ďalšou možnosťou úľavy je telo potierať odvarom zo zeleného či harmančekového čaju.

Návšteva lekára Návšteva lekára

Vo väčšine prípadov si so spáleninou poradíte sami. Ale v ktorých prípadoch už je lepšie so spálenou kožou zájsť k lekárovi?
Keď sú spáleniny rozsiahle a tvoria sa na nich pľuzgiere.
V prípade ďalších sprievodných príznakov ako vyrážka, horúčka či pocity svrbenia.

Každé spálenie urýchľuje starnutie pokožky. Keď sa spálite, tak zvyšujete riziko vzniku rakoviny kože. Neviete, ako sa správne opaľovať? Prečítajte si článok o Zásadách pri opaľovaní.

Neberte spálenie na ľahkú váhu. A doprajte svojej pokožke dostatočné ošetrenie a starostlivosť. Teraz už viete, čo na spáleniny platí.

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  • Otázka na produkt
  13. 05. 2020

  Aké je presné zloženie prípravku VIRDE ALOE VERA GÉL + D-panthenol 200 ml?

  Dobrý deň,
  aké je zloženie tohto produktu:
  VIRDE ALOE VERA GÉL + D-panthenol 200 ml ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku. Gél obsahuje komplex vysoko účinných bioaktívnych látok z extraktu Aloe vera Barbadendis a panthenol. Ako pomocné látky sa pri jeho výrobe používajú: voda, karbomér, triethanolamine, phenoxyethanol, potassium sorbát, sodium benzoát, ricínový olej, kyselina citrónová a parfém.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.