Príznaky a liečba úpalu a úžehu

PRÍZNAKY A LIEČBA ÚPALU A ÚŽEHU

Úpal a úžeh si často ľudia pletú. A niet sa čomu čudovať, ich názvy a príznaky sú dosť podobné a niekedy sa môžu dokonca prelínať. S príchodom leta vám ujasníme rozdiely medzi nimi a zoznámime vás s príznakmi a liečbou úpalu a úžehu. Pokiaľ si neviete s ich liečbou a prevenciou rady, začítajte sa ešte pred tým, ako vyrazíte na slnko.

 • Články o zdraví
 • Deti a mamičky
 • Pleť a pokožka

 

Za úpal môže veľká horúčava Za úpal môže veľká horúčava

Poznáte to, vydáte sa na dovolenku do vlhkých tropických oblastí, alebo na juh, kde je slnko dlho na obzore a vy na to nie ste zďaleka pripravení, ako ste si pôvodne mysleli. Vysoké teploty a žiarivé slnečné lúče vás doslova roztopia. K tomu, aby ste v týchto podmienkach dostali úpal stačia len vysoké teploty. K úpalu totiž nepotrebujete priame slnko, stačí len poriadna horúčava. Kvôli vysokým teplotám dôjde k prehriatiu organizmu a vy po celom dni tušíte, že ste horúčavu podcenili. Telo vám hlási, že je prehriate a že sa celý deň nemohlo dostatočne ochladzovať potením. Jeho termoregulácia zlyhala. Ešte k tomu ste málo pili a preto sa telo nedokázalo dostatočne chrániť potením, teda produkciou dostatočného množstva potu, aby sa ochladilo.

Za úžeh viňte slnko Za úžeh obviňujte slnko

Keď je slnko na vrchole svojich síl a vám naopak už posledné sily dochádzajú a ešte ste si nevzali ani pokrývku hlavy, mali by ste spozornieť. Celým dňom stráveným v horúčave a na priamom slnku si totiž koledujete o poriadny problém – úžeh. Často ho sprevádza veľká únava, spálenie pokožky na odhalených častiach tela, ale aj na hlave, ktorú ste si po celý deň nechránili. Aj keď vám horúčava zrovna nepomáha, verte, že za úžeh môžu hlavne slnečné lúče. 

Príznaky úpalu vs. úžehu Príznaky úpalu vs. úžehu

 • Keď ide o úpal – prejavuje sa nevoľnosťou, pocitom na zvracanie, bolesťami hlavy, zrýchleným tepom, kŕčmi, celkovou malátnosťou, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémnych prípadoch teplota vášho tela prekročí aj 40 °C a môžete stratiť dokonca aj vedomie. Pokiaľ sa s takými stavmi stretnete, na nič nečakajte a odvezte postihnutého k lekárovi.
 • Keď ide o úžeh – prehriali ste si na slnku doslova aj mozog. Príznaky sú dosť podobné ako pri úpale s tým rozdielom, že sa príznaky môžu objaviť s oneskorením aj niekoľko hodín, dokonca až v noci. Sprievodným javom býva spálená koža od slnka.

Prvá pomoc pri úpale Prvá pomoc pri úpale

 • Na začiatok znížte teplotu postihnutého. Presuňte ho do tieňa alebo do chladnej miestnosti, kde ho pohodlne usaďte a a podložte mu nohy. Vyvarujte sa ale neúmerne chladným miestam s klimatizáciou a priestorom, kde je prievan, postihnutý by sa v nich mohol dostať do šokového stavu. 
 • Zbavte ho prebytočných odevov, ktoré by mohli brániť v ochladzovaní. 
 • Pomôže i studená sprcha alebo vedro so studenou vodou na nohy. 
 • Dobrým pomocníkom je aj mokrý uterák na čelo. 
 • Po ochladení pripravte postihnutému vlažný nápoj s minerálmi. Najlepšie sú iontové nápoje, minerálne vody alebo sladený čaj. Minerály a glukózu doplní aj rehydratačný roztok, ktorý pripravíte zmiešaním prášku s 200 ml pitnej vody. Za žiadnych okolností postihnutému nepodávajte príliš studené nápoje a nenuťte ho piť veľké množstvo tekutiny naraz. Postačí doplňovať deficit po malých dúškach.

Vysoká teplota vedie aj k synkope Vysoká teplota vedie aj k synkope

Pokiaľ idú na dotyčného mdloby, môže sa dostať až do bezvedomia, alebo synkopy z horúčavy. V tomto prípade je nutné konať rýchlo a bezodkladne zavolať odbornú pomoc alebo zabezpečiť prevoz k lekárovi. Pri mdlobách najlepšie zachytíme pri páde postihnutého a ihneď mu zdvihnime dolné končatiny. Pokiaľ ani prihováranie a potľapkanie na tvár dotyčného nepreberie, uložte ho do stabilizovanej polohy a pred príchodom pomoci kontrolujte jeho životné funkcie, teda dýchanie a srdečnú činnosť pacienta. Pri zástave je potrebná okamžitá prvá pomoc pre obnovenie základných funkcií. Začnite bezodkladne s umelým dýchaním a masážou srdca.

Prvá pomoc pri úžehu Prvá pomoc pri úžehu

Úžeh je vlastne úpal na druhú. Nielen že sa jeho fyzické dôsledky prejavia bolesťami hlavy, slabosťou, zvracaním a malátnosťou až neskôr, ale jeho silu pocítite aj na svojej spálenej koži. Úžeh preto ošetrujte podobne ako úpal. Ale pripravte si aj  špeciálne prípravky, ktoré upokoja a schladia spálenú kožu pomocou kyseliny panthotenovej alebo panthenolu. Ten pokožku hydratuje a podporuje hojenie kože. Postihnutému tiež podávajte dostatočné množstvo vlažných tekutín. 

Ani s jedným zo stavov, kde nás spaľujúce slnečné lúče nenechajú vydýchnuť, nie je o čo stáť. V horúčave je nutné za všetkých okolností dbať na dostatočný prísun tekutín a ochranu pred slnečným žiarením, či už vo forme opaľovacích  prípravkov alebo pokrývky hlavy.   Pamätajte ale, že:

Všetko na opaľovanie Panthenol na spálenú kožu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  22. 07. 2020

  Ktoré opaľovacie prípravky Bioderma sú vhodné pre tehotné ?

  Dobrý deň, prosím Vás Bioderma Photoderm Bronz SPF 30 je vhodný počas tehotenstva? ☺️ Alebo aj iné prípravky na opalovanie od značky Bioderma?? Ďakujem krásne ????

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Biodermu Photoderm Bronz môžete používať aj počas tehotenstva. Nie je však  vhodný  pre ľudí s pigmentovými škvrnami.  Osobne by som uprednostnila BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g , kt. obsahuje minerálne filtre.  Tieto látky sa nevstrebávajú  do kože, ale vytvoria na povrchu film zabraňujúci prenikaniu slnečných lúčov do kože. Minerálne filtre sú netoxické a vhodné pre citlivú pokožku zvlášť u detí a batoliat, sú vhodné aj pre tehotné.

  Ak  Vás trápia pigmentové škvrny, kt. sa môžu objaviť počas tehotenstva, alebo ak máte sklony k nim , odporúčam Vám používať na tvár   BIODERMA Photoderm SPOT-AGE SPF50+ gél-krém 40 ml -  Fotoprotekcia proti pigmentovým škvrnám.

   

   

  Užite si leto !

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Deti a detská výživa
  06. 07. 2020

  Ktorý opaľovací krém je vhodný pre 5 mesačné dieťa?

  Ktorý je vhodný opaľovací krém pre dieťa 4m. S predispozíciou na alergiu. Mal atopický ekzém. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  pre najmenšie deti sú vhodné opaľovacie prípravky s minerálnymi  filtrami, kt. neprenikajú do pokožky.  Spoločnosť Weleda pre ne  pripravila vhodné opaľovacie prípravky : WELEDA SUN Detský krém na opaľovanie SPF 50 1x50 ml alebo WELEDA SUN Detské mlieko na opaľovanie SPF 30 1x150 ml. Obsahuje len minerálne UV filtre bez nanočastíc., sú neparfumované, vhodné aj  na citlivú pokožku bábätiek. 

   

  Altrenatívnymi prípravkami sú opaľovacie prípravky s obsahom minerálnych filtrov určené na senzitívnu pokožku  pre ľudí alergických na chemické filtre, pre atopikov, dojčatá, deti, alergie.

   

  BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g + darček /( vhodný pre deti až od 6mesiacov).,Fluide Mineral SPF50+ 40 ml od Avene,  LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS SPF 50+ Sun Intolerance 50ml zľava 6eur.

   

  Pri pobyte na slnku s najmenšími sa musia dodržiavať všeobecné pravidlá : Na slnku nezostávajte príliš dlho, aj keď používate opaľovací prípravok. .Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h.  Dojčatá a malé deti nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Musia sa vždy chrániť oblečením napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare. Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď.  Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.