Zásady pri opaľovaní a pri výbere opaľovacieho prostriedku

ZÁSADY PRI OPAĽOVANÍ A PRI VÝBERE OPAĽOVACIEHO PROSTRIEDKU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Slnečné žiarenie obsahuje kombináciu UVA a UVB žiarenia a ich pomer sa mení počas dňa. Obsah UVA v slnečnom žiarení je až 95 percent a je zodpovedné za vznik pigmentácie, fototoxickej a fotoalergickej reakcie. UVB je zodpovedné za začervenanie kože a novotvorbu pigmentu-melanínu. Jeho obsah v slnečnom žiarení je okolo 5 percent.

 • Pleť a pokožka
 • Cestovanie

6 minút čítania


Aký ste fototyp? Aký ste fototyp?

Určite sa pýtate, ako je možné, že niektoré dámy sú v lete krásne bronzovo opálené a iné po 15 minútach na slnku sčervenajú? Na vine je množstvo kožného farbiva - melanínu, ktoré nám bolo geneticky dané. Melanín určuje fototyp pleti. Jeho úlohou je chrániť organizmus pred UV žiarením. Naša pokožka sa dokáže proti škodlivému žiareniu chrániť, ale len obmedzený čas. Preto ju musíme pomoct používaním opaľovacieho krému. V našom zemepisnom pásme rozlišujeme 4 druhy fototypu.

Fototyp 1

Fototyp 1 sa vyznačuje svetlou pleťou, hrdzavými vlasmi, veľkým množstvo pieh, modrými očami. Ľudia s fototypom pleti 1 majú citlivú kožu, pri pobyte na slnku sa vždy spália a nezhnednú. Majú tendenciu skôr očervenieť. Vlastná ochrana pokožky vydrží len 5 - 10 minút. Na ochranu pokožky pred slnkom sú pre nich vhodné prípravky s faktorom 50 +.

Fototyp 2

Fototyp 2 sa vyznačuje svetlou pleťou, blond až hnedými vlasmi a modrozelenými očami. Opaľuje sa do červena a často sa spáli. Na slnku sa pokožka bez spálenia vydrží chrániť 10 - 20 minút a platia podobné odporúčania, ako pre fototyp 1, teda prípravky s SPF 30 - 50.

Fototyp 3

Fototyp 3 sa v našej stredoeurópskej populácii vyskytuje najviac. Vyznačuje sa svetlohnedou pleťou, hnedými či šedými očami a hnedými až tmavými vlasmi. Pokožka sa ľahko opaľuje a málokedy sa spáli. Proti UV sa sama chráni 20 - 30 minút preto na ochranu pred škodlivým UV žiarením stačí používať krémy s SPF 30.

Fototyp 4

Fototyp 4 má tmavú pleť a veľmi tmavé vlasy aj oči. U fototypu 4 je pokožka odolná proti spáleniu po dobu 30 - 45 minút. Aj tu je potrebné myslieť na ochranu pred slniečkom a znížiť riziko rakoviny kože pomocou prípravkov s ochranným faktorom SPF 30.

Ochranný faktor Ochranný faktor

Toto slovné spojenie sa veľa skloňuje hlavne v lete, poďme si preto vysvetliť, aký je jeho význam. Ochranný faktor opaľovacích krémov nás chráni pred UV (ultraviolet) neviditeľným svetlom. Skladá sa z viacerých spektier o rôznych vlnových dĺžkach. Z nich sú pre našu pokožku škodlivé hlavne UVA a UVB žiarenia.

UVB pôsobí na vrchné vrstvy kože, poškodzuje DNA a zvyšuje riziko rakoviny kože. Má však aj pozitívny účinok. Tým je tvorba vitamínu D v koži. UVA žiarenie preniká hlbšie a má na svedomí starnutie kože. Keď sa na slnku spálime, naše kožné bunky sa do určitej miery vedia opraviť a regenerovať samy. Pokiaľ sa ale tento proces deje opakovane, bunky sa opravujú menej a menej. Z poškodenej kožnej bunky sa stane nádorová - tzv. melanóm.

Číslo na opaľovacích krémoch označované ako ochranný UV faktor, je v skutočnosti SPF faktor (Sun Protect Factor). Udáva, aká časť slnečného žiarenia sa pri použití dostane do kože a predĺži tým dobu pobytu na slnku bez poškodenia kože. Ako príklad sa môžeme pozrieť na SPF 50, ktorý prepustí 1/50 žiarenia do kože a teda zachytí 98% UVB žiarenia. Zjednodušene sa dá povedať, že keď použijete opaľovacie krémy s SPF 50, môžete byť na slnku 50-krát dlhšie bez toho, aby sa pokožka spálila. Ochranu pred UVA žiarením udáva číslo PPD a je približne 1/3 čísla SPF.

Ochrana pred slnkom je zaistená rôznymi druhmi filtrov Ochrana pred slnkom je zaistená rôznymi druhmi filtrov

 • Chemické absorbéry - sú to látky, ktoré pohlcujú UV žiarenie. Do tejto skupiny patria oxybenzon a octinoxate. Nevýhodou je, že ochrana nastupuje až 20-30 min. po aplikácii na pokožku. 
 • Fyzikálne blokátory - sú to látky, ktoré rozptyľujú a odrážajú žiarenie. Ich účinnosť je ovplyvnená veľkosťou a rozptýlením ich častíc. Do tejto skupiny patria oxid titaničitý, oxid železnatý, mastenec a oxid zinočnatý. Tieto látky by nemali spôsobovať alergie, nepenetrujú do kože, avšak pri vyššej koncentrácii majú belavú farbu. Preto sa k dosiahnutiu lepšieho efektu v kozmetických prípravkoch často kombinujú s chemickými filtrami. Výhodou je, že fotoprotektívny účinok nastupuje ihneď po namazaní.
 • Hybridné - sú to chemické filtre, ktoré sa správajú ako fyzikálne, to znamená, že namiesto pohlcovania odrážajú žiarenie. V znášanlivosti sú porovnateľné s fyzikálnymi filtrami. Do tejto skupiny patria Tinosorb S, Tinosorb M.

Prevencia spálenia  Prevencia spálenia

 • Pravidelné  natierane každé 2-3 hodiny.
 • Vyhnúť sa opaľovaniu medzi 11-15 hodinou.
 • Zvoliť vhodný faktor podľa odtieňa kože a dĺžky pobytu na slnku.
 • Opakovať natieranie po kúpaní.
 • Pri kúpaní používať vodeodolné prípravky.
 • Aplikovať krémy na opaľovanie, oleje alebo spreje s chemickými filtrami 20-30 minút pred slnením.
 • Užívať dostatočné množstvo betakaroténu.

Aký ochranný faktor k moru Aký ochranný faktor k moru

Ochranný faktor vyberajte podľa fototypu kože, podľa destinácie kam sa chystáte, aj podľa toho, kto bude kozmetiku používať. Pamätajte, že plnú ochranu pokožke poskytuje len dostatočné množstvo krému a čím je vrstva tenšia, tým sa ochrana znižuje. Razom je tak z krému s SPF 50 ochrana sotva SPF 25. Aby bola ochranná vrstva dostatočná, odporúča sa aplikovať na telo priemerného dospelého človeka s váhou 70 kg, 50 centilitrov krému, teda poriadny panák. Ak používate radšej spreje a hmly, aplikujte 6 streknutí na jedno miesto, zo vzdialenosti 20 cm.

Fototyp Dĺžka pobytu na slnku bez spálenia Ochranný faktor vo vnútrozemí Ochranný faktor pri mori
Fototyp 1 5 - 10 minút 25 - 30 50 +
Fototyp 2 20 - 30 minút 25 - 30 30 - 50
Fototyp 3 20 - 30 minút 15 - 20 20 - 30
Fototyp 4 30 - 45 minút 10 - 15 15 - 20

 

V našich kamenných lekárňach a internetovej lekárni sú dostupné a odporúčame opaľovacie prostriedky z radu Bioderma Photoderm, La Roche - Posay Anthelios,Vichy Capital Soleil, Daylong. Stále viac populárne sú tiež opaľovací masla. K peknému a zdravému opálenie môžu pomôcť aj vybrané vitamíny. Pri výbere prípravkov pre deti platí, že potrebujú stále tu najvyššiu ochranu bez ohľadu na geografickú šírku. Detská pokožka je veľmi citlivá, každé spálenie si ukladá do pamäte a škodlivé účinky sa prejavia neskôr v dospelosti.

Opaľovacie krémy, mlieka a spreje      Prípravky po opaľovaní

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  15. 05. 2020

  Je vhodný krém Eucerin SUN pigment control na liečbu pigmentových škvŕn?

  Dobrý večer. chcela by som vedieť , či krém bojuje proti pigmentovým škvrnám, alebo len chráni pleť proti pigmentu a účinkuje aj na vrásky.?
  Poradte mi niečo na pigment, ale aj vrásky. Mam 31 rokov Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Eucerin  SUN pigment control  je emulzia na opaľovanie, ktorá  má okrem protektívneho účinku aj účinok na redukciu už vzniknutých škvŕn. Nemá však vplyv na redukciu vrások.

   

  Na každodené používanie na  už vzniknuté pigmentové škvrny doporučujem SKINCODE Rozjasňujúca nočná maska 50ml- ide o ľahký gél-krém určený na hydratáciu, regeneráciu a rozjasnenie pleti počas noci. Znižuje veľkosť a farbu pigmentových znamienok a stareckých škvŕn. 

  Denne používajte SKINCODE Rozjasňujúci denný krém SPF 15 50ml , kt. hydratuje pokožku, pomáha v boji proti príznakom starnutia , rozjasňuej vzhľad pokožky.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  22. 07. 2020

  Ktoré opaľovacie prípravky Bioderma sú vhodné pre tehotné ?

  Dobrý deň, prosím Vás Bioderma Photoderm Bronz SPF 30 je vhodný počas tehotenstva? ☺️ Alebo aj iné prípravky na opalovanie od značky Bioderma?? Ďakujem krásne ????

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Biodermu Photoderm Bronz môžete používať aj počas tehotenstva. Nie je však  vhodný  pre ľudí s pigmentovými škvrnami.  Osobne by som uprednostnila BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g , kt. obsahuje minerálne filtre.  Tieto látky sa nevstrebávajú  do kože, ale vytvoria na povrchu film zabraňujúci prenikaniu slnečných lúčov do kože. Minerálne filtre sú netoxické a vhodné pre citlivú pokožku zvlášť u detí a batoliat, sú vhodné aj pre tehotné.

  Ak  Vás trápia pigmentové škvrny, kt. sa môžu objaviť počas tehotenstva, alebo ak máte sklony k nim , odporúčam Vám používať na tvár   BIODERMA Photoderm SPOT-AGE SPF50+ gél-krém 40 ml -  Fotoprotekcia proti pigmentovým škvrnám.

   

   

  Užite si leto !

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Deti a detská výživa
  06. 07. 2020

  Ktorý opaľovací krém je vhodný pre 5 mesačné dieťa?

  Ktorý je vhodný opaľovací krém pre dieťa 4m. S predispozíciou na alergiu. Mal atopický ekzém. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  pre najmenšie deti sú vhodné opaľovacie prípravky s minerálnymi  filtrami, kt. neprenikajú do pokožky.  Spoločnosť Weleda pre ne  pripravila vhodné opaľovacie prípravky : WELEDA SUN Detský krém na opaľovanie SPF 50 1x50 ml alebo WELEDA SUN Detské mlieko na opaľovanie SPF 30 1x150 ml. Obsahuje len minerálne UV filtre bez nanočastíc., sú neparfumované, vhodné aj  na citlivú pokožku bábätiek. 

   

  Altrenatívnymi prípravkami sú opaľovacie prípravky s obsahom minerálnych filtrov určené na senzitívnu pokožku  pre ľudí alergických na chemické filtre, pre atopikov, dojčatá, deti, alergie.

   

  BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g + darček /( vhodný pre deti až od 6mesiacov).,Fluide Mineral SPF50+ 40 ml od Avene,  LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS SPF 50+ Sun Intolerance 50ml zľava 6eur.

   

  Pri pobyte na slnku s najmenšími sa musia dodržiavať všeobecné pravidlá : Na slnku nezostávajte príliš dlho, aj keď používate opaľovací prípravok. .Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h.  Dojčatá a malé deti nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Musia sa vždy chrániť oblečením napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare. Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď.  Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.