Ako na zdravé opaľovanie u detí a bábätiek

AKO NA ZDRAVÉ OPAĽOVANIE U DETÍ A BÁBÄTIEK

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Slnko vo väčšine z nás vyvoláva pocit tepla a dobrej nálady. Je potrebné pre tvorbu vitamínu D a tiež kožného farbiva "melanínu", vďaka ktorému má naša pokožka v lete opálený vzhľad. Nezabúdajme ale aj na škodlivé UV žiarenie, pred ktorým musíme chrániť predovšetkým jemnú pokožku detí. Ochranu tvorí okrem oblečenia aj kozmetické prípravky s ochranným faktorom, tzv. SPF, ktorý zabráni preniknutiu žiarenia do pokožky.

 • Tehotenstvo
 • Deti a mamičky
 • Pleť a pokožka

6 minút čítania


Ako vybrať správny opaľovací krém pre dieťa Ako vybrať správny opaľovací krém pre dieťa

Detská pokožka je tenšia, a preto je ďaleko citlivejšia na UV žiarenie, než tá dospelácka. Navyše sa proti UV žiareniu nedokáže  dostatočne brániť. Neobsahuje totiž potrebné množstvo kožného farbiva - melanínu, pre aspoň dočasnú ochranu. Musíme jej teda pomôcť. Ideálne aplikácou vhodného opaľovacieho krému v dostatočnom množstve. A pokojne aj opakovane.

Mnoho mamičiek si kladie otázku, od kedy natierať bábätko opaľovacím krémom. Pokožka dojčaťa je tenšia a prepúšťa viac slnečného žiarenia a chemických látok z opaľovacích krémov. Preto je pre našich najmenších ideálnou ochranou tieň. Tieň ľahko vytvoríte slnečníkom, strieškou alebo stanom v prípade, že nie je práve k dispozícii prirodzený tieň zo stromov alebo budov.

Nemenej dôležité je bábätko aj vhodne obliecť do bavlneného oblečenia. Nezabudnite tiež na pokrývku hlavy a zátylku a samozrejme na dostatočný pitný režim. Miesta, ktoré nie sú chránená oblečením, je vhodné natierať opaľovacím krémom pre bábätká. Pri výbere faktora sa riaďte pravidlami, ako pri fototype I, teda pravidlami ochrany pre ľudí s najcitlivejšou pokožkou s minimálnym množstvom kožného farbiva.

Tip Benu: Na niektorých krémoch výrobcovia uvádzajú, že sú ich produkty vodeodolné, ale nenechajte sa týmto označením zmiasť. Vodeodolný prípravok ochráni vaše dieťa pri hrách vo vode, ale zmývaniu vodou neodolá. Natieranie krému alebo aplikáciu spreja je potom treba opakovať po kúpaní, osušení osuškou alebo po hraní v piesku.

Opaľovací krém pre bábätká Opaľovací krém pre bábätká

Opaľovacie krémy pre dojčatá a batoľatá obsahujú minerálne filtre, ktoré sa správne nazývajú fyzikálne. Látky, ktoré tvoria UV ochranu a odrážajú UV lúče fyzikálnym mechanizmom pochádzajú z minerálov a sú to na jemný prášok rozomletý oxid titaničitý a oxid zinočnatý. Zostávajú na povrchu pokožky a sú šetrné nielen pre citlivú pokožku ale aj pre životné prostredie.

Nájdete ich v minerálnych opaľovacích krémoch pre deti BIODERMA Photoderm MINERAL SPF 50+ a Eucerin SUN Sensitive protect SPF 30, vhodný od 3 mesiacov. S minerálnymi filtrami a dokonca v BIO kvalite je WELEDA Detský krém na opaľovanie SPF 50 sensitive pre deti od narodenia. Výlučne fyzikálne filtre obsahuje tiež krém Daylong baby SPF 30. Prípravky s obsahom minerálnych filtrov môžete zároveň použiť aj ako opaľovací krém na atopický ekzém pre deti.

Opaľovací krém pre deti Opaľovací krém pre deti

Šetrné a hypoalergénne zloženie nájdete aj v ďalších prípravkoch pre deti. Obľúbený opaľovací krém pre deti od 1 roka je Bioderma Photoderm KID mlieko SPF 50+ s praktickým modrým zafarbením, ktoré vám pomôže vidieť, kam sa krém ešte neaplikovať. Nemusíte sa však obávať že dieťa zostane modré. Modrá farba po aplikácii rýchlo zmizne. V prípade, že vaše deti nebaví natieranie krémom, vymeňte ho za Bioderma Photoderm KID sprej SPF 50 +.

Ak patríte k priaznivcom dermokozmetickej značky La Roche-POSAY opaľovacích krémov pre deti, určite si vyberiete. Optimálnu ochranu pred UVA i UVB žiareniu bábätku od 6 mesiaca poskytuje Anthelios DERMO-Pediatrics MLIEKO PRO BÁBÄTKA SPF 50 +. Zloženie rešpektuje citlivú pokožku bábätiek, je šetrné aj k morským živočíchom a ľahko sa rozotiera. Počas pobytu pri vode oceníte tiež gélovú štruktúru prípravku La Roche-POSAY Anthelios Dermo-Pediatrics WET 50+. Nemusíte totiž čakať až dieťa vyschne, gél môžete aplikovať na suchú i mokrú pokožku.

Budúce mamičky a opaľovanie v tehotenstve Budúce mamičky a opaľovanie v tehotenstve

V tehotenstve sa samozrejme môžete dopriať aj pohyb vonku keď svieti slniečko, ale všetko s mierou. Rozhodne sa vyhnite cielenému slneniu v tehotenstve na priamom slnku. Pokiaľ možno, zdržiavajte sa viac v tieni, majte zakryté bruško a chráňte sa proti prehriatiu.

Vplyvom nerovnováhy hormónov je žena v tehotenstve náchylnejšia na vznik pigmentových škvŕn a preto by mala budúca mamička dbať na fotoprotekcia a to nielen tela, ale aj pleti a pier. Opaľovanie  počas tehotenstva nesie so sebou teda okrem zdravotných rizík aj riziká estetické.

Starostlivosť po opaľovaní Starostlivosť po opaľovaní

Nielen UV žiarenie, ale aj voda v bazénoch alebo v mori dáva pokožke zabrať. Nadmieru sa vysušuje a potom sa začne rýchlo olupovať. Skvelým pomocníkom na spálenú kožu k vode i na hory je Panthenol. Upokojí podráždenú pokožku a podporí regeneráciu. Použiť ho môžete na odreniny, popáleniny a obarenia. Panthenol po opaľovaní existuje vo forme peny, ktorá sa nemusí rozotierať, a ako ľahko roztierateľné telové mlieko po opaľovaní.

Krém po opaľovaní použite aj v prípade, že ste z dovolenky už doma. Pokožka sa totiž s opaľovaním vyrovnáva ešte niekoľko dní. Aj keď obnove vrchných vrstiev pokožky nezabránite, vďaka hydratácii vydrží bronzový letný nádych oveľa dlhšie. Veľkej obľube sa tešia aj oleje po opaľovaní, ako napríklad mrkvový alebo argánový.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  15. 05. 2020

  Je vhodný krém Eucerin SUN pigment control na liečbu pigmentových škvŕn?

  Dobrý večer. chcela by som vedieť , či krém bojuje proti pigmentovým škvrnám, alebo len chráni pleť proti pigmentu a účinkuje aj na vrásky.?
  Poradte mi niečo na pigment, ale aj vrásky. Mam 31 rokov Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Eucerin  SUN pigment control  je emulzia na opaľovanie, ktorá  má okrem protektívneho účinku aj účinok na redukciu už vzniknutých škvŕn. Nemá však vplyv na redukciu vrások.

   

  Na každodené používanie na  už vzniknuté pigmentové škvrny doporučujem SKINCODE Rozjasňujúca nočná maska 50ml- ide o ľahký gél-krém určený na hydratáciu, regeneráciu a rozjasnenie pleti počas noci. Znižuje veľkosť a farbu pigmentových znamienok a stareckých škvŕn. 

  Denne používajte SKINCODE Rozjasňujúci denný krém SPF 15 50ml , kt. hydratuje pokožku, pomáha v boji proti príznakom starnutia , rozjasňuej vzhľad pokožky.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Deti a detská výživa
  29. 06. 2020

  Ktoré sú vhodné opaľovacie prípravky pre batoľatá?

  Dobrý den, chcem sa opýtat, ci bioderma photoderm kid mlieko alebo sprej je vhodne aj pre 8 mesacne babatko? ak nie, co by ste poradili proti slniecku? v pripade ze je vhodna, co je lepsie mliecko ci sprej? dakujem za odpoved. s pozdravom

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Odporúčam Vám BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g -100% minerálny sprej , vhodný pre pre ľudí alergických na chemické filtre, pre atopikov, dojčatá, deti, alergie.  je vhodný aj pre tých najmenších od 6 mesiacov.  Pre batoľatá je vhodnejšie užívať opaľovacie prípravky s minerálnymi filtrami ako s chemickými. Tieto látky sa nevstrebávajú  do kože, ale vytvoria na povrchu film zabraňujúci prenikaniu slnečných lúčov do kože. Minerálne filtre sú netoxické a vhodné pre citlivú pokožku zvlášť u detí. 

  Alternatívou môže byť Daylong baby SPF 30 50ml a LA ROCHE-POSAY Anthelios DP Mlieko BEBE 50+ R16 50ml

   

  Pri pobyte na slnku s najmenšími sa musia dodržiavať všeobecné pravidlá : Na slnku nezostávajte príliš dlho, aj keď používate opaľovací prípravok. Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h.  Dojčatá a malé deti nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Musia sa vždy chrániť oblečením napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare. Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď.  Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  22. 07. 2020

  Ktoré opaľovacie prípravky Bioderma sú vhodné pre tehotné ?

  Dobrý deň, prosím Vás Bioderma Photoderm Bronz SPF 30 je vhodný počas tehotenstva? ☺️ Alebo aj iné prípravky na opalovanie od značky Bioderma?? Ďakujem krásne ????

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Biodermu Photoderm Bronz môžete používať aj počas tehotenstva. Nie je však  vhodný  pre ľudí s pigmentovými škvrnami.  Osobne by som uprednostnila BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g , kt. obsahuje minerálne filtre.  Tieto látky sa nevstrebávajú  do kože, ale vytvoria na povrchu film zabraňujúci prenikaniu slnečných lúčov do kože. Minerálne filtre sú netoxické a vhodné pre citlivú pokožku zvlášť u detí a batoliat, sú vhodné aj pre tehotné.

  Ak  Vás trápia pigmentové škvrny, kt. sa môžu objaviť počas tehotenstva, alebo ak máte sklony k nim , odporúčam Vám používať na tvár   BIODERMA Photoderm SPOT-AGE SPF50+ gél-krém 40 ml -  Fotoprotekcia proti pigmentovým škvrnám.

   

   

  Užite si leto !

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Deti a detská výživa
  17. 07. 2020

  Opalovací krém pre deti

  Dobrý den aký krem je vhodný pre 12 rocne dieta co sa tyka ochrany pred slnkom ? Ďakujem

  Dobrý deň,

  z detských opaľovacích krémov sú veľmi obľúbené od značky Bioderma. Krém BIODERMA Photoderm Kid SPF50+ mlieko má mierne modrý nádych, vďaka ktorému je možné vidieť, ktoré časti tela ostatli nenatreté krémom. Pokiaľ preferujete aplikáciu v spreji, je taktiež k dispozícii EUCERIN Sun sensitive protect SPF50+ detský sprej

  Celú našu ponuku opaľovacích krémov pre deti najdete TU

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik BENU Praha

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  11. 05. 2021

  Ktorý opaľovací prípravok je vhodný pre 2,5 ročné dieťa so sklonom k atopii?

  Dobrý deň,

  Ktorý opaľovací krém s SPF50 by ste odporučili pre 2,5 ročné dieťa s citlivou pokožkou a ekzémom?

  Vopred ďakujem za odpoveď.


  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Pre Vaše 2,5 ročné dieťa so sklonom k atopii odpoúčam nasledovné prípravky :

   

  AVENE LAIT MINÉRAL SPF50+ 100ml alebo  AVENE Minerálny fluid SPF 50+ pre alergickú pleť 40 ml - vhodný pre deti od 6 mesiacov, atopikov aľudí, kt. sú alergickí na chemické filtre. Následne po opaľovaní môžete použiť AVENE Reparačná starostlivosť po opaľovaní pre citlivú pleť 400 ml

  Alternatívou môže byť LA ROCHE-POSAY Anthelios DP mlieko pre bábätká SPF50+ R16 50 ml - vhodné pre deti od 6 mesiacov aj s atopickými problémami. Po opaľovaní použite LA ROCHE-POSAY Posthelios gél po opaľovaní 400 ml

  Bioderma má tiež v ponuke prípravok vhodný pre tých najmenších aj a atopickými problémami - BIODERMA Photoderm Mineral SPF 50+ sprej 1x100 g, ale momentálne nie je v našej internetovej lekárni dostupný. Nájdete ho v kamenných BENU lekárňach. 

   

  Užívajte si pobyt na slnku dostatočne chránení pred silnými slnečnými  lúčmi. Viac o opaľovaní sa dočítae v článku : AKO NA ZDRAVÉ OPAĽOVANIE U DETÍ A BÁBÄTIEK.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.