Čo pomáha na slnečnú alergiu

ČO POMÁHA NA SLNEČNÚ ALERGIU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Slnečná alergia, odborným názvom Polymorfná svetelná erupcia (PLE), je prehnaná reakcia imunitného systému na prvé prudké slnenie. Nie je výnimkou, že sa prvýkrát prejaví na dovolenkách, na ktoré odchádzame do tropických krajín, keď je u nás zima a menej slnečných dní.

  • Pleť a pokožka
  • Alergie

7 minút čítania


Čo je to slnečná alergia? Čo je to slnečná alergia?

Slnečná alergia, odborným názvom polymorfná svetelná erupcia (PLE), je prehnaná reakcia imunitného systému na prvé prudké slnenie. Nie je výnimkou, že sa prvýkrát prejaví na dovolenkách, na ktoré odchádzame do tropických krajín, keď je u nás zima a menej slnečných dní. Na tropickom slnku stačí stráviť jeden či dva dni a už je rozhodnuté, či si zvyšok dovolenky užijete, či skôr protrpíte. Príznaky slnečnej alergie sa objavujú na najviac odhalených častiach tela, ako sú paže, hrudník a chrbát. Silné UV žiarenie na koži vytvára svrbivé a sčervenané mokvajúce pľuzgieriky či drobnú žihľavku, ktorá sa zlieva aj do väčších máp. Najviac ohrozené týmto typom fotodermatózy sú ženy medzi 20-40 rokmi sa svetlou a citlivou kožou.

Ako vyzerajú druhy slnečnej alergie Ako vyzerajú druhy slnečnej alergie

U osôb zasiahnutých slnečnou alergiou prebiehajú funkčné zmeny v procesoch kože. Až 90% prejavov alergie spôsobuje UV žiarenie, ale existujú aj iné druhy chorôb, ktoré vznikajú za ďalších komplikácií pri slnení a majú veľmi podobné príznaky.

  • PLE - teda "polymorfná svetelná erupcia" vzniká na koži vplyvom silného UV žiarenia a jeho vplyvom vzniknutých voľných radikálov. Tie vytvárajú na koži chemický proces, ktorého výsledné látky napádajú kožné bunky a spôsobujú oxidačný stres. Ľudia, ktorí týmto prejavom najčastejšie trpia radíme do fototypu kože č. 1. Ich pokožka je veľmi svetlá a tenká a nezvláda tak odolávať voľným radikálom ani bežnému slnečnému žiareniu s vyššou intenzitou.
  • Malorka akné - v odborných kruhoch známe ako Acne aestivalis, nespôsobuje iba UV žiarenie, ale vždy sa spája s ďalším vonkajším faktorom. Objavuje sa po pôsobení určitých látok v kozmetike ako sú emulgátory či konzervanty. Neochotne sa jej vyhýbajú osoby, ktoré pri dospievaní trpeli silnými prejavmi akné.
  • Fotoalergická reakcia - je silná reakcia pokožky na UV žiarenie, ktorú už skôr podráždila určitá látka. Takéto látky môžu byť buď rastlinného pôvodu - fototoxické, alebo chemického pôvodu - fotoalergénne. Rastlina ktorá sa neodporúča užívať vnútorne, ani v krémoch a mastiach je ľubovník, boľševník, kozonoha, púpava či sedmokráska. Medzi chemické látky, ktoré reakciu spôsobujú či komplikujú, radíme parfumy, farbivá, lieky ako antibiotiká, chemoterapeutiká, niektoré diuretiká, psychofarmaká, cytostatiká, hormonálna antikoncepcia a lieky na zníženie krvného tlaku. Ďalej masti a krémy, ktoré obsahujú keprofén.

Ako predísť vzniku slnečnej alergie Ako predísť vzniku slnečnej alergie

  • Primerané slnenie je nielen prirodzené, ale aj dôležité pre syntézu vitamínu D a k správnej imunizácii pokožky. Umiernené opaľovanie a prehrievanie organizmu pozitívne ovplyvňuje aj riziko vzniku niektorých chorôb, ako sklerózy či reumatickej artritídy vrátane slnečnej alergie. Pravidelným a opatrným slnením doslova otužujete pokožku lúčmi. Doporučený denný pobyt na slnku je 15 až 20 minút, kedy telo stihne zaznamenať prísun žiarenia a začne syntetizovať vitamín D, ale lúče nestihnú kožu spáliť. Ak strávite na slniečku času viac, je nutné pokožku chrániť opaľovacími krémami s vhodným ochranným faktorom.
  • Pri dlhšom vystavení kože na priamom slnku sa chráňte opaľovacími krémami či gélmi s vhodnými faktormi. Dospelí, ktorí sa dobre opaľujú a spadajú tak do fototypu 3 a vyššieho dostatočne ochráni faktor 25. U detí sa odporúča oveľa vyšší faktor medzi 30 až 50 SPF (Systém hodnôt ochranných slnečných faktorov), pretože detská pokožka je veľmi citlivá a oveľa tenšia než u dospelých.
  • Na prevenciu alergie na slnko neodmysliteľne patrí aj zdravý pohyb a celková starostlivosť o telo vrátane zdravého stravovania. To má priamy vplyv na správnu funkciu imunitného systému.
  • Doplnky, ktoré pomáhajú zdravému opaľovaniu sú aj betakarotén, vitamín E a vitamín C a lykopén.
  • U citlivých detí dermatológovia odporúčajú preventívne nahrievanie a opaľovanie pomocou UV lámp. Pod ich dohľadom a s presne stanoveným časom pôsobenia UV lúčov deti získavajú potrebnú imunitu aj v zime.

Preventívne opatrenia pri alergii na slnko Preventívne opatrenia pri alergii na slnko

Ak už viete, že vás v nadchádzajúcej slnečnej sezóne čakajú nepríjemné príznaky alergie, mali by ste sa slniečku vystavovať postupne. Nezabudnite zdržiavať na slnku aj v zime. Aj keď vy slnko cez mraky nevidíte, väčšina UV žiarenia sa dostane aj cez ne na vašu pokožku. Pri prvých jarných dňoch sa zdržiavajte na  slnku len chvíľu a postupne vystavenie lúčom navyšujte. Pred dovolenkou vystavte lúčom najlepšie celé telo a samozrejme všetko za sprievodu špeciálnych opaľovacích krémov. Tie svojím zložením zmiernia prvotný šok, odrážajú negatívne vplyvy žiarenia a zároveň pokožku výrazne upokojujú a hydratujú.

Na začiatku otužovania nezabudnite na vhodné oblečenie, ktoré zakryje dostatok plochy tela, ktoré potom môžete postupne tiež zväčšovať. Ruka v ruke s vonkajšou ochranou dodržujte aj zdravé stravovanie, dostatočný pohyb a nezabudnite dopĺňať dostatok antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom. U ťažkých foriem alergie odporúčame podstúpenie kúry pomocou UV lampy - formou fytoterapie. Tou za odborného dohľadu docielite riadeného otužovanie slnečnými lúčmi a zmiernite aj prvé intenzívne prejavy slnečnej alergie.
Pokiaľ pri otužovaní slnkom používate nešpecializované opaľovacie krémy, vhlčené vreckovky, dezodoranty a parfumy, pravdepodobne si spôsobíte komplikácie alebo alergiu rovno spustíte.

Osvedčené prípravky pre špeciálnu ochranu pri slnečnej alergii

Rad Eucerin obsahuje niekoľko vhodných prípravkov, ktoré pokožku ochránia a vyživijú. Pre deti je vhodnejšia forma ochrany formou spreja EUCERIN Sun sensitive protect SPF50+ detský sprej 300 ml, ktorý so svojou špeciálnou technológiou Advanced Spectral Technology chráni pred silným UV žiarením a neutralizuje vplyv voľných radikálov. Dermokozmetická značka Bioderma skvele kopíruje potreby osôb so závažnou precitlivenosťou na UV žiarenie prípravkami radu Photoderm, z ktorej skvele využijete prípravok BIODERMA Photoderm MAX SPF50+ sprej na celé telo. Od ďalších značiek La Roche-Posay a Vichy  sa nebojte obrátiť na špecializované produkty, ktoré sú vodeodolné ako LA ROCHE-POSAY Anthelios shaka fluide tónovaný SPF50+ či VICHY Capital soleil hydratačné ochranné mlieko SPF30 a zároveň sú širokospektrálne a fotostabilné ochranou pred UVA a UVB žiarením. Na citlivé miesta ako sú pery a znamienka siahnete po tyčinke LA ROCHE-POSAY Anthelios XL SPF50+ tyčinka na citlivé partie, ktorá účinne chráni pokožku pier pred škodlivým UVA aj UVB žiarením, zároveň chráni pokožku pier pred vysušením. Všetky tieto prípravky vás nielen ochránia pred slnečným žiarením, ale aj nedopustia, aby vaša citlivá pokožka podľahla vplyvom vetra, piesku, soli alebo chlóru. Navyše sú prirodzenou prevenciou proti vzniku pigmentových škvŕn nielen v tehotenstve. Po slnení nezabudnite pokožku hydratovať a osviežiť starostlivosťou po opaľovaní. Ideálnymi prípravkami, ktoré ošetria citlivú pleť a zmiernia pálenie, horúčosť i začervenanie sú  špeciálne prípravky po opaľovaní  ako Bioderma Photoderm after sun ale aj LA ROCHE-POSAY Posthelios gél po opaľovaní upokojujúca koncentrovaná gélová starostlivosť.

 

Chráňte svoje deti pred UV žiarením nielen na dovolenke s prípravkami Bioderma Photoderm.

Prvá pomoc pri slnečnej alergii Prvá pomoc pri slnečnej alergii

  • Vaše prvé kroky pri náznaku slnečnej alergie by mali smerovať k odborníkovi, teda k alergológovi, či dermatológovi. Ten zistí závažnosť a razanciu reakcie kože na žiarenie.
  • Ak vám dermatológ potvrdí, že sa jedná o slnečnú alergiu, jemne útlmia prvé nepríjemné prejavy zásypy a tekuté púdre s protisvrbivými účinkami. Na menšie plochy použite Fenistil gél a pre ťažké prípady je dobré použiť produkty s malým obsahom kortikoidov, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach. Presnú indikáciu a produkt vám odporučí ale sám dermatológ alebo lekárnik
  • Ak sú príznaky neznesiteľné a trápia vás aj bolestivé pľuzgiere,  podporte upokojenie aj liekmi na vnútorné použitie. Vhodný je Zyrtec, Zodac, Xyzal, Claritine pod.
  • Ak pľuzgiere vďaka tekutému púdru dobre zasychajú, nebojte sa ďalej postihnuté miesta chladiť studenými obkladmi, jogurtom, či tvarohom.
  • V prvých fázach silnej alergie je nutné dodržiavať aj zvýšený pitný režim (3l vody / denne) a dopĺňať minerály a vitamíny na podporu obnovy pokožky ako je vápnik, selén a zinok, či antoxidanty - vitamín C, E a betakarotén. Po odznení najhorších príznakov použite aj hydratačné a regeneračné mlieka po opaľovaní pre citlivú pokožku.
  • Nebezpečnosť alergie u detí a dojčiat nemusíme iste dlho opisovať. Deti majú jemnejšiu pleť a teda aj dôsledky prvého prejavu alergie môžu byť závažné. Je teda nutné postupovať v prevencii veľmi podobne, ako u dospelých a pri zistenej alergii používať iba hypoalergénne opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom určené pre deti.

Vyskúšajte detoxikáciu proti slnečnej alergii Vyskúšajte detoxikáciu proti slnečnej alergii

Ešte než sa prvé silné lúče prebojujú  k vašej pokožke vyskúšajte detoxikáciu organizmu. Bylinky ako je púpava lekárska, žihľava, pestrec mariánsky, aloe vera, zelený jačmeň a strava prospešná k obnoveniu črevného mikrobiomu vám pomôže naštartovať imunitný systém a podporiť prirodzené reakcie organizmu. Do stravy je potrebné pri detoxikácii zaradiť veľa vlákniny a potraviny, ktoré prirodzene podporujú živosť črevného mikrobiomu, ako je kvasená kapusta a kvasené mliečne výrobky.

K detoxikácii organizmu je ďalej nevyhnutné postupovať s rozvahou a dodržiavať pitný režim. Teda vypiť 3 litre tekutín denne pri bežnej záťaži organizmu. Vhodné sú pre tieto účely zapojiť aj pôsty. Tie ale určite konzultujte s výživovým poradcom. Vhodný je prerušovaný pôst aj nárazový pôst, kedy vyčistíte celé telo počas 36 hodín a potom pozvoľna zapájajte do stravy zeleninové a ovocné šťavy.

Pre detoxikáciu môžete použiť bylinky v ich rôznych formách. Vhodné je použiť tinktúry, detoxikačné zmesi čajov, alebo byliny v ich čerstvej forme. Práve začiatkom jari sú ich mladé výhonky najsilnejšie a prechádzka v lese pri ich hľadaní vám tiež urobí dobre. Pre podporu črevného mikrobiomu a podporu imunity zapojte do detoxikácie aj kravské kolostrum, ktoré je plné blahodárnych látok. Tieto životodarné látky  aktivujú imunitný systém a prirodzene tak bojujú nielen proti alergii, ale aj proti atopickému ekzému, reumatoidnýcm chorobám, cukrovke, roztrúsenej skleróze a ďalším chorobám, ktoré sú priamo aj nepriamo spojené s tráviacim ústrojenstvom.
 

Všetko pre zdravé opaľovanie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BOIRON Dapis gél 40 g

Skladom v e‑shope

7,89 €

LADIVAL Allerg SPF50+ sprej 150 ml

Skladom v e‑shope

16,29 €

FENISTIL Gél pri poštípnutí a svrbení 30 g

Skladom v e‑shope

9,39 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.