12 najčastejších chýb pri opaľovaní

12 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB PRI OPAĽOVANÍ

Opálená bronzová pokožka sa stala symbolom zdravia a mladosti a preto po nej každý túži. Pobyt na slnku so sebou nesie ale aj riziká, ako sú spálenie kože, fotostarnutie alebo rozvoj melanómu. Svoju pokožku ochránite, ak sa vyhnete najčastejším chybám pri opaľovaní.

 • Pleť a pokožka

Ako sa správne opaľovať Ako sa správne opaľovať

Pobyt na slniečku prináša dobrú náladu a psychickú pohodu, navyše slnečné lúče naše telo potrebuje aj kvôli tvorbe vitamínu D, nevyhnutného pre správnu funkciu imunitného systému a zdravie kostí. Nevýhodou sú ale riziká v podobe slnečnej alergie, pigmentových škvŕn, urýchleného starnutia kože či dokonca melanómu a rakoviny kože. Tieto ťažkosti sa nemusia prejaviť hneď, rozvinú sa neskôr vo vyššom veku. V prípade, že ste sa rozhodli užiť si deň pri vode a chytať bronz, vyvarujte sa niektorým chybám pri opaľovaní a zamerajte sa na to, ako sa správne opaľovať.

Chyby pri opaľovaní Chyby pri opaľovaní

Pri slnení je dôležité chrániť pokožku pred UV žiarením, a to ako pred UVA tak i pred UVB slnečnými lúčmi. Najprirodzenejšia ochrana je oblečenie, čo využívali predovšetkým naše babičky. Dnes už máme ochranu vo forme rôznych prípravkov na opaľovanie, stačí si len vybrať podľa svojich potrieb: oleje, krémy, spreje,prírodná kozmetika s minerálnymi filtrami alebo vegánska kozmetika.

Zdravé opálenie ohrozujú aj ďalšie faktory. Čo nerobiť pri opaľovaní?

 1. Nepoužívate žiadny krém na opaľovanie
  Pokožka má prirodzenú ochranu pred UV žiarením v podobe kožného farbiva melanín. Množstvo farbiva potom určuje to, aký ste fototyp a koľko času môžete stráviť na slniečku bez ochrany. Kým fototyp 3 a 4 si môže užiť na priamom slnku až pol hodinku bez následkov, fototypu 1 a 2 stačí len 10 minút a už má červenú kožu. Po tejto dobe sa prirodzená ochrana vyčerpáva a ak nepoužijete krém na opaľovanie, čakajú vás následky v podobe spálenej pokožky.
 2. Používate nízky ochranný faktor
  V obchodoch nájdete rôzne ochranné UV faktory, od 5 do 50+. Vyberajte opäť podľa fototypu pleti a miesta, kde sa rozhodnete stráviť čas na priamom slnku. Všeobecne platí, že na horách a pri mori je intenzita UV žiarenia vyššia. Intenzita sa zvyšuje tiež zmenšujúcou sa vzdialenosťou k rovníku. Ak zvolíte vysoký ochranný faktor, opálenie bude pomalšie, ale zato zdravšie. Navyše vydržia dlhšie, pretože sa pokožka nespáli a nezačne sa rýchlo lúpať.
 3. Aplikujete tenkú vrstvu prípravku na opaľovanie
  K tomu, aby ste dosiahli požadovanú UV ochranu, musí byť vrstva opaľovacieho krému dostatočne silná. Odporúčané množstvo pre dospelého človeka je pol deci (36g)  opaľovacieho krému. Ak nanesiete menej, aj ochrana proti UVA a UVB bude slabšia.
 4. Opaľovacie prípravok nanášate len raz denne
  Voda, pot, piesok alebo osuška, to sú faktory, ktoré vás môžu o ochranné faktory opaľovacieho prípravku ochudobniť. Ani vodeodolný prípravok nie je nezmývateľný. Chráni pri kúpaní vo vode, ale pri návrate z vody je potrebné sa opäť starostlivo natrieť. Opaľovací prípravok predlžuje dobu, kedy sa vaša koža nespáli, ale aj táto doba je obmedzená na maximálne 2 hodiny.
 5. Zabúdate chrániť niektoré časti tela
  Skúste sa zamyslieť nad tým, ktoré časti tela si natierate krémom na opaľovanie? Väčšinou venujete pozornosť veľkým  častiam tela, ako sú ruky, nohy, chrbát, dekolt a brucho. Venujte pozornosť tiež častiam, ako sú pery, ušné lalôčiky, päty či oblasť bikín. Oči ochránia kvalitné slnečné okuliare a vlasovú pokožku zase klobúk.
 6. Opaľujete sa najviac okolo poludnia
  Slnečná intenzita je najsilnejšia okolo obeda, teda medzi 11-15 hodinou. Ak sa chcete vyhnúť nezdravému opaľovaniu, v túto dennú dobu zostaňte radšej v tieni. Okrem UV žiarenia naberá na intenzite aj ďalšia zložka svetelného spektra. Ide o infračervené žiarenie, ktoré ohrieva vzduch a predmety a hrozí vám úpal.
 7. Neošetríte pokožku po opaľovaní
  Pokožka je po opaľovaní suchá a dehydrovaná a potrebuje ošetriť. Po opaľovaní umyte pokožku od zvyškov opaľovacích prípravkov a doprajte jej regeneráciu kože po opaľovaní v podobe hydratačného krému po opaľovaní alebo spreja s panthenolom. Opálenie na hydratovanej pokožke vydrží omnoho dlhšie a vyhnete sa nevzhľadnému lúpaniu. Ak sa jeden deň spálite do červena, ďalší deň radšej doprajte pokožke oddych.
 8. Zabúdate na ochranu vlasov
  Zdá sa vám, že v lete máte o niekoľko tónov svetlejšie vlasy? UV žiarenie totiž vlasy dehydratuje, sú slabšie, tenšie a štiepia sa. Slabšie vlasy môžu byť dôvodom, prečo sa zdajú byť svetlejšie. Nezabúdajte preto chrániť aj svoje vlasy pomocou klobúka či štýlovej šiltovky. Existujú tiež spreje na opaľovanie, ktoré sú vhodné aj na aplikáciu do vlasov.
 9. Používate rovnaký opaľovací prípravok na telo i tvár
  Hovoríte si, že jeden prípravok na opaľovanie je až až? Na tvári je pokožka oveľa citlivejšia a navyše je neustále vystavená slnku. Preto si zaslúži o niečo vyššiu ochranu. Navyše, krémy na telo nemusia vyhovovať potrebám mastnej pleti a zanášať póry, alebo podráždiť citlivú pleť. Špeciálne krémy na opaľovanie na tvár zabraňujú fotostarnutiu a vzniku pigmentových škvŕn.
 10. Máte rovnaký opaľovací krém už tretiu sezónu
  Opaľovacie prípravky časom strácajú svoju účinnosť a podliehajú skaze. Ako spoznáte skazený krém? Olejová a vodná fáza sa od seba oddeľujú a prípravok stráca svoju príjemnou vôňou. Namiesto toho je cítiť zápach zatuchnutého oleja. Takéto prípravky nielen že nie sú účinné, ale môžu vyvolať v kombinácii so slnkom alergickú reakciu. Preto sledujte na obale dobu otvorenia: piktogram otvorenej nádobky s číslom, ktorý značí dobu expirácie po otvorení.
 11. Prípravky na opaľovanie aplikujete až na priamom slnku
  Opaľovacie prípravky fungujú omnoho lepšie, keď im doprajete čas vstrebať sa do pokožky, a to aspoň 15 minút pred opaľovaním.
 12. Opálenú pokožku už nechránime prípravkom s UV faktorom
  K nesprávnemu opaľovaniu patrí aj to, že nedbáte na ochranu opálenej pokožky. Aj keď má viac melanínu a tým vyššiu prirodzenú ochranu, aj tak je ohrozená spálením od slnka. Zvoliť môžete nižšia SPF alebo tenšiu vrstvu krému.

  950x950_chyby-pri-opalovani

   

​Ako podporiť opálenie Ako podporiť opálenie

Odborníci na kožu zdôrazňujú ochranu pred UV žiarením. Ako na zdravé opaľovanie? Pamätajte, že všetkého veľa škodí. Dĺžku pobytu na slniečku preto prispôsobte svojmu fototypu. Niekomu môže stačiť 20 minút, iný môže stráviť na slnku aj dve hodiny. Nemenej dôležitá je aj denná doba a dostatočne hydratovaná pokožka. Hydratujte ju ako zvonku, tak aj zvnútra v podobe pitného režimu. Opálenie vydrží dlhšie, keď si na začiatku opaľovacej sezóny doprajete dôkladný peeling odumretých buniek. Hnedý tón pokožky podporia aj opaľovacie prípravky s obsahom betakaroténu.

Ak hľadáte, čo podporuje opaľovanie a túžite získať tmavší odtieň pokožky čo najrýchlejšie, začnite s užívaním betakaroténu. Čo ale nedokáže ovplyvniť, je výsledný odtieň opálenia. Svetlejšie fototypy môžu chytiť odtieň viac do oranžova. Po vysadení vitamínov na opaľovanie pokožka opäť bledne.

Dermokozmetika na opaľovanieDoplnky stravy na opaľovanie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.