Čo je tenisový lakeť a čo pomáha?

ČO JE TENISOVÝ LAKEŤ A ČO POMÁHA?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Tenisový lakeť je ochorenie šliach a svalových úponov, pomocou ktorých sa svaly pripínajú je kostiam. Tenisový lakeť postihuje zhruba 3 percentá slovenskej populácie.  Ako názov napovedá, ide predovšetkým o oblasť lakťa, postihnuté môžu byť taktiež aj iné šľachy, ako napríklad na ramene, zápästí alebo kolene.  Predtým sa mu hovorilo lakeť pisára, existuje tiež lakeť oštepársky alebo golfový. Rozdiel je len v tom, ktoré šľachy sú preťažené. Tenisový lakeť paradoxne vôbec nepostihuje tenistu, a to vďaka vhodne zvolenému tréningu a správnej technike odpalu. Liečba spočíva predovšetkým v zmene režimu.

  • Pohyb

3 minúty čítania


Príčiny tenisového lakťa Príčiny tenisového lakťa

Tenisový lakeť má dve formy ochorenia. Pri akútnej forme je príčinou náročná jednorázová zaťaž, napríklad pri športovom výkone alebo fyzickej činnosti. Pri chronickej forme ide o dlhodobý stav preťažovania, príčinou sú opakované stereotypné jednostranné pohyby, ako sú skrutkovanie a používanie pracovných nástrojov, práca v záhrade, fyzicky náročná práca a tiež aj práca s myšou pri počítači alebo písanie. V šľachách vznikajú mikrotraumy, ktorá spôsobujú bolesť. K vzniku chronického tenisového lakťa môže dôjsť aj nesprávne zvolenou liečbou akútnej formy. Zároveň dochádza k poruchám prekrvenia a látkovej výmeny, dôsledkom toho svaly začínajú chabnúť. 

Príznaky tenisového lakťa Príznaky tenisového lakťa

Typickým príznakom tenisového lakťa je silná bodavá bolesť na vonkajšej strane lakťa, ktorá sa môže šíriť a vystreľovať do ramena alebo predlaktia. Miesto je opuchnuté a koža teplejšia ako ostatné kĺby. Bolesť sa prejavuje akútne predovšetkým pri zaťažení pohybom, pri zdvíhaní vecí a silovom zaťažení.

Ak sa ťažkosti neliečia a trvajú viac ako 6 týždňov, prechádzajú do chronického stavu, kedy pociťujete bolesť pri akomkoľvek pohybe ruky, zdvíhaní predmetov a uchopení.

Diagnostika prebieha u lekára, ale doma si môžete pomôcť jednoduchým testom, tzv. stress testom tretieho prsta. Pacient tlačí 3. prst postihnutej končatiny do natiahnutia proti odporu, čo vyvolá bolestivosť v oblasti lakťa. Pri neliečení akútnych ťažkostí hrozí ochabnutie svalov zápästia a prstov ruky, ktoré zabezpečujú pohyb natiahnutia a stiahnutia.

Čo pomáha na tenisový lakeť Čo pomáha na tenisový lakeť

Liečba tenisového lakťa je komplexná a vyžaduje okrem liekov aj režimové opatrenia, aby sa svalové úpony mohli zregenerovať. Už pri prvých problémoch a pocítenia pichavej bolesti v lakti je dôležitý pokojový režim. Aby sa svaly ruky čo najmenej namáhali, zafixujte si ruku vhodnou ortézou na tenisový lakeť. V teplom mieste prebieha lokálny zápal, preto je vhodné lakeť tiež chladiť chladivým vankúšikom. Proti opuchom môžete prikladať aj octanové zábaly.

Tieto opatrenia sú samozrejme len dočasné. Ak nemôžete zmeniť pohybové stereotypy kvôli práci, po čase by sa bolesť lakťa opäť vrátila. Preto stavte na pravidelné špeciálne cvičenia, kedy sa záťaž na šľachy vyrovná a pretiahnu sa. V tomto prípade rozhodne neodporúčame experimentovať a skúšať rôzne domáce cviky na tenisový lakeť podľa videa. Zranenie by ste si mohli ešte viac prehĺbiť. Vyhľadajte radšej fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže cviky priamo vám na mieru a zohľadní aj ďalšie pohybová obmedzenia. Naviac vám môže odporučiť aj fyzikálnú terapiu urýchľujúcu hojenie, ako sú ultrazvuk, elektroterapia, magnetoterapia, terapia teplom alebo chladom.

Ako liečiť tenisový lakeť Ako liečiť tenisový lakeť

Bolesť a zápal tlmia analgetiká - lieky proti bolesti a zápalu. Pretože ide o liečbu trvajúcu dlhší čas, je vhodnejšie topická aplikácia vo forme gélu alebo krému. Pôsobí lokálne v mieste bolesti a nedráždi žalúdok. Pre úľavu od bolesti použite gél Voltaren alebo Ibalgin, ktoré obsahujú liečivá pôsobiace proti bolesti. Účinok proti bolesti má tiež šťava z kostihoja v masti vhodné na tenisový lakeť - Traumaplant.

Ak sa po 6 týždňoch stav nezlepší a bolesť prechádza do chronickej, je odporúčaná operácia a následná rekonvalescencia.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.