Ako skoncovať s fajčením

AKO SKONCOVAŤ S FAJČENÍM

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Patríte k tým, ktorí začiatok nového roka každoročne začínajú  s tým istým  novoročným predsavzatím Už žiadna cigareta? Veľmi často toto predsavzatie nevydrží ani do polovice januára. Čo takto  skúsiť skoncovať s fajčením  s našou pomocou už teraz, aby Ste najbližší nový rok privítali  bez cigarety?  Fajčenie je zlozvyk, ktorý si fajčiar buduje niekoľko mesiacov až rokov. Rovnako aj odvykanie od fajčenia trvá pomerne dlho a vyžaduje potrebnú dávku odhodlania a trpezlivosti. Veríme, že tentokrát to určite zvládnete.

 • Články o zdraví
 • Životný štýl
 • Choroby

12 minút čítania


Všetci sme si vedomí zdravotných rizík fajčenia. Mnoho fajčiarov sa vzdá fajčenia nielen kvôli zdravotným rizikám, ktoré hrozia im, ale aj ľuďom v ich najbližšom okolí. Iní sa rozhodnú prestať, aby ušetrili peniaze a  niektorí len chcú, aby sa cítili lepšie a aby ich šatstvo lepšie voňalo.

Podľa rôznych prieskumov by rado prestalo fajčiť až 80% fajčiarov, ale najťažšie na odvykaní sú abstinenčné príznaky a chuť na cigaretu. Ak človek vydrží nefajčiť prvý týždeň, má 9x väčšiu šancu prestať natrvalo. Uskutočnené štúdie zistili, že Iba 3 ľudia zo 100 prestanú fajčiť len silou vlastnej vôle. Preto je potrebné  vziať si na pomoc lieky s obsahom nikotínu, ktoré zmiernia abstinenčné príznaky a pomôžu prekonať to najťažšie obdobie.

Prečo prestať fajčiť? Prečo prestať fajčiť?

Medzi výhody, ktoré vám prinesie život bez cigaretového dymu patrí predovšetkým lepšie dýchanie, belšie zuby, lepší sex, sviežo voňajúce oblečenie, citlivejšie zmysly, menej stresu, viac peňazí, zdravší vzhľad pleti, viac energie a vyhliadky na dlhší život. Prínosy ukončenia fajčenia pre zdravie sú totiž zásadné.

Ako postupovať, ak sa naozaj rozhodnete prestať fajčiť? Ako postupovať,  ak sa naozaj rozhodnete prestať fajčiť?

 1. Spočítajte si koľko Vás tento zlozvyk stojí peňazí a stanovte si, čo si za ušetrené peniaze zaobstaráte. U fajčiarov, ktorí vyfajčia krabičku denne už ročná abstinencia "zarobí" na týždennú dovolenku pre dvoch na horách alebo pri mori.
 2. Stanovte si presný dátum odkedy si už nezapálite. Tento dátum musí byť reálny, to znamená, že nie je ideálne stanoviť si ho napr. na deň vianočného večierka, kde ho určite nedodržíte.
 3. Spíšte si zoznam dôvodov, prečo ste sa rozhodli prestať fajčiť a majte ho pri sebe pre prípad, že by ste začali váhať.
 4. Skúste trávit viac času s priateľmi, ktorí nefajčia.
 5. MYSLITE POZITÍVNE! Verte tomu, že to zvládnete.

Ako zvládnuť abstinenčné príznaky? Ako zvládnuť abstinenčné príznaky?

Ak sa rozhodnete raz a navždy skončiť s fajčením, musíte byť pripravený na abstinenčné príznaky a najmä na príchod neovládateľnej chuti na cigaretu. Skúste si vytvoriť plán aktivít, ktoré by ste mohli začať robiť v rizikových chvíľach dňa. Pri pauze v práci si dajte desiatu alebo si pohovorte s kolegom, s ktorým ste už dlho nehovorili práve preto, že si s Vami nechodí von zafajčiť, na večer si naplánujte športové alebo iné aktivity a pri rannej káve si namiesto cigarety prečítajte správy.

Dôležité je tiež identifikovať najrizikovejšie spúšťače chuti na cigaretu. U mnohých ľudí je to alkohol, vyhnite sa mu preto aspoň v prvých týždňoch. Zvládnuť prvý týždeň je naozaj zásadný, zvážte teda zapojenie pomoci v podobe liekov  Nicorette®  a NiQuitin, ktoré sú dostupné vo forme žuvačiek, pastiliek, náplastí, spreju alebo inhalátora.  Stačí si len vybrať podľa vašich preferencií. 

Nikotín a jeho účinky Nikotín a jeho účinky

Nikotín je prírodný alkaloid, návyková látka, ktorý sa získava z tabaku (Nicotiana tabacum). Tabak sa najčastejšie fajčí, vzácnejšie šňupe alebo žuje. Začiatky konzumácie tabaku siahajú do Latinskej Amerike, kde tabak konzumovali aztécki šamani počas svojich rituáloch. Z Latinskej Ameriky sa postupne nikotín dostal do celého sveta, kde vyvolal ošiaľ až celosvetovú epidémiu.

V cigarete je nikotín prítomný na malých čiastočkách dechtu. V bronchoch a pľúcach sa veľmi rýchlo vstrebáva ( už 8 sekúnd po 1. inhalácii sa nachádza v mozgu). Polčas rozpadu je 40 minút. Nikotín sa metabolizuje v pečeni, 10-15% sa vylučuje nezmenené močom. 

Účinky nikotínu:  po užití nikotínu sa spočiatku  dostaví pocit uvoľnenia, ľahšej eufórie, vzpruženia. Fajčiar menej cíti bolesť, nemá  potrebu spánku, rovnako je znížená aj chuť do jedla.  Krátkodobo sa zlepší pamäť, sústredenie. Zvýši sa krvný tlak a srdcová frekvencia, stimuluje sa dýchacie centrum. Po stimulácii organizmu v 1. fáze, nastupuje fáza mierneho útlmu.

Za negatívne následky fajčenia nie je zodpovedný len nikotín, ale aj ďalšie látky obsiahnuté v cigaretách, ktoré majú karcinogénne účinky. Až 70% dechtu z cigaretového dymu sa ukladá v pľúcach.  Každoročne až 5 miliónov úmrtí vo svete je zapríčinené karcinogenitou a toxicitou zložiek  tabakového dymu. Následky fajčenia v podobe rakoviny sa okrem pľúc  podpíšu aj na iných orgánov - pankreas, hrubé črevo, konečník, pečeň, ústa, hrtan a pažerák.  Zvýšené riziko cievnych ochorení (vznik aterosklerózy a nedokrvenie dolných končatín - tzv. fajčiarska noha) u fajčiarov je spôsobené chronickým pôsobením nikotínu. Až o polovicu je zvýšené riziko aj náhlej mozgovej príhody u fajčiarov. Medzi ďalšie choroby, na ktorých sa môže nikotín podieľať je ischemická choroba srdca (infarkt), chronický zápal pľúc, chronická obštručná choroba pľúc (CHOCHP),  fajčiarsky kašeľ so zvýšenou produkciou hlienu, mužská impotencia, predčasná menopauza, osteoporóza a vznik alergií. Fajčenie je zodpovedné aj za vznik komplikácii v tehotenstve a pri pôrode - syndróm náhleho úmrtia novorodencov.  

Závislosť na nikotíne je psychická a fyzická. Fajčenie začína ako psychická závislosť, z ktorej sa do 2 rokov vyvinie  fyzická či somatická závislosť. Pri  psychickej závislosti je potrebné zo strany fajčiara výrazne zmeniť životný štýl, musí byť dostatočná motivácia a trpezlivosť. V prípade rozvinutej fyzickej závislosti (zistíte pomocou  Fagerstromvho testu nikotínovej závistlosti) je vhodná substitučná liečba nikotínom. Hlavným cieľom je potlačenie atakov a zmiernenie abstinenčných príznakov. Nikotín pomáha zabrániť rozvoju abstinenčných príznakov u ťažkých fajčiarov a tak im pomáha ľahšie skoncovať s fajčením. Nie je liekom proti fajčeniu, umožňuje len postupne zbaviť sa fyzického návyku na nikotín. Môže sa aplikovať v rôznych liekových formách (náplasti, žuvačky,pastilky, sprej).

Aká je vaša fyzická závislosť? - urobte si Fagerstromov test Aká je vaša fyzická závislosť? - urobte si Fagerstromov test

 

Fagerstromov test nikotínovej závistlosti

Body 3 2 1 0

Ako rýchlo po zobudení si zapálite svoju prvú cigaretu?

do 5  minút  za 6 – 30  minút  za 31- 60  minút  po 60 minút 

Je pre Vás ťažké nefajčiť na miestach, kde je fajčenie zakázané 

    áno nie

Ktorej cigarety by ste sa najmenej radi vzdali?

    1. rannej  ktorejkoľvek mimo prvej  

Koľko cigariet vyfajčíte za deň?

31 a  viac 21-30 11-20 1-10

Fajčíte častejšie počas prvých hodín po zobudení než v ostatnom dennom čase?

    áno nie

Fajčíte, aj keď ste chorý a väčšinu dňa ste na lôžku?

    áno nie

 

Vyhodnotenie testu:

 • 0-2 bod: Veľmi nízka alebo žiadna závislosť
 • 3-4 body: Nízka závislosť
 • 5 bodov: Stredná závislosť na nikotíne
 • 6 – 7 bodov: Vysoká závislosť
 • 8 – 10 bodov: Veľmi vysoká závislosť

Liekové formy na aplikáciu nikotínu Liekové formy na aplikáciu nikotínu

1. Spray - orálna-aerodisperzia

Orálna aerodisperzia, roztok ( NICORETTE Spray 1mg / dávka 150 dávok, NICORETTE Spray 1mg/dávka 2 x 13,2ml (150 dávok, NICORETTE Spray 1 mg/dávka s príchuťou lesného ovocia 150 dávok) - obsahuje nikotín a je určená na orálne podanie.

 • zmierňuje chuť na cigaretu a abstinenčné príznaky spojené s odvykaním od fajčenia,
 • najrýchlejšia úĺava od chuti na cigaretu a nutkania fajčiť už po 60 sekundách,
 • 3x rýchlejšie vstrebávanie nikotínu ako pri pastilkách,
 • až 150 dávok v jednom balení s príchuťou mäty alebo lesného ovocia.

Liečba sprejom Nicorette trvá 12 týždňov a je rozdelená do 3 krokov.

 • Krok I: 1. – 6. týždeň - podáva sa 1 alebo 2 dávky spreja v čase, keď sa  objaví túžba po cigarete. Ak sú potrebné 2 dávky, možno ich podať ako 2 po sebe nasledujúce dávky. Väčšina fajčiarov bude potrebovať 1-2 dávky spreja každých 30 minút až 1 hodinu.
 • Krok II: 7. – 9. týždeň - počet dávok spreja za deň sa znižuje. Ku koncu 9. týždňa sa používa 1/2 priemerného počtu dávok denne, ktoré sa používali pri 1. kroku.
 • Krok III: 10. – 12. týždeň - pokračuje sa v znižovaní počtu dávok spreja za deň tak, že počas 12. týždňa sa už nepoužívajú viac ako 4 dávky denne. Ak sa dávkovanie zníži na 2-4 dávky denne, používanie sa má ukončiť.

Pacienti môžu pokračovať v používaní spreja v situáciách, keď majú silné nutkanie fajčiť. Vtedy sa môže použiť 1 dávka spreja, a ak táto do niekoľkých minút nepomôže, je možné použiť 2. dávku.

2. Transdermálna náplasť

Transdermálne náplasti (NICORETTE Invisipatch transparentná náplasťNIQUITIN Clear transdermálna náplasť) obsahujú nikotín, ktorý je v nich rovnomerne rozptýlený. Sú určené na použitie na kožu. Tento typ liečby sa nazýva nikotínová substitučná terapia (Nikotin Replacement Therapy, NRT). Ide o diskrétne a jednoduché použitie pre všetkých odvýkajúcich fajčiarov, ktorí fajčia pravidelne počas dňa. Náplasti zmierňujú túžbu po fajčení a odstraňujú nepríjemné príznaky pri prerušení fajčenia (podráždenosť, zlosť,frustrácia úzkosť, nepokoj a poruchy koncentrácie).

 • účinkuje v súlade s potrebami Vášho organizmu,
 • dodáva vám nikotín počas dňa, keď sú abstinenčné príznaky najvyššie,
 • NICORETTE Invisipatch transparentné náplasti sú dostupné v troch silách s obsahom nikotínu 10,15 a lebo 25mg/16hod,
 • NIQUITIN Clear transdermálne náplasti sú dostupné v 2 silách 14 a 21mg,
 • nikotín sa z náplaste postupne uvoľňuje v určitom množstve, ktoré sa vstrebáva kožou,
 • množstvo nikotínu uvoľnené z náplasti je nižšie ako množstvo z cigariet,
 • neobsahujú decht ani kysličník uhoľnatý z cigaretového dymu, zdravotné riziko ich používania je podstatne nižšie  ako pri fajčení tabaku.

Liečba náplasťou Nicorette trvá zvyčajne 12 týždňov, z ktorých 8 týždňov trvá liečba dostatočnou terapeutickou dávkou a po nich nasledujú 4 týždne postupného znižovania dávky. Náplasť požadovanej sily sa nalepí na kožu vnútornej plochy ramena, predlaktia, alebo sedacieho svalu. Na noc sa odstráni, Váš organizmus sa preto nezaťažuje nadbytočným množstvom nikotínu počas spánku, keď sa abstinenčné príznaky nedostavajú. Náplasť sa každý deň lepí na iné miesto.

Fajčiari s vysokým stupňom závislosti (Fagerströmovo skóre závislosti od nikotínu od 6 alebo fajčenie so spotrebou nad 20 cigariet denne):

 • 1.-8. týždeň: aplikuje sa náplasť 25 mg/16 h.
 • 9.-10. týždeň: aplikuje sa náplasť 15 mg/16 h.
 • 11.-12. týždeň: aplikuje sa náplasť 10 mg/16 h.

Fajčiari s nižším stupňom závislosti (Fagerströmovo skóre závislosti od nikotínu pod 6 alebo fajčenie so spotrebou do 20 cigariet denne):

 • 1.-8. týždeň: aplikuje sa náplasť 15 mg/16 h..
 • 9.-12. týždeň: aplikuje sa náplasť 10 mg/16 h.

Liečba nikotínovými náplasťami NIQUITIN Clear sa zvyčajne začína podaním náplasti s najvyššou silou 21 mg a znižuje sa podľa nasledujúcej dávkovacej schémy:

 • Fáza 1: náplaste so silou 21 mg - prvých 6 týždňov
 • Fáza 2: náplaste so silou 14 mg - ďalšie 4 týždne

Používanie náplastí dlhšie ako 6 mesiacov sa všeobecne neodporúča. U niektorých bývalých fajčiarov je potrebná dlhšia liečba náplasťami, aby sa predišlo návratu k fajčeniu.

3. Liečivá žuvačka

Liečivé žuvačky obsahujú nikotín vo forme rezinátu a sú určené na liečbu závislosti od nikotínu. Znižuje chuť na cigaretu a zmierňuje niektoré nepríjemné abstinenčné príznaky (podráždenosť, priberanie, závraty, bolesti hlavy, nespavosť). Používajú sa na uľahčuje odvykanie od fajčenia u fajčiarov motivovaných prestať fajčiť, ako pomoc fajčiarom prekonať abstinenčnú fázu pri prechodnom vynechaní fajčenia, na zníženie počtu vyfajčených cigariet u fajčiarov, ktorí nemôžu alebo nechcú prestať fajčiť.

 • zmierňujú chuť na cigaretu, v prípade nutkania fajčiť,
 • dovoľujú postupé znižovanie dodávanej dávky nikotínu,
 • liečba trvá najmenej 3 mesiace, k úplnemu ukončeniu fajčenia by malo dôjsť najneskôr do 6 mesiacov,
 • neobsahujú cukor, sú dostupné v troch príchutiach - Classic,Freshfruit alebo Icemint

Úvodná dávka lieku má byť zvolená individuálne podľa stupňa závislosti fajčiara na nikotíne. Zvyčajne je pre liečbu dostatočné užívanie 8 –12 liečivých žuvačiek vhodnej sily denne. Slabo závislí fajčiari (FTND < 6 alebo fajčenie ≤ 20 cigariet denne) majú začať liečbu liečivou žuvačkou 2 mg a silne závislí fajčiari majú začať liečbu so 4 mg.Najvyššia dávka je 24 liečivých žuvačiek denne.

Liečivé žuvačky je potrebné užívať aspoň 3 mesiace. Počas tejto doby je potrebné začať postupné znižovanie ich počtu. Liečba má byť ukončená po poklese užívania na 1-2 liečivé žuvačky denne.

4. Pastilky

Pastilky (NIQUITIN Mini 4 mg 60 pastiliek)  sa používajú u ľudí, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť ihneď alebo môžu pomôcť postupne obmedziť fajčenie. Neobsahujú decht, oxid uhoľnatý ani ďalšie toxíny z cigaretového dymu, nemajú také zdravotné riziko, aké má fajčenie tabaku.

Používajú sa ako pomoc pri ukončení fajčenia tým, že :

 • nahradia časť nikotínu vstrebaného inhaláciou z cigariet,
 • zmiernia  niektoré nepríjemné príznaky, ktoré fajčiari často pociťujú, keď sa snažia prestať fajčiť (napríklad podráždenosť, slabosť),
 • znížia túžbu fajčiť a pomáhajú tak odolať cigarete.

Pastilky NiQuitin v sile 4 mg sú určené fajčiarom, ktorí vyfajčia viac ako 20 cigariet denne. Denne je treba užívať dostatočný počet pastiliek, zvyčajne 8 – 12, najviac až 15 pastiliek. Pre prerušenie fajčiarskeho návyku sa pastilky užívajú až 6 týždňov, potom sa má ich počet postupne znižovať. Užívanie sa ukončí pri dennej dávke 1 – 2 pastilky. Pacienti, ktorí užívajú pastilky dlhšie než 9 mesiacov by sa mali poradiť so svojím lekárom.

Kombinovaná liečba

Transdermálne náplasti sa môžu používať samostatne alebo v kombinácii s orálnymi liekovými formami s obsahom nikotínu u fajčiarov, u ktorých dochádza k prelomovému nutkaniu fajčiť cigaretu alebo u ktorých monoterapia nebola úspešná.Pri kombinovanej liečbe sa odporúča používať len 1 typ doplnkovej liekovej formy počas 24 hodín.

Postup ako skoncovať s fajčením Postup ako skoncovať s fajčením

Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku Nicorette - spoločnosť Johnson & Johnson, s.r.o. pripravila pre fajčiarov jednoduchý návod ako postupovať, ak sa naozaj rozhodnú skončiť s fajčením.

Nicorette-ako-prestat-fajcit

Kedy je vhodné užívanie liekov konzultovať s lekárom? Kedy je vhodné substitučnú liečbu nikotínom konzultovať s lekárom?

Sú prípady, kedy odporúčame vhodnosť užívania liekov na odvykanie od fajčenia konzultovať s lekárom:

 • precitlivelosť na nikotín a pomocné látky prípravku,
 • opakované pravidelné podávanie nevedie k vymiznutiu abstinenčných príznakov do 3 mesiacov,
 • nestabilná angína pectoris,
 • akútny infarkt myokardu,
 • ischemická choroba dolných končatín,
 • vysoký krvný tlak,
 • bronchiálna astma alebo chronická obštrukcia pľúc,
 • ťažká porucha pečene alebo obličiek,
 • vredová choroba žalúdka a dvanástnika ( riziko zvýšenej produkcie žalúdočnej šťavy),
 • tehotenstvo a obdobie dojčenia.

Stále váhate? Stále váhate?

Ak stále váhate, či už nadišiel ten správny čas nadobro sa rozlúčiť s cigaretou, možno Vás presvedčia výsledky štúdie s transdermálnou náplasťou obsahujúcou nikotín spoločnosti Johnson & Johnson (držiteľa rozhodnutí o lieku Nicorette® ), ktorá sledovala zmeny v organizme počas odvykacej kúry:

 • 20 minút - Krvný tlak a pulz sa vrátia do normálu.
 • 8 hodín - Hladina nikotínu oxidu uhoľnatého sa zníži na polovicu a hladina kyslíka by sa mala vrátiť do normálu.
 • 24 hodín - Oxid uhoľnatý sa vylúčil z tela a pľúca sa začínajú čistiť.
 • 2 dni - Vaše vnímanie chuti a vône sa môže zlepšiť.
 • 3 dni - Budete môcť dýchať ľahšie, priesušky sa uvoľnia a hladina energie sa zvýši.
 • 2-12 týždňov - Zlepší sa krvný obeh.
 • 3-9 mesiacov - Funkcia pľúc sa zlepší o 10%. Kašeľ, dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti začnú odoznievať.
 • 1 rok - Riziko srdcového infarku sa môže v porovnaní s niekým, kto fajčí, zmenšiť až na polovicu.
 • 10 rokov - Riziko vzniku rakoviny pľúc sa môže v porovnaní s fajčiarom zmenšiť až na polovicu.
 • 15 rokov - Bez fajčenia je riziko srdcového infarktu rovnaké, ako keby ste nikdy nefajčili.

Lieky na odvykanie fajčenia

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Odvykanie od fajčenia
  23. 06. 2021

  Môže sa používať Nicorette prípravky aj u diabetika?

  Som diabetik. Chcel by som sa opýtať či to má nejaký vplyv na glykémiu? Aj tie žuvačky s príchuťami. Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pri užívaní liekov na odvykanie od fajčenia u  pacientov s diabetes mellitus je potrebné, aby ste si po ukončení fajčenia a začatí liečby NRT  sledovali hladinu cukru v krvi pozornejšie ( odporúčam Vám ju zapisovať) ako zvyčajne, pretože zníženie uvoľňovania katecholamínov vyvolané nikotínom môže ovplyvniť metabolizmus sacharidov. Ak budú väčšie výkyvy, je potrebné informovať o tom vášho diabetológa, kt. môže následne upraviť liečbu. To isté platí aj pri užívaní žuvačiek. 

   

  Držím Vám palce !

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Odvykanie od fajčenia
  16. 08. 2021

  Ako môžem najúčinejšie odvyknúť od fajčenia?

  Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o radu čo najúčinnejšie mi viete poradiť na odvykanie fajčenia Chcela by som prestať fajčiť ale potrebujem nejaké odporúčania čo mi najviac pomôže Ďakujem pekne Prajem krásny deň

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  V prvom rade je dôležitá pevná vôľa z Vašej strany, bez nej to bohužiaľ nepôjde. Ako pomocné barličky môžete použiť Nicorette  alebo NiQuitin , ktoré  sú dostupné vo forme spreja, žuvacich tabliet či náplastí podľa preferencie.  Ak sa liek v akejkoľvek forme používa krátkodobo, stačí informovať Vášho všeobecného lekára pri najbližšej návšteve. Celková liečba bez konzultácie lekára by nemala prekročiť vaic ako 3 mesiace. 

   

  Dávka pre dospelých v inhalačnej forme je 6-12 vdychov v denne počas prvých 8 týždňov. Počas ďalších 2 týždňov sa počet inhalácii znižuje na polovicu a v ďalších týždňoch sa aplikácia postupne ukončí. 

  Vo forme náplastí je to 15-21mg ( t.j. jedna náplasť, kt. sa nalepí na kožu vnútornej plochy ramena, predlakia alebo sedacieho svalu. Na noc sa náplasť odstraní, popr. sa môže nechať nalepená aj cez noc. Po 4 týždňoch sa prechádza na náplasť 10-14mg nikotínu a po ďalších 4 týždňoch s obsahom 5-7mg nikotínu. Náplasť sa lepí každý deň na iné miesto. 

   

  Dávka pre dospelých pri žuvacích tabletách je individuálna. Používa sa technika prerušovaného žuvania. Tableta sa žuje pomaly, kým sa nedosiahne intenzívna príchuť a následne sa uloží medzi ďasno a líce. Užíva sa vtedy, ak dostanete chuť na fajčenie, aby sa zachovala kontinuita abstinenčého fajčenia. Počas dňa treba použiť 8-12 žuvačiek, maximálne 15. Aby sa prerušil návyk, je potrebné užívať žuvačky 3 mesiace a potom postupne znižovať. Užívanie sa preruší, keď potreba klesne na 1-2 žuvačky denne. Treba si však nechať zopár žuvačiek pre prípad, že dostanete náhle chuť na nikotín. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.