Skončite s fajčením raz a navždy

SKONČITE S FAJČENÍM RAZ A NAVŽDY

Začiatok nového roka, ale aj leto so sebou prináša mnohé otázky. Chceme niečo meniť? Môžeme niečo urobiť lepšie?

  • Články o zdraví

Z odpovedí na tieto otázky sa väčšinou stávajú tzv. novoročné predsavzatia. Medzi najčastejšie predsavzatia u nás patrí začať cvičiť a schudnúť, začať sa učiť cudzí jazyk alebo prestať fajčiť. Veľmi často tieto predsavzatia nevydržia ani do polovice januára. Tak čo tak skusiť prelom roka?

Všetci sme si vedomí zdravotných rizík fajčenia. Mnoho fajčiarov sa vzdá fajčenia nielen kvôli zdravotným rizikám, ktoré hrozia im, ale aj ľuďom v ich okolí, zatiaľ čo iní sa rozhodnú prestať, aby ušetrili peniaze alebo aby zabránili tomu, aby fajčenie prerušovalo ich dennú rutinu. A niektorí len chcú, aby sa cítili lepšie a aby ich šatstvo lepšie voňalo.

Podľa rôznych prieskumov by rado prestalo fajčiť až 80% fajčiarov, ale najťažšie na odvykaní sú abstinenčné príznaky a chuť na cigaretu. Ak človek vydrží nefajčiť prvý týždeň, má 9x väčšiu šancu prestať natrvalo.* Iba 3 ľudia zo 100 prestanú fajčiť len silou vlastnej vôle, je teda dobré vziať si na pomoc lieky s obsahom nikotínu ako sú lieky Nicorette®, ktoré zmiernia abstinenčné príznaky a pomôžu prekonať to najťažšie obdobie.

Medzi výhody, ktoré vám prinesie život bez cigaretového dymu patrí lepšie dýchanie, belšie zuby, lepší sex, sviežo voňajúce oblečenie, citlivejšie zmysly, menej stresu, viac peňazí, zdravší vzhľad pleti, viac energie a vyhliadky na dlhší život. Prínosy ukončenia fajčenia pre zdravie sú totiž zásadné.

*Na základe štúdie uskutočnenej s transdermálnou náplasťou obsahujúcou nikotín.

Nicorette-1

Ako postupovať ak sa naozaj rozhodnete prestať fajčiť? Ako postupovať ak sa naozaj rozhodnete prestať fajčiť?

  1. Spočítajte si koľko Vás tento zlozvyk stojí peňazí a stanovte si, čo si za ušetrené peniaze zaobstaráte. U fajčiarov, ktorí vyfajčia krabičku denne už ročná abstinencia "zarobí" na týždennú dovolenku pre dvoch na horách alebo pri mori.
  2. Stanovte si presný dátum odkedy si už nezapálite. Tento dátum musí byť reálny, to znamená, že nie je ideálne stanoviť si ho napr. na deň vianočného večierka, kde ho určite nedodržíte.
  3. Spíšte si zoznam dôvodov, prečo ste sa rozhodli prestať fajčiť a majte ho pri sebe pre prípad, že by ste začali váhať.
  4. Skúste trávit viac času s priateľmi, ktorí nefajčia.
  5. MYSLITE POZITÍVNE!

Ako zvládnuť abstinenčné príznaky? Ako zvládnuť abstinenčné príznaky?

Zároveň je nutné byť pripravený na abstinenčné príznaky a najmä na príchod neovládateľnej chuti na cigaretu. Skúste si vytvoriť plán aktivít, ktoré by ste mohli začať robiť v rizikových chvíľach dňa. Pri pauze v práci si dajte desiatu alebo si pohovorte s kolegom, s ktorým ste už dlho nehovorili práve preto, že si s Vami nechodí von zafajčiť, na večer si naplánujte športové alebo iné aktivity a pri rannej káve si miesto cigarety prečítajte správy.

Dôležité je tiež identifikovať najrizikovejšie spúšťače chuti na cigaretu. U mnohých ľudí je to alkohol, vyhnite sa mu preto aspoň v prvých týždňoch. Zvládnuť prvý týždeň je naozaj zásadný, zvážte teda zapojenie pomoci v podobe liekov Nicorette®, ktorých je celý rad a vyhovie rôznym potrebám.

Lieky Nicorette®

Nicorette-oralna-aerodisperzia

Orálna aerodisperzia, roztok Nicorette® Spray 1mg/ dávka obsahuje nikotín a je určená na orálne podanie.

Nicorette-transdermalna-naplast

Transdermálne náplasti Nicorette® invisipatch 25 mg/ 16 h obsahujú nikotín a sú určené na použitie na kožu.

Nicorette-lieciva-zuvacka-1

Nicorette-lieciva-zuvacka-2

Liečivé žuvačky Nicorette® Classic Gum a Nicorette® FreshFruit Gum obsahujú nikotín vo forme rezinátu a sú určené na orálne použitie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Nicorette-ako-prestat-fajcit

Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil AB, SE. Miestny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava. MAT/4768/11/2017

Lieky na odvykanie fajčenia


Hodnotenia

Hodnotenia

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.

napísať nové hodnotenie

_title_article_your_review

1-5

1 2 3 4 5
Prevádzkovateľ si vymedzuje právo na odstránenie nevhodných komentárov.