AKO SKONCOVAŤ S FAJČENÍM
Patríte k tým, ktorí začiatok nového roka každoročne začínajú s tým istým novoročným predsavzatím Už žiadna cigareta? Veľmi často toto predsavzatie nevydrží ani do polovice januára. Čo takto skúsiť skoncovať s fajčením s našou pomocou už teraz, aby Ste najbližší nový rok privítali bez cigarety? Fajčenie je zlozvyk, ktorý si fajčiar buduje niekoľko mesiacov až rokov. Rovnako aj odvykanie od fajčenia trvá pomerne dlho a vyžaduje potrebnú dávku odhodlania a trpezlivosti. Veríme, že tentokrát to určite zvládnete.
12 minút čítania
Všetci sme si vedomí zdravotných rizík fajčenia. Mnoho fajčiarov sa vzdá fajčenia nielen kvôli zdravotným rizikám, ktoré hrozia im, ale aj ľuďom v ich najbližšom okolí. Iní sa rozhodnú prestať, aby ušetrili peniaze a niektorí len chcú, aby sa cítili lepšie a aby ich šatstvo lepšie voňalo.
Podľa rôznych prieskumov by rado prestalo fajčiť až 80% fajčiarov, ale najťažšie na odvykaní sú abstinenčné príznaky a chuť na cigaretu. Ak človek vydrží nefajčiť prvý týždeň, má 9x väčšiu šancu prestať natrvalo. Uskutočnené štúdie zistili, že Iba 3 ľudia zo 100 prestanú fajčiť len silou vlastnej vôle. Preto je potrebné vziať si na pomoc lieky s obsahom nikotínu, ktoré zmiernia abstinenčné príznaky a pomôžu prekonať to najťažšie obdobie.
Prečo prestať fajčiť?
Medzi výhody, ktoré vám prinesie život bez cigaretového dymu patrí predovšetkým lepšie dýchanie, belšie zuby, lepší sex, sviežo voňajúce oblečenie, citlivejšie zmysly, menej stresu, viac peňazí, zdravší vzhľad pleti, viac energie a vyhliadky na dlhší život. Prínosy ukončenia fajčenia pre zdravie sú totiž zásadné.
Ako postupovať, ak sa naozaj rozhodnete prestať fajčiť?
- Spočítajte si koľko Vás tento zlozvyk stojí peňazí a stanovte si, čo si za ušetrené peniaze zaobstaráte. U fajčiarov, ktorí vyfajčia krabičku denne už ročná abstinencia "zarobí" na týždennú dovolenku pre dvoch na horách alebo pri mori.
- Stanovte si presný dátum odkedy si už nezapálite. Tento dátum musí byť reálny, to znamená, že nie je ideálne stanoviť si ho napr. na deň vianočného večierka, kde ho určite nedodržíte.
- Spíšte si zoznam dôvodov, prečo ste sa rozhodli prestať fajčiť a majte ho pri sebe pre prípad, že by ste začali váhať.
- Skúste trávit viac času s priateľmi, ktorí nefajčia.
- MYSLITE POZITÍVNE! Verte tomu, že to zvládnete.
Ako zvládnuť abstinenčné príznaky?
Ak sa rozhodnete raz a navždy skončiť s fajčením, musíte byť pripravený na abstinenčné príznaky a najmä na príchod neovládateľnej chuti na cigaretu. Skúste si vytvoriť plán aktivít, ktoré by ste mohli začať robiť v rizikových chvíľach dňa. Pri pauze v práci si dajte desiatu alebo si pohovorte s kolegom, s ktorým ste už dlho nehovorili práve preto, že si s Vami nechodí von zafajčiť, na večer si naplánujte športové alebo iné aktivity a pri rannej káve si namiesto cigarety prečítajte správy.
Dôležité je tiež identifikovať najrizikovejšie spúšťače chuti na cigaretu. U mnohých ľudí je to alkohol, vyhnite sa mu preto aspoň v prvých týždňoch. Zvládnuť prvý týždeň je naozaj zásadný, zvážte teda zapojenie pomoci v podobe liekov Nicorette® a NiQuitin, ktoré sú dostupné vo forme žuvačiek, pastiliek, náplastí, spreju alebo inhalátora. Stačí si len vybrať podľa vašich preferencií.
Nikotín a jeho účinky
Nikotín je prírodný alkaloid, návyková látka, ktorý sa získava z tabaku (Nicotiana tabacum). Tabak sa najčastejšie fajčí, vzácnejšie šňupe alebo žuje. Začiatky konzumácie tabaku siahajú do Latinskej Amerike, kde tabak konzumovali aztécki šamani počas svojich rituáloch. Z Latinskej Ameriky sa postupne nikotín dostal do celého sveta, kde vyvolal ošiaľ až celosvetovú epidémiu.
V cigarete je nikotín prítomný na malých čiastočkách dechtu. V bronchoch a pľúcach sa veľmi rýchlo vstrebáva ( už 8 sekúnd po 1. inhalácii sa nachádza v mozgu). Polčas rozpadu je 40 minút. Nikotín sa metabolizuje v pečeni, 10-15% sa vylučuje nezmenené močom.
Účinky nikotínu: po užití nikotínu sa spočiatku dostaví pocit uvoľnenia, ľahšej eufórie, vzpruženia. Fajčiar menej cíti bolesť, nemá potrebu spánku, rovnako je znížená aj chuť do jedla. Krátkodobo sa zlepší pamäť, sústredenie. Zvýši sa krvný tlak a srdcová frekvencia, stimuluje sa dýchacie centrum. Po stimulácii organizmu v 1. fáze, nastupuje fáza mierneho útlmu.
Za negatívne následky fajčenia nie je zodpovedný len nikotín, ale aj ďalšie látky obsiahnuté v cigaretách, ktoré majú karcinogénne účinky. Až 70% dechtu z cigaretového dymu sa ukladá v pľúcach. Každoročne až 5 miliónov úmrtí vo svete je zapríčinené karcinogenitou a toxicitou zložiek tabakového dymu. Následky fajčenia v podobe rakoviny sa okrem pľúc podpíšu aj na iných orgánov - pankreas, hrubé črevo, konečník, pečeň, ústa, hrtan a pažerák. Zvýšené riziko cievnych ochorení (vznik aterosklerózy a nedokrvenie dolných končatín - tzv. fajčiarska noha) u fajčiarov je spôsobené chronickým pôsobením nikotínu. Až o polovicu je zvýšené riziko aj náhlej mozgovej príhody u fajčiarov. Medzi ďalšie choroby, na ktorých sa môže nikotín podieľať je ischemická choroba srdca (infarkt), chronický zápal pľúc, chronická obštručná choroba pľúc (CHOCHP), fajčiarsky kašeľ so zvýšenou produkciou hlienu, mužská impotencia, predčasná menopauza, osteoporóza a vznik alergií. Fajčenie je zodpovedné aj za vznik komplikácii v tehotenstve a pri pôrode - syndróm náhleho úmrtia novorodencov.
Závislosť na nikotíne je psychická a fyzická. Fajčenie začína ako psychická závislosť, z ktorej sa do 2 rokov vyvinie fyzická či somatická závislosť. Pri psychickej závislosti je potrebné zo strany fajčiara výrazne zmeniť životný štýl, musí byť dostatočná motivácia a trpezlivosť. V prípade rozvinutej fyzickej závislosti (zistíte pomocou Fagerstromvho testu nikotínovej závistlosti) je vhodná substitučná liečba nikotínom. Hlavným cieľom je potlačenie atakov a zmiernenie abstinenčných príznakov. Nikotín pomáha zabrániť rozvoju abstinenčných príznakov u ťažkých fajčiarov a tak im pomáha ľahšie skoncovať s fajčením. Nie je liekom proti fajčeniu, umožňuje len postupne zbaviť sa fyzického návyku na nikotín. Môže sa aplikovať v rôznych liekových formách (náplasti, žuvačky,pastilky, sprej).
Aká je vaša fyzická závislosť? - urobte si Fagerstromov test
Fagerstromov test nikotínovej závistlosti
Body | 3 | 2 | 1 | 0 |
Ako rýchlo po zobudení si zapálite svoju prvú cigaretu? |
do 5 minút | za 6 – 30 minút | za 31- 60 minút | po 60 minút |
Je pre Vás ťažké nefajčiť na miestach, kde je fajčenie zakázané |
áno | nie | ||
Ktorej cigarety by ste sa najmenej radi vzdali? |
1. rannej | ktorejkoľvek mimo prvej | ||
Koľko cigariet vyfajčíte za deň? |
31 a viac | 21-30 | 11-20 | 1-10 |
Fajčíte častejšie počas prvých hodín po zobudení než v ostatnom dennom čase? |
áno | nie | ||
Fajčíte, aj keď ste chorý a väčšinu dňa ste na lôžku? |
áno | nie |
Vyhodnotenie testu:
- 0-2 bod: Veľmi nízka alebo žiadna závislosť
- 3-4 body: Nízka závislosť
- 5 bodov: Stredná závislosť na nikotíne
- 6 – 7 bodov: Vysoká závislosť
- 8 – 10 bodov: Veľmi vysoká závislosť
Liekové formy na aplikáciu nikotínu
1. Spray - orálna-aerodisperzia
Orálna aerodisperzia, roztok ( NICORETTE Spray 1mg / dávka 150 dávok, NICORETTE Spray 1mg/dávka 2 x 13,2ml (150 dávok, NICORETTE Spray 1 mg/dávka s príchuťou lesného ovocia 150 dávok) - obsahuje nikotín a je určená na orálne podanie. Zmierňuje chuť na cigaretu a abstinenčné príznaky spojené s odvykaním od fajčenia, až 3x rýchlejšie vstrebávanie nikotínu ako pri pastilkách, 150 dávok v jednom balení s príchuťou mäty alebo lesného ovocia.
Liečba sprejom Nicorette trvá 12 týždňov a je rozdelená do 3 krokov.
- Krok I: 1. – 6. týždeň - podáva sa 1 alebo 2 dávky spreja v čase, keď sa objaví túžba po cigarete. Ak sú potrebné 2 dávky, možno ich podať ako 2 po sebe nasledujúce dávky. Väčšina fajčiarov bude potrebovať 1-2 dávky spreja každých 30 minút až 1 hodinu.
- Krok II: 7. – 9. týždeň - počet dávok spreja za deň sa znižuje. Ku koncu 9. týždňa sa používa 1/2 priemerného počtu dávok denne, ktoré sa používali pri 1. kroku.
- Krok III: 10. – 12. týždeň - pokračuje sa v znižovaní počtu dávok spreja za deň tak, že počas 12. týždňa sa už nepoužívajú viac ako 4 dávky denne. Ak sa dávkovanie zníži na 2-4 dávky denne, používanie sa má ukončiť.
Pacienti môžu pokračovať v používaní spreja v situáciách, keď majú silné nutkanie fajčiť. Vtedy sa môže použiť 1 dávka spreja, a ak táto do niekoľkých minút nepomôže, je možné použiť 2. dávku.
2. Transdermálna náplasť
Transdermálne náplasti (NICORETTE Invisipatch transparentná náplasť, NIQUITIN Clear transdermálna náplasť) obsahujú nikotín, ktorý je v nich rovnomerne rozptýlený. Sú určené na použitie na kožu. Tento typ liečby sa nazýva nikotínová substitučná terapia (Nikotin Replacement Therapy, NRT). Ide o diskrétne a jednoduché použitie pre všetkých odvýkajúcich fajčiarov, ktorí fajčia pravidelne počas dňa. Náplasti zmierňujú túžbu po fajčení a odstraňujú nepríjemné príznaky pri prerušení fajčenia (podráždenosť, zlosť, frustrácia úzkosť, nepokoj a poruchy koncentrácie). Neobsahujú decht ani kysličník uhoľnatý z cigaretového dymu, zdravotné riziko ich používania je podstatne nižšie ako pri fajčení tabaku. NICORETTE Invisipatch transparentné náplasti sú dostupné v troch silách s obsahom nikotínu 10,15 a lebo 25mg/16hod, NIQUITIN Clear transdermálne náplasti sú dostupné v 2 silách 14 a 21mg.
Liečba náplasťou Nicorette trvá zvyčajne 12 týždňov, z ktorých 8 týždňov trvá liečba dostatočnou terapeutickou dávkou a po nich nasledujú 4 týždne postupného znižovania dávky. Náplasť požadovanej sily sa nalepí na kožu vnútornej plochy ramena, predlaktia, alebo sedacieho svalu. Na noc sa odstráni, Váš organizmus sa preto nezaťažuje nadbytočným množstvom nikotínu počas spánku, keď sa abstinenčné príznaky nedostavajú. Náplasť sa každý deň lepí na iné miesto.
Fajčiari s vysokým stupňom závislosti (Fagerströmovo skóre závislosti od nikotínu od 6 alebo fajčenie so spotrebou nad 20 cigariet denne):
- 1.-8. týždeň: aplikuje sa náplasť 25 mg/16 h.
- 9.-10. týždeň: aplikuje sa náplasť 15 mg/16 h.
- 11.-12. týždeň: aplikuje sa náplasť 10 mg/16 h.
Fajčiari s nižším stupňom závislosti (Fagerströmovo skóre závislosti od nikotínu pod 6 alebo fajčenie so spotrebou do 20 cigariet denne):
- 1.-8. týždeň: aplikuje sa náplasť 15 mg/16 h..
- 9.-12. týždeň: aplikuje sa náplasť 10 mg/16 h.
Liečba nikotínovými náplasťami NIQUITIN Clear sa zvyčajne začína podaním náplasti s najvyššou silou 21 mg a znižuje sa podľa nasledujúcej dávkovacej schémy:
- Fáza 1: náplaste so silou 21 mg - prvých 6 týždňov
- Fáza 2: náplaste so silou 14 mg - ďalšie 4 týždne
Používanie náplastí dlhšie ako 6 mesiacov sa všeobecne neodporúča. U niektorých bývalých fajčiarov je potrebná dlhšia liečba náplasťami, aby sa predišlo návratu k fajčeniu.
3. Liečivá žuvačka
Liečivé žuvačky obsahujú nikotín vo forme rezinátu a sú určené na liečbu závislosti od nikotínu. Znižuje chuť na cigaretu a zmierňuje niektoré nepríjemné abstinenčné príznaky (podráždenosť, priberanie, závraty, bolesti hlavy, nespavosť). Používajú sa na uľahčuje odvykanie od fajčenia u fajčiarov motivovaných prestať fajčiť, ako pomoc fajčiarom prekonať abstinenčnú fázu pri prechodnom vynechaní fajčenia, na zníženie počtu vyfajčených cigariet u fajčiarov, ktorí nemôžu alebo nechcú prestať fajčiť. Liečba trvá najmenej 3 mesiace, k úplnemu ukončeniu fajčenia by malo dôjsť najneskôr do 6 mesiacov, neobsahujú cukor, sú dostupné v troch príchutiach - Classic,Freshfruit alebo Icemint.
Úvodná dávka lieku má byť zvolená individuálne podľa stupňa závislosti fajčiara na nikotíne. Zvyčajne je pre liečbu dostatočné užívanie 8 –12 liečivých žuvačiek vhodnej sily denne. Slabo závislí fajčiari (FTND < 6 alebo fajčenie ≤ 20 cigariet denne) majú začať liečbu liečivou žuvačkou 2 mg a silne závislí fajčiari majú začať liečbu so 4 mg.Najvyššia dávka je 24 liečivých žuvačiek denne.
Liečivé žuvačky je potrebné užívať aspoň 3 mesiace. Počas tejto doby je potrebné začať postupné znižovanie ich počtu. Liečba má byť ukončená po poklese užívania na 1-2 liečivé žuvačky denne.
4. Pastilky
Pastilky (NIQUITIN Mini 4 mg 60 pastiliek) sa používajú u ľudí, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť ihneď alebo môžu pomôcť postupne obmedziť fajčenie. Neobsahujú decht, oxid uhoľnatý ani ďalšie toxíny z cigaretového dymu, nemajú také zdravotné riziko, aké má fajčenie tabaku.
Pastilky NiQuitin v sile 4 mg sú určené fajčiarom, ktorí vyfajčia viac ako 20 cigariet denne. Denne je treba užívať dostatočný počet pastiliek, zvyčajne 8 – 12, najviac až 15 pastiliek. Pre prerušenie fajčiarskeho návyku sa pastilky užívajú až 6 týždňov, potom sa má ich počet postupne znižovať. Užívanie sa ukončí pri dennej dávke 1 – 2 pastilky. Pacienti, ktorí užívajú pastilky dlhšie než 9 mesiacov by sa mali poradiť so svojím lekárom.
Kombinovaná liečba
Transdermálne náplasti sa môžu používať samostatne alebo v kombinácii s orálnymi liekovými formami s obsahom nikotínu u fajčiarov, u ktorých dochádza k prelomovému nutkaniu fajčiť cigaretu alebo u ktorých monoterapia nebola úspešná. Pri kombinovanej liečbe sa odporúča používať len 1 typ doplnkovej liekovej formy počas 24 hodín.
Postup ako skoncovať s fajčením
Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku Nicorette - spoločnosť Johnson & Johnson, s.r.o. pripravila pre fajčiarov jednoduchý návod ako postupovať, ak sa naozaj rozhodnú skončiť s fajčením.
Kedy je vhodné substitučnú liečbu nikotínom konzultovať s lekárom?
Sú prípady, kedy odporúčame vhodnosť užívania liekov na odvykanie od fajčenia konzultovať s lekárom:
- precitlivelosť na nikotín a pomocné látky prípravku,
- opakované pravidelné podávanie nevedie k vymiznutiu abstinenčných príznakov do 3 mesiacov,
- nestabilná angína pectoris,
- akútny infarkt myokardu,
- ischemická choroba dolných končatín,
- vysoký krvný tlak,
- bronchiálna astma alebo chronická obštrukcia pľúc,
- ťažká porucha pečene alebo obličiek,
- vredová choroba žalúdka a dvanástnika ( riziko zvýšenej produkcie žalúdočnej šťavy),
- tehotenstvo a obdobie dojčenia.
Stále váhate?
Ak stále váhate, či už nadišiel ten správny čas nadobro sa rozlúčiť s cigaretou, možno Vás presvedčia výsledky štúdie s transdermálnou náplasťou obsahujúcou nikotín spoločnosti Johnson & Johnson (držiteľa rozhodnutí o lieku Nicorette® ), ktorá sledovala zmeny v organizme počas odvykacej kúry:
- 20 minút - Krvný tlak a pulz sa vrátia do normálu.
- 8 hodín - Hladina nikotínu oxidu uhoľnatého sa zníži na polovicu a hladina kyslíka by sa mala vrátiť do normálu.
- 24 hodín - Oxid uhoľnatý sa vylúčil z tela a pľúca sa začínajú čistiť.
- 2 dni - Vaše vnímanie chuti a vône sa môže zlepšiť.
- 3 dni - Budete môcť dýchať ľahšie, priesušky sa uvoľnia a hladina energie sa zvýši.
- 2-12 týždňov - Zlepší sa krvný obeh.
- 3-9 mesiacov - Funkcia pľúc sa zlepší o 10%. Kašeľ, dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti začnú odoznievať.
- 1 rok - Riziko srdcového infarku sa môže v porovnaní s niekým, kto fajčí, zmenšiť až na polovicu.
- 10 rokov - Riziko vzniku rakoviny pľúc sa môže v porovnaní s fajčiarom zmenšiť až na polovicu.
- 15 rokov - Bez fajčenia je riziko srdcového infarktu rovnaké, ako keby ste nikdy nefajčili.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
NICORETTE Invisipatch 25 mg/16 h transdermálna náplasť 7 ks
Skladom v e‑shope
20,29 €
18,19 €
NICORETTE Spray 1mg/dávka 150 dávok
Nedostupné
17,89 €
16,09 €
NIQUITIN Mini 4 mg 60 pastiliek
Skladom v e‑shope
19,79 €
14,39 €
NIQUITIN Freshmint 4 mg liečivé žuvačky 100 ks
Skladom v e‑shope
30,79 €
22,99 €
Súvisiace otázky z poradne
-
23. 06. 2021
Môže sa používať Nicorette prípravky aj u diabetika?
Som diabetik. Chcel by som sa opýtať či to má nejaký vplyv na glykémiu? Aj tie žuvačky s príchuťami. Ďakujem.
-
16. 08. 2021
Ako môžem najúčinejšie odvyknúť od fajčenia?
Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o radu čo najúčinnejšie mi viete poradiť na odvykanie fajčenia Chcela by som prestať fajčiť ale potrebujem nejaké odporúčania čo mi najviac pomôže Ďakujem pekne Prajem krásny deň
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Pri užívaní liekov na odvykanie od fajčenia u pacientov s diabetes mellitus je potrebné, aby ste si po ukončení fajčenia a začatí liečby NRT sledovali hladinu cukru v krvi pozornejšie ( odporúčam Vám ju zapisovať) ako zvyčajne, pretože zníženie uvoľňovania katecholamínov vyvolané nikotínom môže ovplyvniť metabolizmus sacharidov. Ak budú väčšie výkyvy, je potrebné informovať o tom vášho diabetológa, kt. môže následne upraviť liečbu. To isté platí aj pri užívaní žuvačiek.
Držím Vám palce !
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77