Ako na detoxikáciu organizmu

AKO NA DETOXIKÁCIU ORGANIZMU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Jar - ideálna doba na prečistenie organizmu. Jarné mesiace však nie sú jediným vhodným obdobím na detox - začnite kedykoľvek. Vaše zdravie je na prvom mieste, tak na čo čakáte? Venujte svojmu telu čas a pozornosť - zaslúži si to. Viete ako na to?

 • Životný štýl

6 minút čítania


Čo je to detoxikácia organizmu Čo je to detoxikácia organizmu

Viete čo je detoxikácia organizmu? Znamená to v podstate očista tela - je to metóda využívaná už tisíce rokov. Cieľom detoxikácie organizmu je prečistenie tela, úľava od všetkých škodlivín, ktorými je zanesené. Prirodzená detoxikácia prebieha v tele stále. Toxíny sú vylučované prostredníctvom orgánov - pečene, obličiek a čriev. Pomocou prípravkov ale môžete detoxikácii pomôcť. Viete akými?

Príčiny nedostatočnej detoxikácie organizmu

Ľudí trápi nedostatočná detoxikácia v dnešnej dobe kvôli :

 • nedostatku pohybu na čerstvom vzduchu,
 • strave plnej neprirodzených chemikálií a škodlivých látok,
 • sedavému zamestnaniu,
 • častému stresu, nespavosti,
 • častej konzumácii alkoholu a cigariet.

Nájdite si vo svojom uponáhľanom živote čas na detoxikáciu, vaše telo to ocení. Vonkajšia podpora k prirodzenej detoxikácii je s ohľadom na súčasný životný štýl takmer nevyhnutná. Detoxikácia organizmu orgány očistí a opäť obnoví prirodzené detoxikačné procesy.

Prečo detoxikovať Prečo detoxikovať

Úľava preťaženého organizmu - to je hlavný dôvod, prečo by ste sa mali do detoxikácie pustiť. Uľavte telu a doprajte jednotlivým orgánom detoxikáciu. Nielen že si detoxikácia poradí s toxínmi v tele, ale zároveň vás nabije novou energiou a vitalitou.

Príznaky zaneseného organizmu

 • zlé trávenie,
 • únava,
 • nepravidelné vyprazdňovanie,
 • pocity ťažkosti,
 • stres.

Jak detoxikovat Ako detoxikovať

Detoxikácia súvisí predovšetkým so zmenou životosprávy - obzvlášť potom zmenou stravy. Ako pri detoxe postupovať správne? Detox nerovná sa utrpenie. Rozhodne by ste nemali pri detoxe trpieť hladom alebo piť niečo, čo vám vyvoláva kŕče v žalúdku. Každý človek je individuálny a u detoxikácii tomu nie je inak.

Ako dlho detoxikácia prebieha

Organizmu stačí pár dní detoxikácie, aby sa cítil lepšie. Už po siedmich dňoch dochádza k odpočinutiu detoxikačných orgánov (pečene, čriev a obličiek) a k zvýšeniu ich výkonu.

Detoxikácia môže byť:

 • dlhodobá - zmena životosprávy,
 • krátkodobá - niekoľkodenná očista tela (pôst).

Pre ľudský organizmus je optimálna zmena životosprávy a životného štýlu. Myslíte, že je to ťažké? Skúste ísť po malých krôčikoch - začnite jesť viac ovocia a vlákniny a pokračujte obmedzením škodlivín, čo do tela denne dostávate. Nie je to tak ťažké, stačí len začať.

Čo konzumovať?

Počas doby, ktorú si vyhradíte na detoxikáciu, zvýšte príjem vlákniny. Vlákninu nájdete predovšetkým v ovocí a zelenine, čistí obsah našich čriev. Pripravte si z ovocia a zeleniny chutné smoothie. Pite čistú vodu či bylinné čaje.

Určite sa vyhnite konzumácii škodlivých potravín - jedál z fastfoodov, priemyselne spracovaných a nezdravých potravín. Predísť tomu môžete tým, že si jedlo na celý deň pripravíte dopredu do vlastných desiatových a obedových boxov, najmä na hektickejšie dni.

Půst Pôst

Viac radikálna forma detoxikácie je pôst. Úplný pôst dodržujte 24 hodín, maximálna dĺžka je 36 hodín (bez nutnosti lekárskeho dohľadu). Ovplyvňuje nielen váš fyzický stav, ale aj vašu psychiku. Počas pôstu je obvyklá bolesť hlavy. Telo tak reaguje na nedostatok cukru. Optimálne je, keď začnete pôst večer - spánkom.

Po skončení pôstu myslite na to, aby ste sa hneď neprejedli. Na telo musíte pozvoľna, ešte nie je pripravené na žiadne extrémy. Urobte si napríklad smoothie z citrusov.

Počas pôstu nie je vhodné športovať alebo sa nejako prepínať. Urobte si čas pre seba. Ďalším variantom pôstu sú špeciálne detoxikačné produkty pripravené priamo na účel očisty tela.

Doplnky stravy pre detoxikáciu Doplnky stravy pre detoxikáciu

Podporte detoxikáciiu aj vhodnými doplnkami stravy. Obľúbené sú napríklad detoxikačné čaje. Doplnky stravy z prírodných výťažkov zoženiete vo forme kvapiek, tabliet, prášku alebo nápojov. Prípravok ADVANCE DetoxActive obsahuje kombináciu prírodných látok, ktoré podporujú detoxikáciu a očistu organizmu. Medzi obľúbené prípravky patrí Chlorella alebo Spirulina. Vyskúšajte aj bio šťavu z Aloe Vera.

Antioxidanty

Do svojho detoxikačného jedálnička zaraďte určite antioxidanty. Bohatým zdrojom antioxidantov sú vitamín C, vitamín E, beta-karotén a selén v ovocí a zelenine a tiež flavonoidy - tie sú obsiahnuté napríklad v lesných plodoch, červenej paprike, tekvici a v mrkve.

Ďalšie antioxidanty:

 • Zelený jačmeň je superpotravina - obsahuje vitamín A, C a E - zabraňuje prekysleniu organizmu. Zohnať ju môžete  napríklad vo forme prášku od Topnatur - stačí rozmiešať lyžičku prášku v tekutine alebo jedle.
 • Rakytník rešetliakový
 • Zelený a čierny čaj

Bylinky pre očistu tela

Ďalším vhodným spôsobom pre detox organizmu sú bylinky. Podporujú proces detoxikácie a čistia telo od škodlivých toxínov. Jedna z najznámejších detoxikačných bylín je Pestrec mariánsky - vo forme kvapiek alebo vo forme toboliek. Medzi ďalšie antioxidačné bylinky patrí kurkuma alebo zelený čaj.

Nebojte sa a vyskúšajte detoxikáciu organizmu. Jar k tomu priamo volá. Po dôkladnom prečistení tela a jeho orgánov si budete zrazu pripadať ľahkí a plní energie a života.

Prípravky na detoxikáciu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.