Kolagén - tajomstvo krásy a zdravia

KOLAGÉN - TAJOMSTVO KRÁSY A ZDRAVIA

Slovo kolagén pochádza z gréckeho „κόλλας“ (kólla), ktoré znamená "lepidlo" a prípona -gen, znamená "produkcia".

Kolagény sú najpočetnejšou skupinou organických makromolekúl v organizme. Sú dôležité v mnohých mechanických procesoch v tele, a to najmä v spojivových tkanivách. Kolagény majú tiež dôležitú funkciu v bunkovom mikroprostredí, kde sa podieľajú na ukladaní a uvoľňovaní bunkových mediátorov, ako sú napríklad rastové faktory.

  • Články o zdraví

Kolagén je skleroproteín, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí základnú stavebnú hmotu spojivových tkanív.

Kolagén tvorí 25-30% všetkých proteínov v tele cicavcov. Vo forme kolagénových vlákien je zložkou medzibunkovej hmoty. Kolagénne vlákna tvoria zväzky, ktoré merajú v priemere 0,5-15 mikrometrov. Pozostáva z navinutých aminokyselín vytvárajúcich dlhé vlákna s formou trojitej závitnice.

Aminokyseliny, ktoré tvoria kolagén, sú:

  • glycín: tvorí asi 33% kolagénu,
  • prolín: tvorí asi 10% kolagénu,
  • hydroxyprolín: tvorí asi 10% kolagénu,
  • hydroxylyzín: tvorí asi 1% kolagénu.

 

V závislosti od stupňa mineralizácie môžu byť kolagénové tkanivá pevné (kosti), poddajné/elastické (šľachy) alebo majú stupeň mineralizácie radiaci sa medzi pevné až poddajné (chrupavka). Nachádza sa i v rohovke, cievach, čreve, stavcoch a dentíne (zubovina). Vo svalovom tkanive slúži ako hlavná zložka endomýzia (väzivo vo vnútri svalu). Kolagén tvorí jedno až dve percentá svalového tkaniva a predstavuje 6% hmotnosti svalových šliach. Väčšinou sa vyskytuje vo vláknitých tkanivách, ako sú šľachy, väzy a koža.

Kto špeciálne by mal pravidelne získavať kolagén? Kto špeciálne by mal pravidelne získavať kolagén?

  • Ženy v menopauze – kvôli "haprovaniu" organizmu počas hormonálnych zmien
  • Ťažko pracujúce osoby – s dostatočnou zásobou tejto bielkoviny lepšie zvládajú fyzickú záťaž na kĺby
  • Športovci – kvôli aktívnej zaťaženosti svalov a kĺbov 
  • Seniori – pre zlepšenie kvality života
  • Estéti – nechcú stratiť pružnosť a sviežosť pokožky na tvári, starajú sa vedome o seba
  • Deti po 10. roku – rýchly rast spotrebuje v tele väčšie množstvo kolagénu
  • Obézni ľudia – kvôli hmotnosti majú obézni viac zaťažené kĺby

Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu? Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu?

Nedostatok kolagénu v tele sa prejavuje tým, že človek spozoruje určite problémy a to najmä:

kolagen a vplyv na pokozku

5 najbežnejších typov kolagénu:

Typ I: koža, šľachy, cievy, orgány, kosti (hlavná zložka organickej časti kosti).

Typ II: chrupavka (hlavná kolagénna zložka chrupavky).

Typ III: hlavná zložka retikulárnych (sieťovitých) vlákien, často vytvára zmiešané vlákna s kolagénom typu I a je tiež bohato zastúpená v elastických tkanivách.

Typ IV: tvorí vrstvu bazálnej membrány, ktorá je vylučovaná epitelom.

Typ V: bunkové povrchy, vlasy a placenta.

Všetky majú charakteristickú trojitú špirálu. Tieto trojité helixy sa potom mimo bunky spájajú aby vytvorili odlišné supramolekulárne vláknité a nevláknité štruktúry. Hlavnými podpornými kolagénmi sú typy I, II a III, v ktorých monomérne molekuly polymerizujú za vzniku priečne pruhovaných vlákien, v dôsledku ich rovnobežného usporiadania.

Fibrily tvoriaci kolagén typu II je charakteristickou a prevládajúcou zložkou hyalínovej chrupavky. Nie je však špecificky obmedzený len na chrupavku, kde tvorí približne 80% celkového obsahu kolagénu, ale nachádza sa aj v tele sklovca a epiteli rohovky.

 

  Kolagén verzus kolagénny hydrolyzát Kolagén verzus kolagénny hydrolyzát

  1. Kolagén (čistý, kryštalický kolagén): Jedná sa väčšinou o denaturovaný alebo lyofilizovaný prírodný kolagén typu II, niektoré doplnky stravy deklarujú kolagén typu I. Zdrojom kolagénu typu II sú hovädzie, bravčové alebo kuracie chrupavky z hrudnej kosti. Kostné živočíšne tkanivo je bohatým zdrojom kolagénu typu I. Čistý kolagén je na rozdiel od kolagénneho hydrolyzátu vo vode prakticky nerozpustný. Experimentálne práce na zvieratách sa vykonávali najmä s kolagénom typu II.
  2. Kolagénny hydrolyzát (kolagénne peptidy, štiepená želatína) je pripravovaný enzymatickým rozkladom želatíny, ktorá sa získava z bravčovej kože, kožných štepov a kúskov kostí. Je zložený z peptidov o relatívne malej molekulovej hmotnosti a to má vplyv na jeho fyzikálne vlastnosti. Veľmi dobre sa rozpúšťa vo vode a nenapučí ako želatína.

Obsah aminokyselín prolínu, hydroxiprolínu a glycínu je v oboch zdrojoch rovnaký a je mnohonásobne vyšší ako v bežných potravinách. Bravčové mäso napríklad obsahuje 16-krát menej glycínu než kolagenný hydrolyzát a mlieko dokonca 220-krát menej. Pritom najnovšie štúdie tvrdia, že syntéza kolagénu v tenkom čreve je veľmi rýchla a výživa ju dokáže zvýšiť o viac než 66 %.

Štúdie naznačujú, že viac ako 90% hydrolyzovaného kolagénu je stráveného a dostupného v krvnom obehu vo forme malých peptidov už v priebehu jednej hodiny. Z krvi sa peptidy obsahujúce hydroxyprolín transportujú do cieľových tkanív, napr. kože, kosti a chrupavky, kde peptidy pôsobia ako stavebné bloky pre bunky, a pomáhajú podporiť produkciu nového kolagénového vlákna.

V inej štúdii bol pozorovaný pozitívny efekt po podaní 10 gramov kolagénneho hydrolyzátu denne u pacientov s osteoartrózou váhonosných kĺbov, ktorého pôsobením dochádzalo k štatisticky významnému zníženiu bolestivosti kĺbov oproti kontrolnej placebovej skupine (skupina užívajúca liek bez účinnej látky, teda v tomto prípade bez kolagénneho hydrolyzátu).

Kolagénny hydrolyzát je veľmi dobre znášaný a užíva sa buď samostatne, alebo v kombináciách s glukosamín-sulfátom, chondroitín-sulfátom, a s ďalšími látkami ovplyvňujúcimi metabolizmus chrupavky.

Morské kolagénne peptidy (MCP) získané enzymatickým rozkladom kože rýb vykazujú niekoľko zdravotných účinkov najmä:

  • pri metabolických poruchách,
  • reparácii/hojení kože a kostí
  • ovplyvňujú pozitívne metabolizmus glukózy a lipidov u pacientov s cukrovkou typu II,
  • metabolizmus lipidov u obéznych ľudí,
  • zmierňujú včasné alkoholové poškodenia pečene,
  • majú hypotenzívny (krvný tlak znižujúci účinok) a
  • lipidy normalizujúci účinok u pacientov s primárnou hypertenziou.

Veľká väčšina publikácií preukázala významnú účinnosť perorálne podávaných morských kolagénových peptidov na hojenie rán.

V posledných rokoch boli kolagénové peptidy izolované enzymatickým štiepením z kože rýb, hovädzieho dobytka, prasiat, ako aj z kuracích a hovädzích chrupaviek, obzvlášť zaujímavé pri liečbe pacientov s osteoartritídou. Viaceré klinické štúdie ukázali, že MCP sú bezpečné a poskytujú zlepšenie z hľadiska bolestivosti a funkcie kĺbov u takýchto pacientov.

Perorálny príjem MCP:

  • stimuloval syntézu makromolekúl extracelulárnej matrice (ECM),
  • stimuloval syntézu endogénneho (telu vlastného) kolagénu - zvýšením expresie génov niektorých enzýmov modifikujúcich kolagén, ktoré sa podieľajú na post-translačnej modifikácii kolagénu a zosieťovaní (teda jeho pevnosti).

kolagen cisty2

Kolagén - zdravie kĺbov a kostí Kolagén - zdravie kĺbov a kostí

Dôkazy ukazujú, že mnohé chronické ochorenia vyplývajú zo vzájomného pôsobenia rôznych faktorov, ako sú genetické a environmentálne faktory a životný štýl.

Medzi tie, ktoré sú klasifikované ako modifikovateľné (upraviteľné) faktory patria:

Ako nemodifikovateľné (neovplyvniteľné) faktory sa uvádzajú:

  • dedičnosť,
  • pohlavie
  • vek.

Ľudské telo prechádza niekoľkými fázami: detstvom, pubertou, dospelosťou a starnutím. Starnutie sa prejavuje niekoľkými zmenami a začína už v druhej dekáde života. Spočiatku sú tieto zmeny sotva viditeľné, ale ku koncu tretej dekády dochádza k mnohým dôležitým funkčným a / alebo štrukturálnym zmenám.

Kolagén a jeho vplyv na kožu Kolagén a jeho vplyv na kožu

Zdravá a funkčná bariéra kože je dôležitým ochrancom pred dehydratáciou, penetráciou (vstupom) rôznych mikroorganizmov, alergénov, dráždivých látok, reaktívnych foriem kyslíka a žiarením.

Denná starostlivosť o pleť môže zvýšiť regeneráciu pokožky, pružnosť, hladkosť a tým dočasne zmeniť stav pokožky. Nevyhnutnosťou je zastaviť degradáciu primárnych štruktúrnych zložiek kože, ako je kolagén a elastín, aby sa zabránilo tvorbe vrások. Suchá pokožka a zrýchlená fragmentácia kolagénovej siete v dermis (vrstva kože zložená zo spojivového tkaniva, ktorá chráni telo pred poškodením) sú charakteristickými znakmi starnutia pokožky.

Výživa je kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim zdravie pokožky a následne jej vzhľadu.

Kolagénové peptidy sa používajú ako bioaktívna zložka v nutri-kozmetických výrobkoch. V preklinických štúdiách preukázali:

  • zlepšenie bariérovej funkcie kože,
  • indukciu syntézy kolagénu a kyseliny hyalurónovej,
  • podporu rastu a migráciu fibroblastov (základná bunka väziva).

tip benu kolagen

Hustota kolagénu v dermis sa významne zvýšila už po 8 týždňoch užívania kolagénnych peptidov a fragmentácia siete kolagénu v koži sa významne znížila už po 4 týždňoch užívania.

 

kolagen pred a po

   Prírodné zdroje kolagénu Prírodné zdroje kolagénu

 Naše telo dokáže produkovať kolagén z aminokyselín, ktoré konzumujeme prostredníctvom jedla. 

Po 30 roku života človeka začína produkcia kolagénu klesať o približne 1 % až 2 % ročne. Do veku 40 rokov strácame 10 % až 20 % nášho kolagénu.

Dôležité je, že naše telo najskôr potrebuje na výrobu kolagénu aminokyseliny. Ak konzumujete stravu, ktorej chýbajú kľúčové aminokyseliny, vaše telo nebude schopné produkovať dostatok kolagénu. Environmentálne faktory, ako je znečistenie, voľné radikály a slnko môžu tiež spôsobovať stratu kolagénu.

1. Omega-3-polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA)

Omega-3-polynenasýtené mastné kyseliny ako kyselina linolénová a kyselina eikozapentaénová (EPA) sa nachádzajú vo vlašských orechoch, ľanových semenách a rybích olejoch. Sú známe svojimi protizápalovými účinkami, ktoré sa preukázali v niekoľkých štúdiách. Štúdie in vitro (tzv. „štúdie na bunkách v skúmavke“) dokázali, že omega-3 mastné kyseliny zvyšujú syntézu kolagénu a znižujú zápalový mediátor prostaglandín E2.

Rybí olej pomáha chrániť kolagén a elastín prostredníctvom svojich protizápalových vlastností. Zápal môže mať vplyv na rast tkaniva, pričom chronický zápal vedie k poškodeniu tkaniva. Dlhodobé trvanie zápalu môže degradovať kolagén a elastín v tkanivách, čo vedie k zníženiu elasticity a pevnosti tkaniva. Táto degradácia kolagénu a elastínu môže mať vplyv i na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení (chronický zápal môže „oslabiť“ vaše cievy a srdce, čím zvyšuje riziko krvácania z krvných ciev, srdcového zlyhania alebo mozgovej príhody). 

2. Spirulina

Spirulina je typ modro-zelenej riasy. Okrem toho, že obsahuje množstvo železa, jedna čajová lyžička spiruliny obsahuje viac glycínu a prolínu ako jeden veľký vaječný bielok.

Spirulina je tiež dobrým zdrojom medi, ktorá je jedným z minerálov dôležitých pre tvorbu kolagénu. 

spirulina

3. Vývar

Zatiaľ čo takmer všetky potraviny obsahujú antioxidanty ako aj iné živiny, ktoré pomáhajú produkovať kolagén, vývar z kosti skutočne obsahuje biologicky dostupnú formu kolagénu, ktorú môže telo okamžite využiť. Vývar z kosti má gélovú štruktúru. Je vyrobený varením kostí a spojivových tkanív zvierat. Keď sa tieto tkanivá uvaria, kolagén sa uvoľní do vody. Kolagén je koncentrovaný vo väzoch, šľachách, kostiach a kĺboch, takže ich dlhým varením môžete pomôcť uvoľneniu kolagénu a vytvoriť si tak výživný vývar.

Hovädzí vývar z kosti je veľmi bohatý na kolagén typu I, vynikajúci pre zdravie kože. Morčací a kurací vývar je bohatý na obsah kolagénu typu II, ktorý je užitočný pre zdravie kĺbov a kostí.

4. Listová zelenina

Listová zelenina je bohatá na mnoho živín, ale možno nevieme, že táto zelenina môže zabrániť i rozpadu kolagénu. V skutočnosti všetky zelené rastlinné potraviny obsahujú chlorofyl, ktorý dáva týmto rastlinám zelenú farbu. Vedci zistili, že konzumácia chlorofylu pomáha zvýšiť prekurzor (východisková látka, častica, z ktorej vzniká chemickou premenou výsledný produkt) kolagénu. Okrem toho má chlorofyl  silný antioxidačný účinok a tak bojuje proti voľným radikálom a UV poškodeniu, ktoré podporujú predčasné starnutie. Navyše tmavozelená zelenina je bohatá na vitamín C, ktorý prispieva k normálnej tvorbe kolagénu. V zelenine, napríklad v kapuste, paprike, mrkve, zemiakoch alebo repe nájdete veľa kolagénu. 

5. Ovocie a zelenina bohatá na vitamín C, citrusy 

Vitamín C má rovnako ako chlorofyl má silný antioxidačný účinok a je dôležitý pre normálnu tvorbu kolagénu, čím môže pomôcť znížiť tvorbu vrások. Preto sú plody bohaté na vitamín C užitočné i pre zachovanie pružnosti a pevnosti pokožky. Výbornými zdrojmi vitamínu C sú čierne ríbezle, červená a zelená paprika, kivi, pomaranče, jahody, ananás, papája, brokolica a kel. Vitamín C je  silný antioxidant, ktorý prirodzene znižuje poškodenie kože spôsobené UV žiarením a starnutím. Ďalej veľa kolagénu získate vďaka jablkám či čerešniam a najmä citrónom.

6. Tekvicové a ľanové semiačka

Tekvicové semená sú jedným z prírodných zdrojov zinku, ktorý funguje ako kofaktor pre tvorbu kolagénu. Je známe, že užívanie výživových doplnkov s obsahom zinku a konzumácia potravín bohatých na zinok, môže spomaľovať rozpad kolagénu. Okrem toho zinok urýchľuje proces hojenia. Ďalšími zdrojmi zinku sú špenát, fazuľa, kešu, vlašské orechy a mandle. Ľanové semienka však organizmus nedokáže stráviť celé, na to nezabúdajte a skúste ich pomlieť.

7. Orechy a gaštany

Nie je tajomstvom, že orechy sú pre naše telo výnimočne blahodárne vo viacerých smeroch. Vlašské orechy sú výborným zdroj omega-3 mastných kyselín a zinku. Ten vyrovnáva hladinu cukru v krvi a podporuje produkciu inzulínu. Práve nesprávna produkcia inzulínu negatívne ovplyvňuje produkciu kolagénu. Všetko so všetkým súvisí, preto napríklad aj gaštany varené, či pečené sú úžasné pre naše telo. Gaštan je totižto jediným orechom, ktorý obsahuje vitamín C a práve tento už spomínaný vitamín bráni rozpadu kolagénu v tele. 

nuts

8. Fazuľa

Významným zdrojom kyseliny hyalurónovej sú práve fazule, ktoré sa hojne využívajú aj pri kozmetických a skrášľujúcich zákrokoch v ich umelej forme. Vďaka fazuliam je najmä pokožka lepšie hydratovaná, pružnejšia a získava pevnosť. Ich pravidelná konzumácia v akomkoľvek stave pomáha zlepšiť syntézu kolagénu v tele a dokonca zlepšuje celový stav buniek.

9. Čierne a zelené olivy

Ak začnete konzumovať čierne, alebo zelené olivy, uvidíte, že sa vám vaša pleť poďakuje! Olivy sú totiž bohatým zdrojom síry, ktorá podporuje tvorbu kolagénu. Síra pomáha znižovať mastnotu pleti, akné a zanietenie pórov, podporuje aj metabolizmus. Olivy sú výborný doplnok aj pri šampónoch či krémoch - pretože pleť môže získať výživu tak ako zvnútra, tak aj zvonka.

olives

10. Morčacie mäso

Znížiť výskyt a tvorbu vrások môžete aj vďaka prítomnosti karnozínu (aminokyselina, ktorú si telo dokáže prirodzene vytvoriť a zamedzuje starnutiu kože, či tvorbe vrások) v morčacom mäse. Karnozín tak isto podporuje pružnosť kože, a to tak, že omladí kožné bunky.

Morka je  ďalej vynikajúci zdroj zinku, ktorý redukuje suchú pokožku, zápaly na koži a podporuje rast kožných buniek zvýšením tvorby kolagénu a elastínu. Zinok ďalej sa stará o povzbudenie nášho imunitný systém a znižuje vysoký krvný tlak - a to má za následok zníženie rizika srdcového infarktu a mŕtvice. Pomáha tiež brániť vzniku infekcií ucha a dolných dýchacích ciest. Čo viac si priať, než sa s morkou v hrdle hriať? 

11. Avokádový olej 

Tento zázračný olej regeneruje pokožku a vlasy, pretože je plný vitamínov a živín. Využíva sa na vonkajšie použitie a výživu. Olejové súčasti avokáda pomáhajú pri zmiernení všetkých problémov spôsobených artrózou a bolestivým ochorením kĺbov. Belgické výskumy zistili, že po 3 mesiacoch podávania špeciálneho preparátu (ktorý obsahoval najmä oleje zo sóje a avokáda), sa podstatne uľahčilo až 71 % pacientov. 

12. Sója a sójové produkty

Sójové mlieko alebo syr by mali byť určite súčasťou vášho jedálnička, najmä kvôli vysokému obsahu prirodzeného rastlinného hormónu - tzv. genisteínínu. Vďaka nemu dochádza k podpore kolagénu a k zlepšeniu pružnosti a pevnosti pokožky. Okrem toho obsahuje sója aj veľký počet antioxidantov, ktoré obmedzujú pôsobenie voľných radikálov na bunky a zabraňujú tak ich degenerácii a starnutiu. Sója a mlado-vyzerajúca pokožka idú naozaj k sebe.

 

Kolagén a kozmetika  Kolagén a kozmetika 

Zložky lokálnych prípravkov zvyšujúcich produkciu kolagénu v koži

Vitamíny C, B3 a E sú najdôležitejšie antioxidanty vzhľadom na ich schopnosť preniknúť do kože, čo im umožňuje ich nízka molekulová hmotnosť („malá molekula“). Vo vode rozpustná, tepelne labilná lokálne aplikovaná kyselina L-askorbová (vitamín C), v koncentráciách medzi 5 a 15 %, má preukázaný účinok proti starnutiu kože indukovaním produkcie:

  • kolagénu typu II a III,
  • enzýmov dôležitých pre produkciu kolagénu,
  • inhibítorov rozkladu kolagénu (matrixmetalloproteinázy 1, kolagenázy 1).

 

Vitamín A  (retinol) a jeho deriváty (retinaldehyd a tretinoin) sú tiež skupinou látok s antioxidačnými účinkami. Môžu indukovať biosyntézu kolagénu a znížiť produkciu kolagenázy 1. Retinol je v súčasnosti najčastejšie používaná látka v prípravkoch proti starnutiu a v porovnaní s tretinoínom menej dráždi kožu. Ukázalo sa, že retinol má pozitívne účinky nielen na vonkajšie, ale aj na vnútorné starnutie pokožky, a má pozitívny účinok na metabolizmus kolagénu.

Látky, ktoré vedia podnietiť tvorbu kolagénu, sú výrazne zastúpené v kozmetických produktoch. Dermatológovia odporúčajú najmä kombináciu výťažkov z morských rias a aktívnych peptidov, alebo veria v silu antioxidantov. Pre tvorbu kolagénu je nevyhnutný už spomínaný vitamín C + vitamín A a E, alebo aj koenzým Q 10. ktorý nájdete často v krémoch na pleť. Užívanie kolagénu ako doplnku výživy vo forme nápoja dosahuje tiež dobré výsledky - aktívne zložky podporujú dermis (hlbšiu vrstvu kože zvnútra, kde reaktivujú tvorbu kolagénu). Po užití hydralizovaného kolagénu sa ten dostáva do tenkého čreva, ďalej do krvného obehu a tak do hlbokej vrstvy kože. Tam následne vypomáha k obnoveniu kolagénových a elastínových vlákien + podnecuje syntézu kolagénu a kyseliny hyalurónovej - čo vedie k zlepšeniu stavu pleti, vlasov a nechtov. 

pokožka produkty

Často obsiahnuté podporné látky v kozmetických produktoch:

  • vitamín C
  • antioxidanty
  • aktívne peptidy
  • kyselina hyalurónová
  • koenzým Q10

 

EYEREVIVE COLLAGEN Očný krém 
GORVITA GÉL S OČIANKOU A KOLAGÉNOM Gél je odporúčaný na každodennú starostlivosť o pokožku v okolí očí a viečok
CARLMARK COLLAGEN Koncentrovaný rastlinný výťažok
Eucerin HYALURON-FILLER očný krém proti vráskam Inovatívna kombinácia vysoko a nízkomolekulárnej kyseliny hyaluronovej a glycin saponínu
Eucerin ELASTICITY-FILLER Pleťové olejové sérum Viac pružnosti, hladšia a žiarivejšia pleť
Eucerin HYALURON-FILLER+ELASTICITY denný krém Denný krém posilňuje štruktúru pleti zlepšením jej pružnosti a vyplnením hlbokých vrások
Eucerin HYALURON-FILLER+ELASTICITY nočný krém Jedinečné a inovatívne zloženie prináša hneď niekoľko omladzujúcich účinkov
VICHY Normaderm Hyaluspot INOV. Spojenie 2 peelingových aktívnych látok (LHA + kyselina glykolová) a vitamínu C
HYALURMED Číra kyselina hyalurónová Každý 1 ml obsahuje 12 mg kyseliny hyalurónovej najvyššej kvality.
HYALURMED Tvárové sérum Číra kyselina hyalurónová, sérum na tvár
ESTHEDERM INTENSIVE HYALURONIC SERUM Vysoko-koncentrované sérum, obsahujúce 50% kyseliny hyalurónovej, v pleti pôsobí ako zásobáreň vody. 
ALVIANA Intenzívna maska s koenzýmom Q10 Intenzívna maska s koenzýmom Q10
Alviana Očný Krém s Koenzýmom Q10 Prírodné oleje a vzácny komplex účinných rastlinných látok v očnom kréme

 

Okrem potravín a výživových doplnkov je možné zvýšiť kolagén v tele aj z iných zdrojov. Existujú napr. kolagénové injekcie, šampóny, rôzne výživové doplnky vo forme tabliet s obsahom kolagénu, dokonca aj špeciálne kolagénové solária.  Vo výživových doplnkoch sa najviac stretávame s kolagénmi typu I a II, ako aj s ich hydrolyzátmi. Kolagén typu I je najviac zastúpený kolagén v našom tele a zároveň i najlepšie preskúmaný. Vytvára viac ako 90% organickej hmoty kostí a je hlavným kolagénom šliach, kože, väziva, rohovky a mnohých intersticiálnych spojivových tkanív.

 

Inca Collagen 100% Inca Collagen je 100% morský,  bio-aktívny a vysoko koncentrovaný kolagén v prášku bez akýchkoľvek prísad.  
CH-Alpha ampulky na pitie Kolagénový výživový doplnok vo forme ampuliek na pitie s obsahom hydrolyzovaného kolagénu
WALMARK Super Kolagen complex Vysoko-kvalitný výživový komplex 
KOLAGÉN Forte - RosenPharma Výživový doplnok s obsahom hydrolyzovaného kolagénu
PRIESSNITZ KĹBOVÁ VÝŽIVA FORTE + kolagény, inov.13 Trojmesačná intenzívna kúra v tabletách
JAMIESON Kolagén proti vráskam 60 tbl. Dopĺňa hydrolyzovaný kolagén do hlbokých vrstiev pokožky
DermoCollagen ProVenus DermoCollagen + Kyselina hyaluronová, výživový doplnok so sladidlami na udržanie mladistvého vzhľadu
OPTIMAL COLLAGEN OPTIMAL® Tekutý kolagén obsahuje + kyselinu hyalurónovú, vitamín B9, vitamín C, zinok, meď
GELACTIV 3-Collagen Forte Akcia 1+1 Výživový doplnok je kombináciou 3 rôznych typov kolagénov, 
ORTHO HELP COLLAGEN Kolagén typu I a II, vitamín C a D3, kyselina hyalurónova, extrakt rastliny Harpagofyt ležatého
ADVANCE Flextor Unikátny kĺbový prípravok pre komplexnú starostlivosť o kĺby

Osteoartróza a osteoporóza Osteoartróza a osteoporóza

Keď bolia svaly a kĺby - nie je to nič príjemné. 

Osteoartróza je nezápalové ochorenie kĺbov a chrbtice, ktoré môže mať rôznu príčinu. Postihuje  kĺbovú chrupavku a následne aj priľahlé štruktúry – kosť, kĺbovú blanu, puzdro šľachy a svaly v okolí kĺbov. Patrí medzi najčastejšie choroby pohybovej sústavy, je najčastejšou príčinou práceneschopnosti a invalidity u nás i vo svete.

Častejšie postihuje ženy ako mužov a trpí ňou až 15 % populácie. S predlžovaním priemerného veku obyvateľstva stúpa aj jej výskyt, preto sa stáva čoraz viac medicínskym aj socioekonomickým problémom. Najčastejšie sa stretávame s osteoartrózou drobných kĺbov rúk, gonartrózou a koxartrózou.


Osteoporóza predstavuje ochorenie kostry s multifaktoriálnymi príčinami. Je charakterizovaná znížením kostnej hmoty, poškodením anatomickej a štrukturálnej integrity kostí, čo vedie k zvýšenej krehkosti kostí a náchylnosti na zlomeninu. Osteoporóza postihuje najviac skupinu žien po menopauze, ktorých znížená produkcia estrogénu urýchľuje stratu kostnej hmoty.

Výsledky štúdií naznačujú, že nepriaznivé zmeny v sieti kolagénu sa vyskytujú so zvyšujúcim sa vekom a takéto zmeny môžu viesť k zníženej hustote kostí.

Je dokázané, že hydrolyzát kolagénu má pozitívnu terapeutickú úlohu pri osteoporóze a osteoartróze, a to tým, že:

  • zvyšuje kostnú minerálnu hustotu (BMD),
  • má ochranný účinok na kĺbovú chrupavku,
  • predovšetkým poskytuje symptomatickú úľavu od bolesti.

osteoporóza

 

Zdroj: PharmDr. Nikola Moravcová

Pleťová kozmetika

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

JAMIESON Kolagén proti vráskam 60 tabliet

Skladom v e‑shope

21,69 €


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.