6 tipov, ako zastaviť vypadávanie vlasov

6 TIPOV, AKO ZASTAVIŤ VYPADÁVANIE VLASOV

 

Nie nadarmo sa hovorí „vlasy sú korunou našej krásy“.

V živote človeka hrajú veľmi dôležitú úlohu najmä z estetického hľadiska a sociálnej komunikácie. Nadmerná strata vlasov spôsobuje často u mužov aj u žien zníženie sebavedomia. V niektorých prípadoch môže spôsobiť zníženie integrity človeka a zvýšiť psychické vypätie postihnutých ľudí.

Vypadávanie vlasov postihuje ženy aj mužov v rôznom veku. Aj keď je prirodzenou súčasťou vlasového cyklu, nadmerné vypadávanie vlasov nám môže spôsobiť množstvo problémov.

Ak chceme pochopiť príčinu vypadávania vlasov, musíme o nich vedieť trošku viac...

 • Články o zdraví

  Z akých častí sa skladá vlas? Z akých častí sa skladá vlas?

Základným materiálom 95% suchej hmoty vlasu je elastická bielkovina nazývaná keratín. Vysoká pevnosť, pružnosť, ťažnosť vlasu je podmienená štruktúrou vlasu a usporiadaním vlasového keratínu. Vlas ďalej obsahuje melanín, ktorý mu dáva farbu, vodu, stopové prvky, tuky a ďalšie bielkoviny.

Na priereze je vlas tvorený 3 základnými vrstvami: kutikolou, vlasovou kôrou a dreňou.

Kutikula je vonkajšia vrstva obklopujúca vlas a má funkciu ochrannej bariéry proti mechanickým a chemickým vplyvom z vonkajšieho prostredia.

Vlasová kôra tvorí prevažnú časť vlasu. Skladá sa z buniek tvoriace dlhé vlákna, ktoré sú spojené medzibunkovým tmelom. Vďaka tomu je vlas pevný a elastický, odolný voči ťahu. Pigmentované vlasy obsahujú granuly melanínu, ktorý je tvorený melanocytmi v dreni.

Dreň je kanálik, ktorý sa nachádza v centrálnej časti vlasu. Po celej dĺžke vlasu je prítomný len v silných vlasoch, v tenších býva prerušovaný.

Vlas rastie vo vlasovom folikule. Je to tkanivo, ktoré obaľuje vlas a z ktorého vyrastá. Folikul tvorí vlasová cibuľka. Zo spodnej strany sa na folikul pripája riedke väzivo a cievne zásobenie, pomocou ktorého je vlas vyživovaný. Ďalej sa tam napájajú mazové žľazy a občas aj potné žľazy. Na vlasový folikul sa upína sval – tzv. vzpriamovač chlpu.

Koľko má vlastne dospelý človek vlasov?

Priemerne máme na hlave v dospelosti 100 000 – 200 000 vlasov a mesačne nám narastú cca o 1 cm.

Denne nám vypadne okolo 100 – 150 vlasov a rýchlejšie rastú v lete, pomalšie v zime. Asi 85% našich vlasov je v rastovej fáze.

štatistiky vlasov

 Rast vlasov Rast vlasov

Rast vlasov začína v skorom štádiu embryonálneho vývoja, kedy sa vytvára vlasový vačok. Počet a druh vačkov je daní pri narodení a nedá sa ďalej ničím ovplyvniť. Počas života sa nové vlasové vačky nevytvárajú. Rast vlasov ovplyvňujú hormóny. Okrem hormónov sa na raste vlasov podieľajú dedičné dispozície, výživa, nervové vplyvy, choroby.

Rast vlasov pozostáva z troch fáz:

2. ANAGÉNNA FÁZA

ANAGÉNNA FÁZA je rastová fáza vlasu, kedy je vlasový folikul najaktívnejší. Rastové bunky vo vlasovom korienku sa množia a vytvárajú nový vlas. Mladý vlas získava keratín a prediera sa smerom nahor, aby potom cez pór v pokožke, vyrástol z tela von. Počas rastu vlasu, zarastá vlasový folikul do hlbších vrstiev kože, kde je lepšie vyživovaný.

Vlas rastie rýchlosťou 0,44 mm za deň. Ak vlas neodstrihneme, mal by narásť do dĺžky 32 až 129 cm. Dĺžka narasteného vlasu závisí od dĺžky trvania anagénnej fázy cca. Od 2 do 8 rokov. Vo vyššom veku rastú vlasy pomalšie a znižuje sa ich hustota.

2. KATAGÉNNA FÁZA

KATAGÉNNA FÁZA je prechodná fáza vlasu, ktorá je súčasťou procesu regenerácie vlasového folikulu. Vlas vtedy prestane rásť, no z pokožky hlavy nevypadne. Počas tejto fázy sa zmenší vlasový folikul. Nižšia časť vlasového folikulu je zničená a vlasový korienok sa oddelí od prívodu krvi. Vlas je pomaly vytláčaný smerom nahor. Táto fáza trvá 2 – 4 týždne.

3. TELOGÉNNA FÁZA

TELOGÉNNA FÁZA je oddychová fáza vlasu, počas ktorej sa regeneruje vlasový korienok. Vlas ešte stále nerastie, ale zostáva zachytený vo vlasovom folikule. Pri podráždení pokožka vlas uvoľní a vlas vypadne. Telogénna fáza trvá 2 – 4 mesiace a asi 10–15% našich vlasov je v tejto fáze.

Základné typy vlasov

A. NEGROIDNÝ AFRICKÝ TYP

Prierez vlasu je oválny, vlasy sú kučeravé. Sklon k vzniku androgenetickej alopécie (vypadávaniu vlasov vďaka hormónov) je malý, napriek tomu sú náchylné na poškodenie vonkajšími vplyvmi. Priemer vlasu je 90 mikrometrov.

B. BELOŠSKÝ INDOEURÓPSKY TYP

Prierez vlasu je eliptický, býva tu väčšia variabilita – od rovných po vlnité. Najväčšia pravdepodobnosť vzniku adrogenetickej alopécie. Priemer vlasu 70 mikrometrov.

C. MONGOLOIDNÝ ORIENTÁLNY TYP

Silné, rovné vlasy s minimálnym sklonom k vzniku androgénnej alopécie, veľmi odolné voči vonkajším vplyvom. Priemer vlasu 120 mikrometrov.

typy vlasov ženy

 

  Základné funkcie vlasov Základné funkcie vlasov

Je to predovšetkým ochrana pokožky hlavy pred UV žiarením. Ďalšou funkciou je izolácia pred horúčavou, alebo zimou. Vzhľadom k bohatému nervovému zásobeniu okolia koreňa vlasu sme schopní cítiť, ak sa s vlasmi pohybuje, alebo cítime bolesť pri vytrhnutí vlasu.

O tvare vlasov rozhoduje genetika, poloha vlasovej cibuľky vnútri vlasového vačku a nepravidelnosti vo vývoji buniek. Mechanické vlastnosti vlasov, teda pružnosť, pevnosť, ťažnosť sú podmienené štruktúrou a usporiadaním vlasového keratínu. Odolnosť vlasu závisí na jeho elasticite, umožňujúcej natiahnutie vlasu do dĺžky. Vo vlhkom prostredí sa vlas stáva pružnejším a získava na objeme, ale pevnosť vlhkého vlasu je menšia ako suchého.

Mechanické vlastnosti vlasu môžu byť zmenené rôznymi vnútornými vplyvmi – genetickými, nutričnými, metabolickými, ale aj vonkajšími vplyvmi – chemikáliami a inými prípravkami používanými na vlasy.

  11 hlavných príčin vypadávania vlasov 11 hlavných príčin vypadávania vlasov

Vypadávanie vlasov môže vyvolať viacero vonkajších a vnútorných príčin:

 1. Dedičnosť
 2. Hormonálne zmeny, popôrodný stav
 3. Kožné problémy
 4. Stres, trauma
 5. Choroby štítnej žľazy a obličiek
 6. Chemoterapia
 7. Nedostatok vitamínov a minerálov
 8. Vek a psychické vypätie
 9. Vypadávanie vlasov je vo väčšine prípadov vyvolané ochorením „Androgénna alopécia“. Toto ochorenie je tiež známe ako „vzorová plešatosť “. Ako vzorová sa označuje preto, pretože vypadávanie vlasov kopíruje už známu schému – vzor postupu vypadávania vlasov – NORWOODOVA STUPNICA u mužov a LUDWIGOVA STUPNICA u žien.

 10. Hlavnou príčinou vypadávania vlasov u mužov aj u žien je nadmerné množstvo dyhydrotestosterónu DHT v tele a v pokožke hlavy. Iné hormóny, ktoré môžu vplývať na vypadávanie vlasov sú ANDROSTENDION a DHEA u žien. Oba hormóny sú súčasťou hormonálnych procesov, ktoré môžu následne vyvolať zvýšenie DHT za pomoci enzýmov. DHT je vysokoaktívna forma testosterónu, je to mužský pohlavný hormón, ktorý má vplyv na množstvo aspektov mužského správania – sexuálna aktivita, agresivita, libido. Odhaduje sa, že DHT je 5 – 10 krát účinnejší ako testosterón. Testosterón sa na DHT premieňa pomocou enzýmu 5 – alfa – reduktázy. Ten poškodzuje vlasové puzdro a skracuje rastovú fázu. DHT sa tvorí v pokožke hlavy, prostate a nadobličkách. Ženský hormón ESTROGÉN chráni vlasy pred vypadávaním, ale nemá taký výrazný účinok ako DHT. Testosterón sa vďaka 5 – alfa – reduktáze mení na DHT. DHT sa naviaže na receptory vo vlasovom folikule, vlasový folikul sa kvôli DHT zmenšuje, vlasy sú tenšie a vypadávajú. Zmenšený vlasový folikul odumrie.

 11. U žien môže byť vypadávanie vlasov spôsobené aj inými príčinami – tzv. reakčné vypadávanie vlasov. Vlasové folikuly sú u žien veľmi citlivé na hormonálne zmeny, napr. tehotenstvo, pôrod, užívanie hormonálnej antikoncepcie, menopauza. Takisto môže spôsobiť vypadávanie vlasov vek, stres, depresie, dedičnosť Po ustúpení týchto okolností sa vlasy dostanú do normálu a vypadávanie vlasov sa znormalizuje. Vypadávanie vlasov u žien takisto závisí od množstva DHT, ktoré ženské telo vyprodukuje. Urýchliť vypadávanie vlasov môže aj ženský hormón ESTRADIOL. U žien dochádza obvykle k celkovému preriedeniu, vlasy sa stenčujú, strácajú silu a vypadávajú. Neskôr začne cez vlasy presvitať pokožka.

muzska plesatost

  Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Ako zastaviť vypadávanie vlasov?

Proti vypadávaniu vlasov sú najúčinnejšie DHT inhibítory – antiandrogény, pomocou nich môžeme zastaviť premenu testosterónu na DHT. Pomocou Vazodilatátorov docielime lepšie prekrvenie pokožky a stimuláciu vlasových folikulov pomocou laserovej terapie. Najskôr začne byť viditeľná zmena k lepšiemu po 3 mesiacoch.

Touto liečbou sa úspešne darí zastaviť vypadávaniu vlasov, dokonca sa obnoví ich rast. Nie je to však stav trvalý, po vysadení terapie dochádza opäť k vypadávaniu vlasov.

Ako sa teda starať o padajúce vlasy? Máte vlasy stenčené, oslabené alebo padajúce? Je pravda, že vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Akú?

 

 Vhodné prípravky, vlasové kúry a doplnky Vhodné prípravky, vlasové kúry a doplnky

1. Vhodné prípravky na umývanie vlasov

V prvom rade je dôležité používať vhodné prípravky na umývanie vlasov. Minimálne 3x do týždňa by sme si mali umyť vlasy kvalitným posilňujúcim a stimulujúcim šampónom, ktorý by nemal obsahovať parabény, ani žiadne chemické látky.

V lekárni máme v ponuke rôzne druhy posilňujúcich šampónov, ktoré prekrvia pokožku a posilnia rast vlasov.

Veľmi dôležitá je pravidelnosť používania týchto prípravkov, nanášajú sa pomocou masáže na pokožku hlavy a 2 minúty sa nechajú pôsobiť, až potom sa opláchne šampón vodou. Tieto šampóny obsahujú spravidla množstvo vitamínov a minerálov.

Tu sú niektoré z nich:

DUCRAY Anaphase posilňujúci šampón 200 ml
VICHY  Dercos posilňujúci šampón 250 ml
LA ROCHE - POSAY Kerium anti-chute posilňujúci šampón 200 ml
KLORANE Chinínový šampón posilňujúci šampón 400 ml
PLANTUR 21 NUTRI-kofeinový šampón posilňujúci šampón 250 ml
CANNADERM CAPILLUS šampón s kofeínom posilňujúci šampón 150 ml
PARUSAN Stimulátor šampón posilňujúci šampón pre ženy 200 ml
ALPECIN SPORT Kofeínový šampón CTX posilňujúci šampón pre mužov 250 ml
LA ROCHE - POSAY Kerium Doux Extreme  posilňujúci šampón 200 ml
LA ROCHE - POSAY Kerium Doux Extreme  posilňujúci šampón 400 ml
REVALID  Revitalizujúci šampón posilňujúci šampón 

2. Rastové séra a vlasové kúry

Pri intenzívnejšom vypadávaní vlasov je nevyhnutné používať posilňujúce rastové séra na vlasy a vlasové kúry, ktoré sú koncentrovanejšie a možno aj účinnejšie ako šampóny. Tieto kúry na vlasy sú väčšinou balené na 3 mesiace, pretože až po troch mesiacoch sa zvyčajne prejavia prvé pozitívne zmeny na vlasoch. Niektoré sa používajú dennodenne, iné párkrát do týždňa.

Dôležité je pravidelne, podľa odporúčania výrobcu naniesť sérum na posilnenie rastu vlasov rovnomerne na pokožku hlavy a jemne votrieť do pokožky. Po aplikácii séra sa nesmú min. 2 hod. umyť vlasy, aby sérum preniklo dostatočne hlboko do pokožky.

V ponuke máme napríklad:

VICHY DERCOS NEOGENIC vlasová kúra
DUCRAY Roztok pri vypadávaní vlasov 2-mesačná kúra
NEOCAPIL kúra pre hormonálne podmienené vypadávanie vlasov
VICHY Dercos Aminexil Clinical viacúčelová kúra pre mužov 
VICHY Dercos Aminexil Clinical viacúčelová kúra pre ženy
BIOAQUANOL U  stimulátor vlasového rastu
DUCRAY Creastim Lotion Antichute  roztok s vysokým obsahom kreatínu, tetrapeptidu a vitamínov 
DUCRAY Neoptide Femmes Lotion Antichute proti chronickému vypadávaniu pre ženy 
VICHY DERCOS Densi Solutions Concentrate kúra podporujúca hustotu vlasov
BIOHAIR Sérum  sérum pre husté vlasy s hyaluronanom

3. Kondicionér a maska na vlasy

Po použití stimulujúceho posilňujúceho šampónu by sme mali použiť kondicionér na vlasy a párkrát do týždňa aj regeneráciu v podobe masky na vlasy. Masky sú úžasné v tom, že sú koncentrovanejšie, ako bežné prípravky a okamžite po aplikácii sú vlasy pevnejšie, žiarivejšie a lesklejšie.

uprava vlasov

DUCRAY Anaphase+ Discovery Kit šampón + kondicionér
DUCRAY Anaphase+ posilňujúci kondicionér 
REVALID Revalid kondicionér ošetrujúci kondicionér 
VICHY DERCOS Densi Solutions Balm obnovujúci balzám

4. Podstrihávanie končekov, menej farbenia a stylingu

Veľmi dôležité je aj pravidelné podstrihávanie končekov vlasov. Čomu by sme sa ale mali vyvarovať je časté farbenie a odfarbovanie vlasov, alebo žehlenie a kulmovanie. Prílišný styling – lak, gél, vlasom tiež neprospieva.

5. Spanie len so suchými vlasmi 

Taktiež by sme nemali chodiť spávať s mokrými vlasmi, pretože vlasy sa nám potom lámu a spomaľuje sa rast. Mokré vlasy sa nesmú drhnúť uterákom, len jemne z nich vodu poodsávať, česať by sa mali suché, aby sme ich príliš nenamáhali. 

starostlivost o vlasy

6. Vitamíny a minerály

V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na doplnenie vitamínov a minerálov zvnútra. Stratu vlasov ovplyvňuje predovšetkým nedostatok selénu, železa, zinku a vitamínu A. Aj tu je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť užívania. Prvé výsledky sa objavia približne po troch mesiacoch. Vhodné výživové doplnky, ktoré vám vedia pomôcť pri padajúcich vlasoch sú napríklad:

Vlasové hnojivo výživový doplnok
Walmark SELÉN výživový doplnok
Jamieson SELÉN výživový doplnok
SuperŽELEZO výživový doplnok 
Virde ZINOK AKTIV + VITAMÍN A výživový doplnok
Jamieson ZINOK výživový doplnok
Bio SELÉN + ZINOK výživový doplnok
DUCRAY Anacaps Reactiv  výživový doplnok (reakčné faktory)
DUCRAY Anacaps Progressiv výživový doplnok (chronické faktory)
NATURVITA BIOSIL PLUS výživový doplnok
REGHAAR VLASOVÝ STIMULÁTOR výživový doplnok 
REVALID 30 kapsúl liek proti vypadávaniu vlasov
REVALID 120 kapsúl  liek proti vypadávaniu vlasov

 

 

Autor článku: Miroslava Zlejšia (dermoporadca BENU, interný školiteľ)

Prípravky proti vypadávaniu vlasov


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.