6 TIPOV, AKO ZASTAVIŤ VYPADÁVANIE VLASOV
Už dlhé roky platí zaužívané pravidlo „Vlasy sú korunou našej krásy“. V živote človeka totiž zohrávajú veľmi dôležitú úlohu najmä z estetického hľadiska a sociálnej komunikácie. Nadmerná strata vlasov spôsobuje často u mužov aj u žien zníženie sebavedomia, dokonca aj zníženie integrity a je príčinou zvýšeného psychického vypätia postihnutých ľudí. Vypadávanie vlasov postihuje ženy aj mužov v rôznom veku. Aj keď je prirodzenou súčasťou vlasového cyklu, nadmerné vypadávanie vlasov nám môže spôsobiť množstvo problémov. Ak chceme pochopiť príčinu vypadávania vlasov, musíme o nich vedieť trošku viac. Začítajte sa do článku, ktorý Vám to všetko objasní.
8 minút čítania
Z akých častí sa skladá vlas?
Základným materiálom 95% suchej hmoty vlasu je elastická bielkovina nazývaná keratín. Vysoká pevnosť, pružnosť, ťažnosť vlasu je podmienená štruktúrou vlasu a usporiadaním vlasového keratínu. Vlas ďalej obsahuje melanín, ktorý mu dáva farbu, vodu, stopové prvky, tuky a ďalšie bielkoviny.
Na priereze je vlas tvorený 3 základnými vrstvami: kutikolou, vlasovou kôrou a dreňou.
Kutikula je vonkajšia vrstva obklopujúca vlas a má funkciu ochrannej bariéry proti mechanickým a chemickým vplyvom z vonkajšieho prostredia.
Vlasová kôra tvorí prevažnú časť vlasu. Skladá sa z buniek tvoriace dlhé vlákna, ktoré sú spojené medzibunkovým tmelom. Vďaka tomu je vlas pevný a elastický, odolný voči ťahu. Pigmentované vlasy obsahujú granuly melanínu, ktorý je tvorený melanocytmi v dreni.
Dreň je kanálik, ktorý sa nachádza v centrálnej časti vlasu. Po celej dĺžke vlasu je prítomný len v silných vlasoch, v tenších býva prerušovaný.
Vlas rastie vo vlasovom folikule. Je to tkanivo, ktoré obaľuje vlas a z ktorého vyrastá. Folikul tvorí vlasová cibuľka. Zo spodnej strany sa na folikul pripája riedke väzivo a cievne zásobenie, pomocou ktorého je vlas vyživovaný. Ďalej sa tam napájajú mazové žľazy a občas aj potné žľazy. Na vlasový folikul sa upína sval – tzv. vzpriamovač chlpu.
Koľko má vlastne dospelý človek vlasov?
Priemerne máme na hlave v dospelosti 100 000 – 200 000 vlasov a mesačne nám narastú cca o 1 cm. Denne nám vypadne okolo 100 – 150 vlasov a rýchlejšie rastú v lete, pomalšie v zime. Asi 85% našich vlasov je v rastovej fáze.
Rast vlasov
Rast vlasov začína v skorom štádiu embryonálneho vývoja, kedy sa vytvára vlasový vačok. Počet a druh vačkov je daný pri narodení a nedá sa ďalej ničím ovplyvniť. Počas života sa nové vlasové vačky nevytvárajú. Rast vlasov ovplyvňujú hormóny. Okrem hormónov sa na raste vlasov podieľajú dedičné dispozície, výživa, nervové vplyvy, choroby.
Rast vlasov pozostáva z troch fáz:
1. Anagénna fáza
Anagénna fáza je rastová fáza vlasu, kedy je vlasový folikul najaktívnejší. Rastové bunky vo vlasovom korienku sa množia a vytvárajú nový vlas. Mladý vlas získava keratín a prediera sa smerom nahor, aby potom cez pór v pokožke, vyrástol z tela von. Počas rastu vlasu, zarastá vlasový folikul do hlbších vrstiev kože, kde je lepšie vyživovaný.Vlas rastie rýchlosťou 0,44 mm za deň. Ak vlas neodstrihneme, mal by narásť do dĺžky 32 až 129 cm. Dĺžka narasteného vlasu závisí od dĺžky trvania anagénnej fázy cca. Od 2 do 8 rokov. Vo vyššom veku rastú vlasy pomalšie a znižuje sa ich hustota.
2. Katagénna fáza
Katagénna fáza je prechodná fáza vlasu, ktorá je súčasťou procesu regenerácie vlasového folikulu. Vlas vtedy prestane rásť, no z pokožky hlavy nevypadne. Počas tejto fázy sa zmenší vlasový folikul. Nižšia časť vlasového folikulu je zničená a vlasový korienok sa oddelí od prívodu krvi. Vlas je pomaly vytláčaný smerom nahor. Táto fáza trvá 2 – 4 týždne.
3. Telogénna fáza
Telogénna fáza je oddychová fáza vlasu, počas ktorej sa regeneruje vlasový korienok. Vlas ešte stále nerastie, ale zostáva zachytený vo vlasovom folikule. Pri podráždení pokožka vlas uvoľní a vlas vypadne. Telogénna fáza trvá 2 – 4 mesiace a asi 10–15% našich vlasov je v tejto fáze.
Základné typy vlasov
A. Negroidný africký typ
Prierez vlasu je oválny, vlasy sú kučeravé. Sklon k vzniku androgenetickej alopécie (vypadávaniu vlasov vďaka hormónov) je malý, napriek tomu sú náchylné na poškodenie vonkajšími vplyvmi. Priemer vlasu je 90 mikrometrov.
B. Belošský indoeurópsky typ
Prierez vlasu je eliptický, býva tu väčšia variabilita – od rovných po vlnité. Najväčšia pravdepodobnosť vzniku adrogenetickej alopécie. Priemer vlasu 70 mikrometrov.
C. Mongoloidný orientálny typ
Silné, rovné vlasy s minimálnym sklonom k vzniku androgénnej alopécie, veľmi odolné voči vonkajším vplyvom. Priemer vlasu 120 mikrometrov.
Základné funkcie vlasov
Je to predovšetkým ochrana pokožky hlavy pred UV žiarením. Ďalšou funkciou je izolácia pred horúčavou, alebo zimou. Vzhľadom k bohatému nervovému zásobeniu okolia koreňa vlasu sme schopní cítiť, ak sa s vlasmi pohybuje, alebo cítime bolesť pri vytrhnutí vlasu.
O tvare vlasov rozhoduje genetika, poloha vlasovej cibuľky vnútri vlasového vačku a nepravidelnosti vo vývoji buniek. Mechanické vlastnosti vlasov, teda pružnosť, pevnosť, ťažnosť sú podmienené štruktúrou a usporiadaním vlasového keratínu. Odolnosť vlasu závisí na jeho elasticite, umožňujúcej natiahnutie vlasu do dĺžky. Vo vlhkom prostredí sa vlas stáva pružnejším a získava na objeme, ale pevnosť vlhkého vlasu je menšia ako suchého. Mechanické vlastnosti vlasu môžu byť zmenené rôznymi vnútornými vplyvmi – genetickými, nutričnými, metabolickými, ale aj vonkajšími vplyvmi – chemikáliami a inými prípravkami používanými na vlasy.
Hlavné príčiny vypadávania vlasov
Vypadávanie vlasov môže vyvolať viacero vonkajších a vnútorných príčin:
- Dedičnosť.
- Hormonálne zmeny, popôrodný stav.
- Kožné problémy.
- Stres, trauma.
- Choroby štítnej žľazy a obličiek.
- Chemoterapia.
- Nedostatok vitamínov a minerálov.
- Vek a psychické vypätie.
Vypadávanie vlasov je vo väčšine prípadov vyvolané ochorením „Androgénna alopécia“. Toto ochorenie je tiež známe ako „vzorová plešatosť “. Ako vzorová sa označuje preto, pretože vypadávanie vlasov kopíruje už známu schému – vzor postupu vypadávania vlasov – NORWOODOVA STUPNICA u mužov a LUDWIGOVA STUPNICA u žien.
Hlavnou príčinou vypadávania vlasov u mužov aj u žien je nadmerné množstvo dyhydrotestosterónu DHT v tele a v pokožke hlavy. Iné hormóny, ktoré môžu vplývať na vypadávanie vlasov sú ANDROSTENDION a DHEA u žien. Oba hormóny sú súčasťou hormonálnych procesov, ktoré môžu následne vyvolať zvýšenie DHT za pomoci enzýmov. DHT je vysokoaktívna forma testosterónu, je to mužský pohlavný hormón, ktorý má vplyv na množstvo aspektov mužského správania – sexuálna aktivita, agresivita, libido. Odhaduje sa, že DHT je 5 – 10 krát účinnejší ako testosterón. Testosterón sa na DHT premieňa pomocou enzýmu 5 – alfa – reduktázy. Ten poškodzuje vlasové puzdro a skracuje rastovú fázu. DHT sa tvorí v pokožke hlavy, prostate a nadobličkách. Ženský hormón ESTROGÉN chráni vlasy pred vypadávaním, ale nemá taký výrazný účinok ako DHT. Testosterón sa vďaka 5 – alfa – reduktáze mení na DHT. DHT sa naviaže na receptory vo vlasovom folikule, vlasový folikul sa kvôli DHT zmenšuje, vlasy sú tenšie a vypadávajú. Zmenšený vlasový folikul odumrie.
U žien môže byť vypadávanie vlasov spôsobené aj inými príčinami – tzv. reakčné vypadávanie vlasov. Vlasové folikuly sú u žien veľmi citlivé na hormonálne zmeny, napr. tehotenstvo, pôrod, užívanie hormonálnej antikoncepcie, menopauza. Takisto môže spôsobiť vypadávanie vlasov vek, stres, depresie, dedičnosť Po ustúpení týchto okolností sa vlasy dostanú do normálu a vypadávanie vlasov sa znormalizuje. Vypadávanie vlasov u žien takisto závisí od množstva DHT, ktoré ženské telo vyprodukuje. Urýchliť vypadávanie vlasov môže aj ženský hormón ESTRADIOL. U žien dochádza obvykle k celkovému preriedeniu, vlasy sa stenčujú, strácajú silu a vypadávajú. Neskôr začne cez vlasy presvitať pokožka.
Ako zastaviť vypadávanie vlasov?
Proti vypadávaniu vlasov sú najúčinnejšie DHT inhibítory – antiandrogény, pomocou nich môžeme zastaviť premenu testosterónu na DHT. Pomocou vazodilatátorov docielime lepšie prekrvenie pokožky a stimuláciu vlasových folikulov pomocou laserovej terapie. Najskôr začne byť viditeľná zmena k lepšiemu po 3 mesiacoch. Touto liečbou sa úspešne darí zastaviť vypadávaniu vlasov, dokonca sa obnoví ich rast. Nie je to však stav trvalý, po vysadení terapie dochádza opäť k vypadávaniu vlasov.
Ako sa teda starať o padajúce vlasy? Máte vlasy stenčené, oslabené alebo padajúce? Je pravda, že vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Akú?
Vhodné prípravky, vlasové kúry a doplnky
1. Vhodné prípravky na umývanie vlasov
V prvom rade je dôležité používať vhodné prípravky na umývanie vlasov. Minimálne 3x do týždňa by sme si mali umyť vlasy kvalitným posilňujúcim a stimulujúcim šampónom, ktorý by nemal obsahovať parabény, ani žiadne chemické látky.Veľmi dôležitá je pravidelnosť používania týchto prípravkov, nanášajú sa pomocou masáže na pokožku hlavy a 2 minúty sa nechajú pôsobiť, až potom sa opláchne šampón vodou. Tieto šampóny obsahujú spravidla množstvo vitamínov a minerálov.
V lekárni máme v ponuke rôzne druhy posilňujúcich šampónov, ktoré prekrvia pokožku a posilnia rast vlasov. V ponuke našej internetovej lekárne máme:
DUCRAY | Anaphase | posilňujúci šampón 200 ml |
VICHY | Dercos | posilňujúci šampón 250 ml |
KLORANE | Chinínový šampón | posilňujúci šampón 400 ml |
PLANTUR 21 | NUTRI-kofeinový šampón | posilňujúci šampón 250 ml |
CANNADERM | CAPILLUS šampón s kofeínom | posilňujúci šampón 150 ml |
PARUSAN | Stimulátor šampón | posilňujúci šampón pre ženy 200 ml |
ALPECIN SPORT | Kofeínový šampón CTX | posilňujúci šampón pre mužov 250 ml |
VLASOVÉ HNOJIVO | posilňujúci šampón 150 ml | |
REVALID | Revitalizujúci šampón | posilňujúci šampón |
2. Rastové séra a vlasové kúry
Pri intenzívnejšom vypadávaní vlasov je nevyhnutné používať posilňujúce rastové séra na vlasy a vlasové kúry, ktoré sú koncentrovanejšie a možno aj účinnejšie ako šampóny. Tieto kúry na vlasy sú väčšinou balené na 3 mesiace, pretože až po troch mesiacoch sa zvyčajne prejavia prvé pozitívne zmeny na vlasoch. Niektoré sa používajú dennodenne, iné párkrát do týždňa.
Dôležité je pravidelne, podľa odporúčania výrobcu naniesť sérum na posilnenie rastu vlasov rovnomerne na pokožku hlavy a jemne votrieť do pokožky. Po aplikácii séra sa nesmú min. 2 hod. umyť vlasy, aby sérum preniklo dostatočne hlboko do pokožky.
V ponuke máme napríklad: DUCRAY Roztok pri vypadávaní vlasov (2 mesačná kúra), VICHY Dercos Aminexil Clinical (viacúčelová kúra pre mužov), VICHY Dercos Aminexil Clinical ( viacúčelová kúra pre ženy), BIOAQUANOL U (stimulátor vlasového rastu), VLASOVÉ HNOJIVO Sérum 50 ml (sérum s vysokou koncentráciou účinných látok kofeínu a komplexu Hustoplex), MINORGA dermálny roztok (dermálny roztok s obsahom minoxidilu 2% alebo 5% ), VICHY DERCOS Densi Solutions Concentrate (kúra podporujúca hustotu vlasov) a BIOHAIR Sérum (vlasové sérum s hyaluronanom).
3. Kondicionér a maska na vlasy
Po použití stimulujúceho posilňujúceho šampónu by sme mali použiť kondicionér na vlasy a párkrát do týždňa aj regeneráciu v podobe masky na vlasy. Masky sú úžasné v tom, že sú koncentrovanejšie, ako bežné prípravky a okamžite po aplikácii sú vlasy pevnejšie, žiarivejšie a lesklejšie. Vyskúšajte odporúčané kondicionéry: DUCRAY Anaphase+ posilňujúci kondicionér pre vypadávajúce a unavené vlasy, Revalid kondicionér a VICHY Dercos Densi solution obnovujúci balzam.
4. Podstrihávanie končekov, menej farbenia a stylingu
Veľmi dôležité je aj pravidelné podstrihávanie končekov vlasov. Čomu by sme sa ale mali vyvarovať je časté farbenie a odfarbovanie vlasov, alebo žehlenie a kulmovanie. Prílišný styling – lak, gél, vlasom tiež neprospieva.
5. Spanie len so suchými vlasmi
Taktiež by sme nemali chodiť spávať s mokrými vlasmi, pretože vlasy sa nám potom lámu a spomaľuje sa rast. Mokré vlasy sa nesmú drhnúť uterákom, len jemne z nich vodu poodsávať, česať by sa mali suché, aby sme ich príliš nenamáhali.
6. Vitamíny a minerály
V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na doplnenie vitamínov a minerálov zvnútra. Stratu vlasov ovplyvňuje predovšetkým nedostatok selénu, železa, zinku a vitamínu A. Aj tu je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť užívania. Prvé výsledky sa objavia približne po troch mesiacoch.
Vhodné výživové doplnky okrem už spomínaných vitamínov , ktoré vám vedia pomôcť pri padajúcich vlasoch sú napríklad: LIVSANE Podpora pre zdravé vlasy a nechty 60 kapsúl, Vlasové hnojivo, Virde ZINOK AKTIV + VITAMÍN A, DONNA HAIR Forte 30 kapsúl, DUCRAY Anacaps reactiv 3 x 30 kapsúl, DUCRAY Anacaps progressiv 3 x 30 kapsúl, NATURVITA BIOSIL Plus 60 tabliet, REGHAAR VLASOVÝ STIMULÁTOR tbl 30, REVALID Vlasový komplex a ADVANCE Renovix 60 kapsúl.
Autor článku: Miroslava Zlejšia (dermoporadca BENU, interný školiteľ)
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
MINORGA 5 % dermálny roztok 3 x 60 ml
Skladom v e‑shope
44,69 €
VICHY Dercos Aminexil Clinical 5 pre ženy 21 x 6 ml - 2+1
Skladom v e‑shope
61,99 €
DUCRAY Anaphase+ šampón pre posilnenie a revitalizáciu vlasov 200 ml
Skladom v e‑shope
14,89 €
VLASOVÉ HNOJIVO 150 tabliet
Nedostupné
25,89 €
Súvisiace otázky z poradne
-
22. 03. 2021
Čo je vhodné na androgénnu alopeciu?
Dobrý deň,
mám 21 rokov, som muž a začína sa u mňa prejavovať angrogénna alopécia, najmä na vrchu hlavy. Mohli by ste mi prosím poradiť nejaké voľne dostupné DHT inhibítory? A aj prípravky na starostlivosť o vlasy, šampón, kondicionér alebo aj sérum, ktoré by to dokázali zastaviť, ideálne zvrátiť?
Ďakujem za odpoveď. -
07. 06. 2021
Čo je vhodné na vypadavanie vlasov u mužov - kúty?
Dobrý deň, mohol by som Vás poprosiť o radu ohľadom vypadávaniu vlasov / kútov? mám 21 rokov a mám pomerne veľké kúty. Používal som sprejík minorga 5%, no bohužial bez účinku. Nemal by som problém vyskúšať nejaký špecialny šampón/ kúru. Vlasy si umývam každý deň z head and shoulders, môže to byť spôsobené aj tým?
ďakujem veľmi pekne za radu -
28. 06. 2021
Môže sa používať MINORGA 5 % dermálny roztok počas tehotenstva?
Môžem použiť 6.týždeň tehotenstva?
-
07. 10. 2021
Aké je presné zloženie REVALID Vlasové tonikum 20 x 6 ml?
Dobrý den mozem vedieť presne zloženie ampulky 20x6ml revalid
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Vyskúšajte prípravok MINORGA 5 % dermálny roztok 3 x 60 ml. Liek je určený dospelým vo veku 18 až 65 rokov, ktorí trpia postupným oslabovaním alebo vypadávaním vlasov v hornej časti hlavy. Oslabovanie alebo vypadávanie vlasov je pomalý proces, ktorý sa môže viditeľne prejaviť až po niekoľkých rokoch postupného vypadávania. Liek je určený predovšetkým mužom, ktorí trpia vypadávaním alebo oslabovaním vlasov v hornej časti hlavy a ženám s celkovým oslabovaním vlasov. Dávka 1 ml dermálneho roztoku (7 strieknutí) sa aplikuje na pokožku hlavy 2x denne (ráno a večer). Aplikuje sa iba na suché vlasy a pokožku hlavy. Po aplikácii je potrebné dôkladné umytie rúk.
Roztok sa môže aplikovať pomocou rozprašovača, alebo pomocou rozprašovača s aplikátorom. Rozprašovač sa nasmeruje na oblasť vypadávania vlasov, stlačí sa 1x a končekmi prstov sa roztok rozotrie na celú oblasť. Tento postup sa zopakuje 6x, aby sa aplikovala celá dávka v množstve 1 ml (t. j. spolu 7 strieknutí). Toto dávkovanie treba dodržiavať bez ohľadu na to, aká veľká je postihnutá plocha. Maximálna denná dávka je 2 ml. Liečba môže trvať 4 mesiace alebo dlhšie. Ak po 4 mesiacoch nie sú badateľné žiadne výsledky, lekár má zvážiť ukončenie liečby.
Na umývanie vlasov môžete použiť VICHY Dercos energisant posilňujúci šampón 200 ml. doplnkovou liečbou môže byť užívanie výživových doplnkov na posilnenie vlasov - VLASOVÉ HNOJIVO 150 tabliet.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77