Vypadávanie vlasov

VYPADÁVANIE VLASOV

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Strata vlasov je častý problém, ktorý trápi pomerne veľké percento ľudí. Skôr než o zdravotný problém ide o problém estetický.

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Na úvod je potrebné spomenúť, že vypadávanie vlasov je úplne normálny a prirodzený jav. Ide o proces obmeny, kedy vlasy vypadnú a namiesto nich začínajú rásť nové. Napríklad po umytí vlasov môže vypadnúť až 300 vlasov a je to úplne prirodzené. Ak vám vlasy vypadávajú v priemere 25-100 vlasov za deň, nie je potrebné to riešiť. Pokiaľ by bolo vypadnutých vlasov viac, jedná sa o nadmerné vypadávanie vlasov, s ktorým možno bojovať. Keďže na kamenných pobočkách aj v internetovej lekárni vieme, ako sú vlasy pre mnohých dôležité, venujeme tomuto sortimentu primeranú starostlivosť.

Príčiny nadmerného vypadávania vlasov Príčiny nadmerného vypadávania vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov môže byť spôsobené: 

 • zmenami hladín hormónu - môže ísť o nerovnováhu hormónu štítnej žľazy, alebo estrogénu a testosterónu,
 • veľkým stresom,
 • zlou životosprávou - nedostatkom vitamínov, minerálov a bielkovín,
 • niektorými liekmi,
 • niektorými chorobami - častejšie sa s vypadávaním vlasov stretávajú ľudia trpiaci cukrovkou, lupienkou,
 • pôrodom u žien,
 • ročným obdobím - predovšetkým na jar a na jeseň (september, október), ale takéto vypadávanie by malo byť len prechodným javom,
 • dedičnosťou - vypadávanie vlasov môže byť tiež dedičné a prejavuje sa hlavne u mužov a to plešinou, lysinami, kútmi. Tieto problémy sú spôsobené dedičnou dispozíciou k väčšej tvorbe testosterónu, ktorý oslabuje vlasové cibuľky a spôsobuje, že vlasy začnú vypadávať. U žien sa dedičnosť častejšie prejavuje zhoršením kvality vlasov a celkovým preriednutím.

Vypadávanie vlasov môžeme rozlíšiť na

 • difúzne - jedná sa o celkovú stratu vlasov,
 • ohraničené – ide o vypadávanie vlasov v určitej oblasti a nazývame to tiež alopecia areata.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov? Ako zabrániť vypadávaniu vlasov?

Čo ak je vypadávanie vlasov dlhodobé a ako tomu zabrániť?

Tento problém možno riešiť lokálnymi prípravkami, alebo celkovou systémovou výživou - vhodnými výživovými prípravkami na podporu vlasov, prípadne kombináciou týchto dvoch zložiek. Značka Vichy ponúka kompletný sortiment prípravkov proti vypadávaniu vlasov od tabliet až po šampóny a kondicionéry.

Systémová výživa ( LIVSANE Podpora pre zdravé vlasy a nechty, VLASOVÉ HNOJIVO tbl, REVALID Vlasový komplex, DONNA HAIR Forte)  je vo forme tabliet, ktoré väčšinou obsahujú komplex viacerých látok na podporu rastu vlasov. Vo všeobecnosti platí, že tieto prípravky je potreba užívať v priemere 3 mesiace, aby sa dostavil požadovaný efekt. Nie vždy je potrebná zvoliť komplexný prípravok, v niektorých prípadoch stačí, keď sa telu dodá len jedna zložka napr. vo forme chýbajúceho minerálu alebo aminokyseliny.

Rast vlasov možno okrem systémovej výživy podporiť aj lokálnymi prípravkami vo forme šampónu alebo aktivátora. Lokálne prípravky sú vhodné pre ľudí, ktorí dávajú prednosť prírodnejšiemu riešeniu. Lokálne prípravky možno tiež kombinovať so systémovou výživou.

Šampóny a prípravky proti vypadávaniu vlasov Šampóny a prípravky proti vypadávaniu vlasov

 • Kofein (ALPECIN ENERGIZER, PLANTUR 39, VLASOVE HNOJIVO, KLORANE Force – kofeínové šampóny aktivujú vlasové korienky a pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov. Prípravky sú vhodné pre každodenné používanie.
 • Redensil (REVALID) -Redensyl® je patentovaná aktívna zložka, ktorá bola preverená lekárskym výskumom zameraným na regeneráciu vlasov. Redensyl® 3% pôsobí na kmeňové bunky vlasového folikula, ktoré sú základom nového vlasu. 

Aktivátory

 • Minoxidil (MINORGA, NEOCAPIL) – je určený na liečbu úbytku vlasov formou plešatenie. Prvé výsledky by sa mali dostaviť po 3 mesiacoch. Napomáha rastu vlasov a tiež aktivuje rast nových vlasov.
 • Aminexil (VICHY DERCOS AMINEXIL) - Dercos aminexil je intenzívna kúra proti vypadávaniu vlasov s trojitým účinkom: ukotvenie vlasového folikulu,posilnenie vlasového vlákna a výživa vlasového korienka. 
 • Rastlinné preparáty ( BIOAQUANOL U, CAPILLAN, REGHAAR) - jedná sa o rastlinné prípravky, ktoré majú priaznivý vplyv na regeneračné procesy. Pri pravidelnom používaní sa znižuje miera vypadávania vlasov.
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Vlasy a nechty
  08. 12. 2020

  Ktoré sú vhodné prípravky proti vypadávaniu vlasov u mužov?

  Dobry den,

  poprosim vas odporucit najdrahsi a najucinnejsi ekvivalent k produktu: "la roche-posay kerium šampón proti padaniu vlasov 200 ml". Produkt potrebujem na kazdodenne pouzitie, dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Vyskúšajte DUCRAY Anaphase+ šampón pre posilnenie a revitalizáciu vlasov 200 ml. Dodáva vlasom  základné výživné látky nutné pre rast silných vlasov a zmierňujúce ich vypadávanie. Je vhodný pre každodenné použitie. Ducray Anaphase+ šampón obsahuje komplex vitamínov, ktoré dodávajú základné výživné látky nutné pre rast silných vlasov. Monolaurín zmierňuje vypadávanie vlasov a to pôsobením na enzým, ktorý je za vypadávanie vlasov zodpovedný. Jeho špecifické zloženie dodáva vlasom so sklonom k vypadávaniu objem. Je vhodný pre devitalizované a unavené vlasy, ktorým dodáva silu a pevnosť.

  Alternatívou môže byť VICHY Dercos energisant posilňujúci šampón 200 ml.  Šampón s Aminexilom, účinnou kozmetickou molekulou, ktorá pôsobí proti vypadávaniu vlasov Pre ženy a mužov, ktorí trpia ľahkým až stredne ťažkým alebo sezónnym vypadávaním vlasov. Používanie šampónu môžete skombinovať s kúrou VICHY Dercos Aminexil Clinical 5 pre mužov 21 x 6 ml. Intenzívna kúra sa má aplikovať 1 ampulka denne po dobu 6 týždňov. Aplikuje sa  na suché alebo mokré vlasy. Udržiavacia kúra: 3 ampulky týždenne. .

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vlasy a nechty
  01. 02. 2021

  Ktorý šampón je vhodný proti vypadávaniu vlasov?

  Prosím o radu, aký šampon by ste odporučili pri vypadávaní vlasov?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam vám vyskúšať  VLASOVÉ HNOJIVO Šampón 150 ml v kombinácii so sérom  VLASOVÉ HNOJIVO Sérum 50 ml. Pre dosiahnutie maximálneho účinku sa aplikuje sérum každý deň. Po aplikácii sa vmasíruje sérum do pokožky vlasov a ďalej sa vlasy upravia obvyklým spôsobom.

  Vlasy môžete podporiť aj zvnútra užívaním  prípravku VLASOVÉ HNOJIVO 150 tabliet alebo LIVSANE Podpora pre zdravé vlasy a nechty 60 kapsúl . Ide o výživové doplnky s obsahom vitamínov a minerálov na podporu zdravých vlasov a nechtov.

  Alternatívou môže byť PARUSAN Stimulátor šampón pre ženy 200 ml VICHY Dercos energisant posilňujúci šampón 200 mlBIOAQUANOL Intensive šampón proti vypadávaniu vlasov 250 mlLONG 4 LASHES Šampón proti vypadávaniu vlasov 200 ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vlasy a nechty
  08. 03. 2021

  Ktoré sú vhodné výživové prípravky na vlasy?

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký je rozdiel medzi Biosil tablety a Donna hair Forte? Môžu sa kombinovať alebo nie? Môžu sa brať dlhodobo? Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   NATURVITA BIOSIL tbl 1x60 ks je výživový doplnok s obsahom biotínu (vitamín H) 75 μg/tbl.  Biotín prispieva k udržaniu zdravých vlasov a pokožky, k zachovaniu zdravých slizníc. Okrem biotínu je v prípravku obsiahnutý kremík vo forme oxidu kremičitého. 

  Donna hair je komplexnejší prípravok, ktorý obsahuje aminokyseliny, extrakt žihľavy (Urtica dioica), extrakt prasličky roľnej (Equisetum arvense), biotín, zinok a vitamíny (biotín, kyselina listová, vitamín A).  Podľa môjho názoru je Donna hair v tomto prípade lepší produkt, nakoľko  obsahuje komplex viacerých látok, kt. priaznivo pôsobia na vlasy. Je zbytočné kombinovať tieto 2 prípravky, nakoľko aj Donna hair obsahuje biotín. Môžete ho užívať dlhodobo, poprípade si doprajte 3-mesačnú kúru, následne 1 mesiac pauzu, v prípade potreby môžete v ďalšej kúre pokračovať. Ak chcete kombinovať prípravky, je vhodné skombinovať prípravky na vlasy, kt. sa užívajú vnútorne s prípravkami, kt. pôsobia lokálne na vlasy- napr.  DONNA HAIR Perfect regeneračný šampón 200 ml. Šampón je určený na každodennú starostlivosť o vlasy poškodené, namáhané, vlasy so sklonom k štiepeniu a lámavosti. Posilňuje a chráni.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.