Akné: čo naozaj pomáha?

AKNÉ: ČO NAOZAJ POMÁHA?

Akné je multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Prejavuje sa v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz tzv. seboroických oblastiach: na tvári, na hornej časti hrudníka, ramenách a chrbte.

Existuje niekoľko foriem akné, tie ľahšie formy sa prejavujú vznikom komedónov – uhrov, papúl – červených vyrážok. Ťažšie formy akné sa prejavujú vznikom pustúl – hnisavých vyrážok a bolestivých nodulov a cýst. Ochorenie môže pretrvávať aj niekoľko rokov a pri neliečenom, alebo nesprávne liečenom akné môže na koži zanechať jazvy. 

 

  • Články o zdraví
  • Pleť a pokožka

  Tvorba akné Tvorba akné

Hlavnými faktormi pre vznik akné sú :

  • Genetická predispozícia
  • Zvýšená produkcia mazu
  • Hormonálne vplyvy
  • Bakteriálne osídlenie kože

Rovnováhu kožnej flóry dobre kontrolujú kožné lipidy - tuky, imunitný systém, a rolu zohráva aj kyslé pH, ktoré chráni kožu pred choroboplodnými zárodkami. Pri narušení citlivej rovnováhy dochádza aj k premnoženiu baktérie Propionibacterium acnes. Jej premnoženie v dôsledku nerovnováhy mikroflóry sa stáva jedným z faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku akné. Podľa dermatológov, rozsah zápalu nezávisí od množstva tejto baktérie, ale od imunitnej odpovede na jej opakovaný vstup do hlbších častí kože.

Na tvorbe akné sa podieľajú:

  • Nadprodukcia kožného mazu
  • Porucha rohovatenia buniek vo vlasovom folikule
  • Premnoženie baktérie Propionibacterium acnes
  • Zápal

Všetky tieto procesy vplývajú na tvorbu mikrokomedónov. Voľným okom neviditeľný mikrokomedón je prekurzorom všetkých typov klinických prejavov akné. Postupné hromadenie produkovaného mazu v uzatvorenej dutine vlasového vačku, vedie k jej zväčšovaniu a k vzniku komedónu. Rozlišujeme dva druhy komedónov: otvorené a uzatvorené.

Otvorené komedóny sa prejavujú na koži ako čierne bodky. Ich čierna farba je daná refrakciou svetla, po vytlačení je ich obsah belavej farby. Môžu ustúpiť aj spontánne po uvoľnení svojho obsahu na povrch kože. Ak k tomu nedôjde, vyvíjajú sa z nich zápalové formy akné.

Uzatvorené komedóny majú ústie voľným okom neviditeľné. Prejavujú sa ako tuhé drobné vyvýšeninky belavej farby. Postupnou akumuláciou mazu sa komedón zväčšuje, až nakoniec praskne, čím sa obsah uvoľní do okolitého tkaniva, čo spôsobí zápalovú reakciu.

Klinickými prejavmi ťažkej, hlbokej formy akné sú uzly – hlboko uložené zápalové ložiská. Na dotyk sú  bolestivé. Ide o tuhé útvary červenej farby, ktoré niekedy navzájom splynú, čím vznikajú fistuly, z ktorých môže na povrch kože vytekať hnisavo- krvavý obsah. Hoja sa vo forme jaziev.

Najťažšou formou akné je AKNÉ FULMINANS, pri ktorom sa vyskytujú okrem zapálených ložísk akné na koži aj opuchy, bolesti kĺbov a horúčka

akne zapalenie

Akné a vek

Akné je typickým ochorením pubertálneho vývoja, keď fyziologicky dochádza k zvýšenej produkcii mužských pohlavných hormónov – androgénov, predovšetkým testosterónu, ktoré stimulujú činnosť mazových žliaz. Zároveň ovplyvňujú zvýšené rohovatenie buniek, čo vedie ku tvorbe komedónov a tak vzniká ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií, predovšetkým Propionibacterium acnes. Táto baktéria je súčasťou našej kožnej mikroflóry a za normálnych okolností žijeme s ňou v symbióze. Akné v dospelosti nebýva také búrlivé ako v mladosti. Zatiaľ čo v puberte sa objavuje hlavne v hornej polovici tváre – na čele a lícach, v neskoršom veku postihuje najmä sánku a krk.

Akné a pohlavie

Kým u mužov po puberte dochádza k stabilizácii hormónov, u žien sú premenlivé, hlavne v období menštruácie, pri vysadení hormonálnej antikoncepcie, v období tehotenstva a menopauzy. Rozhodujúcu úlohu zohráva dedičnosť a stres – ustavičné napätie môže viesť k zvýšenej tvorbe mužských pohlavných hormónov, ktoré stimulujú tvorbu mazu.

 

  Liečba akné Liečba akné

Cieľom liečby akné je:

  • Redukovať sekréciu kožného mazu
  • Normalizovať rohovatenie
  • Redukovať Propionibacterium Acnes
  • Potlačiť zápalové prejavy

Liečba ťažkej formy akné

Ťažšie formy akné sa liečia prípravkami, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Najčastejšie sa používajú:

Lokálne retinoidy

  • Ich schopnosťou je redukovať počet existujúcich mikrokomedónov a zabraňovať tvorbe nových

Lokálne antibiotiká

  • Redukujú Propionibakterium Acnes vo vlasových vačkoch, majú protizápalový účinok

Benzoylperoxid

  • Má antibakteriálny účinok, jeho účinnosť je vyššia ako u lokálnych antibiotík. Ani pri dlhodobom používaní sa voči nemu nevyvíja rezistencia baktérií.

Kyselina Azelaová

  • Protikomedogénny a protimikrobiálny účinok

Pokiaľ je pacient liečený pomocou niektorých vyššie uvedených liečiv, je veľmi dôležité doplniť hydratáciu pleti, nakoľko takto liečená pokožka je veľmi suchá a je narušený hydrolipidický film, ktorý je našou prirodzenou ochranou kože. 

V súčasnosti je v lekárňach široký výber kvalitných dermokozmetických výrobkov, ktoré dokážu doplniť potrebné látky do kože bez toho, aby ju zaťažili napr. produkty z radov: Avene – Cleanance Hydra, A Derma Phys AC Hydra, La Roche Posay – Effaclar H.

Aj po ukončení  liečby akné je veľmi dôležitá domáca starostlivosť, kvalitná dermokozmetika by mala byť samozrejmosťou. Sú to hypoalergénne, nekomedogénne typy prípravkov, ktoré obsahujú vhodné kombinácie účinných látok. Sú to prípravky, ktoré pomáhajú bojovať s problémami kože a zároveň nedráždia pokožku.

  Starostlivosť o aknóznu pleť Starostlivosť o aknóznu pleť

Pacienti by si mali čistiť pleť 2 krát denne - ráno a večer. Na čistenie pleti sú na trhu k dispozícii antibakteriálne gély a čistiace prípravky s protizápalovým účinkom napr.:

Cannaderm AKNEA
ošetrujúca voda Skincode -  S.O.S. čistiaci pleťový prípravok
Avene - Cleananse čistiaci gél
Bioderma - Sébium Gel Moussant

100%-ne vyčistíte pleť aj s Vichy - Normaderm Nettoyant gel, 
La Roche Posay -  Effaclar čistiaci penový gél, 
či s Eucerin DERMOPURE čistiacou pleťovou vodou. 

Večernému čisteniu by mali venovať zvýšenú pozornosť, pretože z pokožky musíme odstrániť nielen maz, ale aj zachytený prach, baktérie a iné nečistoty. Raňajšie čistenie má za úlohu z pleti odstrániť maz, ktorý sa vytvoril počas noci. Pleť je takto pripravená na aplikáciu ďalších prípravkov.

Na deň sa odporúča používať ľahkú hydratačnú emulziu určenú na problematickú pleť napr:
Skincode – S.O.S. Zmatňujúce pleťové mlieko
Avene Cleanance - zmatňujúca emulzia
La Roche Posay – Effaclar H

a na noc liečivé prípravky s protizápalovým účinkom zameraným na elimináciu akné napr:
Skincode – S.O.S Vyvažujúce sérum
Avene – Triacnéal Expert Soin
Bioderma Sébium AI
VICHY Normaderm Soin Jour INOV
Bioderma Sébium Sérum
La Roche Posay – Effaclar Duo

V lekárňach  pracuje fundovaný personál, ktorý Vám určite poradí ako na to, ako zvoliť správne kombinácie prípravkov. Nezabúdajte, že na aknóznu zapálenú pleť sa nesmú používať mechanické typy peelingov! Ale môžete používať chemické peelingy, ktoré sú založené na báze ovocných kyselín -  tzv. AHA kyseliny, napr: Skincode - Extra gentle skin resurfacing cream – používa sa 2 krát do týždňa a okrem toho, že čistí pleť do hĺbky, zbavuje ju odumretých buniek, má detoxikačný charakter. Hneď po aplikácii je pleť jemná, hladká, farebne zjednotená a póry sú stiahnuté. Ak vás veľmi trápia otvorené póry, stiahnite ich s koncentrátom ESTHEDERM PORE REFINER CONCENTRATE. 

Každý pacient, ktorý trpí ťažšou formou akné, by mal pravidelne navštevovať špecializované ambulancie lekárskej kozmetiky, kde mu odborne vyškolená zdravotná sestra pleť vyčistí. V žiadnom prípade si nevytláčajte vyrážky sami!

 

Doplnková starostlivosť

Keďže si aknózna pleť vyžaduje dlhodobú cielenú starostlivosť, mali by sme  jej venovať zvýšenú pozornosť a dopriať si okrem bežného každodenného ošetrenia aj doplnkovú starostlivosť 1 – 2 krát do týždňa v podobe čistiacej pleťovej masky, napr. Skincode – čistiaca pleťová maska – hĺbkovo čistiaca, detoxikačná, protizápalová, antibakteriálna.

Hydratáciu si doplníme pomocou hydratačnej masky, napr. Skincode – extrémne hydratačná maska Cellular alebo Avene – upokojujúca hydratačná maska, sú to masky, ktoré upokojujú pokožku, sú hĺbkovo hydratačné a vhodné aj na aknóznu pleť.

 

  Akné a životospráva Akné a životospráva

V dnešnej dobe sú veľmi časté potravinové alergie, ktoré sa často prejavujú rôzne závažnými typmi akné. Tento typ akné sa zvykne prejavovať na pleti po požití nejakého druhu potravín. Pokiaľ sa to opakuje treba si dať spraviť potrebné testy, aby sme mohli vylúčiť potraviny, ktoré nám ho spôsobujú. Ak sme alergický, resp. intolerantný na laktózu či lepok, bio produkty značky Alnavit či Alnatura sú tie pravé pre vás. V každom prípade je dôležitá vyvážená, ľahko stráviteľná strava so zníženým obsahom tukov a cukrov, dostatok čerstvej zeleniny a ovocia.

Sú však potraviny, ktoré nám pomôžu doplniť chýbajúce živiny do organizmu, aby naša pleť bola zdravšia - ako napr. Alnavit Smoothie so spirulinou BIO, Alnatura Kalifornské slivky,či Alnatura Zázvorové kocky. Udržať hormóny v rovnováhe nám pomôže strava bohatá na fytoestrogény, čo sú prírodné hormóny. Vyskytujú sa v sójových bôboch a iných strukovinách. Mandle ALNATURA zase obsahujú zinok, ktorý tiež pomáha v liečbe akné.  Hnedá ryža zase obsahuje selén, ktorý pomáha z tela odstrániť voľné radikály. Vďaka tomu sa neukladajú v krvi a následne neprechádzajú do pokožky.

Ďalej sa odporúča jesť ryby, slnečnicové semienka, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny. Tieto prospešné kyseliny nájdete napríklad v Bio Alnavit tyčinke s physalis a kurkumou, Samozrejme by sme mali obmedziť príjem sladkostí a čokolád. Namiesto toho by sme mali zjesť za misku rôzneho ovocia, aby sme doplnili hladinu cukru v krvi a očistili i takýmto spôsobom organizmus od škodlivých látok. Vhodnou sladkou alternatívou sú napríklad: Alnavit Tyčinka Mandľová s bobuľovým ovocím BIO, Alnatura Banánová tyčinka, Alnavit Smoothie s goji BIO, či Alnatura Marhule. Nesmieme zabúdať ani na pitný režim, aspoň 2 litre tekutín denne, ideálna je čistá neperlivá voda.Čistému organizmu a vyváženej životospráve pomáha aj čistota prostredia, v ktorom sa zdržiavame. Pri liečbe akné je dôležité nezabúdať na pravidelnú výmenu nielen uterákov, ale aj posteľného prádla - hlavne obliečok. Teplé a vlhké prostredie je pre baktérie a nečistoty tým najvýživnejším. Odporúčame však vyberať z prírodných materiálov.

Detox a akné
Ak sa celoročne stravujeme zdravo a prijímame dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, tak pri detoxe organizmu by na našej pleti nemali byť viditeľné nejaké vážne zmeny, čo sa týka akné. Pokiaľ je naša strava nezdravá a prijímame veľa nezdravých tukov a cukrov, býva to spravidla naopak. Pri detoxe organizmu dochádza v prvých týždňoch ku vyplavovaniu škodlivín z nášho tela, čo sa prejaví nielen únavou, ale aj rôznymi formami akné. Je to však len prechodné obdobie, ktoré po čase ustúpi a pleť naopak začne vyzerať zdravšie a lepšie ako pred detoxom.

aknozna plet

Akné a slnko

Kožné problémy sa na slnku neliečia, práve naopak. UV lúče dezinfikujú kožu len v prvej fáze, to znamená, že koža sa opáli a tvorba akné sa zmierni. Slnko vtedy len zastrie fakt, že vaša pokožka nie je v poriadku. Akné sa však vráti spravidla ešte v ťažšej forme. Nesmieme zabúdať na používanie solárnych prípravkov s SPF 50+, ktoré sú dostať aj na aknóznu pleť v ľahších textúrach, nekomedogénne, dokonca s liečivým účinkom napr: Avene -  Cleanance Solair Emulzia SPF 50+, A Derma – Protect AC SPF 50+.

Počas leta je veľmi dôležité okrem vhodnej slnečnej ochrany aj čistenie pleti. Na čistenie pleti by sme mali používať antibakteriálne čistiace gély 2krát denne napr:
Skincode – S.O.S čistiaci pleťový prípravok
Avene – čistiaci gél
La Roche Posay - effaclar čistiaci penový gél
Okrem toho, že vyčistia našu pleť do hĺbky majú protizápalový a liečivý charakter, podobne ako Eucerin DERMOPURE - hĺbkový čistiaci gél.

Oblúkom sa treba vyhnúť prípravkom s obsahom alkoholu, pretože tie pleti škodia a je z nich ešte mastnejšia, čím sa zvyšuje tvorba akné. Treba sa zamerať na ľahké hydratačné prípravky napr: Skincode- S.O.S Oil Control mattifying lotion, La Roche Posay – Hydraphase legere.  Výbornou doplnkovou starostlivosťou je používanie pleťových masiek 2-krát týždenne či už čistiacich napr: Skincode – pore rifining mask – okamžité stiahnutie pórov, zredukovanie mazotvorby, zjednotenie tónu pleti, je antibakteriálna s protizápalovým účinkom.

Akné a morská voda

Pokiaľ sa chystáte na dovolenku k moru, tak vedzte, že morská voda je „prírodná medicína“ , ktorá dokáže zlepšiť Váš celkový zdravotný stav. Morská voda obsahuje mnoho vitamínov, minerálnych solí, aminokyselín, a mikroorganizmov, ktoré majú antibakteriálne a antibiotické účinky na naše telo. V skutočnosti má podobné zloženie ako ľudská krvná plazma a pri kúpaní sa všetky jej zložky dostávajú do tela. Tak môžu posilňovať náš imunitný systém a robiť nás odolnejšími pred mnohými druhmi infekcií.

Kúpanie v morskej vode otvára póry v pokožke, preto sa minerály môžu dostať dovnútra. Zároveň sa cez otvorené póry vylučujú z tela toxíny, takže pleť bude vyzerať zdravšie.

TIP BENU

V súvislosti s poraneniami kože a s aknóznou pleťou treba spomenúť, že má dezinfekčné účinky a podporuje hojenie. Po kúpaní však nesmieme zabúdať na osprchovanie pokožky a následné nanesenie fluidného solárneho prípravku SPF 50+. Večer je potrebné po sprchovaní použiť ľahké hydratačné mlieko po opaľovaní, koža bude potom jemná a uvoľnená.

 

  Akné a zima Akné a zima

Tak ako počas leta prejavy akné trošku ustúpia, v zime to býva spravidla naopak. Okrem toho, že počas leta sa zdravšie stravujeme a jeme viac čerstvého ovocia a zeleniny, máme viac času na oddych, naše telo sa zároveň lepšie dokáže regenerovať. Počas zimného obdobia, keď ubúda slnečných lúčov, pociťujeme viac stresu, znižuje sa imunita nášho organizmu, čo sa väčšinou prejaví aj na našej koži.

Rovnako nám nerobia dobre prechody zo zimy do vykúrených miestností. Pretože pleť je viac namáhaná, podráždená, vysušená - vonku musí odolávať chladu a vetru a v interiéry suchému vzduchu. Tým, že pleť je takto neustále vysušovaná, mazové žľazy začnú produkovať viac mazu, aby ju ochránili a zanášajú sa nám póry – nastáva „neustály kolotoč“. Starostlivosť pleti vždy závisí od jej aktuálneho stavu.

Žiadny typ pleti, nech má akýkoľvek problém sa nezaobíde počas celého roka len s 1 typom prípravku. Preto ak sme počas leta používali prevažne ľahké fluidné hydratačné prípravky, nemusí to znamenať, že si s nimi vystačíme aj počas zimy. V zime sa nebojme použiť na deň aj výživnejšiu textúru krému, uvidíte, že pleť nebude taká podráždená a prestane sa aj prehnane mastiť. Prípravky, ktoré nám pomáhajú eliminovať akné si nechajme na večerné používanie.

Vyskúšať na zimu môžete napríklad ošetrujúce sérum Cannaderm AKNEA, tónovaný krém s korektorom s technológiou SeboRestore [Fluidactiv™1 Patent - Bakuchiol] - BIODERMA Sébium Global Cover. Upokojujúci krém na aknóznu pleť - Eucerin DERMOPURE - s účinnou látkou Symsitive upokojuje podráždenie spolu s protizápalovým Licochalcon A. Ceramidy podporujú ochrannú bariéru pleti a znižujú stratu hydratácie - čo je tiež veľké plus. Ak si doprajete intenzívnu starostlivosť s protizápalovým - ESTHEDERM INTENSIVE propolisovým krémom - máte v zime vyhraté :)

Naše telo a koža budú určite zdravšie, keď si aj počas zimného obdobia urobíme čas na seba, zájdeme na prechádzku, budeme sa zdravo stravovať a spať v nie príliš vykúrenej miestnosti.

akne vytlacanie

Ako sa starať o pleť dlhodobo - po vyliečení akné

Ak sa nám konečne podarilo zbaviť nepríjemného akné, nemali by sme zaspať na vavrínoch. Práve naopak, musíme pokračovať v dostatočnej a správnej starostlivosti. Používať by sme mali výlučne hypoalergénne typy prípravkov bez parfumácie a konzervantov. Čistenie pleti 2-krát denne ráno aj večer by malo byť našou rutinnou samozrejmosťou. Na každodennú starostlivosť sú vhodné ľahké hydratačné emulzie, na deň samozrejme s ochranným faktorom.

Ako doplnkovú starostlivosť si zvolíme kombináciu čistiacej masky na póry a hydratačnej masky, ktoré spomíname aj vyššie v článku. Prestriedame ich 2-krát týždenne. Čistiaca maska nám detoxikuje pokožku a hydratačná maska nám upokojí a zhydratuje pleť. Vyskúšajte prípravok pre čistenie pleti s nedokonalosťami 3v1 s trojakým spôsobom použitia od Vichy - Normaderm 3v1 Cleanser.

V období leta nesmieme zabúdať na používanie solárnych prípravkov  SPF 50+, ktoré majú ľahkú textúru. Makeupy by sme si tiež mali vyberať hypoalergénne, nekomedogénne, najlepšie hydratačné, napríklad od Vichy Dermablend - korekčný makeup. Ak sa vám ešte nejaká vyrážka objaví, viete ju rýchlo "zamaskovať" pomocou krycieho korektora Eucerin DERMOPURE, alebo tyčinku na lokálne ošetrenie akné Avene Cleanance – Lokálna starostlivosť.

K pravidelnej starostlivosti patrí aj pravidelná návšteva kozmetického salóna a pravidelné hĺbkové čistenie pleti. V starostlivosti o aknóznu pleť platí dvojnásobne : „menej je viac“ ! Nestriedať často kozmetické značky a nepodliehať všetkým reklamným trendom.


Sandra, 28 BENU lekáreň

Naša osobná skúsenosť z BENU 

Už od puberty som trpela silným akné (takým, čo vám vytvára nepekné červené podkožné hrčky), najmä čo sa týka oblasti brady a lícnych kostí. Pomohol mi silný liek na akné viazaný na lekársky predpis spolu s hormonálnymi tabletkami. Po vysadení liekov sa mi problém vrátil, preto som začala riešiť túto nepríjemnosť inak. A pomohlo to. Prosím, ak môžete akné riešiť kozmetikou, stravou apod., určite to najprv skúste...

Akné zasahuje viac menej každého (nie len teenagerov), každému môže pomôcť niečo iné, každé telo je jedinečné. Naozaj veľa záleží aj od životného štýlu, intolerancie na potraviny a čo (ne)jete. Snažila som sa vždy čo najmenej dotýkať tváre a radšej som akné ponechala do rúk skúsenejších – špecialistkám v salónoch. Silnejšie kozmetické produkty neboli z môjho pohľadu účinné (najmä tie, ktoré extrémne vysušujú), pretože vysušená pleť sa snažila opäť ten maz dorovnať a vznikol ešte horší problém. Preto preferujem prípravky bez alkoholu či parabénov...

Nikdy mi nepomohla zubná pasta! Pozor, často sa dočítate, že pomáha na vysušenie vyrážok zubná pasta - áno vysuší akné, len ho môže vysušiť až natoľko, že spáli pokožku (ak napr. obsahuje bieliacu látku) - takže vám váš problém s akné môže privodiť ďalšie problémy. Slnko mi zlepšuje akné len tým, že mi zmierni zápal, avšak slnečné lúče vedia aj uškodiť – takže opatrne aj v tomto prípade. To čo sa odohrávalo na mojej tvári často súviselo aj so stresom, zlou životosprávou a tým, že som zjedla celé balenie čokolády na posedenie :) Na mňa osobne naozaj platila / platí rovnica: menej sladkého = menej akné. Peeling som vynechávala, nechcela som podráždiť už tak trpiacu tvár.

Odvtedy ako zázrakom (žeby aj vekom?), akné ustúpilo ako švihnutím čarovného prútika a ja sa môžem naplno usmievať. Len vtedy sa mi akné prejaví, ak ma čakajú "ženske dni" a ak zjem potravinu, na ktorú som intolerantná (ale to je už o inom). Verím, že ak trpíte týmto problémom pleti, že sa nevzdávate a hľadáte príčinu vzniku a uvidíte, že správnou starostlivosťou sa z problému stane minulosť.

Veľa šťastia :) 

 

Zdroj článku: Miroslava Zlejšia (dermoporadca BENU, interný školiteľ)

Voľne predajné lieky na akné


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.