Ako sa zbaviť akné

AKO SA ZBAVIŤ AKNÉ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Akné je zápalový proces, ktorý prebieha v upchatom vývode mazovej žľazy. Je spôsobené tým, že sa vývody mazových žliaz začnú upchávať pôsobením hormónov androgénov.

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Ako akné vzniká? Ako akné vzniká?

Vplyvom týchto hormónov začne mazová žľaza nadmerne produkovať maz, a preto sa pleť viac mastí. Bunky vývodného kanálika sa začnú neprimerane množiť a mazový kanálik sa upchá, čím sa vytvorí prostredie pre množenie baktérií. Najznámejšou baktériou, ktorá spôsobuje akné  je Propionibacterium acnes. Na jej prítomnosť imunitný systém reaguje zápalom, ktorý sa prejavuje opuchom, bolesťou a začervenaním.

Akné nemožno preniesť na inú osobu, pretože nie je infekčné.  Škrabaním sa však  môže rozniesť na iné miesta na tvári, pretože sa baktérie dostanú aj do iných mazových kanálikov.

Vývody mazových žliazok sa nachádzajú na rôznych častiach tela. Akné sa môže objaviť na tvári, chrbte, krku, ramenách aj na zadku.

Druhy akné Druhy akné

 • Acne comedonica - prejavuje sa prevažne bodkami na povrchu kože (komedómy), čo sú drobné nezapálené pupienky.
 • Acne papulopustulosa - vyznačuje sa výskytom pupienkov, ktoré sú z časti zapálené a bolestivé na pohmat. Pupienky sú červenkasté.
 • Acne conglobata - jedná sa o najťažšiu formu akné, ktorá sa prejavuje veľkým množstvom hnisajúcich púčikov, abscesov s hnisom. Jedná sa o hlboký zápal, ktorý zanecháva výrazné jazvy.

Prevencia, alebo ako sa zbaviť akné Prevencia, alebo ako sa zbaviť akné

 • Používať špeciálne čistiace prípravky pre problematickú pleť (gély, vody, masť na akné).
 • Používať špeciálnu dekoratívnu kozmetiku na akné pre problematickú pleť napríklad make-up alebo masku na akné.
 • Neškrabať jednotlivé pupienky.
 • Nekonzumovať alkohol, môže akné ešte viac zhoršovať.
 • Nefajčiť.
 • Pomôcť môžu vybrané vitamíny a výživové doplnky na podporu pokožky.

jak_na_akne

Liečba akné Liečba akné

Liečba akné u miernych až stredne ťažkých foriem je lokálna v podobe krémov a gélov s účinnou látkou. Vyskúšať môžete napríklad prípravky na akné Effaclar od značky Vichy, Skincode S.O.S. Oil Control, Bioderma Sébium, Eucerin Dermopure alebo Avene Cleanance.

 • Benzoylperoxid (Akneroxid) - zmierňuje zápalové procesy a tiež pôsobí proti baktériám vo vnútri póru, zmierňuje tvorbu komedónov. Jeho aplikácia má 3 základné liečebné účinky: olupujúci – odstránením rohoviny z ústia folikulov zabezpečuje odtok kožného mazu z mazových žliaz, protibakteriálny – obmedzuje rast baktérií Propionbacterium acnes a odstraňuje z kožného povrchu maz, ktorého je u chorého s akné vždy nadbytok. Je potrebné počítať s tým, že zo začiatku môže spôsobovať mierne podráždenie kože. Pokiaľ dôjde k páleniu kože, je potrebné upraviť frekvenciu používania a dĺžku aplikácie.  Je fotosenzitívny, je preto  potrebné chrániť postihnuté miesta počas liečby pred  UV žiarením (solárium, opaľovanie). Liek je viazaný na lekársky predpis.
 • Kyselina azelaová (SKINOREN) – pôsobí tak, že uvoľňuje upchaté vývody a tiež pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Dochádza k úbytku až k vymiznutiu pupienkov a komedónov. Výhodou je, že má bieliaci efekt a zosvetľuje hyperpigmentáciu. Tento liek na akné je možné použiť aj v letných mesiacoch, pretože nie je citlivý na slnko. Rovnako ako Akneroxid, Skinoren Vám musí predpísať lekár.
 • Kyselina salicylová (Sébium GLOBAL) - mnoho prípravkov na akné obsahuje v kombinácii s inými účinnými látkami aj kyselinu salicylovú. Ide o látku, ktorá je výťažkom z kôry vŕby bielej a má hojivé a protizápalové účinky. Tiež pomáha znižovať nadmernú aktivitu mazových žliaz. Odstraňuje odumreté kožné bunky z pórov a z povrchu pokožky a pomáha odstrániť komedómy.
 • Klotrimazol (AC-COLOR) -krycia farebne tónovaná AC-color® krémpasta je určená na každodenné ošetrovanie aknóznej a citlivej pleti so sklonom k začervenaniu a vyrážkam. Rovnomerne a efektívne prekrýva nedokonalosti pleti, jemne vysušuje a nezaťažuje pokožku. AC-color® krémpasta obsahuje klotrimazol, ktorý pôsobí proti množeniu baktérií a kvasiniek. Podobne ako AC-color® light krémpasta je tónovaná železitými pigmentami.

Doplnky stravy s obsahom látok pre normálny stav pokožky

 • Bakteriálne lyzáty (ACNEVAC NEO) - doplnok stravy vyrábaný najmodernejšími biotechnologickými a purifikačními technológiami. Obsahuje unikátnu kombináciu purifikovaných bakteriálnych lyzátov (vysoko prečistené neškodné časti inaktivovaných mikroorganizmov). Tiež obsahuje zinok a vitamín C.
 • Komplex vitamínov a minerálov (LIVSANE Podpora pre zdravú pokožku) - je  výživový doplnok s vitamínmi B2, B6, B12, C a E, minerálmi (meď a zinok) a koenzýmom Q10 s priaznivým pôsobením na pokožku.
 • Zinok (JAMIESON Zinok 10 mg) - prispieva k udržaniu zdravých nechtov, vlasov, pokožky a kostí.

Všetko na akné Výživové doplnky pre zdravú pokožku

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.