Prečo je pitný režim dôležitý pre zdravie a ako pomáha pri chudnutí?

PREČO JE PITNÝ REŽIM DÔLEŽITÝ PRE ZDRAVIE A AKO POMÁHA PRI CHUDNUTÍ?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Voda tvorí 98% plochy Zeme a viac ako 50% každej živej bytosti od rastlín až po zvieratá. Ako je to s vodou v ľudskom tele a kedy je voda ešte prínosom pre organizmus a pomáha napríklad s úbytkom váhy a kedy je jej nadbytok či nedostatok na škodu? Ale otázka vody nie je len o jej množstvo, ale aj o jej mineralizácii, alebo o spôsobe jej ochucovania. Poďme sa do tejto témy dôkladne ponoriť.

 • Životný štýl

6 minút čítania


Ľudské telo je zložené až z 60-70% z vody Ľudské telo je zložené až z 60-70% z vody

Nie nadarmo sa už na základnej škole učíme o kolobehu vody. Jeden, na prvý pohľad menší kolobeh vody, totiž prebieha aj v našom tele. Vodná bilancia, ktorá je neustále v pohybe by mala pozostávať asi z 2,5 litra, ktoré príjmeme a vydáme. Toľko sa vylúči tekutín priemerne za deň močom, potením, dýchaním a stolicou. Časť z tohto množstva si telo zvládne samo metabolizovať a v tele zachovať, ale na nás je, aby sme zvyšnú časť doplnili. Stravou a priamo vo forme tekutín by sme každý deň mali prijať aspoň 1,5 litra vody.

Nebezpečenstvo menom dehydratácia Nebezpečenstvo menom dehydratácia

Prečo je dehydratácia tak obávaná a démonizovaná? Nejde totiž len o to, že ak človek dostatočne nepije, že môže nielen v horúcom počasí aj omdlieť, alebo si spôsobiť ťažký úpal, šok, prehriatie aj obehové zlyhanie, alebo miernu dehydratáciu či inú komplikáciu. Už so stratou 2% telesnej hmotnosti na báze tekutín strácate až 20% svojho výkonu. A nemusíte zrovna fyzicky pracovať, vaše výkony to ovplyvní aj pri práci s počítačom.

Dehydratácia zvyšuje riziko vzniku:

Príznakom dehydratácie môže byť nenápadná bolesť hlavy, ale aj únava a malátnosť. Človek má často suché pery aj jazyk. Pri močení vylučuje tmavožltú moč. Pri jedle zle hydratovaný človek čká a tlačí ho okolie žalúdka. Zle sa koncentruje a jeho psychická i fyzická výkonnosť je na ústupe. Trpí zápchami. Na pokožke človeka s trvalou miernou dehydratáciou potom sledujeme jej suchosť a sklon k tvorbe drobných šupiniek. Neobvyklá únava sa časom preklápa aj do zvýšenej spavosti.

Akým množstvom správne doplniť denne tekutiny Akým množstvom správne doplniť denne tekutiny

Ak vaše telo už trpí a máte vďaka nedostatku tekutín aj pocit smädu, k tejto fáze už nemalo vlastne ani dôjsť. Signál smädu totiž prichádza, ak ste stratili už 1-2% telesných tekutín. Je nutné teda piť pravidelne. Koľko by ste mali denne vypiť tekutín zistíte jednoduchým výpočtom. Na každých 15 kilogramov vašej telesnej váhy by ste mali denne zvládnuť prijať 0,5 litra  tekutiny. Ukážkový výpočet pri hmotnosti 75 kg by potom mohol vyzerať takto:

75 : 15 = 5 … 5 x 0,5 = 2,5 litra

Chudnutie za pomoci správneho pitného režimu Chudnutie za pomoci správneho pitného režimu

Aj keď si vhodné množstvo prijímaných tekutín môžete jednoducho vypočítať podľa váhy, váš príjem bude závisieť aj na ďalších okolnostiach. Na vašom veku, telesnej konštitúcii, na strave a jej zložení, teplote a vlhkosti prostredia, vašom aktuálnom zdravotnom stave, telesnej teplote a tiež hlavne na fyzických aktivitách. Telesné aktivity a diétny režim sú potom pre zvýšené množstvo prijímaných tekutín rozhodujúcimi faktormi.

Pri zvýšenej fyzickej záťaži totiž stratíte za deň aj 5 litrov tekutín. Ak si nasadíte tvrdší diétny režim plný vlákniny je potrebné myslieť na to, že tá na seba viaže vodu. Pri cielenom chudnutí, pri ktorom sa pravidelne a intenzívne hýbete a zapájate stravu plnú bielkovín a vlákniny je potrebné dopĺňať nielen dostatok tekutín, ale aj dostatok minerálov. Tie získate nielen z potravy, ale môžete si dopriať čas od času i minerálku. Pri chudnutí je vhodné striedať pitie čistej vody, minerálnych nápojov a nesladených čajov, z ktorých doslova vypotené minerály vrátite telu späť.

Čo vlastne piť a čo už chudnutiu nepomôže? Čo vlastne piť a čo už chudnutiu nepomôže?

Každého hneď napadne, že moderná doba velí pri chudnutí a ponúka rôzne "fresh limonády", džúsy či odšťavené šťavy. Zdravý rozum nám ale hovorí, že hlavnou zložkou pitného režimu a to nielen pri chudnutí by mala byť čistá pramenitá voda. Tá kohútiková mnohokrát kvalitou predčí aj tú najviac ospevovanú pramenitú vodu z hôr, ktorú by ste zakúpili vo fľaši. Ak si pitný režim chcete obohatiť,  je dobré si raz do týždňa dopriať kvalitnú pramenitú minerálnu vodu, ktorá by vám dodala potrebný horčík, vápnik, sodík a ďalšie minerály. Doprajte si ju najlepšie po tréningu. Ďalším vhodným nápojom sú slabé bylinné, ovocné a zelené čaje. Čas od času doprajte svojmu telu aj vodou zriedenú ovocnú alebo zeleninovú šťavu.

Akým nápojom sa pri chudnutí vyhnúť? Akým nápojom sa pri chudnutí vyhnúť?

Nielen pri chudnutí ale aj pri snahe žiť zdravším životným štýlom sa vyhýbajte nadmernej konzumácii silne sýtených minerálnych a sladených nápojov. Priemyselne spracovaným džúsom z koncentrátu, ktoré sú mnohokrát dosladzované a predovšetkým tzv. "soft drinkom". Sem patria najrôznejšie limonády, kolové nápoje, energetické nápoje, nektáre a pod. Hlavným strašiakom je v týchto nápojoch cukor. Ten nepomôže úbytku váhy, ale navyše podporuje aj chuť do jedla. Ďalšou kapitolou samou o sebe sú potom nápoje s obsahom kofeínu a alkoholu. Oboje sú ako je známe aj viac či menej návykové a zvyšujú tvorbu moču a pôsobia teda diureticky. Takže spoločne s nimi odchádza z tela viac tekutín, než sa ich vypitím získa. Rozhodne by sa mali konzumovať s mierou. Každú kávu doplňte pohárom vody a pri alkohole by sa pri pravidelnejšej konzumácii nemalo presiahnuť množstvo 0,5 litra pri pive a 0,2 litra u vína denne. Pri chudnutí sa obom  radšej na čas vyhnite.

Ako doplniť pri cvičení minerály? Ako doplniť pri cvičení minerály?

Ako už sme spomenuli, pri cvičení z tela odchádza veľké množstvo tekutín a s nimi i minerály. Tie ak nedoplníte priamo s vodou, napríklad stredne mineralizovanými vodami, môžete bez problémov prijať v dostatočnom množstve aj v potrave. Skvelým spôsobom je solenie prírodnou himalajskou soľou s preukázateľne širokým spektrom minerálnych látok, ďalej orechy, semená, strukoviny, zelená zelenina ako špenát, brokolica a kel, najrôznejšie rastlinné klíčky, ale aj mliečne výrobky, vajcia a tmavé a rybie mäso. Ak sa bojíte, že si takto vyváženú stravu pri chudnutí nezvládne postrážiť, siahnite po niektorom doplnku stravy, ktorý je výrobcom často šitý na mieru podľa veku a pohlavia spotrebiteľov.

Doplniť pitný režim Doplniť minerály

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Bylinky
  • Otázka na produkt
  12. 05. 2020

  Kedy je vhodné používať Panenský čaj ?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, na čo sa používa výživový doplnok Panenský čaj - Amazonas.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   PANENSKY ČAJ - Amazonas nálevové vrecúška 15x3 g (45 g) sa používa v rámci redukčnej diéty. Vzhľadom k jeho antioxidačnej aktivite bráni predčasnému starnutiu. Môže napomáhať regulovať hladinu LDL/HDL pomer a hladinu cholesterolu v krvi.

   

  Zloženie: Panenský čaj 80 %, list perilly, skorocelový list, garcinia cambogia

   

  Pri redukčnej diéte sa pije dvakrát denne- ráno nalačno a večer pred spaním. Dĺžka odtučňovacej kúry je 30 dní, pred začatím ďalšej kúry sa odporúča prestávka v trvaní piatich dní.

  Nálevové vrecko zalejeme 2dl vriacej vody a necháme stáť 10 minút.

   

  Upozornenie: Prípravok nie je vhodný pre deti do 3 rokov. Neodporúča sa pri zápale obličiek a žalúdočnom katare

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.