Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

ČO JE CELULITÍDA A AKO SA JEJ ZBAVIŤ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Pre pomarančovú kožu sa trápi nejedná žena. Nemusí byť iba symbolom tukových vankúšikov na stehnách, celulitída trápi aj štíhle ženy. Čo stojí za vznikom celulitídy?

 • Pleť a pokožka
 • Životný štýl

7 minút čítania


Kozmetický a zdravotný problém Kozmetický a zdravotný problém

Pomarančová koža je kozmetický problém a sama o sebe nepredstavuje výrazné zdravotné riziko. Zhoršovanie stavu celulitídy ale môže byť príznakom iných problémov, ako je nedostatočnosť funkcie lymfatického systému a problémy s odvádzaním odpadových látok z metabolických procesov alebo žilovej nedostatočnosti a vznik kŕčových žíl. Spoznáte ju podľa nevzhľadných hrbolčekov, jamiek, nerovností a rýh na koži. Označenie celulitída pre tieto kožné prejavy nie je úplne správne, ale je rozšírené a ľudovo zaužívané. Termín celulitída znamená zápal buniek, správne by sme teda mali hovoriť o celulite.

Prečo celulitída vzniká? Prečo celulitída vzniká?

Príčinou vzniku pomarančovej kože je porucha cirkulácia lymfy a zadržiavanie vody v tukových bunkách. Na vznik prejavov celulitídy má vplyv hneď niekoľko faktorov:

 • genetická predispozícia,
 • životný štýl,
 • pohybové a stravovacie návyky,
 • a užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Celulitída vzniká v podkožnom tkanive, kde majú taktiež zakončenie aj lymfatické cievy. Pri nedostatočnej lymfatickej drenáži dochádza k pomalej cirkulácii a voda sa hromadí v medzibunkovom priestore. Podkožné tukové tkanivo má funkciu tepelnej izolácie, tvorí ochrannú bariéru proti mechanickým vplyvom ako je tlak, či nárazy a je zásobárňou vody a energie. Ženy majú oproti mužom dvojnásobok tukových buniek. Ich bunky sú schopné navyše ukladať viac tuku a pri nadmernej výžive zväčšujú svoj objem až dvestokrát. Vlákna väzivového tkaniva u žien sú zvislá, koža je pružnejšia a roztiahnutejšia. Tukové lalôčiky sa napĺňajú nepravidelne, čo sa prejavuje navonok ako hrbole a jamkami. Naopak muži majú usporiadanie väzivového tkaniva sieťovité. U nich sa celulitída vyskytuje v miestach pôsobenia mechanického tlaku bielizne, odevov, či opasku. Prejavy celulitídy u niektorých preto pozorujeme len na pleciach, zadku a bruchu alebo v dôsledku konzumácie niektorých potravín obsahujúcich hormóny.

Čo zhoršuje celulitídu? Čo zhoršuje celulitídu?

Aj keď je vznik prejavov pomarančovej kože čiastočne podmienený geneticky, je možné vznik prejavov oddialiť alebo dokonca aj zastaviť. Všeobecne sa dá povedať, že k vzniku celulitídy prispievajú ženské hormóny - estrogény. Rizikovou skupinou sú teda mladé dievčatá a ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu. Estrogén má nepriaznivý vplyv na väzivo, ktoré robí menej pružné a slabé. Zvyšuje taky ukladanie tuku do tukových buniek a zadržiavanie vody v tele. Pôsobenia hormónov na ukladanie tuku v tele zhoršuje aj nedostatok pohybových aktivít. Svaly aj väzivo ochabujú a dochádza k nedostatočnému spaľovaniu, spomaľuje sa cirkulácia krvi, lymfy a látková výmena je nedokonalá.

Čo rozhodne neprospieva vzhľadu pomarančovej kože:

 • Nadváha a obezita, ktorá ešte viac zviditeľňuje nerovnomerné ukladanie tuku a hrbolčeky v tukovom tkanive.
 • Ruka v ruke s nadváhou súvisia aj stravovacie návyky. K zvýšenému ukladaniu tuku do tukových buniek a k hromadeniu vody vedie nadmerná konzumácia živočíšnych tukov, cukru, slaných pochutín a nadmerné používanie soli s obsahom sodíka, pitie kávy a alkoholu, ďalej fajčenie, nedostatok ovocia a zeleniny a nedostatočný pitný režim, ktorý je dôležitý pre látkovú výmenu a odchod toxínov z organizmu.
 • Čiastočne môže k zhoršeniu prejavov dopomôcť aj tesná a škrtiaca bielizeň a začínajúce prejavy kŕčových žíl.

Aký stupeň celulitídy mám? Aký stupeň celulitídy mám?

Celulitída má niekoľko stupňov, od najmenej viditeľných až po hrbolčeky viditeľné aj cez oblečenie. Dá sa odhaliť pomocou tzv. štiepacieho testu. Vykonáva sa jednoducho, stlačením kože stehien alebo bokov medzi palcom a ukazovákom môžete vidieť stav kože. Ak sú viditeľné jamky a priehlbiny, je test pozitívny.

 • I. stupeň je najmiernejší a prejavy pomarančovej kože sú viditeľné len pri teste.
 • II. stupeň sa prejavuje voľným okom pri sedení, v stoji a pri zaťatou svalstve. Nerovnosti kože vymiznú v ľahu.
 • III. stupeň je viditeľný výrazne v ľahu aj v stoji, koža je bledá a presvitajú žilky.
 • IV. stupeň má aj sprievodný zdravotné ťažkosti. Okrem viditeľných nerovnostiach a jamiek v koži je prítomná aj degenerácia väziva a bolesť.

Ako zlepšiť stav kože a zmierniť príznaky? Ako zlepšiť stav kože a zmierniť príznaky?

Liečba celulitídy spočíta v celkovej úprave životného štýlu, ktorá by mala byť trvalá a v podstate aj celoživotná. Okrem toho existujú aj rôzne kozmetické procedúry, ktoré pomáhajú udržať zdravý vzhľad pokožky.

 • Lymfodrenáž: Základom terapie je lymfodrenážna masáž, ktorá môže byť vykonaná prístrojom alebo ručne, ale hlavne odborníkom. Lymfodrenáž je technika, ktorá pomocou jemných hmatov v miestach výskytu lymfatických uzlín dokáže zlepšiť obeh lymfy. Tekutina sa vylúči von a s ňou aj produkty látkovej výmeny a metabolizmu. Neodborne vykonaná lymfodrenáž môže telu viac uškodiť, ako pomôcť. Preto si zájdite radšej na lymfodrenáž vo fyzioterapeutických centrách.
 • Vyvážená strava: Aj keď môžeme vidieť prejavy celulitídy aj u štíhlych a športujúcich žien, je to predsa len náznak toho, že by bolo dôležité znížiť obsah tuku v tele a upraviť životosprávu. K tomu napomáha aj vyvážený jedálniček. Ak máte problémy so stravovaním a neviete, ako správne kombinovať vyvážený pomer bielkovín, tuku a sacharidov bez hladovania, odporúčame obrátiť sa na výživového poradcu a nutričného špecialistu. Racionálne stravovanie dopomáha okrem zlepšenia stavu celulitídy tiež k prevencii civilizačných ochorení, ako je metabolický syndróm. Ten sa prejavuje zvýšeným cukrom, cholesterolom v krvi a vysokým krvným tlakom, čo so sebou nesie mnoho ďalších komplikácií.
 • Pitný režim: Pite dostatok tekutín, predovšetkým čistú vodu. Je dôležitá pre látkovú výmenu, cirkuláciu krvi a lymfy v tele. V ideálnom prípade je dobré vylúčiť z príjmu destiláty.
 • Pohyb: Cvičte a hýbte sa. Pohybové aktivity odporúčané na problémy s cirkuláciou lymfy sú zamerané na zlepšenie činnosti svalovej pumpy a spevnenie svalov.
 • Kozmetické prípravky: Dočasné zlepšenie stavu celulitídy môžeme vidieť po aplikácii rôznych kozmetických prípravkov, ako sú škoricové zábaly, toniká a krémy. Síce neodstránia vlastnú príčinu vzniku pomarančovej kože, ale pomôžu k vyhladeniu kože a motivujú ďalej k starostlivosti o pokožku. Pre lepšiu efekt gélov a krémov sa odporúča vykonávať pravidelne peeling pokožky, ktorý odstráni odumreté bunky z povrchu a pokožku mierne vyhladí. Skvelou variantou je peeling so škoricou. Potom je pokožka lepšie pripravená absorbovať látky z krémov proti celulitíde. Súčasťou rôznych setov sú aj masážne kefy či prístroje, ktoré podporia prekrvenie kože a uľahčí masírovanie.
 • Doplnky stravy: Na trhu môžeme nájsť niekoľko doplnkov stravy a čajov, ktoré sľubujú vyplavenie prebytočnej vody z tela. Účinné sú predovšetkým bylinky a ich časti ako list púpavy, ktorý podporuje vylučovanie - prečistenie tela, pýr, ktorý podporuje normálnu činnosť obehovej sústavy - prečistenie a kvet vresu, ktorý prispieva k normálnej funkcii močových ciest - látkovej výmeny obličiek. Podobne pôsobí aj žihľava, fenikel a pagaštan. V iných prípravkoch nájdete aj jalovec, ktorý sa používa na podporu prečistenie tela a vylučovanie vody z organizmu.

Úplné vyhladenie pokožky či zvrátenie priebehu celulitídy nie je nemožné, bez dodržiavania všetkých základných už spomínaných bodov. Ich poctivé dodržiavanie a kombinácia všetkých pomôže nielen k potlačeniu prejavov celulitídy, ale pomôže vám sa cítiť ľahšie a zdravšie. Úbytok váhy na vás bude iste aj vidieť. Ak vás trápi celulitída prvého a druhého stupňa zverte svoje telo aj do rúk odborníkov a zlepšite vzhľad hrbolčekov vďaka kozmetickým procedúram. Ak sú u vás znateľné príznaky tretieho a štvrtého stupňa celulitídy - zverte svoju liečbu do rúk lekára.

Všetko na celulitíduZačnite u zdravej výživy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.