Infekcia močových ciest

INFEKCIA MOČOVÝCH CIEST

Bolestivé pocity pri močení  sú signálom problému s močovými cestami. Je potrebné zasiahnuť rýchlo a zabrániť baktériám, aby sa prichytávali na steny močového mechúra a ďalej sa rozmnožovali. Siahnite po správnom prípravku. 

 • Články o zdraví
 • Močové cesty a obličky

Čo je príčinou infekcie močových ciest? Čo je príčinou infekcie močových ciest?

Väčšinou ide o baktérie. Tie sa dostávajú z vonkajšieho okolia– veľmi často z konečníka cez močovú rúru do močového mechúra, kde sa usadia a množia. Často im k premnoženiu pomáha aj naša nedôslednosť v dodržiavaní pitného režimu. S dostatkom prijatých tekutín by totiž prúd moču malú  infekciu eliminoval. V prípade, že sa zhoršujúci  stav nelieči, môže infekcia postupovať do obličiek a spôsobiť tak infekciu obličiek.

Trápenie, ktoré vás núti často na močenie Trápenie, ktoré vás núti často na močenie

Infekcia, ktorá vás núti často na močenie postihuje väčšinou časť močových ciest. Keď postihne dolné močové cesty, ide o zápal močového mechúra – cystitídu. Pokiaľ postihne horné močové cesty, ide  o zápal obličiek – pyelonefritídu. Oba zápaly môžu byť spôsobené baktériami, ktoré bežne obývajú črevný trakt ako Escherichia coli, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus, ale aj sexuálne prenosnými mikroorganismami  ako je Chlamydia trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma. Zriedka zápal spôsobí aj vírus. Neliečené postihnutie močových ciest  takými  patogénmi vedie i k prenosu infekcie na ďalšie orgány vrátane pošvy, prostaty, obličiek a semeníkov.

Ako spoznáte zápal močových ciest?  Ako spoznáte, že máte zápal močových ciest?

Chodíte často na toaletu a močenie je doslova nepríjemné. Sprevádza ho pálenie,  rezanie a bolesť a pritom zo seba takmer nič nedostanete. Prúd moču je nitkovitý a máte neustále pocit, že ste sa celkom nevyprázdnili. Trápi vás aj bolesť v podbrušku, cítite sa unavene a ako prirodzený obranný mechanizmus sa môže dostaviť aj zvýšená teplota. Váš moč je zakalený, sfarbený krvou a väčšinou so sebou nesie nepríjemný zápach. Zistiť, či máte zápal môžete aj doma rýchlym domácim testom  – potvrdiť diagnózu si ale nechajte lekárom. Lekár vyšetrí bolestivosť zapáleného miesta pohmatom podbruška a nechá otestovať váš moč jednoduchým biochemickým rozborom. Na mieste môže overiť aj stav moča papierovým testom. V moči pritom hľadá bunky imunitného systému (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty), ktoré by infekciu potvrdili. Pokiaľ sú nálezy nejednoznačné, vykoná sa aj vyšetrenie k zisteniu presného pôvodcu zápalu – urobí sa kultivácia moču ale aj zobrazovacie vyšetrenie  ako je ultrazvuk alebo RTG snímok močového ústrojenstva.

Aké faktory nahrávajú vzniku cystitídy? Aké faktory nahrávajú vzniku cystitídy?

 • Pohlavie – ženy majú kratšiu močovú rúru ako muži
 • Nedostatočná hygiena
 • Zadržiavanie močenia
 • Nedostatočný prísun tekutín
 • Cukrovka – moč ľudí trpiacich cukrovkou obsahuje väčšie množstvo cukru, a toto sladké prostredie baktériam prospieva
 • Vrodené vývojové vady močovej rúry a mechúra
 • Časté striedanie sexuálnych partnerov a nechránený pohlavný styk
 • Zavedený permanentný kateter v močovej trubici

Predchádzajte zápalu močových ciest Predchádzajte zápalu močových ciest

 • Pite každý deň dostatočné množstvo tekutín.
 • Noste kvalitné bavlnené dámske spodné prádlo.
 • Nezadržujte zbytočne močenie.
 • Vymočte sa po každom pohlavnom styku.
 • Nepoužívajte obyčajné sprchové gély, ktoré narušujú pošvovú mikroflóru
 • Utierajte sa po stolici správnym smerom.
 • Doprajte si bylinné čaje a doplnky  stravy pre zdravé močové cesty.

Liečba zápalu močových ciest Liečba zápalu močových ciest

S každým zápalom, ktorý vás privedie až k lekárovi, je potrebné dodržať kľudový režim s dostatkom prísunu tekutín. Po všetkých vyšetreniach vás lekár pošle domov s prvou dávkou antibiotík alebo chemoterapeutík. Tie, aj keď netušia s ktorým presne pôvodcom zamávajú, by vám mali určite pomôcť. Väčšina lekárov počíta s tou najpravdepodobnejšou možnosťou – že vám zápal spôsobila baktéria. Pokiaľ vám liečba nezaberie do 3 dní, lekár vám na základe výsledkov kultivácie moču nasadí inú a presnejšiu liečbu. Tá zaberie a vylieči infekciu do 7 dní. Pri užívaní antibiotík sa všeobecne doporučuje užívať  probiotiká pre obnovu črevnej mikroflóry. 

Liečbu môžete podporiť aj ďalšími liečivými prípravkami ako Liečbu môžete podporiť aj ďalšími liečivými prípravkami a bylinkami ako

 • Terpény (ROWATINEX)  – zvyšuje sekréciu moča a uvoľňuje kŕče močových ciest. Tiež zlepšuje prekrvenie obličiek a zvyšuje vylučovanie málo koncentrovaného moču, tým sa tlmí zápal močových ciest.
 • Enzýmy (WOBENZYM) – obsahuje vhodne zostavené enzýmy, ktoré majú schopnosť účelne ovplyvňovať imunitu a tlmiť  zápal. Doporučuje sa ako preventivna liečba, keď žena trpí chronickými a recidivujícími zápalmi a infekciami močových ciest.
 • Výťažky z bylín a plodov – Už naše prababičky vedeli, že silným bojovníkom s trápením s močovými cestami je príroda okolo nás. Preto aj dnešné doplnky stravy obsahujú jej silné koncentrácie tak, aby pomohli telu sa s mikroorganizmami vyrovnať. Podporou vám budú aj prípravky s výťažkami z brusníc, ktoré pomáhajú k normálnej funkcii močovej sústavy. Nápomocná je aj brezová šťava ktorá podporuje normálnu funkciu močových ciest a obličiek a praslička roľná,  ktorá sa stará o normálnu funkciu celej močovej sústavy.

 Podpora doplnky stravy:

 • D-manosa (BLOKURIMA) – je prírodný monosacharid, ktorý sa bežne vyskytuje v ovocí, ale naše telo ho nezvláda metabolizovať. Preto putuje až do močového mechúra, kde znemožňuje uchytenie E. coli na sliznici a tá potom s prúdom moču odchádza z tela. Zaručí tak, že sa nemôžu premnožiť a vytvoriť nežiadúce problémy.

Lieky na zápal močových ciest a obličiek Všetko pre obličky a močový mechúr

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Močové cesty
  22. 07. 2020

  Aký je vhodný test zistenia zápalu močových ciest?

  Dobry deň.
  Potrebujem si urobiť test na zápal. Momentálne mám štípanie v podbrušku, časté močenie a je to spojené s hemoroidami. Jedná so o chronický zápal a mám aj alergiu na prach, peľ na roztoče. Vyskúšal som liečbu bylinkami, no nebola úspešná. Teplotu nemám a krv v moči nie je. Trvá to už niekoľko dní. Mal by som vyskúšať urobiť si tento test Veroval domáci test ZÁPAL MOCOVYCH CIEST 2ks? Potrebujem si byt istý. Ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Veroval test zápal močových ciest je určený prednostne pre ženy, ale podľa môjho názoru ho môžu používať aj muži.  Ak Vás trápia močové cesty častejšie, cenovo dostupnejší je test HEPTAPHAN 50ks   Testovacie močové prúžky sú určené na stanovenie nasledovných parametrov v moči:  pH,PRO (bielkoviny),GLU (glukóza), UBG urobilinogén),BILI (bilirubín),KETO (ketolátky),HEMO (hemoglobín).

  Testovacia zóna sa ponorí do vzorky moču a následne sa vytiahne. Alternatíva k tejto technike môže byť testovacia zóna držaná v prúde moču. Po navlhčení sa porovná s farebnou škálou.

   

  Ako podpornú liečbu na zápaly močových ciest môžete použiť Canephron tbl obd 60 (3x20). (liek je určený na dlhodobé užívanie. Tradičná dĺžka liečby je 3-6 mesiacov) alebo brusnice BARNY'S CRAN-URIN KANADSKÉ BRUSNICE cps 40+20 zdarma

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Močové cesty
  • Tehotenstvo a dojčenie
  04. 05. 2020

  Je vhodné užívanie výživového doplnku Swiss narevia max brusnice v tehotenstve ako prevenciu pred zápalom močových ciest?

  Dobry den som v 27 tt a u gynekologa mi zistili zapal mocoveho mechura brala som amoksiklav a lomexin cipky chcela by som sa opytat ci mozem tento produkt uzivat ako prevenciu v tehotenstve a ak nie viete mi odporucit nieco ine vhodnejsie??dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Výživový prípravok Swiss natureviu max brusnice môžete užívať preventívne ako ochranu pred vznikom zápalu močových ciest. Je bezpečný aj pre tehotné ženy. Pri akútnych problémoch s močovými cestami môžete vyskúšať WALMARK UROVAL manosa AKUT tbl 1x20 ks . Užíva sa v množstve 2 tablety denne, nezávisle od jedla. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Močové cesty
  20. 07. 2020

  Ktoré prípravky a čaje sú vhodné pri začínajúcom zápale močových ciest?

  dobry den .mam prvy krat v zivote asi zapapal mocovych ciest predpokladam z prechladnutia,casto chodim na malu a mam aj mierne bolesti v krizoch a v podbrusku,aky caj je dobry,co mi odprucate,dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pri zápale močových ciest je vhodne užívať prípravky s obsahom brusníc a D - manózy - WALMARK UROVAL manosa AKUT tbl 1x20 ks alebo BARNY'S CRAN-URIN KANADSKÉ BRUSNICE cps 40+20 zdarma, kt. sa používajú pri  mierne stredných zápaloch močových ciest. 


  Podpornou liečbou je pitie urologickej čajoviny  LEROS NATUR OBLIČKY, MOČOVÉ CESTY ČAJOVINA 20x1,5g.  Ak Ste naklonená homeopatii, pri akútnom zápale močových ciest s častým nutkaním na močenie  s pálivou bolesťou pri domočení   môžete užívať Cantjharis 9CH - 5 granúl 3-5x denne .

   

  Viac produktov nájdete v rubrike Mám problém/ obličky a močový mechúr   https://www.benulekaren.sk/oblicky-a-mocovy-mechur

  Ak Vám Vaše problémy napriek užívaní voľnopredajných liekov  budú naďalej pretrvávať a nebudete vidieť po 3 dňoch žiadne zlepšenie, j e vhodné navštíviť lekára,aby  Vám predpísal Biseptol, popr. antibiotiká.

   

  Prakjem Vám skoré uydravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.