Ochorenie obličiek a ich príčiny

OCHORENIE OBLIČIEK A ICH PRÍČINY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Obličky sú párovým orgánom v tvare fazule. Ich základným stavebným kameňom je nefrón, ktorým v každej z obličiek máme viac ako 1 milión. V obličkách sa filtruje krvná plazma a vzniká tu moč (ide o ich primárnu funkciu), ktorý sa ešte zahustí a koncentruje pomocou spätnej resorpcie vody, glukózy a minerálnych látok. Tým sa udržuje v tele acidobázická rovnováha - ktorá však vždy nemusí byť ideálna. Okrem toho  sa obličky podieľajú aj na regulácii krvného tlaku a objemu vody v tele, prispievajú k pevnosti vašich kostí a podporujú tvorbu červených krviniek.

 • Močové cesty a obličky

3 minúty čítania


Ako spoznáte problémy s obličkami? Ako spoznáte problémy s obličkami?

Hneď na prvý pohľad lekári rozdeľujú problémy s obličkami na akútne a chronické. Akútne prichádzajú náhle, sú intenzívnejšie než chronické a po liečbe zasa odznejú. Oproti tomu chronické problémy v prípade absencie liečby môžu skončiť až transplantáciou obličiek a pravidelným dochádzaním na dialýzu.

Zápal obličiek - najčastejšie akútny stav Zápal obličiek - najčastejšie akútny stav

K akútnym stavom patrí predovšetkým zápal obličiek. Ako ho spoznáte? Ľahko - najprv pocítite bolesť v chrbte a bruchu. Následne sa dostaví nevoľnosť a zvracanie, ktoré môže sprevádzať aj horúčka a zimnica. Kvôli zápalu v obličkách a prítomnosti baktérií dochádza k častému nutkaniu na močenie, ktoré je bolestivé a páli. Aj farba moču nie je normálna, pri zápale obličiek je tmavá až zakalená, môže obsahovať krv a dokonca aj hnis.

Liečba zápalu obličiek patrí do rúk lekára a niekedy je potrebná aj hospitalizácia. Počas nej lekári podávajú pacientom antibiotiká. Uľaviť od bolesti pomôžu analgetiká, nie všetky sú ale vhodné, preto sa vždy poraďte s lekárom.

Chcete svojim obličkám pomôcť? Doprajte im veľa tekutín - obličky ich totiž potrebujú na  prečistenie. Ideálne je príjem menšieho množstva v častejších intervaloch. V týchto prípadoch však vynechajte kávu a alkohol - tie paradoxne odvodňujú. Doprajte si čistú vodu, napríklad v kombinácii s čajom zo žihľavy. Pri čistení obličiek vie pomôcť aj vybrané voľne predajné lieky - jedným z nich je napríklad Rowatinex.

Obličkové kamene Obličkové kamene

Ďalším akútnym stavom je vznik obličkových kameňov. Tie síce vznikajú postupne, preto aj príznaky, ktoré môžete pociťovať, prichádzajú pozvoľna, určite ale nejde o situáciu, ktorú by ste mali podceniť. Bohužiaľ však existujú aj prípady, keď obličkové kamene prichádzajú bez predchádzajúcich príznakov a môžu vás tak pekne zaskočiť - stáva sa tak vtedy, keď kamene nemajú vplyv na tvorbu moču. Keď sa ale kameň dostane do priestoru, v ktorom bráni odtoku moču, spoznáte to. Prejavuje sa bolesťou v boku, ktorá vystreľuje do triesla. Hovoríme, že ide o koliku  alebo kolikovitú bolesť.

Liečba kameňov patrí do rúk lekára, ktorý sa pomocou liekov pokúsi kamene rozpustiť alebo vykoná chirurgický zákrok, kedy kameň rozdrví a odstráni. K rozpúšťaniu kameňov môžete pomôcť bylinkami, a to čajom z prasličky roľnej alebo žihľavy. Rovnako ako pri zápale aj v prípade kameňov preplachujte obličky poriadnym množstvom vody a použite liek Rowatinex. Zmierňuje kŕče a umožňuje rozpad a vylúčenie obličkových/močových kameňov.

Chronické ochorenie obličiek Chronické ochorenie obličiek

Oveľa závažnejšie je chronické zlyhanie obličiek. Ide o dôsledok dlhotrvajúcich a neliečených ochorení. Najčastejšie zlyhanie obličiek spôsobuje neliečený diabetes mellitus 2. typu a dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi. Ďalej je rizikový aj zvýšený krvný tlak, poškodenie ciev v oblasti obličiek, metabolický syndróm, obezita a v neposlednom rade aj zápaly obličiek.

Príznaky, ktoré napovedajú zlyhávanie obličiek, sú zo začiatku nešpecifické. Vyskytuje sa časté močenie, opuchy, zvýšený krvný tlak a nepohodlie v oblasti bedier. Neskôr sa môže prejaviť únava a bolesti. S liečbou zlyhávanie obličiek vám pomôže špecialista - nefrológ. Ak máte podozrenie, že obličky nefungujú správne a liečite sa na diabetes alebo vysoký krvný tlak, je možné si pre kontrolu bielkovín v moči zakúpiť testovacie prúžky : Penthaphan, Hexaphan alebo Heptaphan, ktoré vám poslúžia aj ako dobrý ukazovateľ pri výkyve glukózy a pH v moči.

Všetko pre zdravé obličky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Močové cesty
  14. 01. 2021

  Čo je vhodné na chronický zápal močových ciest?

  Dobrý deň,

  poprosila by som Vás o radu, mama trpí často zápalmi močového mechúra, ATB užíva aj 6 krát do roka, čo by jej mohlo pomôcť, aby nemusela stále užívať ATB? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Pri opakovaných zápaloch močových ciest odporúčam užívať dlhodobo Canephron 60tbl  . Liek sa používa  na podpornú liečbu a doplnenie špecifických opatrení v prípade miernych zápalových ochorení močových ciest a na výplachy močových ciest ako prevencia usadzovania obličkového piesku. Liek je určený na dlhodobé užívanie. Tradičná dĺžka liečby je 3-6 mesiacov. Dospelí užívajú  2 tablety 3x denne. Celková denná dávka je 6 tabliet. Alternatívou je užívanie brusníc  BARNY'S Cran-urin kanadské brusnice 40 + 20 kapsúl ZADARMO ,  TEREZIA Brusinky 60 kapsúl alebo LIVSANE Brusnice plus 30 kapsúl

  Bolo by tiež  vhodné chronický zápal preliečiť liekom WOBENZYM ( v ponuke aj menšie balenia) . Pri chronických a recidivujúcich zápalov (v oblasti nosa, uší a krku, horných aj dolných ciest dýchaciach, močového a pohlavného ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva, kože atď.)  sa užíva 3x 5 tabliet denne po dobu 3 - 4 týždňov. Pri akútnych zápaloch – 3x 10 tabliet denne po dobu 2 týždňov. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  • Močové cesty
  19. 04. 2021

  Ktorý prípravok je vhodný na opakované zápaly spôsobené baktériou E.coli?

  Dobrý deň. Prosím Vás aký prírodný liek by ste mi odporučili pri opakovaných zápaloch spôsobených baktériou e coli. Veľmi pekne ĎAKUJEM

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám prípravok VITAGYN C KRÉM POŠVOVÝ S KYSLÝM PH crm vag 1x30g. Obnovuje kyslé vaginálne pH, ktoré sa pohybuje medzi 3,8 a 4,4, potláča rast mikroorganizmov zodpovedných za bakteriálne vaginózy, a to aj počas tehotenstva. Vytvára nepriaznivé prostredie pre bakteriálnu kolonizáciu vyvolanú E. coli a zabraňuje tak recidívam infekcií močových ciest.  V prípade infektu  vaginálny krém aplikujte 1x denne, najlepšie večer pred spaním, 6 po sebe idúcich dní. Na udržovanie používajte 1 – 2 aplikácie týždenne v období 12 týždňov alebo dlhšie. Vaginálny krém je bez zápachu, nezanecháva žiadne mastné zvyšky a nerobí škvrny na spodnej bielizni.

  Doplnkovou liečbou je používanie prípravku BLOKURIMA 2 g D-manózy 30 vrecúšok . D-manóza je po vstrebaní do organizmu vylúčená v nezmenenej forme obličkami do moču. Tu sa účinne viaže na príchytný aparát baktérií -uropatogénnych E. coli, pôvodca cca 90% infekcií dolných močových ciest).  Užívať 1 vrecko denne pred spaním aj dlhodobo pokiaĺ vaše problémy s E. coli budú pretrvávať. Alternatívou je prípravok Utipro plus cps 15.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.