Inkontinencia - ako bojovať s únikom moču

INKONTINENCIA - AKO BOJOVAŤ S ÚNIKOM MOČU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Samovoľný únik moču alebo stolice je stav, kedy nekontrolujeme svoje vyprázdňovanie. V tomto článku sa dozviete o jednotlivých typoch inkontinencie, o ich príčinách a tiež o prípravkoch  a zdravotníckych  pomôckach z našej internetovej lekárne, ktoré Vám spríjemnia život s inkontinenciou.

 • Močové cesty a obličky
 • Intimita

4 minúty čítania


Aké sú typy inkontinencie


Je všeobecne známe, že inkontinencia postihuje častejšie ženy, ale nevyhýba sa ani mužom. Niektoré typy inkontinencie sú špecifické len pre ženy, iné zasa len  pre mužov. 

 • Stresová inkontinencia je spôsobená náhlou fyzickou záťažou napr. pri kýchnutí, pri kašli, pri smiechu alebo počas cvičenia. Tento druh inkontinencie je typický pre ženy.
 • Urgentná inkontinencia je tá, kedy sa močeniu snažíme zabrániť, ale nejde to. Je to spôsobené zlou koordináciou medzi tým, čo mozog prikazuje a tým , čo močový mechúr robí. Je to najčastejší typ inkontinencie u mužov.
 • Funkčne podmienená inkontinencia je závislá na schopnosti chorého dostať sa včas na toaletu. Objavuje sa u osôb so zníženou pohyblivosťou alebo u tých, ktorí trpia vážnym ochorením psychického charakteru (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).
 • Inkontinencia z pretekania je typicky mužským typom. Je spôsobená nedokonalým vyprázdnením močového mechúra. Moč sa nahromadí v penise a postupne sa uvoľňuje. Častou príčinou je fyziologická prekážka - zväčšenie prostaty alebo anomálie v močovej trubici.
 • Inkontinencia po pôrode je spôsobená tehotenskými zmenami tkaniva a opuchom po pôrode. Väčšinou sa po zahojení všetko samo upraví. Pokiaľ trvá tento stav dlhšie ako polrok, je to známka väčšieho poškodenia panvového dna, ktorá sa rieši fyzioterapeutickou rehabilitáciou.
 • Zmiešaná inkontinencia spája niekoľko inkontinenčných typov dohromady. Častá je kombinácia stresovej a urgentnej inkontinencie. 
 • Inkontinencia stolice má často príčinu v poruche zvierača či konečníka, zápche, hnačky alebo v celkovej dysfunkcie panvového dna.

Pomôcky na inkontinenciu


Pokiaľ trpíte inkontinenciou, nebojte sa zníženej kvality života. Špeciálne pomôcky a prípravky vám zjednodušia  život. Číslom 1 vo vašej výbave by mali byť absorpčné a hygienické pomôcky, ako sú vložky, nohavičky, plienky alebo podložky, ktoré zachytia unikajúci moč a pohltia aj nepríjemný zápach. K ďalším užitočným pomocníkom patrí špeciálna kozmetika k starostlivosti o podráždenú pokožku. V našej internetovej ponuke nájdete:

Inkontinenčné vložky

Inkontinenčné vložky sú rozdelené podľa stupňa absorpcie. V našej internetovej lekárni nájdete ako ženskú, tak mužskú variantu vložiek. Lišia sa od seba strihom. Pre ženy TENA lady a pre mužov  TENA men.

Inkontinenčné nohavičky

Vhodnou variantou u väčšieho úniku moču alebo na noc sú inkontinenčné nohavičky. Pri ich výbere berte ohľad na obvod bokov. Absorpčné nohavičky sa vyrábajú vo veľkostiach S až XXL. Nenechajte sa zmiasť názvom "nohavičky" - sú určené aj mužom. Pánsku verziu inkontinenčných nohavičiek vyrába značka Depend

Inkontinenčné plienky

Plienky majú väčšiu absorpčnú schopnosť než vložky, hodia sa teda pri väčšom úniku moču. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a majú rozdielnu  absorpčnú schopnosť.

Inkontinenčné podložky

K ochrane matraca a postele sa hodia inkontinenčné podložky , ktoré u nás zoženiete . Sú neoceniteľné pri výmene plienok či vložiek u imobilných osôb a hodia sa tiež na noc.

Inkontinenčné hygienické pomôcky

Moč a stolica pokožku dráždia, a preto používajte šetrné kozmetické prípravky. Peny a emulzie pokožku nielen očistia, ale vytvoria na nej  ochranný film. Po umytí je vhodné ošetriť namáhanú kožu ešte ochranným krémom. 

Všetko na inkontineciu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  07. 12. 2020

  Je možné si dať predpísať Tena lady pants noir čierne pri inkontinencii III. stupňa?

  Dobrý deň chcem sa opýtať či je možné dať vypísať na poukaz tena  lady plienkové nohavice čierne a koľko kusov na 3. Stupeň inkontinencie. Ďakujem pekne za informáciu. 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Tena lady plienkové nohavičkz čierne je možné si dať predpísať na Rp. Predpísať Vám môže lekár v odbore geriater, gynekológ, neurológ, onkológ, urológ,  plaliatívna medicína. je plne hradený poisťovňou. Určený stupeň inkontinencie sa uvedie na lekársky poukaz spôsobom určeným zdravotnou poisťovňou. Odporúčanie indikujúceho lekára je možno použiť najviac dvanásť mesiacov okrem diagnostikovanej trvalej a nezvratnej inkontinencie tretieho stupňa pre dospelých a detských pacientov, kedy nie sú potrebné následné kontroly u indikujúceho odborného lekára. Úhrnná suma 51,94 eura za mesiac pre tretí stupeň inkontinencie ( necelé dve balenia) 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  08. 12. 2020

  Sú Saforelle menštruačné nohavičky vhodné aj pre ženy s ťažkou inkontinenciou?

  Rada by som sa informovala, či tieto SAFORELLE Menštruačné nohavičky 40, sú výhradne určené iba na menštruáciu, alebo ich vie žena použiť aj pri silnej inkontinencii???
  Ďakujem veľmi pekne za pomoc

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  SAFORELLE Menštruačné nohavičky sú určené predovšetkým v ženy v čase menštruácie. Pre inkontinentné ženy sú vhodnejšie TENA Lady Pants plus noir L 8 kusov ( v ponuke máme viac druhov) . Sú určené pre ženy so strednou až ťažkou inkontinenciou. Vyzerajú ako spodná bielizeň, chránia ako TENA. Tvar savého jadra a dvojité ochranné bariérky poskytujú trojitú ochranu proti pretečeniu moču, vlhkosti a zápachu. Nohavičky sú čierne zvonka aj zvnútra a zaručia maximálnu diskrétnosť pri nosení. Absorpčné nohavičky sú čierne zvonku aj zvnútra, čím zaručujú absolútnu diskrétnosť.
  Vďaka trojitej ochrane poskytujú TENA Lady Pants Noir pocit istoty a bezpečia pri nosení. Vysoko absorpčné jadro absorbuje tekutinu a uzamkne ju vo vnútri. Zároveň dokonale zamedzuje úniku nežiaducich pachov. Sú však jednorázové, vymieňajú sa podľa potreby. Pri silnej inkontinencii je možnosť si ich dať predpísať , sú hradené poisťovňou. Predpisové sú len balenia 30 ks  sú plne preplácané poisťovňou - predpísať Vám môže urológ, gynekológ, chirurg, onkológ, geriater, neurológ. Nie je potrebný súhlas revízneho lekára. 

  Tena lady pants plus Noir M 30 ks

  Tena lady pants plus Noir L 30 ks

  Nohavičky TENA Lady Pants plus noir L 8 kusov je  voľnopredajný produkt,  ktorý nie je hradený poisťovňou, nemožno ho teda ani predpísať na pouka

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  19. 01. 2021

  Je možné si nechať predpísať Tena men Protective underwear level 4 u lekára?

  Prosím vás, pri nákupe produktu Tena men Protective underwear level 4 je možné uplatniť predpis -recept od lekára ?


  Ďakujem za info;  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Jenorázové absorpčné nohavičky pri inkontinencii moču a stolice určené pre mužov si  môžete nechať predpísať u lekára, poisťovňa hradí v plnej výške. Predpísať Vám môže neurológ, geriatér, urológ, onkológ , chirurg a lekár paliativnej medicíny. Nie je potrebný súhlas revízneho lekára. Nevzťahuje sa žiadne indikačné obmedzenie.  lekár Vám môže predpísať v úhrnnej sume 51,94 eura za mesiac pre tretí stupeň inkontinencie,

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.